آمیخته ارتباطات بازاریابی

Print

برای ارتباط بهتر با مشتریان و اطلاع رسانی اثربخش باید از آمیخته ارتباطات بازاریابی استفاده کرد.

این آمیخته یا ترکیب همان مجموعه ابزارهایی هستند که برای دستیابی به مشتری و هدف قراردادن او در بازاریابی به منظور ترغیب و تشویق او به خرید استفاده می شود.

این مجموعه شامل مهمترین ابزارهای ارتباطی یک بازاریاب است. ابزارهایی که صدای ما را به مشتری می رسانند. ابزارهایی که انگیزه مشتری را برای انجام دادن رفتاری که ما از او انتظار داریم بیشتر می کند.

آمیخته ارتباطات بازاریابی

تبلیغات

رایجترین و شناخته شده ترین ابزار ارتباطی در بازاریابی، تبلیغات است.

تبلیغات به هر نوع ارائه اطلاعات و ترویج محصولات یا خدمات بصورت غیرشخصی گفته می شود. منظور از غیر شخصی این است که یک فرد به عموان پیام رسان بین شما و مشتری عمل نمی کنند بلکه شما پیام خودتون را از طریق یک بیلبورد، آگهی روزنامه یا تلویزیون برای مخاطب ارسال می کنید.

مهمترین ابزارهای تبلیغات شامل،تبلیغات چاپی،تراکت، پوستر، بیلبورد، آگهی های روزنامه، تولیزیون و رادیو، برشور و دفترچه های راهنما هستند.

روابط عمومی

به فعالیت های عمومی که برای خفظ یا ارتقاء وجهه و جایگاه برند، محصول یا شرکت در جامعه انجام می شود، روابط عمومی گفته می شود.

فعالیت هایی مانند انجام سخنرانی مدیران در مجامع عمومی، انتشار اخبار مرتبط با صنعتی که در آن فعالیت می کنیم. تهیه مطالب آموزشی با هدف ترویج و افزایش سطح اطلاعات مردم که مرتبط به جنبه های مختلف تولید یا مصرف محصولات یا خدمات ما می شود.

روابط عمومی شامل فعالیت هایی مانند انتشار کتاب، گزارش سالانه،برنامه های خیریه و انتشار مجلات مربوط به شرکت می باشد.

ترویج فروش

احتمالا تا به حال در فروشگاه ها دیده باشید که فروشنده برخی مواقع تخفیف های فوق العاده زیاد مثل 70 درصد تخفیف در نظر می گیرد. یا یک بسته سه تایی از کالا را با فیمت معادل دوعدد از همان کالا می فروشند البته فقط برای یک مدت زمان محدد یک هفته یا حتی یک روز خاص در سال مانند جمعه سیاه که به این موارد ترویج فروش گفته می شود.

در واقع گاهی برای تشویق و ترغیب سریع مخاطب هدف به منظور تست محصول جدید لازم است از مشوق های کوتاه مدت ولی بسیار محرک استفاده کرد.

البته این ابزار برای خالی کردن انبارها از محصولاتی هم که تاریخ مصرفشان در حال اتمام است استفاده می شود.

گاهی هم فروشنده ها برای تأمین نقدینگی از این روش استفاده می کنند، وقتی پول لازم هستید می توانید از این ابزار استفاده کنید.

ابزارهای این روش شامل مسابقه ها، قرعه کشی، بن خرید کالا، کوپن، نمونه کالا، سمپلینگ،جوایز و در بازاریابی سازمانی هم شرکت در نمایشگاه تجاری است.

 

بازاریابی مستقیم

استفاده از نامه، ایمیل، تلفن و ابزارهای دیگر برای ارتیاط مستقیم با مشتریان هدف بازاریابی مسقیم گفته می شود.

در این روش معمولا اطلاعات آدرس، تلفن یا ایمیل مشتریان هدف بررسی و بازاریاب با برقراری ارتباط بدون واسطه اقدام به اطلاع رسانی و تشویق او برای خرید کالا یا خدمات مورد نظر می کند.

بازاریابی تعاملی

بازاریابی تماملی براساس فعالیت های اینترنتی انجام می شود.

در این شیوه بازاریابی، بازاریاب تلاش می کند که با استفاده از امکاناتی که در اینترنت و شبکه های اجتماعی وجود دارد بر مخاطب خود تأثیر گذاشته و با برقراری رابطه دوسویه و تعامل با در گفتگوی صوتی یا چت اینترنتی آگاهی مشتریان هدف را افزایش دهد.

از این ابزار همچنین برای برندسازی یا آگاهی از برند و ایجاد تصویری دلخواه از شرکت و محصولاتش هم استفاده می کنند.

 

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان از طریق ارتباط شفاهی یا کتبی مشتریان انجام می شود.

وقتی یک مشتری از محصولات و خدمات شما رضایت قابل قبولی دارد، احتما بسیار بالیی هست که شما را به نزدیکان و آشنایان هم معرفی کند. این مشتریان تجربه های خودشون از خرید تا مصرف را برای دیگران بازگو می کنند.

برای بهرمندی از این ابزار باید بتوانید برای برند و محصولات خود مشتریان باوفای بیشتری بسازید تا آنها به مبلغ کالاهای شما تبدیل شوند.

فروش شخصی

برای فروش کالا به بخش خاصی از مشتریان مانند خرده فروش ها یا خریداران کالاهای صنعتی و سازمانی لازم است که ارتباط چهره به چهره ای برقرار کنید. بطور مثال یک کارخانه تولید لبنیات احتمال کمی دارد که دستگاههای شیرینگ خود را براساس تبلیغات محیطی تأمین کند.

برای این موارد لازم است که افرادی آموزش دیده در حوزه فروش و بازاریابی داشته باشید که بتوانند با حضور در مخل مشتری و تعامل نزدیک با او اقدام به معرفی محصولات، پاسخگویی به سوالات، ایجاد اعتماد و نهایتا اقدام به عقد قرارداد با او کنند.

سوالاتی برای یادگیری بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • مهمترین ابزارهای ارتباطات بازاریابی را نام ببرید؟
 • کدام یک از ابزارهای ارتباطات بازاریابی در اینترنت و فروش آنلاین کاربرد بیشتری دارد ؟
 • شرکت ها چگونه می توانند از بازاریابی دهان به دهان بهره بیشتری ببرند؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

11 پاسخ

 1. آمیخته بازاریابی یا Marketing Mix را می‌توان یکی از مشهورترین اصطلاحات دنیای بازاریابی دانست.

  اصطلاحی که در دنیای پرشتاب مدیریت و فضایی که هر روز در حال دگرگونی است، حدود هفتاد سال عمر کرده و هنوز، مبنای نگارش بسیاری از کتاب‌های مدیریت بازاریابی و پایه‌ی آموزش فروش و بازاریابی در دانشگاه‌ها و مدارس کسب و کار است.

  حتی لازم نیست بازاریابی را به شکل تخصصی خوانده باشید تا ۴P به‌ گوش‌تان خورده باشد. تقریباً هر کسی که اکنون در حال خواندن این درس است، یک یا چند بار در فضاهای مختلف و با عناوین متفاوت، شنیده است که در بازاریابی چهار کلمه‌ی کلیدی داریم که هر چهار مورد آن‌ها با P آغاز می‌شوند و این چهار پی، زیربنای بسیاری از مباحث بازاریابی است:

  محصول (Product)
  قیمت (Price)
  ترویج (Promotion)
  مکان و کانال توزیع (Place)

 2. ارزش‌های اجتماعی به بحث تمایل به منحصر به فرد بودن باز می‌گردد. به عبارتی ما می‌خواهیم خاص باشیم. تمایل به شنیدن یک موضوع سری، نیاز ما به تعلق داشتن به یک گروه خاص را می‌رساند. از طرفی تمایل شخصی به کسب دانش و اطلاعات خاص، به ما ارزشی اجتماعی می‌بخشد که به دنبال پخش آن از طریق کلام به سایر دوستان خواهیم بود.

  بدین ترتیب یک روش آسان جهت ترغیب به بحث‌های دهان به دهان اتخاذ استراتژی‌هایی است که عامل ارزش اجتماعی را در قالب ارائه یک موضوع و اطلاعات خاص و منحصر به فرد به کار می‌گیرد.

  محرک‌های انگیزشی نیز یک مکانیسم طبیعی اجتماعی هستند که تصویر یک برند یا محصول، حتی زمانی که تبلیغی از آن را نمی‌بینیم، یادآوری می‌کنند.

 3. مهمترین ابزارهای ارتباطات بازاریابی : تبلیغات ، روابط عمومی ، ترویج فروش ، بازاریابی مستقیم ، بازاریابی تعاملی ، بازاریابی دهان به دهان ، فروش شخصی
  بازاریابی تماملی براساس فعالیت های اینترنتی انجام می شود.
  در این شیوه بازاریابی، بازاریاب تلاش می کند که با استفاده از امکاناتی که در اینترنت و شبکه های اجتماعی وجود دارد بر مخاطب خود تأثیر گذاشته و با برقراری رابطه دوسویه و تعامل با در گفتگوی صوتی یا چت اینترنتی آگاهی مشتریان هدف را افزایش دهد.
  از این ابزار همچنین برای برندسازی یا آگاهی از برند و ایجاد تصویری دلخواه از شرکت و محصولاتش هم استفاده می کنند
  برای بازاریابی دهان به دهان، اهداف تعیین کنید : همانند انواع دیگر استراتژی بازاریابی، اهدافی مانند «همه مردم در مورد محصول ما حرف بزنند‌» برای اثربخش بودن بسیار مبهم هستند. در برنامه‌ی بازاریابی خود، اهداف معین و قابل اندازه گیری تعیین کنید. به عنوان مثال: «‌ما X مشتری جدید از طریق ارجاعات و نظرات در هر ماه می خواهیم جذب کنیم‌» ، «‌ما ماهیانه در سه محل مختلف پوشش خبری می‌خواهیم‌» ، «‌ما X تعداد فروش ماهیانه از طریق بازاریابی دهان به دهان می‌خواهیم ایجاد کنیم‌». اجرایی شدن هر هدف می‌بایست با محدودیت‌های زمانی و روش های دقیق همراه باشد.

 4. ابزارهای بازاریابی مواردی هستند که به یک سازمان برای توسعه وتبلیغ محصولات وخدمات کمک میکند.ازاین طریق می توان از ابزارها به عنوان تکنیک،مواد واستراتژی یاد کرد،بسیاری از مشاغل برای افزایش فروش خود از ابزارهای مختلف بازاریابی مانندتبلیغات ،بازاریابی ایمیلی وتحقیقات بازار استفاده میکنند.
  بسته به هدف وانگیزه،سازمان ها ابزارهای مختلفی برای انتخاب خود دارند
  ابزارهای تبلیغاتی مانند (تبلیغات،پست مستقیم،تحقیقات بازار،رسانه های اجتماعی،تلفن،وب و….
  امروزه تمامی مجموعه ها(اعم از شرکت ها ،پزشکان وکلینیک ها…)بدنبال این هستند که افراد رااز برند و خدمات ومحصول خود آگاه سازند به همین علت بازاریابی اینترنتی (دیجتال مارکتینگ)در این زمینه به شما کمک می کند.
  همه ما باشنیدن بازاریابی دهان به دهان یاد داستان یک کلاغ چهل کلاغ می افتیم،چرخش حرف های دهان به دهان تاثیر اعجاب آور ومثبتی را در هرکسب و کاری به همراه خواهد داشت
  92/ از مصرف کنندگان پیشنهاد های دوستان یا خانوادشان را بیشتر از هر نوع دیگری از تبلیغات باور دارنداین آمار ساده یکی از قدرتمند ترین حقایق در بازاریابی است.

 5. شبکه های اجتماعی / ایمیل تبلیغاتی / موتورهای جستجو / بهینه سازی محتوای سایت با امکانات مختلف گوگل / استفاده از تبلیغات دیجیتال و درون محتوایی از جمله ابزارهای تبلیغات هستند .
  شبکه های اجتماعی در حال نقش بسیار پررنگی در زمینه ارائه تبلیغات آنلاین ایفا میکنند و در بستر اینترنت به ارائه محصولات مختلف و افزایش سطح آگاهی اقشار مختلف جامعه نسبت به برندها و محصولات مختلف میپردازند.
  استفاده از افرادی که با آموزشهای تخصصی در مورد ارائه پر نفوذ مطالب مختلف و افزایش سطح تاثیر گذاری تلاش میکنند تا تاثیر کلام خود را بر دیگران افزایش دهند میتوانند در زمینه تبلیغات دهان به دهان نقش به سزایی ایفا کنند. همچنین مشتریان وفادار که خود با خرید محصول نیاز واقعی خود را برطرف کرده اند نیز با تبلیغ محصول مورد نظر و انتقال حس خوب و رضایتمندانه خود به بهترین نحو در این بخش یاری رسانی خواهند کرد

 6. بازاریابی نوین٬ مستلزم انجام دادن کارهایی بیش از ارائه یک محصول خوب٬ تعیین قیمت مناسب و رساندن محصول به دست مشتریان مورد هدف است . شرکتها باید با مشتریان ارتباط برقرار کنند و آنچه را که انجام می دهند باید برنامه ریزی شده باشد ( ایجاد ارتباط امری تصادفی نیست ) .
  کلّ آمیزه ی ارتباطات بازاریابی را آمیزه ی ترویج و گسترش می نامند .
  Marketing Communication mix – Promotion mix

  ترفیع یا ارتقاء ( یا ترویج و گسترش ) عبارت است از مجموعه فعالیتهای اطلاع رسانی٬ ترغیب و اثرگذاری که با هم مرتبط هستند .

  مهمترین روش های بکار گرفته شده برای ترفیع شامل موارد زیر می باشد :
  ۱) فروش حضوری Personal Selling
  ۲) روابط عمومی Public Relation
  ۳) تبلیغات Advertising
  ۴) پیشبرد فروش Promotion
  ۵) بازاریابی مستقیم Direct Marketing

 7. تبلیغات طبقه بندی شده (Classified Advertisement)
  رسانه های اجتماعی (Social Media)
  بررسی ها و نظر سنجی ها (Surveys)
  بازاریابی ایمیلی (E-mail Marketing)
  گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

  سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو
  بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM
  بازاریابی محتوایی
  بازاریابی شبکه های اجتماعی
  تبلیغات کلیکی یا PPC
  بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
  بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

  ن روش بر مبنای اصل اعتماد است. افراد به گفته‌های دیگران اعتماد دارند به این معنا که زمانی که آن‌ها در خصوص یک محصول از یک دوست یا خریدار قبلی سخنی مثبت می‌شوند، تمایل بیشتری به خرید آن پیدا می‌کنند.

  مطالعات انجام گرفته توسط متخصصان بازاریابی نشان می‌دهد که دو عامل ارزش‌های اجتماعی و محرک‌های انگیزشی در قدرت عملکرد بازاریابی دهان به دهان مؤثر است.

  ارزش‌های اجتماعی به بحث تمایل به منحصر به فرد بودن باز می‌گردد. به عبارتی ما می‌خواهیم خاص باشیم. تمایل به شنیدن یک موضوع سری، نیاز ما به تعلق داشتن به یک گروه خاص را می‌رساند. از طرفی تمایل شخصی به کسب دانش و اطلاعات خاص، به ما ارزشی اجتماعی می‌بخشد که به دنبال پخش آن از طریق کلام به سایر دوستان خواهیم بود.

  بدین ترتیب یک روش آسان جهت ترغیب به بحث‌های دهان به دهان اتخاذ استراتژی‌هایی است که عامل ارزش اجتماعی را در قالب ارائه یک موضوع و اطلاعات خاص و منحصر به فرد به کار می‌گیرد.

  محرک‌های انگیزشی نیز یک مکانیسم طبیعی اجتماعی هستند که تصویر یک برند یا محصول، حتی زمانی که تبلیغی از آن را نمی‌بینیم، یادآوری می‌کنند.

  به عنوان مثال دوست خود را تصور کنید که در خصوص لحظات شادی که روزهای سه‌شنبه در کافه نزدیک خانه شما دارد، صحبت می‌کند. در روز سه‌شنبه زمانی که دوست دیگرتان در خصوص نوشیدنی‌های آن کافه و گذران وقت پس از کار در آنجا با شما صحبت می‌کند، شما آن محل را با آنچه در خصوص سه‌شنبه‌های خاص از دوست قبلی‌تان شنیده‌اید به یاد می‌آورید. به‌نوعی روز سه‌شنبه عامل محرک برای تأثیر WOMM بوده است. در این حالت گفتار کلامی می‌تواند به عنوان روشی جهت بهبود استراتژی درگیر ساختن مشتری فعلی لحاظ شود.

 8. •تبلیغات، روابط عمومی،ترویج فروش،بازاریابی دهان به دهان،بازاریابی مستقیم، فروش شخصی،بازاریابی تعاملی
  •بازاریابی تعاملی
  •برای بهرمندی از این بازاریابی باید شرکت ها بتوانند برای برند و محصولات خود مشتریان باوفای بیشتری بسازند تا آنها به مبلغ کالاهای آنها تبدیل شوند.و وقتی مشتری از کیفیت و ویژگی‌های کالا راضی باشد آنرا بصورت شفاهی و کتبی به دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کند.

 9. مهمترین ابزارهای ارتباطات بازاریابی : تبلیغات ، روابط عمومی ، ترویج فروش ، بازاریابی مستقیم ، بازاریابی تعاملی ، بازاریابی دهان به دهان ، فروش شخصی
  بازاریابی تماملی براساس فعالیت های اینترنتی انجام می شود.
  در این شیوه بازاریابی، بازاریاب تلاش می کند که با استفاده از امکاناتی که در اینترنت و شبکه های اجتماعی وجود دارد بر مخاطب خود تأثیر گذاشته و با برقراری رابطه دوسویه و تعامل با در گفتگوی صوتی یا چت اینترنتی آگاهی مشتریان هدف را افزایش دهد.
  از این ابزار همچنین برای برندسازی یا آگاهی از برند و ایجاد تصویری دلخواه از شرکت و محصولاتش هم استفاده می کنند
  برای بازاریابی دهان به دهان، اهداف تعیین کنید : همانند انواع دیگر استراتژی بازاریابی، اهدافی مانند «همه مردم در مورد محصول ما حرف بزنند‌» برای اثربخش بودن بسیار مبهم هستند. در برنامه‌ی بازاریابی خود، اهداف معین و قابل اندازه گیری تعیین کنید. به عنوان مثال: «‌ما X مشتری جدید از طریق ارجاعات و نظرات در هر ماه می خواهیم جذب کنیم‌» ، «‌ما ماهیانه در سه محل مختلف پوشش خبری می‌خواهیم‌» ، «‌ما X تعداد فروش ماهیانه از طریق بازاریابی دهان به دهان می‌خواهیم ایجاد کنیم‌». اجرایی شدن هر هدف می‌بایست با محدودیت‌های زمانی و روش های دقیق همراه باشد.

 10. بازاریابی دهان به دهان از طریق ارتباط شفاهی یا کتبی مشتریان انجام می شود.

  وقتی یک مشتری از محصولات و خدمات شما رضایت قابل قبولی دارد، احتما بسیار بالیی هست که شما را به نزدیکان و آشنایان هم معرفی کند. این مشتریان تجربه های خودشون از خرید تا مصرف را برای دیگران بازگو می کنند.

  برای بهرمندی از این ابزار باید بتوانید برای برند و محصولات خود مشتریان باوفای بیشتری بسازید تا آنها به مبلغ کالاهای شما تبدیل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.