ارتباطات بازاریابی

ارتباطات بازاریابی
Print
ارتباطات بازاریابی (Marketing Communication) مجموعه پیام ها و رسانه هایی هستند که بازاریابان برای برقراری ارتباط با بازارهای هدف استفاده می کنند.
فرض کنید که  بهترین محصول را تولید کرده اید، اما به مشتری هاتون اطلاع رسانی خوبی نمی کنید، چه اتفاقی می افتد؟
شرکت ها باید با مشتریان قبلی و مشتریان بالقوه خود یا همان بازار هدف ارتباط درستی برقرار کنند تا بتوانند کالا یا خدمات خودشون را بفروشند.
مدیریت بازاریابی از تولید یک محصول مناسب که مورد نیاز بازار است، قیمت گذاری دقیق و در دسترس قرار دادن آن محصول شروع و با ارتباطات بازاریابی تکمیل می‌شود.
به عبارت دیگر برای فروش محصولات باید با مشتریان فعلی، مشتریان بالقوه، گروه های ذینفع و حتی گاهی باید با کل جامعه رابطه برقرار کرد.

مثال:

یک تولید کننده قطعات خودرو یا تجهیزات و ماشین آلات تولید ام دی اف MDF را در نظر بگیرید، که جدیدترین و با کیفیت ترین محصولات را طراحی و تولید می کند. این کسب و کار با بررسی بازار هدف بهترین قیمت بازار را برای فروش کالا در نظر گرفته است و هر مشتری می تواند با شرکت تماس بگیرد و یا به صورت حضوری مراجعه و محصول را سفارش و کالای مورد نظر خود را خریداری کند.
اگر شما به جای این صاحب کسب و کار بودید، به نظرتان تا چه زمانی باید صبر می کردید تا مشتریان قبلی مراجعه کنند،متقاعد شده و خرید خود را انجام دهند؟ همچنین برای درآمد بیشتر چقدر باید منتظر باشید تا همان مشتریان به صورت دهان به دهان به دیگران هم اطلاع دهند که شما چنین محصول با کیفیت بالا و خلاقانه ای به بازار عرضه کرده اید؟
بله کاملا درست حدس زدید، ممکن است این فرایند ماه‌ها زمان ببرد و احتمالاً در این مدت رقبای شما هم دست به کار شده و مشابه آن محصول را تولید یا وارد بازار خواهند کرد.
نتیجه این روش کسب و کار، هدردادن نوآوری و باز کردن فرصت برای دیگران است. در واقع شما یک محصول یا خدمت جدید را با همه هزینه ها و گرفتاری ها ابداع کرده‌اید ، اما سود آنرا تقدیم رقبا کرده‌اید.
ارتباطات بازاریابی مجموعه ابزاری است که شرکت با استفاده از آن به مشتریان خود اطلاع رسانی کرده و آنها را به خرید محصول ترغیب و تشویق می کند. برای انجام این کار از ابزارهایی مانند: بازاریابی تعاملی، بازاریابی مستقیم، تبلیغات گسترده، روابط عمومی، فروش شخصی، پروموشن فروش و رویدادها به منظور ارتباط موثر با مخاطبان هدف استفاده می شود.
به عبارت بهتر ارتباطات بازاریابی صدای شما به عنوان یک کسب و کار در بازار است و هر چه این صدا بلندتر، رساتر و با ابزارهای مناسب تری انجام شود، نتیجه مطلوب تری برای برند تجاری شما به همراه خواهد داشت.
برای استفاده مؤثر از ابزارها ارتباطی در بازاریابی لازم است، بازار هدف را شناسایی کرده و با توجه به نوع بازار، نوع کالای و مرحله عمر آن و همچنین اهدافی که دنبال می کنیم، ترکیب بهینه و اثربخشی از این ابزارهای ارتباطی را در نظر می گیریم.
بطور مثال گاهی لازم است به منظور آشنایی مخاطب با برند تجاری ما از تبلیغات تجاری و غیر شخصی استفاده کرد و گاهی نیز لازم است در زمان افول عمر کالا از پروموشن فروش برای اتمام موجودی کالا بهره برد.

منافع ارتباطات بازاریابی برای مشتریان

ارتباطات بازاریابی برای مشتریان هم مفید است چراکه با اطلاع از منافع و مزایای محصولات شرکت و همچنین اطلاع از محل دسترسی، قیمت و نحوه خرید، می‌توانند نسبت به خرید و استفاده کالا یا خدمت تصمیم بگیرند.

در این اطلاع رسانی های دقیق است که مشتری با ویژگی ها، شرایط،  نوع کاربری محصول و نحوه استفاده از آن آشنا شده و حتی می تواند آن را با محصولات مشابه رقبا مقایسه کند.

درنتیجه اگر ارتباطات بازاریابی به درستی درک شده و با دقت طراحی و اجرا شوند بدون شک می‌تواند منافع بسیار زیاد و چشمگیری برای شرکت ها ایجاد کند.

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که جامعه، محیط کسب و کار و فناوری ها به شدت در حال تغییر و دگرگونی هستند. این تحولات سریع، موجب تغییر در نوع ارتباطات مردم و نحوه زندگی آنها می شود.

مدیران و صاحبان کسب و کار باید با رصد تحولات در حوزه ارتباطات و رسانه ها، بروزرسانی ابزارهای ارتباطی خود را در اولویت فعالیت های قرار دهند و نسبت به بازسازی ارتباط درست با جامعه مخاطب به سرعت اقدام کنند، در غیر این صورت ارتباط آنها با مخاطب کم شده و موجب رکود کسب و کار و در نهایتاً مجبور به خروج از بازار می‌شوند.

سوالاتی برای یادگیری بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • نقش ارتباطات بازاریابی در کسب وکار چیست و چه کمکی به یک بازاریاب می کند ؟
 • از نظر شما برای فروش کالاهای مصرفی مانند کفش و لباس، بهترین ابزار ارتباطات بازاریابی چیست و چرا ؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

16 پاسخ

 1. تباطات بازاریابی باعث ایجاد وحفظ رابطه میکند،نو آوری و خلاقیت میکند،افزایش شفافیت،ایجاد صدای برندباارتباطات در بازاریابی،ایجاد پیام قدرتمند.
  2-این نوع کسب وکار b2cگفته میشودکه بسیار ساده است،این نوع بیزینس ارتباط میان کسب وکارها با مصرف کنندگان نهایی است.بهترین نوع تبلیغات این بیزینس تبلیغات پیامکی است (پیامک انبوه)هم مقرون بصرفه است وبزرگترین گروه مخاطب رو دارد
  1-استراتژی ارتباطات بازاریابی :کل فعالیت های را که برای بازاریابی محصول خود انجام میدهیم را مخص می کند که شامل بازاریابی پولی تا روابط رسانه ای (روابط عمومی) است.استراتژی مورد استفاده فرد یا شرکت برای رسیدن به بازار هدف خود از طریق انواع ارتباطات است،پیام شما(آنچه قرار است گفته شود)رسانه(جایی که بایدگفته شود)وهدفی (پیام شما به چه کسی میرسد).
  ارتباطات بازاریابی یا روابط عمومی بخش تبلیغات یا 4pبازاریابی است(محصول،مکان،قیمت وتبلیغات)
  نحوه انجام این استراتژی به تجربه ،صنعت وبودجه شما بستگی دارد.

 2. برای فروش محصولات باید با مشتریان فعلی، مشتریان بالقوه، گروه های ذینفع و حتی گاهی باید با کل جامعه رابطه برقرار کرد.
  نقش بازاریابی در سازمان ها بسیار مهمتر از آن است که نادیده گرفته شود. سازمان های بزرگ و کوچک امروز برای یک بازار رقابت می کنند و نوآورانه ترین و فعال ترین ها فاکتورهای پیروز می شوند. اقتصاد جهانی امروز اهمیت سازمان های کوچک را متوجه شده است و به طور فزاینده ای به آنها برای پشتیبانی از رشد و توسعه خود نیاز دارد.رقابت بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و با اینکه در استفاده از تکنولوژی پیشرفت های بزرگی به دست آمده است، اما وضعیت سخت تر شده است.رسانه های اجتماعی توسط سازمان ها برای جذب مخاطب به محصولات و خدمات آنها استفاده می شود و بسیاری از آنها توانسته اند مشتریان بیشتری به نسبت چند سال قبل خود بدست آورند.
  با اطلاع از منافع و مزایای محصولات شرکت و همچنین اطلاع از محل دسترسی، قیمت و نحوه خرید، می‌توانند نسبت به خرید و استفاده کالا یا خدمت تصمیم بگیرند.

  در این اطلاع رسانی های دقیق است که مشتری با ویژگی ها، شرایط، نوع کاربری محصول و نحوه استفاده از آن آشنا شده و حتی می تواند آن را با محصولات مشابه رقبا مقایسه کند.

  درنتیجه اگر ارتباطات بازاریابی به درستی درک شده و با دقت طراحی و اجرا شوند بدون شک می‌تواند منافع بسیار زیاد و چشمگیری برای شرکت ها ایجاد کند.

 3. امروزه نمی‌توان نقش ارتباطات را در اصول بازاریابی نادیده گرفت. شما باید بتوانید مهارت‌های ارتباطی خود را برای متقاعد کردن مخاطبان هدف برای خرید کالا یا استفاده از خدمات به کار ببرید تا میان کسب‌وکارتان و آن‌ها رابطه‌ای برقرار کنید.

  به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، دانستن نحوۀ برقراری ارتباط با کارکنان و مشتریان یک ضرورت است. ارتباطات به سادگی مستلزم ارسال پیام به گیرنده و منتظر ماندن برای دریافت پاسخ در صورت لزوم است.

 4. امروز برای یک بازار رقابت می کنند و نوآورانه ترین و فعال ترین ها فاکتورهای پیروز می شوند. اقتصاد جهانی امروز اهمیت سازمان های کوچک را متوجه شده است و به طور فزاینده ای به آنها برای پشتیبانی از رشد و توسعه خود نیاز دارد.رقابت بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و با اینکه در استفاده از تکنولوژی پیشرفت های بزرگی به دست آمده است، اما وضعیت سخت تر شده است.رسانه های اجتماعی توسط سازمان ها برای جذب مخاطب به محصولات و خدمات آنها استفاده می شود و بسیاری از آنها توانسته اند مشتریان بیشتری به نسبت چند سال قبل خود بدست آورند. بقا یک شرکت بستگی به بازاریابی عاقلانه آن که باید از نظر مالی حمایت شود دارد.بازاریابی نقش مهمی در ایجاد ارتباط بین مشتریان و سازمان های بازار، بازی می کندو موقع معرفی یک محصول در بازار اعتماد به نفس بیشتری به قبل که محصولات بدون تبلیغ وارد می شدند ایجاد می کند.

 5. امروزه نمیتوان نقش ارتباطات را در اصول بازاریابی نادیده گرفت شما باید بتوانید مهارت های ارتباطی خود را برای متقاعد کردن مخاطبان هدف برای کالا یا استفاده از خدمات بکار ببرید تا میان کسب و کارتان و آنها رابطه برقرار کنید بعنوان صاحب کسب و کار دانستن نحوه برقراری ارتباط با کارکنان و مشتریان یک ضرورت است ارتباط به سادگی مستلزم ارسال پیام به گیرنده و منتظر ماندن برای دریافت پاسخ در صورت لزوم است

 6. ( ارتباط و نقش آن در بازاریابی و فروش ) ارتباط یکی از قدیمی‌ترین و عالی‌ترین دستاوردهای بشر است و به دلیل احساس نیاز شدید انسان در برقراری تعامل اجتماعی به وقوع می‌پیوندد. ارتباط در گذشته، کارکردهایی در جهت حفظ حیات و یاری گرفتن از دیگران داشته و زمینه‌ساز فعالیت‌های اجتماعی بوده است. ارتباط در عصر حاضر یعنی کل زندگی و به همین جهت انسان در ایجاد ارتباط های بیشتر، پیوسته در جهت ابداع و ساخت انواع وسایل، ابزارها، روش‌ها و شیوه‌های کارآمدتر ارتباط جمعی و بین فردی است، ارتباط در سطوح کلامی و غیر کلامی و با هر سطحی روی می‌دهد.
  ارتباط های کلامی باعث رشد و تکامل زبان شده است و شیوه‌های ارتباط غیر کلامی عبارتند از:
  حالت چهره، حالت کلی بدن، وضعیت اندام‌ها و حرکات و … ارتباط اثربخش، مهارتی نیست که به آسانی نصیب هر کسی بشود.
  مفهوم ارتباط از قدیمی‌ترین مفاهیمی است که در طی قرن‌ها، ما انسان‌ها را همراهی نموده است. شناخت انسان از خود و طبیعت پیرامونی، بدون ارتباط و مبادله اطلاعات میسر نمی‌گردد. انسان در پرتو ارتباط و مبادله اطلاعات توانست بیاندیشد، بیافریند و به واقیعیت‌های تازه دست یابد و نقشی تعیین کننده در جهت توانمندی و بالندگی جامعه ایفا نماید. انسان از دیرباز برای آن‌که به زندگی خود معنی بخشد و واقعیت را بشناسد به نظام‌های ارتباطی متوسل شد.

 7. امروزه نمیتوان نقش ارتباطات را در اصول بازار یابی نادیده گرفت شما باید بتوانید مهارت ارتباطی خود را برای متقاعد کردن مخاطبان هدف برای خرید کالا با استفاده از خدمات بکار ببرد تا میان کسب و کارتان و آنها رابطه برقرار کنید بعنوان یک صاحب کسب و کار دانستن نحوه برقراری ارتباط با کارکنان و مشتریان یک ضرورت است ارتباط به سادگی مستلزم ارسال پیام به گیرنده و منتظر ماندن برای دریافت پاسخ در صورت لزوم است

 8. امروزه سرعت رشد و فراگیری دنیای ارتباطات علی الخصوص در بستر اینترنت با سرعت غیر قابل تصوری در حال پیشرفت و توسعه میباشد و نقش مهم ارتباطات نسل جدید بشر را هیچ کس نمیتواند انکار کند . همچنین اتفاقات مختلف در کره زمین عامل افزایش سرعت این ارتباط شده است . بطور مثال پاندمی کرونا در سه سال اخیر بطور کلی فرهنگ و تفکر مردم را در مورد استفاده از این فضای ارتباط مجازی بطور کلی دچار تحول عطیمی ساخت و بسیاری از فرهنگ های جاری در این زمینه تغییر کرد . به جهت پیشرفت در ارائه و عرضه هر محصولی در کسب و کارهای گوناگون توجه به زیرساخت ارتباط بسیار مهم بوده و از این عامل میتوان در جهت پیشبرد اهداف کسب و کار خود استفاده کنیم . امروزه بسیاری از محصولات و کسب و کارهای گوناگون در بستر فضای مجازی و همین گونه ارتباطات فعال بوده و خرید فروش در فضای مجاری شکل گرفته است . در نگاه اول تبلیغات در بستر اینترنت بشدن مهم و ارزشمند شده و نقش مهم آن در کسب و کار غیر قابل انکار میباشد . همچنین جذابیتهای پایین تر بودن هزینه ها در بستر فضای مجازی و درخشندگی ارائه محصولات در ویترین مجازی فضای اینترنت بشدت بر اهمیت ارتباط با مشتریان در این فضا را افزایش داده است .

 9. نقش و اهمیت ارتباطات در بازاریابی
  امروزه نمی‌توان نقش ارتباطات را در اصول بازاریابی نادیده گرفت. شما باید بتوانید مهارت‌های ارتباطی خود را برای متقاعد کردن مخاطبان هدف برای خرید کالا یا استفاده از خدمات به کار ببرید تا میان کسب‌وکارتان و آن‌ها رابطه‌ای برقرار کنید.

  به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، دانستن نحوۀ برقراری ارتباط با کارکنان و مشتریان یک ضرورت است. ارتباطات به سادگی مستلزم ارسال پیام به گیرنده و منتظر ماندن برای دریافت پاسخ در صورت لزوم است.

  هدف از ارتباط در اصول بازاریابی، رساندن مؤثر پیام برندتان است. پیام برند باید یک احساس، نیاز یا ایده به همراه داشته باشد و منتقل کند. باید یک کانال مناسب برای برقراری اتصال میان فرستنده و گیرنده وجود داشته باشد.

  ارتباطات مؤثر برای رشد هر سازمانی حیاتی است. ارتباطات نقش بسیار مهمی در جنبه‌های مختلف کسب‌وکارتان از جمله بازاریابی ایفا می‌کند. کارکنان شما باید مهارت‌های ارتباطی قابل توجهی داشته باشند. مهارت‌های ارتباطاتی به شما اجازه می‌دهد تا در هنگام بازاریابی با مشتریان بالقوۀ خود یک رابطۀ خوب برقرار کنید.

  مزیت ارتباط بازاریابی:
  ایجاد و حفظ رابطه
  پاسخ سریع به ایمیل‌ها، پیام‌ها و نظرات مخاطبان هدف، باعث تغییر نگاه و احساس و در نهایت تجربۀ آن‌ها می‌شود.
  شناسایی نیاز های بازار
  نوآوری و خلاقیت
  افزایش شفافیت

 10. ارتباطات بازاریابی مجموعه ابزاری است که شرکت با استفاده از آن به مشتریان خود اطلاع رسانی کرده و آنها را به خرید محصول ترغیب و تشویق می کند. برای انجام این کار از ابزارهایی مانند: بازاریابی تعاملی، بازاریابی مستقیم، تبلیغات گسترده، روابط عمومی، فروش شخصی، پروموشن فروش و رویدادها به منظور ارتباط موثر با مخاطبان هدف استفاده می شود.
  به عبارت بهتر ارتباطات بازاریابی صدای شما به عنوان یک کسب و کار در بازار است و هر چه این صدا بلندتر، رساتر و با ابزارهای مناسب تری انجام شود، نتیجه مطلوب تری برای برند تجاری شما به همراه خواهد داشت.

 11. 1-مهارت‌های ارتباطی قدرتمند و توانایی تجزیه و تحلیل نتایج به شما در تشخیص سریع خواسته‌ها و نیازهای بازار کمک می‌کنند. از این‌رو شما با استفاده از ارتباطات در بازاریابی قادر خواهید بود که محصولات یا خدمات را به دست گروه هدف مناسب برسانید.
  هر چه مهارت‌های ارتباطی بازاریاب قوی‌تر باشد، عبور از چنین موانعی راحت‌تر خواهد بود. دانستن زبان و درک فرهنگ بازار جدید می‌تواند هدف قرار دادن مخاطبان خاص را آسان‌تر ‌کند.
  به طور کلی ارتباطات مؤثر نقش مهمی در بازاریابی ایفا می‌کنند؛ روابط بین کارکنان و مشتریان را ایجاد و تقویت می‌کنند. تحقیق بازار، هدف قرار دادن گروه‌های خاص و درک نیازهای آن‌ها بدون ارتباطات در بازاریابی آسان نیست.

  2-ابزارهای معروف بازاریابی رسانه های اجتماعی، وب سایت، اینستاگرام، تبلیغات محیطی

 12. 1-استراتژی ارتباطات بازاریابی :کل فعالیت های را که برای بازاریابی محصول خود انجام میدهیم را مخص می کند که شامل بازاریابی پولی تا روابط رسانه ای (روابط عمومی) است.استراتژی مورد استفاده فرد یا شرکت برای رسیدن به بازار هدف خود از طریق انواع ارتباطات است،پیام شما(آنچه قرار است گفته شود)رسانه(جایی که بایدگفته شود)وهدفی (پیام شما به چه کسی میرسد).
  ارتباطات بازاریابی یا روابط عمومی بخش تبلیغات یا 4pبازاریابی است(محصول،مکان،قیمت وتبلیغات)
  نحوه انجام این استراتژی به تجربه ،صنعت وبودجه شما بستگی دارد.
  ارتباطات بازاریابی باعث ایجاد وحفظ رابطه میکند،نو آوری و خلاقیت میکند،افزایش شفافیت،ایجاد صدای برندباارتباطات در بازاریابی،ایجاد پیام قدرتمند.
  2-این نوع کسب وکار b2cگفته میشودکه بسیار ساده است،این نوع بیزینس ارتباط میان کسب وکارها با مصرف کنندگان نهایی است.بهترین نوع تبلیغات این بیزینس تبلیغات پیامکی است (پیامک انبوه)هم مقرون بصرفه است وبزرگترین گروه مخاطب رو دارد.

 13. نقش بازاریابی در سازمان ها بسیار مهمتر از آن است که نادیده گرفته شود. سازمان های بزرگ و کوچک امروز برای یک بازار رقابت می کنند و نوآورانه ترین و فعال ترین ها فاکتورهای پیروز می شوند. اقتصاد جهانی امروز اهمیت سازمان های کوچک را متوجه شده است و به طور فزاینده ای به آنها برای پشتیبانی از رشد و توسعه خود نیاز دارد.رقابت بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و با اینکه در استفاده از تکنولوژی پیشرفت های بزرگی به دست آمده است، اما وضعیت سخت تر شده است.رسانه های اجتماعی توسط سازمان ها برای جذب مخاطب به محصولات و خدمات آنها استفاده می شود و بسیاری از آنها توانسته اند مشتریان بیشتری به نسبت چند سال قبل خود بدست آورند. بقا یک شرکت بستگی به بازاریابی عاقلانه آن که باید از نظر مالی حمایت شود دارد.بازاریابی نقش مهمی در ایجاد ارتباط بین مشتریان و سازمان های بازار، بازی می کندو موقع معرفی یک محصول در بازار اعتماد به نفس بیشتری به قبل که محصولات بدون تبلیغ وارد می شدند ایجاد می کند.
  شخصی سازی کنیم. با توجه به تعریفی که بیان شد، بازاریابی کیف و کفش یعنی ما با فهم نیاز کیف و کفش مشتری بتوانید به بهترین شکل ممکن آن را برآورده کنیم و در نتیجه جزو 20 درصد مغازه هایی باشیم که 80 درصد سود مخاطبان خود را به دست می آورند.همان طور که در اصول بازاریابی کیف و کفش گفته شد، تمام تلاش ما باید متمرکز بر رفع نیازهای مشروع مشتریان باشد. ما باید سلیقه کیف و کفش مشتریان را به درستی شناسایی کنیم و حتی نسبت به آینده بازار خود حساس باشیم تا بتوانید عملکرد متناسبی از خود ارائه دهیم.ماباید رقیبان کیف و کفش خود را بشناسیم. باید همیشه آن ها را رصد کنیم و نکات مثبت و منفی آن ها را به درستی تشخیص دهیم.

 14. امروزه نمی‌توان نقش ارتباطات را در اصول بازاریابی نادیده گرفت. شما باید بتوانید مهارت‌های ارتباطی خود را برای متقاعد کردن مخاطبان هدف برای خرید کالا یا استفاده از خدمات به کار ببرید تا میان کسب‌وکارتان و آن‌ها رابطه‌ای برقرار کنید.

  به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، دانستن نحوۀ برقراری ارتباط با کارکنان و مشتریان یک ضرورت است. ارتباطات به سادگی مستلزم ارسال پیام به گیرنده و منتظر ماندن برای دریافت پاسخ در صورت لزوم است.

  هدف از ارتباط در اصول بازاریابی، رساندن مؤثر پیام برندتان است. پیام برند باید یک احساس، نیاز یا ایده به همراه داشته باشد و منتقل کند. باید یک کانال مناسب برای برقراری اتصال میان فرستنده و گیرنده وجود داشته باشد.

  ارتباطات مؤثر برای رشد هر سازمانی حیاتی است. ارتباطات نقش بسیار مهمی در جنبه‌های مختلف کسب‌وکارتان از جمله بازاریابی ایفا می‌کند. کارکنان شما باید مهارت‌های ارتباطی قابل توجهی داشته باشند. مهارت‌های ارتباطاتی به شما اجازه می‌دهد تا در هنگام بازاریابی با مشتریان بالقوۀ خود یک رابطۀ خوب برقرار کنید.

  مزیت‌های فراوان ارتباطات باعث شده است که جایگاه ویژه‌ای میان کسب‌وکارها به دست بیاورد

  1. نقش ارتباطات در بازاریابی هنگام متقاعد کردن مخاطب هدف برای خرید محصول یا استفاده از یک خدمت،بیش از پیش خودنمایی می کند.بدون مهارت های ارتباطی چگونه می توانید خود را قانع کنید؟ برقراری ارتباط با مخاطبان هدف به این معنی است که کسب و کار شما دارای مشتریان جدید وفادار وقابل اعتماد است. این رابطه باید دراز مدت حفظ شود.از این رو باید به رابطه ی خود سرکشی کنید و مخاطب خود را پرورش دهید.مثلا هفتگی یا ماهانه خبرنامه ی خود را برای آن ها ارسال کنیم.تخفیف ها و پیشنهادهای ویژه از دیگر راههای ارتباطی است.ارتباط مداوم با مشتریان،قبل از هر چیزی به شما کمک می کند تا نیازهای آن ها را بهتر بشناسید و این امکان را می دهد تا مشکلات را پیش بینی کنید به این ترتیب راه حلی مناسب برای سوالات آن ها ارائه دهید و نشان دهید که کسب و کار شما همیشه در کنار آن ها خواهد بود.

   1. ارتباطات بازاریابی باعث ایجاد وحفظ رابطه میکند،نو آوری و خلاقیت میکند،افزایش شفافیت،ایجاد صدای برندباارتباطات در بازاریابی،ایجاد پیام قدرتمند.
    2-این نوع کسب وکار b2cگفته میشودکه بسیار ساده است،این نوع بیزینس ارتباط میان کسب وکارها با مصرف کنندگان نهایی است.بهترین نوع تبلیغات این بیزینس تبلیغات پیامکی است (پیامک انبوه)هم مقرون بصرفه است وبزرگترین گروه مخاطب رو دارد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.