ارزش مشتری

One set of knuckles meets another. Both are equal in this greeting that expresses approval and triumph.
Print

ارزش مشتری (Customer Value) مفهومی است که برای کسب وکار یا سازمان ما اهمیت بسیار زیادی دارد.

چرا امروزه به مفاهیم مشتری مداری مانند ارزش مشتری و ارزش طول عمر مشتری باید توجه بیشتری کرد؟

با افزایش عرضا کالا و خدمات دربازار، قدرت انتخاب خریداران افزایش پیدا می کند. در چنین شرایطی فروشندگان چاره ای ندارند جز اینکه با کاهش قیمت نسبت به رقبا یا افزایش کیفیت یا خدمات همراه کالا و یا هر ارزش بیشتری که برای مشتری اهمیت دارد، مشتری را جذب کند.

هرچقدر رقابت سنگین تر باشد، صاحبان کسب وکار بدنبال راهکار یا راهبردهای ارتباط بیشتر و قوی تری با مشتریان خود خواهند رفت. مدیریت ارتباط با مشتری راهبردها، تکنیک ها و ابزارهایی دراختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم روابط بهتر و سودمندتری با مشتریان خود داشته باشیم.

مشتری کیست؟

مشــتری همــان کســی اســت کــه نیــازش را خــود تعریــف مــی نمایــد و از کالاهــا و خدمــات تولیــدی مــا اســتفاده مــی نمایــد و حاضــر اســت بابــت آن هزینــه مناســبی را بپــردازد. ولــی زمانــی ایــن هزینــه را متقبــل میشــود کــه در کالاهــا یــا خدمــات تحویلــی ، ارزشــی را ببینــد کــه پرداخــت آن هزینــه را توجیــه نمایــد.

ماهاتما گاندی دیدگاه جالبی در مورد مشتری دارد. او می گوید:

مشتری مهمترین ناظر بر فعالیتهای ماست. او به ما وابسته نیست ، ما به او وابسته هستیم.او یک فرد خارجی در سازمان ما محسوب نمی شود ، بلکه مشتری جزئی از سازمان ماست. مشتری در کار ما یک هدف زود گذر نیست ، بلکه مشتری هدف و غایت همه اقدامات ماست.ما با خدمتی که به مشتری ارائه می نماییم به او لطف نمی کنیم ، بلکه او از این طریق فرصتی برای ادامه کار به ما می دهد .

تعریف ارزش مشتری

ارزش مشتری یا  CV ارزشی است که یک خدمت یا محصول برای مشتری ایجاد می‌کند و برابر است با “فواید” منهای”هزینه‌هایی” که خرید  محصول یا استفاده از آن برای مشتری به همراه دارد.

Customer Value = Benefits – Costs

به عبارت ساده‌تر تعریف ارزش مشتری این است که یک مشتری در طول عمر خود، چه میزان سود برای کسب و کار ما ایجاد می‌کند.

پس آنچه مهمه این هست که چه پیشنهادی برای مشتریان داشته باشیم که در معامله با ما احساس کنند، پولی که پرداخته ارزشش را داشته.

پیشنهاد یه ارزش به مشتری به عنوان یکی از عوامل کلیدی کسب مزیت پایدار رقابتی در دنیای بازار محور و مشتری مدار امروز می باشد. در واقع این مهمترین راهکاری است که یک شرکت را از رقبایش متمایز می‌کند و دلیلی است که مشتریان از ما خرید می‌کنند.

سوالاتی برای بحث بیشتر

نظر خود را در مورد سوالات زیر در بخش دیدگاه وارد کنید:

 • مشتری ارزشمند چه مشتری هست و چگونه ارزش او مشخص می شود؟

 • تعریف CV یا ارزش مشتری را شما چگونه می بینید؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

12 پاسخ

 1. ارزش مشتری برای کسب و کارها مهم است و باید به موقع این محاسبه انجام بشود و بتوانیم منفعت و هزینه هر مشتری را حساب کنیم.

 2. شتریان و سود حاصل از خرید آنها از مهم ترین ارکان است. میتوان گفت مشتریان ارزشمند هستند که باعث سودآوری میشوند به همین دلیل، این نوع مشتریان برای کسب و کارها و سازمان ها بسیارمهم هستند. ارزش مشتری در اصل مجموع خرید، رضایت و سود آن مشتری برای سازمان است.

 3. در دنیای بیزینس های جدید ارزش مشتری رو باید خیلی جدی گرفت وباید با خدماتی در جهت جلب رضایت مشتری قدم برداشت .ارزشی که یک خدمت یا محصول برای مشتری ایجاد میکنه برابراست با فواید منهای هزینه هایی که خرید اون محصول یا استفاده ازاون سرویس خاص برای مشتری همراه آورد.

 4. برای بقای کسب و کارها ، مشتریان و سود حاصل از خرید آنها از مهم ترین ارکان است. میتوان گفت مشتریان ارزشمند هستند که باعث سودآوری میشوند به همین دلیل، این نوع مشتریان برای کسب و کارها و سازمان ها بسیارمهم هستند. ارزش مشتری در اصل مجموع خرید، رضایت و سود آن مشتری برای سازمان است.

 5. ارزش طول عمر مشتری یکی از مهم‌ترین معیارهای تجارت الکترونیکی است. تصویری از تجارت طولانی مدت و دوام اقتصادی آن را ارائه می‌دهد. CLV بالا شاخص مناسب بودن بازار محصول، وفاداری به برند و درآمد مکرر از مشتریان موجود است.
  محاسبه ارزش طول عمر مشتری، کاربردهای مختلفی دارد. ساده ترین کاربرد آن دانستن میزان پولیست که توسط مشتریان به کسب و کار شما ترزیق می شود و نشان می دهد که مشتریان چقدر در سیستم فروش شما فعال هستند.

 6. بطور خلاصه میتوان گفت حس خوبی که به مشتری داده می شود و مواردی که در این خصوص میشود عنوان نمود که اشتیاق در مشتری را ازدیاد و به محصول و خدمت اضافه می گردد شامل :کیفیت محصول یا برند ، حس شدن محصول یا برند توسط مشتری،برند یا محصول موجب تغییر در رفتار و زندگی مشتری میشود که باعث ارزش آفرینی خواهد بود.

 7. ارزش طول عمر مشتری یکی از مهم‌ترین معیارهای تجارت الکترونیکی است. تصویری از تجارت طولانی مدت و دوام اقتصادی آن را ارائه می‌دهد. CLV بالا شاخص مناسب بودن بازار محصول، وفاداری به برند و درآمد مکرر از مشتریان موجود است.محاسبه ارزش طول عمر مشتری، کاربردهای مختلفی دارد. ساده ترین کاربرد آن دانستن میزان پولیست که توسط مشتریان به کسب و کار شما ترزیق می شود و نشان می دهد که مشتریان چقدر در سیستم فروش شما فعال هستند.

  1. ارزش مشتری برای کسب و کارها مهم است و باید به موقع این محاسبه انجام بشود و بتوانیم منفعت و هزینه هر مشتری را حساب کنیم.

 8. خصوصیات مورد انتظار و مورد خواست مشتری که وجود آنها موجب رضایتمندی و گاهی مشعوف و خرسند شدن مشتری می شود.

 9. علی رستگار
  پایه و اساس هر تجارتی بر مشتری استوار است و هدف نهایی هر تجارت سود آوری بر پایه خرید مشتری استوار است . داشتن صداقت در فروش و ارائه کالا یا خدمات مهمترین نکته مهم تجارت است .

 10. ارزش مشتری ارزشی است که خدمات با کیفیت و ارزشمندی برایش ارائه داده شود و نسبت به آن حس بهتری داشته باشد

  ارزش مشتری را بر پایه صداقت برداشت میکنم

  1. هر مشتری را می‌توان سرمایه آن کسب و کار یا سازمان گفتش و مشتری ارزشمند مشتری هستش رضایت مشتری باعث ارزشمند شدن برند یا محصول یا خدمات ما می‌تواند بشود یعنی اینکه انتظاری که از محصول و خدمتی را که دارد محصول یا خدمات ما برایش فراهم کنه و باعث خرید مداوم مشتری و در نهایت مشتری ارزشمند برای سازمان خواهد بود.
   ارزش مشتری یعنی اینکه برایش یک پیشنهاد ویژه داشته باشیم وبرایش ارزش خاص از خرید محصول یا خدمات مار دارد بوجود آوریم ودر نهایت باعث خرید بیشتر و سود بیشتر برای سازمان خواهر بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.