استعلام مدارک تحصیلی

استعلام مدرک تحصیلی
Print

استعلام مدارک تحصیلی یکی از مهمترین دغدغه های  فارغ التحصیلان است. مدرک سیکل یا دیپل شما باید از آموزش و پرورش استعلام شود.مدارک دانشگاهی هم بسته به اینکه زیر نظر وزارت علوم باشد یا دانشگاه آزاد از صادرکننده مدرک استعلام می شود.

استعلام مدرک به منظور بررسی صحت و سقم مدارک انجام میشود تا سازمان یا شرکتی که شما مدرک خود را به آنها ارائه کرده اید، از اصالت مدرک شما اطمینان پیدا کنند. در واقع آنها میخواهند مطمئن شوند که مدرک جعلی دریافت نکرده اند.

در گذشته این استعلام کتبی انجام می گرفت، به این صورت که مثلا اگر شما مدرک تحصیلی خود را به یک بانک ارائه می کردید، بانک مربوطه نامه ای به همراه کپی مدرک به دانشگاهی که مدرک را صادر کرده بود ارسال می کرد. واحد فارغ التحصیلان یا آموزش دانشگاه هم بررسی می کرد و در صورتی که سوابق مدرک درست بود، جواب استعلام را صادر می کرد و به بانک جواب می داد.این شیوه استعلام را استعلام مکتوب می گفتند.

که البته در این شیوه امکان جعل مدرک و حتی جعل پاسخ استعلام هم وجود داشت.

اما امروزه با دیجیتالی شدن سیستم های اداری و آموزشی دیگر استعلام مکتوب ارزشی ندارد و می بایست مدرکی که صادر میشود در سامانه های استعلام بارگذاری شده و هر متقاضی بتواند استعلام مدرک خود را در آن سامانه ها انجام دهد. همچنین هر سازمان یا مجموعه ای که مدرکی از افراد دریافت می کند باید بتواند با ورود اطلاعات هویتی آنها از صحت مدارک و گواهینامه های آنها اطمینان پیدا کند. با این سامانه های استعلام، جعل مدارک و جعل استعلام تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. فقط می ماند عده ای که هنوز سواد دیجیتالی کافی ندارند یا از وجود این سامانه ها بی اطلاع هستند و هنوز در دنیای کاغذبازی و نامه نگاری سیر می کنند.

استعلام مدارک آنلاین چگونه انجام می شود؟

این موضوع بستگی به این دارد که مدرک شما چیست و چه وزاتخانه یا سازمانی به مدرک شما اعتبار داده است.

در کشور ما نهادهایی که به مدارک اعتبار می دهند شامل:

  • وزارت علوم تحقیقات و فناوری برای مدارک رسمی دانشگاههای دولتی، روزانه و شبانه، دانشگاه پیام نور، دانشگاه غیرانتفاعی، موسسات آموزش عالی آزاد و دانشگاه علمی کاربردی.
  • دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی ، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.
  • وزارت آموزش و پرورش برای تخصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه.
  • وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای موسسات زبان و موسسات فرهنگی آموزشی.
  • سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزشگاههای زیرمجموعه

البته سازمانهای دیگری هم هستند که بصورت تخصصی در حوزه آموزش کشور فعالیت دارند مانند سازمان ملی استاندارد ایران، مرکز آموزش مدیریت دولتی، سازمان مدیریت صنعتی و مرکز آموزش بازرگانی ایران که هرکدام برای خود سیستم استعلام مدارک خود را دارند و در جای خود به آنها نیز می پردازیم.

استعلام مدارک وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی

متقاضیانی که به دنبال استعلام مدرک تحصیلی و دانشگاهی خود از وزارت علوم هستند، می توانند به صورت الکترونیکی با مراجعه به سامانه استعلام مدارک تحصیلی وزارت علوم ، به تمامی اطلاعات تحصیلی خود دست یابند . برای ورود به این سامانه به سایت estelam.msrt.ir مراجعه کرده و سپس با درج کد ملی ، شماره شناسنامه و سایر اطلاعات فردی به استعلام مدرک تحصیلی خود بپردازید.

راهنمای استعلام مدرک تحصیلی

برای ورود به سامانه استعلام مدارک تحصیلی ، پس از مراجعه به سایت estelam.msrt.ir باید اطلاعاتی را که برای ورود به سامانه درخواست شده است را به درستی وارد نمایید. سپس کد رهگیری مربوطه  به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود و از طریق این کد رهگیری می توانید سوابق تحصیلی خود را در تمامی دانشگاهها و موسسات زیرمجموعه وزارت علوم و دانشگاه آزاد مشاهده نمایید.

استعلام مدارک وزارت علوم و د انشگاه آزاد

در مرحله اول اطلاعات هویتی نظیر نام ، نام پدر ، شماره موبایل ، کد ملی و شماره شناسنامه و شماره سریال شناسنامه را در بخش های مورد نظر وارد کرده و گزینه ” صدور کد رهگیری ” را انتخاب کنید .

استعلام مدرک تحصیلی

در این مرحله کد رهگیری که به شماره تلفن همراه وارد شده در مرحله اول دریافت کرده اید را وارد نمایید. و پاسخی بصورت زیر دریافت می کنید. اگر در دانشگاهها و موسسات زیرمجموعه وزارت علوم یا دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شده باشید، اطلاعات فارغ التخصیلی خودرا مشاهده می کنید.

پاسخ استعلام مدرک تحصیلی

در صورت مشاهده مغايرت در اطلاعات و يا عدم وجود اطلاعات مقاطع فارغ التحصيلي، اگر فارغ التحصیل دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم هستید به لینک https://portal.saorg.ir/educational-records/ و اگر فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی هستید به این ادرس https://ticket.iau.ir/ مراجعه و اشکال مدرک تحصیلی خود را اعلام بفرمایید تا اقدامات لازم انجام گردد .

این مطلب تکمیل می شود…

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.