انواع روش های صادرات کالا و خدمات

انواع صادرات
Print

صادرات (Export)، کالا یا خدماتی است که در یک کشور تولید می‌شود و به کشور دیگری فروخته می‌شود. فروشنده این کالاها و خدمات را صادرکننده و خریدار خارجی را واردکننده می گویند.

به عبارت دیگر ، صادرات خروج کالا از قلمرو گمرکی یک کشور به مناطق آزاد یا خارج از کشور مورد نظر است.

مهمترین مزیت صادرات این است که  از هزینه های ایجاد عملیات تولید در کشور هدف جلوگیری می کند. در واقع به جای اینکه با هزینه بالای اقدام به تولید یک کالا در کشور کنند، آن کالا را از کشور دیگیری با هزینه تمام شده پایین تری وارد می کنند.

روش های صادرات

انواع روش های صادراتی شمامل موارد زیر می باشد:

صادرات قطعی: کالای تولید داخل برای فروش قطعی به خارج ارسال می شود.

صادرات مجدد(Re-export): صادرات مجدد عبارت است از صدور کالاهایی که قبلا وارد شده است،بدون فرآوری یا تغییر اضافی.

♦مطالعه بیشتر درباره صادرات مجدد♦

چنانچه صادرات مجدد از طریق بنادر، مناطق آزاد یا انبارهای تحت حفاظت گمرک انجام گیرد مشمول پرداخت حقوق گمرکی نخواهد بود.

ترانزیت خارجی: ترانزبت خارجى عبارت از اين است که کالاى خارجى به‌ منظور عبور از خاک ايران از يک نقطه مرزى کشور وارد و از نقطه مرزى ديگر خارج شود.

کالائى که تحت عنوان ترانزيت از کشور عبور مى‌کند جزء واردات و صادرات قطعى محسوب نبوده و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است ليکن مشمول پرداخت هزينه‌هاى گمرکى ذکر شده مى‌باشد و تابع مقررات اين مبحث خواهد بود مگر اينکه در قراردادهاى ترانزيتى دولت با کشورهاى ديگر و يا قراردادهاى صورت کالاى ترانزيتى تابع همان مقرراتى خواهد بود که در قراردادهاى مربوط تعيين شده است.

سواپ(Swap): روش سواپ در تجارت بین المللی به این صورت است که کالای خارجی در داخل مصرف و به جای آن کالای داخلی صادر می گردد. این روش در تجارت انرژی بیشارین کاربرد را دارد. بطور مثال گاز وارداتی از ترکمنستان در شمال شرق ایران وارد و در همان منطقه به مصرف می رسد و به جای آن معادل همان مقدار گاز در خلیج فارس به مشتریان ترکمنستان تحویل داده می شود.

صادرات موقت: کالای داخلی به منظور بازاریابی وشرکت در نمایشگاه های خارجی از کشور خارج می شود.

 

سوالاتی برای بحث بیشتر:

نظر خود را در قسمت دیدگاه وارد کنید

 1. به نظر شما کشور ایران از کدام یک از روش های صادراتی بالا بیشتر می تواند منفعت اقتصادی داشته باشد؟
 2. در روش سواپ که ببیشتر در زمینه تجارت انرژی رایج است، برای تجارت کدام انرژی (نفت، گاز یا برق) بهتر و کاربردی تر است؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

67 پاسخ

 1. استفاده از روش ترانزیت به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان مثال از جنوب با کشورهای عربی و از شمال با اذربایجان در حوزه ی نفت وگاز و….

  البته استفاده از روش سواپ نیز بسیار مفید بوده و برای انرژی های تجدید پذیر و انرژی هایی که هزینه نگه داری و استفاده و ذخیره مقرون به صرفه است مناسب خواهد بود مثل نفت.

 2. جواب سوال دوم: تجارت گاز و سپس نفت در روش سواپ مخصوصا برای کشور ما بهتر وکاربردی تر است

 3. جواب سوال یک: ترانزیت خارجی ، صادرات قطعی برای کشور ما می توانند منفعت های اقتصادی زیادی داشته باشند.

 4. 1 – ترانزیت خارجی ، صادرات قطعی برای کشور ما میتوانند منفعتهای اقتصادی زیادی داشته باشند.

  2-تجارت گاز اول و بعد نفت در روش سواپ مخصوصا برای کشور ما بهتر وکاربردی تر است

 5. 1.
  ترانزیت خارجی ، سواپ ، صادرات قطعی برای کشور ما میتوانند منفعتهای اقتصادی زیادی داشته باشند.
  2.
  تجارت نفت وگاز در روش سواپ مخصوصا برای کشور ما بهتر وکاربردی تر است.

 6. 1- ترانزیت خارجی به دلیل شرایط جغرافیایی ایران و شاهراه میان اروپا و آسیا می تواند به عنوان روشی منفعت برانگیز برای ایران باشد همانگونه که در گذشته های دور نیز راه ابریشم بعنوان شاهراهی در دسترس تجار کشورهای غرب و شرق بوده است…
  2- سوآپ؛ معامله برد-برد ایران در تجارت نفت و گاز — بطوریکه که میان ایران و همسایگان حاشیه خزر و متعاقباً خلیج فارس و عمان می تواند بسیار سود آور باشد.

 7. ۱.در ایران روش ترانزیت خارجی و سوآپ مناسب است
  ۲.روش سوآپ برای نفت و گاز کاربردی تر میباشد

 8. ترانزیت خارجی یک از مهمترین ارکان و زیر ساخت های تجاری برای توسعه صادرات به حساب می آید.
  با توجه به همسایگی با 15 کشور منطقه و صادرات و واردات متنوع , کاهش مشکلات و هزینه های ترانزیت خارجی و سرمایه گذاری در این بخش و همچنین افزایش سهم ترانزیتی کشور باعث رشد و ارتقا روابط اقتصادی و بازرگانی کشور می گردد.

 9. با سلام و احترام
  زهرا اکبری
  جواب سوال 1: روش صادرات قطعی چون هزینه تولید در داخل ارزانتر هست

 10. ترانزیت خارجی با توجه به موقعیت ایران و مرزهای آبی و هوایی که با کشورهای دیگر دارد.صادرات قطعی برای کشور ما می تواند منفعت های اقتصادی زیادی داشته باشد
  تجارت نفت و گاز در روش سواپ بهتر و کاربردی تر است

 11. 1- روشهای: ترانزیت خارجی ، سواپ ، صادرات قطعی برای کشور ما میتوانند منفعتهای اقتصادی زیادی به همراه داشته باشند.

  2- تجارت نفت وگاز در روش سواپ مخصوصا برای کشور ما بهتر وکاربردی تر می باشد .

 12. با سلام واحترام

  1-استفاده از روش ترانزیت به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان مثال از جنوب با کشورهای عربی و از شمال با اذربایجان در حوزه ی نفت وگاز و….
  2-البته استفاده از روش سواپ نیز بسیار مفید بوده و برای انرژی های تجدید پذیر و انرژی هایی که هزینه نگه داری و استفاده و ذخیره مقرون به صرفه است مناسب خواهد بود مثل نفت.

  1. تجارت بین الملل به عنوان یکی از مهم ترین عوامل توسعه و رشد اقتصادی کشورها از طریق افزایش فرصت های تجاری و سرمایه گذاری محسوب می شود.با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و خیلی مناسب است

 13. با سلام و احترام
  1- در روش صادرات مجدد که بنظر روش بسیار منطقی و توجیه داری می باشد. بدین صورت که به طور مثال پارچه از خارج وارد و پس از تغییر ماهیت و تبدیل شدن به پوشاک مثل کت و شلوار و لباس به سایر کشورهای منطقه از قبیل عراق یا امارات صادر می شود که به نظر یکی از پر سودترین نوع صادرات است.
  2- در روش سواپ انرژی هایی که بیشترین سود را دارند به نظر گاز و برق می باشند. که بیشترین صادرات برق نیز به عراق صورت گرفته است.

 14. ترانزیت خارجی، سواپ و صادرات قطعی مواردی هستند که می توانند برای ایران منفعت ذبیشتری داشته باشند.
  با توجه به کاهش شدت جریان برق و هزینه های آن روش سوآپ برای برق و سپس برای گاز مناسب می باشد

 15. ترانزیت خارجی ، سواپ ، صادرات قطعی به ترتیب برای کشور ما میتواند منفعتهای اقتصادی داشته باشند.
  روش سوآپ برای برق، به جهت کاهش شدت جریان برق و گاز مناسب می باشد.

 16. 1- در روش صادرات مجدد. روش صادرات مجدد با تغییر وجود دارد که بنظر روش بسیار منطقی و توجیه داری می باشد. بدین صورت که به طور مثال پارچه از خارج وارد و پس از تغییر ماهیت و تبدیل شدن به پوشاک مثل کت و شلوار و لباس به سایر کشورهای منطقه از قبیل عراق یا امارات صادر می شود که به نظر یکی از پر سودترین نوع صادرات است.
  2- در روش سواپ انرژی هایی که بیشترین سود را دارند به نظر گاز و برق می باشند. که بیشترین صادرات برق نیز به عراق صورت گرفته است.

  پاسخ

 17. به نظر بنده روش صادرات قطعی مفیدترین روش برای ایران است به دلیل اینکه ارز آوری صد درصدی دارد وهزینه های تولید درداخل ارزان می باشد.
  سواپ گاز برای کشور ما بهتر است

 18. با سلام
  در روش سواپ انرژی مثل گاز برگ برنده ایران در تجارت است و یکی از اصلی ترین منابع انرژی است که باعث تجارت و روابط بین کشورها می شود. البته نفت هم منبع انرژی بسیار مهمی می باشد که بسیار کاربردی تر است و می تواند سوددهی بسیار خوبی داشته باشد به طوریکه میان ایران و همسایگان حاشیه خزر بسیار سودآور است.

 19. 1-در ایران روش ترانزیت خارجی و سواپ مناسب میباشد.
  2- روش سواپ برای نفت کاربردی تر است.

 20. تجارت بین الملل به عنوان یکی از مهم ترین عوامل توسعه و رشد اقتصادی کشورها از طریق افزایش فرصت های تجاری و سرمایه گذاری محسوب می شود.با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و خیلی مناسب است.

 21. با سلام و عرض ادب
  با توجه به شاه راههای ایجاد شده در ایران و موقعیت طلایی کشور ایران و کریدور بودن تمامی راههای ارتباطی برای تجارت خارجی اعم از صادرات زمینی ، دریایی ، هوایی ، سوآپ جوابگو می باشد منوط به داشتن برنامه و هدفمند بودن شرایط

 22. با توجه به اینکه ایران از ذخایر گازی زیادی برخوردار میتونه منقعت زیادی برای ایران داشته باشه اما متاسفانه با توجه به عدم تخصص و تحریم ها گاز های خروجی فقط سوخته می شوند

 23. 1 : به نظر من بهترین روشهای صادراتی ایران شامل صادرات قطعی ، ترانزیت کالا و سوآپ هستند
  2 : سوآپ انرژی به خصوص گاز بسیار دارای منفعت است .

 24. 1- ترانزیت خارجی با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران (مرزهایی آبی و هوایی و .. ) با کشور های دیگر

  2- نفت – البته در تجارت برق و گاز هم می شود.

 25. با سلام واحترام
  1= به نظر من تمام روش های صادرات سود خاصی برای یک کشور میتونه داشته باشه ولی برای ایران ترانزیت خارجی میتونه بهترین نوع صادرات باشه.
  2= تجارت نفت وگاز چون 2 تا از اصلی ترین منابع انرژی هستند که باعت تجارت و روابط بین کشور ها می شود.

 26. 1- در روش صادرات مجدد. روش صادرات مجدد با تغییر وجود دارد که بنظر روش بسیار منطقی و توجیه داری می باشد. بدین صورت که به طور مثال پارچه از خارج وارد و پس از تغییر ماهیت و تبدیل شدن به پوشاک مثل کت و شلوار و لباس به سایر کشورهای منطقه از قبیل عراق یا امارات صادر می شود که به نظر یکی از پر سودترین نوع صادرات است.
  2- در روش سواپ انرژی هایی که بیشترین سود را دارند به نظر گاز و برق می باشند. که بیشترین صادرات برق نیز به عراق صورت گرفته است.

 27. سلام استاد
  جواب سوال 2
  به نظر من تجارت سواپ برای تجارت نفت و گاز مناسب است چون در دریای خرز مقداری زیادی نفت و گاز وجود دارد که از طریق دریای ازاد وجود ندارد به همین دلیل از طریق لوله به بنادر مختلف نیز به دریا راه پیدا می کند به همین خاطره ایران هم از انتقال این منابع سهمی برخوردار است .

 28. 1- به نظر من روشهای: ترانزیت خارجی ، سواپ ، صادرات قطعی برای کشور ما میتوانند منفعتهای اقتصادی زیادی داشته باشند.

  2- من فکر می کنم تجارت نفت وگاز در روش سواپ مخصوصا برای کشور ما بهتر وکاربردی تر است .

 29. 1- ترانزیت خارجی با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و مرزهایی آبی و هوایی و .. که با کشورهای دیگر دارد.

  2- نفت چون قابل ذخیره است .. البته در برق و گاز هم با برنامه ریزی دقیق می تواند .

 30. از نظر انجانب صادرات قطعی بیشترین سودر نصیب کشور ما میکند.چون که کالائى که تحت عنوان ترانزيت از کشور عبور مى‌کند جزء واردات و صادرات قطعى محسوب نبوده و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است .ولی کالای صادراتی میتواند علی الرغم سود بالا برای تولید کننده میتواند ارز آوری برای کشور داشته باشد که با توجه به شرایط تحریم کشور ما نکته حائظ اهمیتی است.

  روش سوآپ :معامله برد برد ایران در تجارت نفت و سپس گاز — بطوریکه که میان ایران و همسایگان حاشیه خزر و متعاقباً خلیج فارس و عمان می تواند بسیار سود آور باشد.

 31. 1- از هر کدام ازراه ها به اندازه توان وظرفیت واراده و مدیریت صادرات بازار بزرگی که در ۱۵ کشور همسایه ایران وجود دارد، راهبرد کلی توسعه صادرات به کشورهای همسایه را همواره در لیست سیاست‌های توسعه تجاری کشور قرار داده، اما راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای توسعه این سیاست کمتر مورد‌توجه قرار داشته است. در حالی‌که قرار داشتن در رتبه دوم دنیا از نظر تعداد کشورهای همسایه، مزیتی را برای ایران فراهم کرده که مزیتی حتی فراتر از دسترسی به آب‌های آزاد است‌؛ چراکه امکان تبادل مستقیم کالا و خدمات بدون عبور از گذرگاه‌های تحت تسلط آمریکا را فراهم کرده و در صورت نیاز، با تهاتر کالاها و خدمات یا مبادله بر مبنای ارزهای محلی و منطقه‌ای یا تسویه مبادلات بر مبنای طلا، امکان دور‌زدن تحریم‌های نظام مالی بین‌المللی علیه ایران فراهم می‌شود.
  2-برای نفت کاربردی تر است چون بهتر می توان آن را ذخیره نمود

 32. 1-با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران ترانزیت خارجی وشاهراه میان اروپا وآسیا می تواند بعنوان روشی منفعت برانگیز برای ایران باشد همان گونه که در گزشته های دور نیز راه ابریشم بعنوان شاهراهی در دسترس تجار کشور های غرب وشرق بوده است.
  2-روش سوآپ در تجارت بین المللی به این صورت است که کالای خاجی در داخل مصرف وبه جای آ کلای داخلی صادر می گردد.
  این روش درتجارت انرژی بیشترین کار برد را دارد.بطور مثال کاز وارداتی از ترکمنستان در شمال شرق ایران وارد ودر همان منطقه بمصرف می رسد و به جای آن معادل همان مقدار گاز در خلیج فارس به مشتریان ترکمنستان تحویل داده می شود معامله برد -برد ایران در تجارت نفت و گاز بطوری که میان ایران وهمسایه گان حاشیه خزر ومتعاقبا خلیج فارس و عمان می تواند بسیار سود آور باشد.

 33. براي ورود به بازار هدف خارجي بايد مواردي از قبيل فرهنگ و آداب و رسوم و رفتارهاي مصرفي مردم و به دليل متفاوت بودن قوانين و مقررات كشورهاي مختلف بايد بيشتر با اين موارد توجه كرد
  شناخت كامل بازار – آداب و رسوم ، نيازهاي مردم و داشتن تسلط بر قوانين تجارت و اقتصاد كشور هاي مختلف و تحقق راجع به بازارهاي بين المللي و انجام تحقيقات بازاريابي و شناخت رفتارمصرف كنندگان كشورهدف و ميزان سرمايه گذاري و بررسي مخاطرات و آشنايي با كانالهاي توزيع بايد درنظر گرفته شود بیشتر نفت و گاز
  به طور مثال نفت قزاقستان روزانه به پالایشگاه تبریز و تهران تحویل داده می شود و مقابل همان مقدار نفت سبک در خلیج فارس به شرکای تجاری قزاقستان تحویل می شود
  سوآپ باعث وابسته شدن کشورهای حوزه مرزشمالی به کشورمان می شود که این موضوع تحکیم و تقویت روابط سیاسی و ثبات سیاسی را در پی دارد

 34. علی نظری سوال اول
  ترانزیت خارجی – کالاهای خارجی به جهت عبور از خاک ایران از یک نقطه به کشور دیگری از کشور ما عبور می کند که تحت عنوان ترانزیت می باشد و جزء واردات و صادرات قطعی نیست و از پرداخت حق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض معاف بوده و فقط مشمول پرداخت هزینه گمرکی می باشد مگر این که قراردادی مربوط به این کالای ترانزیتی انجام شود
  سوال دوم
  بیشتر نفت و گاز
  به طور مثال نفت قزاقستان روزانه به پالایشگاه تبریز و تهران تحویل داده می شود و مقابل همان مقدار نفت سبک در خلیج فارس به شرکای تجاری قزاقستان تحویل می شود
  سوآپ باعث وابسته شدن کشورهای حوزه مرزشمالی به کشورمان می شود که این موضوع تحکیم و تقویت روابط سیاسی و ثبات سیاسی را در پی دارد

 35. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و خیلی مناسب است

 36. با توجه به موقعیت کشورمون به نظر بنده فکر میکنم از
  طریق ترانزیت کالا کسب درامد کنه
  در خصوص سوال دوم نیز به نظر شخص بنده اول نفت و بعد گاز

 37. با توجه به قرار گرفتن ایران در مسیر جاده ابریشم میتوند از
  طریق ترانزیت کالا کسب درامد کند

 38. صادرات قطعی: کالای تولید داخل برای فروش قطعی به خارج ارسال می شود.

  صادرات مجدد: صادرات مجدد عبارت است از صدور کالاهایی که قبلا وارد شده است،بدون فرآوری یا تغییر اضافی. استفاده از روش ترانزیت سوآپ

 39. 1-هم از طریق سوآپ و هم از طریق ترانزیت می تواند منفعت اقتصادی داشته باشد.
  2-اول نفت و بعد گاز میتواند سوددهی خوبی داشته باشد. به نظر من ایران با قطعی های برق کشور خودش بهتر است برق را صادر نکند.

 40. روش ترانزیت منفعت بیشتری دارد به دلیل امکانات بیشتر از جمله مرزهای آبی و موقعیت جغرافیایی که ایران دارد

 41. 1- ترانزیت خارجی به دلیل شرایط جغرافیایی ایران و شاهراه میان اروپا و آسیا می تواند به عنوان روشی منفعت برانگیز برای ایران باشد همانگونه که در گذشته های دور نیز راه ابریشم بعنوان شاهراهی در دسترس تجار کشورهای غرب و شرق بوده است…
  2- سوآپ؛ معامله برد-برد ایران در تجارت نفت و گاز — بطوریکه که میان ایران و همسایگان حاشیه خزر و متعاقباً خلیج فارس و عمان می تواند بسیار سود آور باشد.

  1. 1-با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و سواپ خیلی مناسب است
   2-برای نفت کاربردی تر است چون بهتر می توان ان را ذخیره نمود

   1. باتوجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و سواپ خیلی مناسب است

 42. ترانزیت منفعت بیشتری برای ایران دارد چون از نظر مرزهای آبی و خاکی از وسعت زیادی برخوردار است
  اما در روش سواپ تجارت نفت بهتر و کاربردی تر است

  1. با توجه به قرار گرفتن ایران در مسیر جاده ابریشم میتواند از طریق ترانزیت خارجی کسب درامد کند
   همچنین با سرمایه گذاری روی استخراج گاز بخصوص در میادین مشترک گازی میتواند ثمربخش باشد

  2. 1-با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و سواپ خیلی مناسب است
   2-برای نفت کاربردی تر است چون بهتر می توان ان را ذخیره نمود

 43. با توجه به اینکه در بیشتر قسمت‌های ایران مسیر، شبکه خط لوله نفت وجود دارد، با تکمیل و توسعه آن‌ها با هزینه کمتری می‌توان خط لوله مذکور را راه‌اندازی کرد.

  نقش ایران هم به‌عنوان بازار نهایی نفت آسیای مرکزی و هم مکانی برای ترانزیت آن، با توجه به ثبات و امنیت موجود در ایران، سوژه جذابی برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی نفتی بالقوه فراهم آورده است

 44. ترانزیت خارجی خیلی بیشتر برای ایران به دایل موقعیت استراتژیک و جغرافیایی و دسترسی به ابهای ازاد میتواند مفید باشد

 45. ترانزیت خارجی یک از مهمترین ارکان و زیر ساخت های تجاری برای توسعه صادرات به حساب می آید.
  با توجه به همسایگی با 15 کشور منطقه و صادرات و واردات متنوع , کاهش مشکلات و هزینه های ترانزیت خارجی و سرمایه گذاری در این بخش و همچنین افزایش سهم ترانزیتی کشور باعث رشد و ارتقا روابط اقتصادی و بازرگانی کشور می گردد.

 46. به نظر بنده صادرات قطعی بیشترین سودر نصیب کشور ما میکند.چون که کالائى که تحت عنوان ترانزيت از کشور عبور مى‌کند جزء واردات و صادرات قطعى محسوب نبوده و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است .ولی کالای صادراتی میتواند علی الرغم سود بالا برای تولید کننده میتواند ارز آوری برای کشور داشته باشد که با توجه به شرایط تحریم کشور ما نکته حائظ اهمیتی است.

 47. در روش سواپ تجارت نفت کاربردی تر است و سود اور است و دولت با تجار بخش خصوصی نفت را در یک مرز کشور از همسایگان دریافت می کنند و در مرز دیگر به افراد مورد نظر آنان تحویل می دهند. ودر ضمن سبب صرفه ج.یی و در نتیجه کاهش زیاد هزینه حمل و نقلل مواد نفتی می شود.

 48. در روش سوآپ بهتر از همه نفت هستش بعد گاز و برق
  بهترین روش جهت مبادلات و تجارت کالا در ایران در خور شرایط کشورمان ترانزیت میباشد

 49. ج سوال 1:
  به نظر بنده استفاده از روش ترانزیت به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان مثال از جنوب با کشورهای عربی و از شمال با اذربایجان در حوزه ی نفت وگاز و….
  ج 2:
  البته استفاده از روش سواپ نیز بسیار مفید بوده و برای انرژی های تجدید پذیر و انرژی هایی که هزینه نگه داری و استفاده و ذخیره مقرون به صرفه است مناسب خواهد بود مثل نفت.

 50. در جواب سوال 1 به نظر من استفاده از روش قطعی و سواپ و ترانزیت خارجی تفکر برای تلفیق یک یا دو روش برای ساخت یک روش با کارایی بهتر و صرفه اقتصادی بهتر شاید مناسب تر باشد.

  ج 2:برای نفت و برق برای تامین زمان اضطراری و ذخیره نفت

 51. به نظر من نفت برای ایران در نوع تجارت انرژی بهتر است زیرا که از ذخایر نفتی زیادی برخوردار است

 52. به نظر من هم روش ترانزیت منفعت بیشتری برای ایران دارد چراکه از نظر موقعیت جغرافیای در موقعیت ویژه ای قرار دارد و از نظر مرز های آبی و خاکی از وسعت زیادی برخوردار است و در روش سواپ در کشور ایران تجارت با توجه به ذخایر نفتی انرژی نفت بهتر و کاربردی تر است

 53. روش ترانزیت منفعت بیشتری دارد به دلیل امکانات بیشتر از جمله مرزهای آبی و موقعیت جغرافیایی که ایران دارد

 54. در روش سواپ تجارت نفت بهتر و کاربردی تر است .بدلیل ذخیره سازی راحت و سودآور بودن فراورده های آن.

 55. 1-با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران روش ترانزیت خارجی صادرات قطعی و سواپ خیلی مناسب است
  2-برای نفت کاربردی تر است چون بهتر می توان ان را ذخیره نمود

  1. با توجه به قرار گرفتن ایران در مسیر جاده ابریشم میتوند از
   طریق ترانزیت کالا کسب درامد کند
   و همچنین از طریق سرمایه گذاری در بخش استخراج گاز بخصوص در میادین مشترک گازی میتواند سهم خوبی از صادرات گاز منطقه را به خود اختصاص دهد

 56. ترانزیت خارجی چون باتوجه به موقعیت جغرافیایی واستراتژیک ایران ودسترسی به آبهای آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.