بازاریابی محتوایی چه کمکی به کسب وکارها می کند؟

اهداف بازاریابی محتوایی
Print

قبل از سرمایه گذاری در تولید محتوا باید به این سوال بسیار مهم پاسخ بدهید که بازاریابی محتوایی چه کمکی به کسب وکار می کند و اهداف بازاریابی محتوایی چیست؟

آیا در کسب وکار شما هم می توان مؤثر باشد؟

آیا نسبت به روش های بازاریابی و تبلیغاتی قبلی شما آورده بیشتری ایجاد می کند یا کسب وکارتان را به مخاطره می اندازد؟

بازاریابی محتوایی، می تواند شما را به تعدادی از اهداف تجاری ممکن برساند. که در این مطلب به آنها می پردازیم.

بازاریابی محتوایی چیست؟

آگاهی از برند مهمترین اهداف بازاریابی محتوایی

تقریباً آنچه همواره در اولین نگاه به بازاریابی محتوایی به ذهن انسان خطور می کند، آگاهی از برند(brand awarners) است. شاید هدف، فقط تلاش برای یافتن راهی مؤثرتر در مقایسه با تبلیغات سنتی برای ایجاد آگاهی درباره محصول یا خدمات شما باشد و این یک استراتژی دنباله دار و با دوام است. بازاریابی محتوایی، رسانه خوبی برای این هدف است؛ چرا که راهی اساسی، موثق و فوق العاده برای شروع هدایت مشتریان به سوی برند شما محسوب می شود.

هدایت، تبدیل و پرورش مشتریان بالقوه

تعریف شما از مشتری بالقوه، مطمئناً فرق دارد. اما از نقطه نظر بازاریابی تبدیل مشتری بالقوه به مشتری فعال جایی است که در آن از طریق تبادل محتوای جذاب، دیگران را تشویق به انتشار اطلاعات کافی درباره خودشان می کنید. به گونه ای که فرصت بازاریابی محصول نزد آنها برای شما فراهم می شود. این تبادل اطلاعات می تواند شامل ثبت نام در یک دمو(demo)، ثبت نام برای شرکت در یک رویداد، مشترک شدن در خبرنامه یا دریافت دسترسی به بخش مرجع شما باشد. وقتی که اجازه مشتری احتمالی را در دست دارید، می توانید از محتوا برای کمک به هدایت او در چرخه  خرید استفاده کنید.

تبدیل مشتری

یکی از مهمترین اهداف بازاریابی محتوایی دستیابی به مشتری بیشتر است. در بسیاری از موارد، از قبل محتوای زیادی برای تبدیل مشتری در اختیار شما قرار دارد. ما، بازاریاب ها، اصولاً روی این حوزه یعنی «نقاط اثبات محصول» برای فروش تمرکز می کنیم. از بین نمونه های موجود در این زمینه، می توان به مطالعات موردی که جهت اثبات توانایی خود برای حل مشکلات گذشته برای مشتریان بالقوه  خویش ارسال می کنید. یا به بخش مشتریان که در صفحه ی مشتریان ایجاد می شود، اشاره کرد. در نهایت، این همان محتوایی است که شما به عنوان بازاریاب ایجاد کرده اید، تا به مشتریان بالقوه خود نشان دهید، “که چرا راه حل شما بهتر است” و یا “منحصراً می تواند نیازهای آن ها را برآورده نماید.”

خدمات مشتریان

بازاریابی محتوایی، واقعاً می تواند با ارائه ی خدمات مشتریان از طریق “اشتراک”، برند خود را معرفی کند. چگونه می توانید با استفاده از محتوا، دست به ارزش آفرینی یا تقویت تصمیم مشتری بعد از فروش بزنید؟ این اقدام، چیزی فراتر از داشتن یک دفترچه ی راهنما برای کاربر، یک فرآیند مستند برای موفقیت و یک بخش «پرسش های متداول» در وب سایت شما است. این ها بهترین اقدامات برای نشان دادن نحوه  استفاده مشتریان از محصول یا خدمت شماست. یا این که چگونه مشتری ها می توانند بیشترین بهره برداری را از محصول یا خدمت شما داشته باشند؟ محصول یا خدمت شما از طریق کدام روش های موفق و مبتکرانه توانسته به راه حل های دیگر تعمیم یابد؟

وفاداری مشتری و حفظ آن

به محض شروع برنامه تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی، به یک استراتژی حفظ مشتری برنامه ریزی شده نیاز خواهید داشت. اگر هدف نهایی شما تبدیل مشتریان به مشترکان پروپا قرص است که گزارشات شما را با دیگران به اشتراک می گذارند، این حوزه نیاز به توجه ویژه ای دارد. گزینه های موجود می تواند شامل تهیه خبرنامه ی الکترونیکی یا چاپی برای مشتریان، مجله  الکترونیکی یا چاپی، یا احتمالاً یک رویداد کاربری یا وبینار باشند.

تشویق مشتریان به خرید بیشتر

اگر به طور خاص در استفاده از محتوا برای خدمت به مشتری در یک مدل اشتراکی خوب باشید، فرصت دارید تا در ایجاد مشارکت مستمر برای سایر محصولات و خدماتی که ارائه می کنید نیز مؤثر باشید. چرا وقتی که مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل تبدیل شدند، ارتباط خود را با ان ها قطع می کنید؟ در عوض، سعی کنید ارتباط خود را با آن ها بیشتر کنید و به آنها ارزش بیشتری بدهید. اهداف ترغیب مشتریان به خرید بیشتر و حفظ مشتریان، می توانند به صورت گام به گام پیش بروند.

کاربران و مشترکان پرشور

اگر بتوانید مشتری ها را با موفقیت به این مرحله هدایت کنید، در واقع توانسته اید یک کار مهم انجام دهید. محتوا و به خصوص محتوای حاصل از فعالیت مشتریان راضی می تواند یکی از قوی ترین روش های رسیدن به هر هدف کاری باشد. این موضوع، زمانی رخ می دهد که بازاریابی محتوایی شروع می کند برای شما به صورت تصاعدی کار کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.