بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا
Print

محتوا پادشاه است! بازاریابی محتوا تنها راه نجات کسب وکارهاست! اینها عبارتهایی است که این روزها از دهان بسیاری از مدیران می شنوید. به خصوص از زمانی که اینترنت شد همه دغدغه ما.

داستان چیه؟

بازاریابی محتوایی چیست؟

درمارس 2007، جایگاه عالی خود را در بزرگ ترین شرکت مستقل رسانه ای در شمال آمریکا ترک کردم تا به طور مستقل، کسب و کار خود را راه اندازی کنم. بسیاری از دوستان و مربیان من، از هیچ تلاشی فروگذار نکردند تا من را متقاعد کنند که اشتباه می کنم.

در طول هفت سال سابقه ی کار، با برندهای متعددی در سراسر جهان کار کرده بودم تا به آن ها کمک کنم که داستان برند خودشان را نشر دهند و توزیع کنند تا از این راه، مشتریان را جذب و نگهداری کنند. در سال 2001، بازاریابی مؤثر بسیار شبیه انتشارات شده بود. برندهای بزرگ از ایجاد محتوای خودشان به نتایج بسیار مطلوبی دست یافته بودند، به جای آن که به تبلیغات بر اساس محتوای سایرین بپردازند، درست نظیر آنچه شرکت های رسانه ای در آن زمان انجام می دادند. این همان سالی بود که من واژه “بازاریابی محتوایی” را در مکالمات خود با مدیران اجرایی حوزه ی بازاریابی، تسری دادم.

تصور کنید که تمامی کسب و کارها در هر اندازه ای به این صورت عمل کنند؛ یعنی در راستای انجام فعالیت بازاریابی، به جای تمرکز بر محصولاتشان، ابتدا بر نیازهای اطلاعاتی مشتریان هدف خود متمرکز شوند.

سپس من از خودم پرسیدم :«اگر من بتوانم از این مدل به عنوان پایه ای برای راه اندازی و توسعه ی یک کسب و کار استفاده کنم، چه می شود؟»

این دقیقاً همان کاری است که ما درزمان راه اندازی شرکت خود، مؤسسه  بازاریابی محتوایی، با سرمایه اندک و با این ایده  مربوط به سال 2007 انجام دادیم. امسال درآمد ما بالغ بر 4 میلیون دلار خواهد بود. سال آینده، به درآمد 6 میلیون دلار دست خواهیم یافت. برای دستیابی به چنین رشد چشمگیری بدون هیچ گونه تبلیغات، می بایست مدل کسب و کاری جدید در خلق و توزیع محتوا، به کار می گرفتیم.

تعریف بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی، یک فرآیند کسب و کار و بازاریابی است که برای ایجاد و توزیع محتوای با ارزش و بسیار جذاب به منظور جذب، به دست آوردن و پیوند دادن مخاطبان هدفی که به روشنی تعریف شده و در راستای تشویق اقدامات سودآور مشتریان انجام می شود.

بازاریابی محتوایی، استراتژی است که بر خلق تجربه ای ارزشمند تمرکز دارد. بازاریابی محتوایی، مفید بودن افراد است برای یکدیگر، به اشتراک گذاری محتواهای (اطلاعات) ارزشمندی که جامعه را غنی می کند و باعث قرارگیری سازمان در جایگاه رهبر صنعت می شود. این محتواست که جذاب، قابل اشتراک گذاری و از همه مهم تر، آگاهی بخش برای مشتریان است تا به تنهایی به اکتشاف بپردازند و خودشان به این نتیجه برسند که محصولات یا خدمات شما دوای دردشان است

آیا بازاریابی محتوایی  همان بازاریابی اجتماعی است؟

درست است که بازاریابی محتوایی به شدت رسانه ی اجتماعی را درگیر می کند. و صد البته، در رسانه اجتماعی، بازاریابان برای انتقال پیام از محتوا استفاده می کنند؛ و اگرچه همپوشانی زیادی بین بازاریابی محتوایی و بازاریابی رسانه اجتماعی وجود دارد؛ این دو، موجودیت هایی کاملاً متمایز، با نقاط تمرکز، اهداف و فرآیندهای متفاوت هستند. بیایید برای روشن شدن موضوع، نگاهی به تفاوت های عمده آن ها بیندازیم.

دنیای جدید بازاریابی محتوایی

بیایید یک بار دیگر نگاهی به اولین تعریف  بیاندازیم، ولی این بار کلمات «با ارزش و جذاب» را حذف کنیم.

بازاریابی محتوایی، یک فرآیند کسب و کار و بازاریابی است که برای ایجاد و توزیع محتوا {با ارزش و بسیار جذاب} به منظور جذب، به دست آوردن و پیوند دادن مخاطبان هدفی که به روشنی تعریف شده و در راستای تشویق اقدامات سودآور مشتریان هستند.

تفاوت بین بازاریابی محتوایی و مابقی زباله های اطلاعاتی که شما از شرکت ها دریافت می کنید، این است که آنها سعی دارند به شما «چیزی» بفروشند. شرکت ها درتمام طول زمان، اطلاعات تولید و ارسال می کنند؛ در اکثر موارد، این ها زباله های اطلاعاتی هستند که جذاب و مفید نیستند (نظیر اسپم ها)؛ این همان چیزی است که بازاریابی محتوایی را در محیط امروز که مملو از هزاران پیام بازاریابی برای هر شخص و در هر روز است، جذاب و قابل توجه می کند. بازاریابی محتوایی عالی  باعث می شود یک فرد مکث کند؛ مطالعه کند؛ فکر کند؛ و به گونه ای متفاوت، عمل کند.

تفاوت بین محتوا و بازاریابی محتوایی

این موضوعی است که به جرأت می توان گفت هر روز حداقل مورد پرسش یک بازاریاب قرار می گیرد؛ پاسخ بدین شرح است.

برخی از کارشناسان معتقدند که محتوا عبارت است از هرگونه کلمه، تصویر یا پیکسل که می تواند شخص دیگری را درگیر کند. اینجا ، منظور از محتوا، محتوای جذاب و گیرایی است که آگاهی می بخشد، جذب نموده و یا مفرح و متحیر کننده است.

تفاوت بازاریابی محتوایی با واژه محتوا، صرفاً در این است که بازاریابی محتوایی باید با کسب و کار مرتبط باشد. بازاریابی محتوایی می بایست با هدف تشویق اقدامات سودآور مشتریان، به مشتریان آگاهی بدهد؛ و آنها را جذب کند.

محتوای شما ممکن است جذاب و آگاهی بخش باشد؛ اما اگر موجب دستیابی به اهداف تجاری شما نشود، دیگر بازاریابی محتوایی نیست. محتوایی که شما تولید می کنید، می بایست به طور مستقیم در جذب و نگهداری مشتریان تأثیرگذار باشد.

نظر برخی مدیران در این مورد

بازاریابی محتوایی، در ابتدا اندیشیدن به نیازهای مخاطبان هدف است. حتی مدیران کوته نظر نیز باید به طور غریزی احساس کنند این چیز خوبی است. البته عیار واقعی، در عمل نشان داده می شود.

دوگ کسلر DOUG KESSLER

بیش از هرچیزی بازاریان می خواهند مشتریان را جذب نمایند. یکی از معایب تبلیغات سنتی جنبه یک سویه بودن گفتمان بود. تنها ابزار برای اندازه گیری این که آیا جذب مشتری واقعاً اتفاق افتاده است، فروش بود. شما با بازاریابی محتوایی، می توانید گفتمان دوسویه با مشتریان خود داشته باشید. می توانید از ابزارهای متنوع برای سنجش میزان جذب مشتریان استفاده کنید. تماشای مشتریان شما که با برند شما تعامل می کنند. رسانه  اجتماعی و بازاریابی محتوایی شما را مفرح و جذاب می کند و اگر ببینید نتیجه ای که می خواهید نمی گیرید، می توانید به سرعت مسیرخود را اصلاح کنید، بدون آنکه بر روی چاپ، فضای تبلیغاتی و هزینه های تولیدی، سرمایه گذاری عمده ای کرده باشید.

آهاوا لیبت AHAVA LEIBTAG

ارزش بازاریابی محتوایی در تعامل بین مشتریان با شرکت شما نهفته است. تبلیغات سنتی بر سر مشتریان احتمالی فریاد می زند، در صورتی که بازاریابی محتوایی با آن ها گفتگو می کند. در اصل، بازاریابی محتوایی درباره خلق و مشارکت در گفتگوهای با معنا و گسترش روابط است. می تواند از طریق افزایش شاخص های فروش و تثبیت جایگاه شرکت یا برند شما به عنوان یک پیشرو و رهبر سرسخت و همچنین افزایش تعداد بازدید کنندگان از وب سایت شما به شرکت شما سود برساند.

آماندا مکسیمیو AMANDA MAKSYMIW

هنگامی که با هر سطحی از مدیریت سازمان در خصوص استراتژی این نوع مارکتینگ صجبت می کنید، می بایست بر منفعت حاصل از ارجاعات شفاهی (word-of-mouth referrals) تمرکز کنید. مدیران، به خصوص تصمیم گیرندگان سطوح ارشد، معمولاً علاقه ای به تئوری پردازی و فلسفه بافی ندارند. همه افراد،گواهینامه های مشتریان و داستان های موفقیت را بسیار دوست دارند و می دانند چقدر می توانند قدرتمند باشند. بازاریابی محتوایی را به عنوان موتور محرک برای به حداکثر رساندن بازاریابی شفاهی معرفی نموده و جا بیندازند.

ویژگی های مهم Content Marketing

در این بخش، ویژگی های بازاریابی محتوایی در مقایسه با بازاریابی سنتی ارائه شده است:

بازاریابی محتوا

  • درباره  مشتری است، نه شما؛
  • مشتریان را به سوی محتوای مرتبط می کشاند؛ به جای یک الگوی واحد برای تمام افراد؛
  • یک گفتمان دو طرفه است؛ به جای تک گویی (شما با مشتریان آن به گفت و گو می پردازید؛ به جای آن که برسرشان فریاد بزنید)؛
  • پویاتر و منعطف تر است؛
  • ریسک کمتری در پی دارد؛
  • دوره  عمر طولانی تری دارد؛
  • اثبات می کند بازاریابی کارایی دارد و آسان تر اندازه گیری می شود؛
  • یکی از مهمترین دارایی های شما را به حداکثر می رساند: ارجاعات شفاهی؛
  • قبل و بعد از فروش اتفاق می افتد.

بازاریابی محتوا شما را به چه اهدافی در کسب وکار می رساند؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.