بازرگانی بین الملل

بازرگانی بین الملل
Print

تجارت و بازرگانی بین الملل چیست؟

در دهه‌های اخیر دنیا با شتاب به سمت هم‌گرایی اقتصادی رفته است. به عبارت دیگر، اقتصاد جهانی شده است.اما منظور از اقتصاد جهانی یا اقتصاد بین‌المللی چیست؟

علاوه بر اقتصاد جهانی، کسب‌وکار بین‌الملل ، بازرگانی بین‌الملل  و تجارت بین‌الملل  دیگر واژگانی هستند که فعالان اقتصادی هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند. اما به‌راستی معنای این واژگان چیست؟ طبیعی است پیش از ورود به موضوع بازرگانی بین‌الملل باید درک درستی از آن داشت.

در بسیاری از موارد ممکن است این واژگان مشابه در نظر گرفته شوند. به‌عبارت‌دیگر شاید بسیاری فکر کنند تفاوت چندانی بین این واژگان وجود ندارد و این‌ها بازی با کلمات به‌حساب می‌آید. اما واقعیت آن است باوجود اشتراکات این مفاهیم، تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد. آشنایی با این مفاهیم و آگاهی نسبت به تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند منجر به ایجاد یک تصویر کلان از موضوع بازرگانی بین‌الملل، که موضوع اصلی این کتاب است، در ذهن شود.

اقتصاد بین‌الملل بالاترین سطح در میان این مفاهیم را پوشش می‌دهد. در حقیقت اقتصاد جهانی چارچوبی است که کسب‌وکار بین‌الملل، بازرگانی بین‌الملل و تجارت بین‌الملل در درون آن تعریف می‌شوند. به همین ترتیب کسب‌ و کار بین‌الملل، بازرگانی بین‌الملل و تجارت بین‌الملل در سطوح پایین تر جای می گیرند.

اقتصاد بین‌الملل چیست؟

منظور از اقتصاد بین‌الملل، در نظر گرفتن جنبه‌هایی چون عرضه‌و‌تقاضای بین‌الملل، پول‌و‌مالیه بین‌الملل، مالیات‌های بین‌الملل و … است. برای مثال در اقتصاد بین‌المللی، اگر دولت ژاپن تصمیم بگیرد تا خودروی بیشتری برای افزایش درآمد ملی تولید کند، باید انتظار داشت عرضه خودرو در آمریکا افزایش یابد، چراکه احتمالاً بخشی از خودروهای تولیدی شرکت های ژاپنی روانه بازار مصرف آمریکا شوند. یا اگر دولت آمریکا هزینه‌های عمرانی را افزایش دهد، به‌احتمال بسیار زیاد سطح اشتغال در کانادا (بدلیل تحرک نیروی کار بین دوکشور) نیز افزایش می‌یابد.

این وضعیت در ایران نیز صادق است، گران شدن بنزین در ایران بر قیمت بنزین در کشورهای اطراف تأثیر می‌گذارد و یا افزایش سطح تسهیلات در بانک‌های ایرانی می‌تواند بر سرمایه‌گذاری در کشورهای اطراف اثر گذار باشد. همچنین افزایش تقاضا در یک کشور می‌تواند وضعیت عرضه‌و‌تقاضا در سایر کشورها را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال افزایش تقاضای نفت در امریکا و کاهش ذخایر این کشور عرضه‌و‌تقاضا در سطح بین‌الملل را بر هم زده و قیمت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پس می‌توان ادعا نمود در اقتصاد بین‌الملل، تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین با توجه به وجود توافقنامه‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد.

همچنین برخی از کشورها، توافقنامه‌های مالیاتی  دارند که فقط مابه‌التفاوت مالیات دو کشور را از کالاهای وارداتی اخذ نمایند. درواقع این توافقنامه‌ها مانع محاسبه مضاعف مالیات در کالاهای وارداتی می‌شود.

برای مثال اگر دولت امریکا نرخ 30 درصد مالیات را برای محصولات وارداتی در نظر گرفته باشد و دولت مکزیک برای محصول تولیدی 20 درصد مالیات اخذ کند، از محصول صادراتی مکزیک به امریکا فقط 10 درصد مالیات اخذ خواهد شد.

این توافقنامه‌ها کمک می‌کند تا رقابت‌پذیری محصول وارداتی از بین نرود. طبیعی است در این شرایط کشورها به سمت یکسان‌سازی نرخ مالیات سوق پیدا می‌کنند تا مالیات محصولات تولیدشده در کشور خود را، در کشور خود نگاه دارند. به هر ترتیب در اقتصاد بین‌الملل، حتی سیاست‌های داخلی مانند نرخ مالیات به‌شدت تحت تأثیر عملکرد سایر کشورها قرار دارد.

همان‌گونه که از مثال‌های فوق برمی‌آید، اقتصاد بین‌المللی تحت تأثیر عملکرد دولت‌ها و ملت‌ها قرار دارد. به‌عبارت‌ دیگر سطح تحلیل در مفهوم اقتصاد بین‌الملل در امور کلان است. هرچند به طور طبیعی سطح خرد از آن تاثیر می‌پذیرد. اگر قصد ورود به سطح خرد را در اقتصاد بین‌الملل داشته باشیم باید به سطح کسب‌ و کارها و افراد ورود کرد.

تجارت بین‌الملل

در پایین‌ترین سطح یا به عبارت بهتر در خردترین سطح اقتصاد بین‌الملل، تجارت یا دادوستد بین‌المللی قرار دارد. بسیاری از نظریه‌های کلاسیک اقتصاددانان به تجارت بین‌الملل مربوط است. در تجارت یا دادوستد، ساده‌ترین فرآیند معامله بین دو تاجر از دو کشور متفاوت رخ می‌دهد. در تجارت تمرکز تنها بر معامله است و طرفین تعهدی در خصوص زمینه‌های لازم برای شکل‌گیری یک معامله مطمئن و سودآور ندارند.

درواقع در تجارت یا دادوستد، صرفاً خریدوفروش یک محصول مورد توجه است و به‌محض وقوع معامله، تجارت پایان می‌یابد.

درگذشته وقتی تاجری به دیگر کشورها می‌رفت، همچون یک تاجر داخلی باید به تجار موردنظر مراجعه می‌نمود و در ازای پرداخت هزینه‌ای، اقدام به خرید کالایی می‌نمود. پس از خرید نیز خود باید وسیله‌ای برای انتقال محصول تهیه و کالا را به محل فروش می‌رساند. در این فرآیند چیزی تحت عنوان بیمه، روش‌های پرداخت، شرکت‌های حمل‌ونقل و حتی قوانین دولتی و گمرکی چندان مطرح نبود.

اما گسترش تجارت موجب شد تا به‌مرور تجار به فکر گسترش فعالیت‌ها و تسهیل کار باشند. این موضوع منجر به شکل‌گیری بازرگانی بین‌الملل شد.

بازرگانی بین‌الملل چیست؟

در زبان فارسی بازرگانی بین‌الملل شاید پرکاربردترین اصطلاح در بین اصطلاحات مورد اشاره در این زمینه است. این اصطلاح در بسیاری از موارد به غلط به جای سایر مفاهیم استفاده می‌شود؛ اما معنای درست بازرگانی بین‌الملل چیست؟

بازرگانی بین‌الملل مفهومی گسترده‌تر از تجارت بین‌الملل است. به این معنی که علاوه بر دادوستد بین‌الملل، حوزه‌های دیگری نیز در این مفهم می‌گنجد.

مفاهیم مهم بازرگانی بین الملل :

 • دادوستد بین‌الملل
 • بیمه بین‌الملل
 • حمل‌ونقل بین‌الملل
 • روش‌های پرداخت در بازرگانی بین‌الملل
 • بازاریابی بین‌الملل
 • قوانین گمرکی
 • مذاکرات و مکاتبات در بازرگانی بین‌الملل
 • اسناد مربوط به بازرگانی بین‌الملل
 •  قرارداد خریدوفروش بین‌الملل

همان‌گونه که از موارد مطرح شده بر می‌آید، بازرگانی بین‌الملل علاوه بر دادوستد به جنبه‌های دیگری نیز توجه دارد. درواقع بازرگانی بین‌الملل یک فرآیند است که دادوستد یک جزء آن است. همان‌گونه که از نام بازرگانی بین‌الملل بر می‌آید، در این مفهوم تمرکز بیشتر بر جنبه‌های بازرگانی است، اما یک کسب‌وکار علاوه بر جنبه‌های بازرگانی وجوه دیگری نیز دارد که در کسب‌وکار بین‌الملل خود را نشان می‌دهد.

کسب‌ و کار بین‌الملل چیست؟

هرچند مفهوم بازرگانی بین‌الملل، مفهومی جامع‌تر نسبت به تجارت بین‌الملل دارد، لکن بسیاری از جنبه‌های کسب‌وکار بین‌الملل را پوشش نمی‌دهد. کسب‌وکار بین‌الملل جامع‌ترین مفهوم در سطح خرد است که در دل اقتصاد بین‌الملل تعریف می‌شود.

اساساً هر کسب‌وکار دارای 4 جنبه کلیدی شامل مالی، منابع انسانی، تولید و بازرگانی است. در کسب‌وکار بین‌الملل هم این 4 جنبه بین‌المللی می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر در کسب‌وکار بین‌الملل، فقط بخش بازرگانی بین‌المللی نیست. بلکه منابع انسانی، تولید و مدیریت مالی نیز جنبه بین‌المللی می‌گیرند.

قبلاً در مورد جنبه‌های بازرگانی بین‌الملل توضیحات لازم ارائه شد. در ادامه سه بخش دیگر مربوط به کسب‌وکار بین‌الملل تشریح می‌شود:

مدیریت مالی بین‌الملل

در حال حاضر شرایط لازم برای مدیریت مالی بین‌الملل در اقتصاد جهانی فراهم است. کسب‌وکارها می‌توانند به شیوه‌های مختلف اقدام به تأمین مالی برنامه‌های خود از طریق بانک‌های بین‌الملل و حتی ارائه سهام خود در بورس سایر کشورها نمایند.

یکی از دلایل به هم‌پیوستگی اقتصاد کشورها، در هم تنیدگی شدید بازارهای مالی در جهان است. مؤسسات پولی و مالی در جهان امروز برای استفاده بهینه از منابع موجودشان اقدام به تأمین منابع مالی برای شرکت‌های بین‌المللی و حتی سایر نهادهای مالی می‌نمایند.

کسب‌وکارهای بین‌المللی با استفاده از نهادهای مالی در کشورهای مختلف جهان، اقدام به تأمین مالی طرح‌های خود به کارآمدترین شیوه می‌نمایند. این شرکت‌ها حتی در موضوعاتی چون مالیات نیز قوانین بین‌المللی و تفاهم‌نامه‌های مالیاتی بین کشورها را در نظر می‌گیرند تا مالیات پرداختی در حالت بهینه قرار بگیرد.

موضوع دیگر در مدیریت مالی بین‌الملل، مدیریت ریسک نرخ ارزها است. کسب‌وکارهای بین‌الملل با ارزهای متنوعی کار می‌کنند، و نرخ تبدیل این ارزها می‌تواند بر عملکرد مالی و سودآوری آن‌ها تأثیر زیادی بگذارد. به همین دلیل کسب‌وکارهای بین‌الملل تمرکز بالایی بر نرخ تبدیل ارزها دارند. این کسب‌وکارها اگر بتوانند سبد منابع ارزی خود را به شیوه‌ای درست مدیریت کنند نه‌تنها از تغییر نرخ تبدیل ارزها زیان نمی‌بینند، حتی می‌توانند سود نیز کسب کنند.

تولید بین‌الملل

کسب‌وکارهای بین‌المللی زنجیره تأمین و تولید بین‌المللی دارند. این شیوه تولید کمک می‌کند تا بهترین مواد اولیه به مناسب‌ترین قیمت برای تولیدات مورداستفاده قرار گیرد. این شرکت‌ها ممکن است شبکه‌ای از تولید را در کشورهای مختلف ایجاد نمایند. نزدیکی به منابع اولیه، دسترسی به نیروی کار ارزان، دسترسی به بازارهای هدف، استفاده از قوانین تجاری و اقتصادی منطقه‌ای و بین کشورها، و … مزایایی هستند که در تولید بین‌الملل نهفته است و کسب‌وکارها برای بهره‌برداری از آن‌ها اقدام به تولید بین‌الملل می‌نمایند.

منابع‌انسانی بین‌الملل

جنبه دیگر کسب‌وکار بین‌الملل، منابع‌انسانی آن است. این کسب‌وکارها مجموعه‌ای از کارکنان با ملیت‌ها، فرهنگ‌ها، زبان و شرایط مختلف را در استخدام خود دارند. قوانین کار مربوط به هر بخش از کسب‌وکارهای بین‌الملل می‌تواند متفاوت یا همسان باشد. به‌طور طبیعی مدیریت منابع‌انسانی در این شرکت‌ها دارای پیچیدگی بیشتری است.

کسب‌وکارهای بین‌الملل علاوه بر اینکه ممکن است نمایندگی‌های متعددی در کشورهای مختلف داشته باشند و به‌تبع آن اقدام به استخدام کارکنانی از همان ملیت نمایند، برای افزایش کارایی و بهره‌وری اقدام به استخدام مدیران و متخصصان بین‌المللی نیز می‌کنند. این شرکت‌ها حتی از متخصصان شکار کارکنان و مدیران مستعد استفاده می‌کنند تا نیروی انسانی مستعد را یافته و آن‌ها را به استخدام خود درآورند.

نکته‌ای ظریف در مفهوم کسب‌وکار بین‌الملل وجود دارد که باید به آن توجه داشت. در بسیاری از موارد مفهوم بین‌الملل با جهانی یکسان در نظر گرفته می‌شود؛ اما مفهوم جهانی سطحی وسیع‌تر را پوشش می‌دهد. کسب‌وکار بین‌الملل طبق تعریف، کسب‌وکاری است که در چندین کشور و منطقه فعال است، اما کسب‌وکار جهانی فعالیتی به گستردگی کل جهان دارد. اساساً کسب‌وکارهای جهانی بسیار محدود هستند. برای مثال شرکت‌هایی چون کوکاکولا، سامسونگ، مایکروسافت و گوگل شرکت‌هایی جهانی هستند که تقریباً در تمامی دنیا محصولات و خدماتشان ارائه می‌گردد؛ اما شرکتی که محصولش در 50 کشور ارائه می‌شود را نمی‌توان شرکتی جهانی دانست بلکه باید آن را کسب و کار بین المللی خواند.

 

سوالاتی برای بحث بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • تجارت و بازرگانی بین الملل چیست و چه مزایایی برای کشورها دارد؟
 • اقتصاد بین المللی چگونه اقتصاد کشورها را به یکدیگر مرتبط می کند و بر کشورها تآثیر می گذارد؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

79 پاسخ

 1. 1)تجارت بین الملل یعنی انجام دادوستد کالا یا خدمات بین 2 کشور را گویند و در پایین ترین یا خردترین سطح اقتصاد بین المللی قراردارد.
  بازرگانی بین الملل یعنی مفهومی وسیعتر از تجارت بین المللی می باشد و در واقع فرآیندیست که علاوه بر دادوستد بر جنبه های دیگری نیز توجه دارد که عبارتند از : بیمه ، حمل ونقل ، روش های پرداخت ، بازاریابی ،
  قوانین گمرکی و…
  واز مزایای آن می توان گفت:بدست آوردن کالا وخدمات،کاهش هزینه تولیدو…
  2)در اقتصاد بین‌الملل تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد.

 2. با سلام و عرض ادب و احترام
  تجارت بین المللی حاصل از افزایش توان تولیدی ، مالی و کیفیتی است که این اجازه را به شرکت ها میدهد تا با خیال راحت بتوانند از بازارهای جهانی استفاده بهینه ای داشته باشند و با ورود به این عرصه نیز از مزایای فراوان شرکت بین المللی شدن استفاده کنند
  این مزیت باعث افزایش راندمان شرکت از نظر توسعه ، بهره وری و R&D میشود در کنار ارسال کالا به کشورهای دیگر باعث واردات علم و تکنولوژی نیز میشود چون خیلی از شرکت های اروپایی و آمریکایی استانداردهای ما را قبول ندارند و برای رسیدن به خواسته های آنها خواه و یا ناخواه باید تغییرات شگرفی در زیرساخت های شرکت ها ایجاد شود

 3. ۱ . در اقتصاد بین‌الملل، تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین با توجه به وجود توافقنامه‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد.
  همچنین برخی از کشورها، توافقنامه‌های مالیاتی دارند که فقط مابه‌التفاوت مالیات دو کشور را از کالاهای وارداتی اخذ نمایند. درواقع این توافقنامه‌ها مانع محاسبه مضاعف مالیات در کالاهای وارداتی می‌شود.
  سطح تحلیل در مفهوم اقتصاد بین‌الملل در امور کلان است.
  ۲ . درواقع در تجارت یا دادوستد، صرفاً خریدوفروش یک محصول مورد توجه است و به‌محض وقوع معامله، تجارت پایان می‌یابد اما گسترش تجارت موجب شد تا به‌مرور تجار به فکر گسترش فعالیت‌ها و تسهیل کار باشند. این موضوع منجر به شکل‌گیری بازرگانی بین‌الملل شد.بازرگانی بین‌الملل علاوه بر دادوستد به جنبه‌های دیگری نیز توجه دارد. درواقع بازرگانی بین‌الملل یک فرآیند است که دادوستد یک جزء آن است. و از مزایای آن رقابت اشتغال زایی استفاده از کالاهای متنوع و تولید بیشتر می باشد

 4. 1. از آن جا که یک کشور قادر نیست تمام نیازها و احتیاجات خود را از تولید داخلی بر طرف کند به همین دلیل کشورها ناگزیر از تجارت بین‌الملل هستند.در تجارت یا دادوستد، ساده‌ترین فرآیند معامله بین دو تاجر از دو کشور متفاوت رخ می‌دهد. در تجارت تمرکز تنها بر معامله است و طرفین تعهدی در خصوص زمینه‌های لازم برای شکل‌گیری یک معامله مطمئن و سودآور ندارند. تجارت بین الملل در پایین ترین سطح و خرد ترین سطح اقتصاد بین الملل جای دارد.
  2.در اقتصاد بین‌الملل، تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین با توجه به وجود توافقنامه‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد.
  همچنین برخی از کشورها، توافقنامه‌های مالیاتی دارند که فقط مابه‌التفاوت مالیات دو کشور را از کالاهای وارداتی اخذ نمایند. درواقع این توافقنامه‌ها مانع محاسبه مضاعف مالیات در کالاهای وارداتی می‌شود.
  سطح تحلیل در مفهوم اقتصاد بین‌الملل در امور کلان است.

 5. تجارت بین المللی :
  همان داد و ستد یا خرید و فروش یک محصول یا خدمات بین دو کشور است که منجر به اشتغال رایی و استفاده از کالا ‌خدمات متنوع و تولید بیشتر می‌شود
  تاثیر اقتصاد بین المللی:
  شرایط اقتصادی یک کشور مانند نیروی کار و عرضه و تقاضای محصول و سیاست های پولی و مالی در یک کشور بر اقتصاد سایر کشور ها تاثیر دارد همچنین توافق نامه ها و قراردادهای بین المللی و منطقه ای و توافق نامه های مالیاتی بین دو کشور در اقتصاد آن ها تاثیر گذار است

 6. تجارت بین المللی حاصل از افزایش توان تولیدی ، مالی و کیفیتی است که این اجازه را به شرکت ها میدهد تا با خیال راحت بتوانند از بازارهای جهانی استفاده بهینه ای داشته باشند و با ورود به این عرصه نیز از مزایای فراوان شرکت بین المللی شدن استفاده کنند
  این مزیت باعث افزایش راندمان شرکت از نظر توسعه ، بهره وری و R&D میشود در کنار ارسال کالا به کشورهای دیگر باعث واردات علم و تکنولوژی نیز میشود چون خیلی از شرکت های اروپایی و آمریکایی استانداردهای ما را قبول ندارند و برای رسیدن به خواسته های آنها خواه و یا ناخواه باید تغییرات شگرفی در زیرساخت های شرکت ها ایجاد شود

 7. تجارت بین‌ الملل روشی از تعامل اقتصادی بین نهادهای بین‌المللی است. به زبان ساده به هر دادوستدی که کالا یا خدمات بین دو کشور انجام می‌شود، تجارت بین‌الملل می‌گویند. مزیت مقایسه‌ای سود حاصل از تجارت بین‌الملل را فراهم می‌کند و در نهایت منجر به افزایش مصرف کالاها می‌شود.
  مزایای تجارت بین‌الملل:
  برتری نسبی
  تجرات بین‌الملل این امکان را به کشورها می‌دهد تا فقط در تولید کالاها و خدمات تخصص داشته باشند که در آن مهارت خوبی دارند.

  هزینه پایین‌تر به دلیل تولید بیشتر
  اگر کشوری بخواهد کالاهای خود را در بازار بین‌المللی بفروشد، مجبور است بیش از آنچه برای تأمین تقاضای داخلی لازم است تولید کند؛ بنابراین، تولید بیشتر منجر به کاهش هزینه تمام شده می‌شود، به این معنی که قیمت آن کالا کاهش پیدا می‌کند.

  رقابت
  فروش کالاها و خدمات در بازار خارجی نیز باعث تقویت رقابت در این بازار می‌شود. به‌نوعی برای تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان محلی نیز مفید است. تأمین‌کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که قیمت‌ها و کیفیت آن‌ها به‌اندازه کافی قابل‌رقابت و پایین است تا بتوانند در رقابت خارجی پیروز شود.

  انتقال فناوری
  تجارت بین‌المللی غالباً منجر به انتقال فناوری از یک کشور توسعه‌یافته به کشور درحال‌توسعه می‌شود. دولت در کشور درحال‌توسعه معمولاً شرایطی را برای شرکت‌های خارجی تعیین می‌کنند که شامل توسعه ظرفیت‌های تولید داخلی هستند.

  اشتغال‌زایی بیشتر
  افزایش تجارت بین‌الملل همچنین فرصت‌های شغلی را در هر دو کشور ایجاد می‌کند. به همین دلیل است کشورهای تجاری بزرگ مانند، ایالات متحده امریکا و کره جنوبی نرخ بیکاری کمتری دارند

 8. جواب سوال2:
  شاید عامل اصلی تحقق جهانی­شدن اقتصاد، پیشرفت فناوری اطلاعات است که هزینه‌های ارتباط از راه دور را کاهش داده، اهمیت فاصله را در فعالیت اقتصادی به حداقل رسانده، تولید را افزایش داده و در نهایت باعث افزایش رشد اقتصادی شده است.

 9. جواب سوال۱:
  مبادله آزاد، عادلانه و متقابل کالا و خدمات بین دو کشور تحت عنوان تجارت بین الملل یاد می شود. این امر شامل صادرات و واردات کالاهایی است که هدف آن تأمین نیاز خاص، تأمین خواسته های موجود یا عملکرد متناسب با سبد اقتصادی یک کشور است.

 10. جواب سوال ۱:
  مبادله آزاد، عادلانه و متقابل کالا و خدمات بین دو کشور تحت عنوان تجارت بین الملل یاد می شود. این امر شامل صادرات و واردات کالاهایی است که هدف آن تأمین نیاز خاص، تأمین خواسته های موجود یا عملکرد متناسب با سبد اقتصادی یک کشور است.

 11. با سلام و احترام
  1-تجارت بین المللی به معنی ساده ترین فرآیند خرید و فروش و داد و ستد یک محصول بین دو تاجر از دو کشور مختلف می باشد و در پایین ترین سطح اقتصاد بین المللی قرار دارد. اما بازرگانی بین الملل علاوه بر خرید و فروش وداد و ستد شامل مفاهیمی چون بیمه بین الملل، حمل و نقل بین الملل، بازاریابی بین الملل، تهیه اسناد بین الملل می باشد. و موجب رشد اقتصادی بین کشور ها و رفع نیاز ها می باشد
  2-اقتصاد بین المللی به توسعه ورشد تجارت بین کشورها در ضمینه های مختلف ازجمله پولی و سیاسی و فرهنگی و منافع مشترک بین آنها کمک می کند

 12. با سلام و احترام
  سید فرزاد زورقچی
  1-مبادله آزاد، عادلانه و متقابل کالا و خدمات بین دو کشور تحت عنوان تجارت بین الملل یاد می شود. این امر شامل صادرات و واردات کالاهایی است که هدف آن تأمین نیاز خاص، تأمین خواسته های موجود یا عملکرد متناسب با سبد اقتصادی یک کشور است.
  2-نقش سازمان های بین المللی در جهانی سازی و جهانی شدن، محدود شدن حاکمیت ملی را در پی داشته است. واقعیت آن است که اقتدار دولت ها هر چه بیشتر تحت تاثیر عوامل متعددی چون انقلاب در ارتباطات و اطلاعات، تحولات تکنولوژی، شرکت های چند ملیتی، سازمان ها و سایر بازیگران غیر دولتی قرار گرفته و نتیجه آن شده است که کارکرد دولت ها به نحو قابل ملاحظه ای تغییر یابد. نقش آفرینی انحصاری دولت ها در جامعه بین المللی پایان یافته و افراد، سازمان های بین المللی اعم از بین الدولی و غیر دولتی و شرکت های چند ملیتی قسمت بزرگی از آن نقش را بر عهده گرفته-اند.

 13. تجارت بین الملل : از آن جا که یک کشور قادر نیست تمام نیازها و احتیاجات خود را از تولید داخلی بر طرف کند به همین دلیل کشورها ناگزیر از تجارت بین‌الملل هستند.در تجارت یا دادوستد، ساده‌ترین فرآیند معامله بین دو تاجر از دو کشور متفاوت رخ می‌دهد. در تجارت تمرکز تنها بر معامله است و طرفین تعهدی در خصوص زمینه‌های لازم برای شکل‌گیری یک معامله مطمئن و سودآور ندارند. تجارت بین الملل در پایین ترین سطح و خرد ترین سطح اقتصاد بین الملل جای دارد.
  بازرگانی بین الملل : بازرگانی بین‌الملل مفهومی گسترده‌تر از تجارت بین‌الملل است. به این معنی که علاوه بر دادوستد بین‌الملل، حوزه‌های دیگری نیز در این مفهم می‌گنجد.
  مفاهیم مهم بازرگانی بین الملل :
  دادوستد بین‌الملل
  بیمه بین‌الملل
  حمل‌ونقل بین‌الملل
  روش‌های پرداخت در بازرگانی بین‌الملل
  بازاریابی بین‌الملل
  قوانین گمرکی
  مذاکرات و مکاتبات در بازرگانی بین‌الملل
  اسناد مربوط به بازرگانی بین‌الملل
  قرارداد خریدوفروش بین‌الملل
  همان‌گونه که از موارد مطرح شده بر می‌آید، بازرگانی بین‌الملل علاوه بر دادوستد به جنبه‌های دیگری نیز توجه دارد. درواقع بازرگانی بین‌الملل یک فرآیند است که دادوستد یک جزء آن است.
  مزایای تجارت و بازرگالنی بین الملل: وقتی کشوری مشغول تجارت بین‌الملل شد، می‌تواند تولید ناخالص داخلی (GDP) بیشتری از سرزمین، نیروی کار و سرمایه‌اش به دست آورد، چون منابع خود را برای تولید چیزهایی که دیگر کشورها می‌توانند با هزینه کمتر تولید کنند به کار نگرفته است. وقتی کشوری مرزهایش را برای ورود و خروج کالاها و خدمات باز می‌کند، سپس بازار محرکی برای حرکت منابع کشور جهت باارزش‌ترین استفاده از آنها را فراهم می‌آورد، در نتیجه رشد اقتصادی تسهیل می‌شود.
  ارتباط و تاثیر اقتصاد بین الملل بر کشور ها : یکی از دلایل به هم‌پیوستگی اقتصاد کشورها، در هم تنیدگی شدید بازارهای مالی در جهان است.کسب‌وکارهای بین‌المللی با استفاده از نهادهای مالی در کشورهای مختلف جهان، اقدام به تأمین مالی طرح‌های خود به کارآمدترین شیوه می‌نمایند. این شرکت‌ها حتی در موضوعاتی چون مالیات نیز قوانین بین‌المللی و تفاهم‌نامه‌های مالیاتی بین کشورها را در نظر می‌گیرند تا مالیات پرداختی در حالت بهینه قرار بگیرد.
  اقتصاد بین المللی به توسعه ورشد تجارت بین کشورها در ضمینه های مختلف ازجمله پولی و سیاسی و فرهنگی و منافع مشترک بین آنها کمک می کندو تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد

 14. تجارت بین الملل : از آن جا که یک کشور قادر نیست تمام نیازها و احتیاجات خود را از تولید داخلی بر طرف کند به همین دلیل کشورها ناگزیر از تجارت بین‌الملل هستند.در تجارت یا دادوستد، ساده‌ترین فرآیند معامله بین دو تاجر از دو کشور متفاوت رخ می‌دهد. در تجارت تمرکز تنها بر معامله است و طرفین تعهدی در خصوص زمینه‌های لازم برای شکل‌گیری یک معامله مطمئن و سودآور ندارند. تجارت بین الملل در پایین ترین سطح و خرد ترین سطح اقتصاد بین الملل جای دارد.
  بازرگانی بین الملل : بازرگانی بین‌الملل مفهومی گسترده‌تر از تجارت بین‌الملل است. به این معنی که علاوه بر دادوستد بین‌الملل، حوزه‌های دیگری نیز در این مفهم می‌گنجد.

  مفاهیم مهم بازرگانی بین الملل :

  دادوستد بین‌الملل
  بیمه بین‌الملل
  حمل‌ونقل بین‌الملل
  روش‌های پرداخت در بازرگانی بین‌الملل
  بازاریابی بین‌الملل
  قوانین گمرکی
  مذاکرات و مکاتبات در بازرگانی بین‌الملل
  اسناد مربوط به بازرگانی بین‌الملل
  قرارداد خریدوفروش بین‌الملل
  همان‌گونه که از موارد مطرح شده بر می‌آید، بازرگانی بین‌الملل علاوه بر دادوستد به جنبه‌های دیگری نیز توجه دارد. درواقع بازرگانی بین‌الملل یک فرآیند است که دادوستد یک جزء آن است.
  مزایای تجارت و بازرگالنی بین الملل: وقتی کشوری مشغول تجارت بین‌الملل شد، می‌تواند تولید ناخالص داخلی (GDP) بیشتری از سرزمین، نیروی کار و سرمایه‌اش به دست آورد، چون منابع خود را برای تولید چیزهایی که دیگر کشورها می‌توانند با هزینه کمتر تولید کنند به کار نگرفته است. وقتی کشوری مرزهایش را برای ورود و خروج کالاها و خدمات باز می‌کند، سپس بازار محرکی برای حرکت منابع کشور جهت باارزش‌ترین استفاده از آنها را فراهم می‌آورد، در نتیجه رشد اقتصادی تسهیل می‌شود.
  ارتباط و تاثیر اقتصاد بین الملل بر کشور ها : یکی از دلایل به هم‌پیوستگی اقتصاد کشورها، در هم تنیدگی شدید بازارهای مالی در جهان است.کسب‌وکارهای بین‌المللی با استفاده از نهادهای مالی در کشورهای مختلف جهان، اقدام به تأمین مالی طرح‌های خود به کارآمدترین شیوه می‌نمایند. این شرکت‌ها حتی در موضوعاتی چون مالیات نیز قوانین بین‌المللی و تفاهم‌نامه‌های مالیاتی بین کشورها را در نظر می‌گیرند تا مالیات پرداختی در حالت بهینه قرار بگیرد.
  اقتصاد بین المللی به توسعه ورشد تجارت بین کشورها در ضمینه های مختلف ازجمله پولی و سیاسی و فرهنگی و منافع مشترک بین آنها کمک می کندو تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد

 15. تجارت بین المللی درواقع تعامل و معامله بین دوشخص از دو کشور متفاوت راشامل میشود که دراین معامله افراد براساس خود معامله متمرکز شده و برای دسترسی به اهداف معامله بایکدیگر به تعامل میپردازند و طرفین تعهدی درقبال یکدیگر درجهت دستیابی به معامله سودمند خواهد انجامید.

 16. با سلام و عرض ادب و احترام
  تجارت بین المللی حاصل از افزایش توان تولیدی ، مالی و کیفیتی است که این اجازه را به شرکت ها میدهد تا با خیال راحت بتوانند از بازارهای جهانی استفاده بهینه ای داشته باشند و با ورود به این عرصه نیز از مزایای فراوان شرکت بین المللی شدن استفاده کنند
  این مزیت باعث افزایش راندمان شرکت از نظر توسعه ، بهره وری و R&D میشود در کنار ارسال کالا به کشورهای دیگر باعث واردات علم و تکنولوژی نیز میشود چون خیلی از شرکت های اروپایی و آمریکایی استانداردهای ما را قبول ندارند و برای رسیدن به خواسته های آنها خواه و یا ناخواه باید تغییرات شگرفی در زیرساخت های شرکت ها ایجاد شود

 17. تجارت بین المللی چیست؟
  تجارت بین المللی تجارت بین شرکت ها، در کشورهای مختلف یا تجارت بین کشورهای مختلف است.

  درک تجارت بین المللی
  تجارت بین المللی خرید و فروش کالا بین کشورهای مستقل می باشد. تجارت بین‌الملل به کشورها این امکان را می‌دهد تا از مزیت‌های رقابتی در زمینه‌های خاص بهره برده و در عین حال از معایب در سایر زمینه‌ها بکاهند. برای کمک به تسهیل خرید و فروش بین المللی در بین کشورها، آژانس های دولتی ملی و محلی مختلفی از جمله اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) و سازمان تجارت جهانی (WTO) راه اندازی شده اند.

  تجارت بین المللی (Commerce) در مقابل تجارت بین المللی (Trade)
  تجارت بین‌الملل (Commerce) از نظر فنی با تجارت بین‌الملل (Trade) متفاوت است، Trade یعنی مبادله کالا و خدمات بین دو یا چند طرف یا گروهی از افراد یا شرکت‌ها یا گروهی از مبادله کنندگان با در نظر گرفتن پول یا ارزش پولی آن کالا یا خدمات می‌باشد (تجارت) از طرفی Commerce که همان معنی تجارت را می‌دهد مبادله کالاها و خدمات بین همان گروه از مخاطبین بوده با تفاوت اینکه در این نوع تجارت فعالیت‌هایی مانند بیمه، حمل و نقل، انبارداری، تبلیغات و … نیز جزو این نوع تجارت هستند و آن را تکمیل می‌کنند.

  اقتصاد بین الملل
  اقتصاد بین‌الملل به تأثیرات بر فعالیت اقتصادی ناشی از تفاوت‌های بین‌المللی در منابع تولیدی و ترجیحات مصرف‌کننده و نهادهای بین‌المللی که بر آن‌ها تأثیر می‌گذارند، می‌پردازد و در پی تبیین الگوها و پیامدهای معاملات و تعاملات بین ساکنان کشورهای مختلف از جمله تجارت، سرمایه گذاری و مبادله است.
  اقتصاد پولی بین‌المللی و اقتصاد کلان بین‌المللی جریان پول را در سراسر کشورها و تأثیرات ناشی از آن بر اقتصاد آنها به عنوان یک کل مطالعه می‌کنند.
  اقتصاد سیاسی بین‌الملل، زیرمجموعه‌ای از روابط بین‌الملل، به مطالعه مسائل و تأثیراتی مانند: درگیری‌های بین‌المللی، مذاکرات بین‌المللی و تحریم‌های بین‌المللی، امنیت ملی و ناسیونالیسم اقتصادی و موافقت نامه های بین المللی و رعایت آنها می‌پردازد.

 18. اقتصاد بین الملل :تغییر در عرضه و تقاضای محصول،نیروی کار ،تغییر سیاستهای پولی و مالی در یک کشور می تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد

 19. خردکردن سطح اقتصاد بین المللی،تجارت بین المللی است .در تجارت بین المللی دادوستد ،سادهتزین فرآیند معامله بین دو تاجر از دو کشور متفاوت رخ میدهد.بازرگانی بین المللی مفهومی گسترده تر از تجارت بین الملل است به این معنی که عباوه بر داد وستد بین الملل حوزه های دیگری هم نیز در این مفهوم میگنجد

 20. در اقتصاد بین‌الملل تغییر در عرضه‌و‌تقاضای یک محصول یا نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشوری می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین با توجه به وجود توافقنامه‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها نیز تاثرگذار باشد.

 21. بازرگانی بین الملل (بازرگانی خارجی) به داد وستد کالا و یا خدماتی گفته می شود که در فراسوی مرز های بین المللی انجام می گیرد. به بیان ساده تر، بازرگانی بین الملل، روابط تجاری بین کشور ها است که از طریق صادرات و واردات انجام می پذیرد. تمامی کشور ها برای تامین نیاز های خود، به روابط تجاری نیازمندند و هیچ کشوری، حتی کشور های پیشرو نیز، از ابن قاعده مستثنی نیستند.

 22. تجارت بین المللی به داد و ستد بین کشورها و معامله بین دو تاجر گفته می شود که پایین ترین سطح اقتصاد بین المللی بوده و درآن صرفاً خریدوفروش یک محصول مورد توجه است و به‌محض وقوع معامله، تجارت پایان می‌یابد و تعهدی بر روی سود دهی نمیباشد. بازرگانی بین المللی کمی فراتر از تجارت است که مفاهیم دادوستد بین‌الملل، بیمه بین‌الملل، حمل‌ونقل بین‌الملل روش‌های پرداخت در بازرگانی بین‌الملل، بازاریابی بین‌المللف قوانین گمرکی، مذاکرات و مکاتبات در بازرگانی بین‌الملل
  اسناد مربوط به بازرگانی بین‌الملل و قرارداد خریدوفروش بین‌المللرا در برمیگیرد. که در واقع داد ستد بخشی از آن است و تمرکز بر روی موارد بازرگانی بیشتر است.

 23. تجارت یا بازرگانی بین المللی در واقع خردترین سطح اقتصاد بین المللی که همان داد و ستد بین المللی است را گویند که صرفا خرید و فروش یک محصول را مورد توجه قرار میدهد و به محض وقوع معامله به پایان میرسد اما به مرور با گسترش تجارت و تسعیل فرایندها بازرگانی بین المللی شکل گرفت . مزایایی از جمله ایجادنماینذگی های متعدد در کشورهای مختلف و به تبع آن استخدام کارکنان از همان ملیت و حتی ایجاد کارایی و بهره وری بیشتر از طریق استخدام مدیران مستعد بین المللی را میتوان نام برد .
  در اقتصاد بین الملل تغییر در عرضه و تقاضای محصول نیروی کار تغییر سیاستهای مالی و پولی و غیره میتواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد و همچنین با توجه به وجود توافقنامه ها و اتحادیه ها منطقه ای و بین المللی ، نرخ مالیات و … در کشورهای مختلف میتوانند بر سیاستهای سایر کشورها تاثیرگذار باشند .

 24. سلام استاد وقت بخیر
  تعریف اول:تجارت بین الملل مبادله کالاها و خدمات بین دو کشور است که صادرات و وادرات شامل می شود و هدف ان ها تامیین نیازهای خاص یک کشور برطرف می کنند تجارت بین الملل در دهه های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده و مورد استقبال بسیاری از کشور های قرار گرفته است و تجارت بین الملل سود زیادی برای کشورها دارد.
  مزایا:در دنیای تجارت بین المللی از نظر اشتغال و تامین اشتغال درهای زیادی باز کرده است کشور ها با یک دیگر معامله می کنند و هم تایان غیر تجاری تمایل به ایجاد فرصت های حرفه ای بیشتر دارند.

 25. با سلام
  تجارت بین الملل یعنی داد و ستد و یا به عبارتی خرید و فروش
  تجارت بین الملل تبادل ارز بین کشورهای مختلف است و بازرگانی تبادل کالا و خدمات و یا اینکه روشی از تعامل اقتصادی بین نهادهای بین الملل است. بازرگانی بین الملل روابط تجاری بین کشورها است که از طریق صادرات و واردات انجام می شود و مفهمو وسیع تری از تجارت بین الملل داره.
  مزایا:
  باعث می شود که رقابت در سطح جهانی افزایش یافته و تولید کنندگان در پی این باشند که بهترین کیفیت را تولید و عرضه کنند.
  – باعث افزایش اشتغال و ایجد فرصتهای شغلی برای افراد در کشورهای مختلف می شود و افراد مختلف می توانند از ان بهره ببرند.

 26. سوال اول : درواقع در تجارت یا دادوستد، صرفاً خریدوفروش یک محصول مورد توجه است و به‌محض وقوع معامله، تجارت پایان می‌یابد اما گسترش تجارت موجب شد تا به‌مرور تجار به فکر گسترش فعالیت‌ها و تسهیل کار باشند. این موضوع منجر به شکل‌گیری بازرگانی بین‌الملل شد.بازرگانی بین‌الملل علاوه بر دادوستد به جنبه‌های دیگری نیز توجه دارد. درواقع بازرگانی بین‌الملل یک فرآیند است که دادوستد یک جزء آن است. و از مزایای آن رقابت اشتغال زایی استفاده از کالاهای متنوع و تولید بیشتر می باشد.
  سوال دوم: در اقتصاد بین‌الملل، تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین با توجه به وجود توافقنامه‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد.
  همچنین برخی از کشورها، توافقنامه‌های مالیاتی دارند که فقط مابه‌التفاوت مالیات دو کشور را از کالاهای وارداتی اخذ نمایند. درواقع این توافقنامه‌ها مانع محاسبه مضاعف مالیات در کالاهای وارداتی می‌شود.
  سطح تحلیل در مفهوم اقتصاد بین‌الملل در امور کلان است.

 27. به مبادله آزاد ، عادلانه و متقابل کالا و خدمات بین دو کشور تجارت بین الملل گفته می شود و باعث ایجاد اقتصاد جهانی
  می شود که در آن عرضه و تقاضا و قیمت ها هم تحت تأثیر وقایع جهانی قرار می گیرند.
  تجارت بین المل در حقیقت تبادل ارز بین کشورها است و بازرگانی بین المللی تبادل کالا و خدمات است.
  مزایا:
  -تجارت بین الملل باعث می شود که رقابت در سطح جهانی افزایش پیدا کنه و تولید کنندگان در فکر این باند که بهترین کیفیت را تولید و عرضه نمایند.
  -باعث اشتغال و ایجاد فرصت های شغلی برای افراد در کشورهای مختلف می شود و افراد مختلفی می توانند از آن بهره ببرند.
  -کشورها می توانند منحصرا بر تولید کالا و خدماتی متمرکز شوند که مختص جغرافیا ، مهارت ها و ظرفیت آنها باشد

 28. سوال اول :
  تجارت و بازرگانی بین الملل
  • مبادله کالا و خدمات با توجه به قوانین طرفین معامله تجارت بین الملل نامیده می شود که اعم دریافت کالا ( واردات) و ارسال کالا( صادرات ) است.
  مزایا
  • عرضه کالاهای در انحصارخود به خود در سایر کشورها و دریافت کالای با قیمت رقابتی و ارزانتر با توجه به تعداد زیاد کشورهای تامین کننده و اشتغالزایی
  معایب
  • هزینه های بیش از حد حمل و نقل و بیمه ای تحمیل شده.صدمه دیدن بار ارسالی.زمان زیاد جهت دریافت کالا. محدودیت های گمرکی
  سوال دوم:
  با توجه به اینکه اقتصاد بین المللی هم تحت تاثیر عرضه و تقاضا، پول یا ارز و روابط بین کشورها قراردارد هرگونه عرضه و تقاضایی در یک کشور باعث می شود کشور های همسایه آن تحت تاثیر قرار بگیرند و دولت های مختلف با استفاده از آن تهدید یا فرصت، به سود کشور خود اقدام نمایند.

 29. 1)تجارت بین المللی به معنی ساده ترین فرآیند خرید و فروش و داد و ستد یک محصول بین دو تاجر از دو کشور مختلف می باشد و در پایین ترین سطح اقتصاد بین المللی قرار دارد. اما بازرگانی بین الملل علاوه بر خرید و فروش وداد و ستد شامل مفاهیمی چون بیمه بین الملل، حمل و نقل بین الملل، بازاریابی بین الملل، تهیه اسناد بین الملل و ….. می باشد. و موجب رشد اقتصادی بین کشور ها و رفع نیاز ها می باشد
  2) اقتصاد بین الملل باعث ایجاد به هم تنیدگی و وابستگی اقتصادی بین کشور ها شده به طوری که بالا یا پایین رفتن عرضه و تقاضا ی یک کشور بر عرضه و تقاضای کشور دیگر تاثیر می گذارد و همچنین تغییر در نیروی انسانی و سیاست های پولی و مالی یک کشور بر اقتصاد کشور های دیگر تاثیر می گذارد.

 30. 1= تجارت ساده ترین نوع معامله است و فقط معامله در آن انجام می گردد و در پایین ترین یا خرد ترین سطح اقتصاد بین الملل قرار دارد. بازرگانی بین الملل وسیع تر از تجارت است و در واقع بازرگانی بین الملل یک فرآیند است که داد و ستد یک جزء از آن است .
  2= تاثیراقتصاد بین الملل روی کشور ها این است که باعث جهانی شدن محصولات ، پول و … بین کشور ها و همچنین 3 منبع اصلی اقتصاد ( منابع طبیعی- نیروی انسانی و دانش و آگاهی) بین کشور ها جا به جا شود.

 31. بازرگانی بین الملل به تبادل کالا یا خدمات بین کشورها گفته میشود که در اقتصاد بین الملل مبحث عرضه و تقاضا با تبادل ارز و ایجاد روابط سیاسی و اقتصادی بین کشورها شکل میگیرد

 32. باسلام و احترام
  تجارت بین الملل تبادل کالا یا خدمات بین کشورها گفته میشود که به نوعی تبادل ارز و ایجاد روابط بین کشورهای مختلف از مزایای این تجارت میباشد

 33. درود استاد جواب سوال اول: به زعم اینجانب تجارت بین المللی به دادو ستد کالا ها و شاید خدمات بین کشورها گفته می شود که سطح پایین اقتصاد بین المللی می باشد و بازرگانی بین المللی فراتر از تجارت بین المللی خواهد بود همانند دادوستد و بیمه و حمل و نقل و بازاریابی بین المللی…….و قطعا مزایای آن هم میتواند دوطرفه باشد و ثروت زا باشد.هم میتواند به ضرر یک کشور شود و موجب بیکاری و سایر معایب تجارت شود..
  جواب سوال دوم : قطعا مدیران ارشد بازرگانی یا مالی یا صنعتی میتوانند با کنترل نقدینگی در شرایط تورم و در نهایت هدف مند سازی بازارها در سطح بین المللی باعث رسیدن مراحل اقتصادی به اوج یک کشور باشند و شکوفا شوند و از مرحله ی بحران اقتصادی به مرحله رونق اقتصادی صعود کنند.و یا ممکن است بر عکس آن اتفاق بیافتد و در نهایت تاثیر منفی بر یکدیگر بگذارند البته عرضه و تقاضای دو کشور که در سطح بین المللی تجارت و بازرگانی دارند هر دو بر نقطه ی تعادل رفتار اقتصادی دو کشور تاثیر میگذارد.
  سپاسگذارم.

 34. مبادله آزاد، عادلانه ومتقابل کالا وخدمات بین دوکشور تحت عنوان تجارت بین الملل یاد می شود این کار می تواند شامل صادرات وواردات کالاهایی باشه که هدفشون تامین نیاز خاص، تامین خواسته های موجود یا عملکرد متناسب با سبد اقتصادی کشور است.
  مزایا: کشورها می توانند منحصرا بر تولید کالاها وخدماتی متمرکز شوند که مختص جغرافیا، مهارت ها وظرفیت آنها باشد
  _تجارت بین الملل یک کشور را قادر می سازد که کالاها وخدمات راباکیفیت بالا وقیمت های فوق العاده مقرون به صرفه بدست آورد تا نیازها ونیازهای خاص مردم آن برآورده شود

 35. تجارت: مبادله کالا و خدمات بین دو تاجر از دو کشور متفاوت رخ می دهد در تجارت تمرکز تنها بر معامله است در واقع در تجارت صرفاً خرید و فروش یک محصول مورد توجه است به محض وقوع معامله تجارت پایان می یابد.
  ولی بازرگانی بین المللی مفهومی گسترده تر از تجارت بین الملل است به این معنی که علاوه بر داد و ستد بین المللی، حوزه های دیگری نیز در این مفهوم می گنجد مثل داد و ستد بین المللی ، بیمه بین المللی ،حمل و نقل بین المللی ، بازاریابی بین المللی ، قوانین گمرکی ، قرارداد خرید وفروش ، اسناد مربوط به بازرگانی بین المللی ، مذاکرات و مکاتبات ، روش های پرداخت
  فواید :
  ارتقا تکنولوژی ، دسترسی به انواع محصولات ، تبادلات ارز بین کشورها ، سود آوری ، کاهش هزینه ها تولید

  در اقتصاد بین الملل تغییر در عرضه تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر در سیاستهای پولی و مالی و … در یک کشور می تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد.
  همچنین با توجه به وجود توافق نامه ها و اتحادیه های منطقه ای و بین المللی، نرخ مالیات، در کشورهای مختلف می تواند بر سیاستهای سایر کشورها تاثیر گذار باشد. زیرا اقتصاد بین الملل تحت تاثیر عملکرد دولت ها قرار دارد، سطح تحلیل در مفهوم اقتصاد بین الملل در امور کلان است.

 36. 1- معامله بین دو فرد تاجر از دو کشور مختلف رخ می‌دهد. در تجارت تمرکز تنها بر معامله است و طرفین تعهدی در خصوص زمینه‌های لازم برای شکل‌گیری یک معامله مطمئن و سودآور ندارند
  2- در کشورهای که با هم در ارتباط هستند و شروع به مبادلات و فعالیت اقتصادی می کنند اگر در کشور مبدا تولیدی افزایش یابد قطعا در کشور دوم تقاضا افزایش می یابد و یا ممکن است بر عکس آن اتفاق بیافتد به همین دلیل می توان گفت اقتصاد کشور ها بر روی هم اثر می گذارند

 37. معمولا تجار از روش حساب باز در تجارت خارجی استفاده می کردند
  توليدات افزايش پيدا ميكنه و متقابلا هزينه های توليد كاهش پيدا ميكنه و باعث ايجاد رقابت در بين تامين كنندگان و توليد كنندگان ميشه

 38. سلام
  ۱_ تجارت یعنی داد و ستد خرید و فروش کالا و خدمات ولی در تجارت بین الملل خرید و فروش بین کشور ها انجام می‌شود. و در بازرگانی بین المللی مفاهیمی چون حقوق گمرکی و بیمه و اسناد تجاری را شامل می‌شود و مزیت آن برای کشور ها این است که رونق بازار و افزایش تولیدات را در پیش دارد .
  ۲ _ اقتصاد بین المللی هم تحت تاثیر عرضه و تقاضای بین المللی و پول و مالیات ها ی بین المللی است ، مثلا افزایش تقاضا در یک کشور می‌تواند وضعیت عرضه و تقاضا در کشور های دیگر را هم تحت تاثیر قرار بده و می‌توان گفت که اقتصاد بین الملل تحت تاثیر عملکرد دولت‌ها میباشد

 39. علي نظري . جواب سوال 2
  در اقتصاد بين الملل تغيير در عرضه وتقاضا محصول ، نيروي كار تغيير سياست هاي پولي و مالي …. ميتواند بر اقتصاد ساير كشور ها تاثير بگذارد و همچنين با توجه به توافقنامه ها و اتحاديه هاي منطقه اي و بين المللي نرخ ماليات در كشور هاي مختلف ميتواند بر سياست هاي ساير كشور ها تاثير گذار باشد

 40. علي نظري
  تجارت بين الملل در پايين ترين سطح اقتصاد بين اللمل و تجارت يا دادو ستد بين الملل قرار دارد و ساده ترين فرآيند معامله بين دو تاجر از دو كشور مختلف انجام ميشود . در تجارت تمركز بر معامله است و طرفين تعهدي درمورد شكل گيري يك معامله مطمئن و سود آور ندارند و صرفا خريد و فروش يك محصول مورد توجه است و وقتي معامله انجام مي شود و بعد تجارت پايان مي يابد
  بازرگاني بين الملل مفهومي گسترده از تجارت بين الملل است و علاوه بر دادو ستد بين الملل در واقع يك فرايند است كه دادو ستد جزء آن مي باشد كه تمركز بيشتري برجنبه هاي بازرگاني مانند دادوستد بين الملل ،بيمه بين الملل ، روش هاي پرداخت بازاريابي ، قوانين گمركي و قرارداد خريد و فروش …..را در بردارد گسترش تجارت موجب شده تا به مرور به فكر گسترش فعاليت ها و وتسهيل كار باشند و از اين طريق بين كشور ها روابط هنري – فرهنگي – و صنايع غذايي و غيره گسترش پيدا مي كند .

 41. تجارت، خرید و فروش کالا است و تجارت بین الملل خرید و فروش بین کشورها است و بازرگانی بین الملل علاوه بر داد و ستد، حمل و نقل، قوانین گمرکی و….. را در بر دارد

 42. تجارت یعنی خرید وفروش مالا وتجارت بین الملل خرید وفروش بین کشورها میباشد بازرگانی بین الملل علاوه بر داد وستذحمل ونقل قوانین گمرکی و … رادربرمیگیرد

 43. جواب سوال دوم
  کشورهای که با هم در ارتباط هستند و فعالیت اقتصادی می کنند اگر در کشور مبدا تولیدی افزایش یابد در کشور دوم تقاضا افزایش می یابد و یا بالعکس.به همین دلیل می توان گفت اقتصاد کشور ها بر روی هم اثر می گذارند

 44. تجارت یعنی داد و ستد و خرید و فروش کالا, به مبادله کالا بین دو کشور تحت عنوان تجارت بین الملل گفته میشود که خواسته مشتری را در سطح کشور های دیگر تامین میکند, اما بازرگانی بین المللی مفاهیم دیگری مثل بیمه حقوق گمرکی و اسناد بازرگانی رو هم شامل میشه

 45. با توجه به انتقال دانش و تکنولوژی در فضای تجارت جهانی و معاملات بر پایه ارز های کشور های مختلف ، فعال بودن در این بخش سبب بهبود شرایط اقتصادی کشور از طریق کسب در آمد با سایر ارزها و از طرفی با ورود ابزار الات و تکنولوژی های مختلف در هر کشور امکان توسعه و بهبود افزایش میابد.

 46. با توجه به انتقال دانش و تکنولوژی در فضای تجارت جهانی و معاملات بر پایه ارز های کشور های مختلف ، فعال بودن در این بخش سبب بهبود شرایط اقتصادی کشور از طریق کسب در آمد با سایر ارزها و از طرفی با ورود ابزار الات و تکنولوژی های مختلف در هر کشور امکان توسعه و بهبود افزایش میابد.

 47. در جواب سوال دوم باید عرض کنم کم و زیاد شدن عرضه یا تقاضا در یک کشور میتواند روی بزار کشورهای همسایه تاثیر بگذارد.مثلا عرضه بیش از حد یک محصول توسط یک کشور مانند نفت یا گاز میتواند تعادل عرضه و تقاضا را در کشوره های دیگر به هم بریزد.

 48. تجارت یعنی داد و ستد خرید و فروش کالا و خدمات و تجارت بین الملل یعنی داد و ستد کالا در بین کشور ها به صورت خرد و فقط شامل کالا میشود ولی بازرگانی بین المللی به جز تجارت بین الملل مفاهیم دیگریشامل حقوق گمرکی تعرفه ها بیمه و اسناد تجاری و بازرگانی بین المللی را شامل میشود

  1. تجارت بین الملل : در پایین‌ترین سطح یا به عبارت بهتر در خردترین سطح اقتصاد بین‌الملل، تجارت یا دادوستد بین‌المللی قرار دارد. بازرگانی بین الملل: مفاهیم مهم بازرگانی بین الملل :

   دادوستد بین‌الملل
   بیمه بین‌الملل
   حمل‌ونقل بین‌الملل
   روش‌های پرداخت در بازرگانی بین‌الملل
   بازاریابی بین‌الملل
   قوانین گمرکی
   مذاکرات و مکاتبات در بازرگانی بین‌الملل
   اسناد مربوط به بازرگانی بین‌الملل
   قرارداد خریدوفروش بین‌الملل
   همان‌گونه که از موارد مطرح شده بر می‌آید، بازرگانی بین‌الملل علاوه بر دادوستد به جنبه‌های دیگری نیز توجه دارد. درواقع بازرگانی بین‌الملل یک فرآیند است که دادوستد یک جزء آن است. اقتصاد بین الملل: منظور از اقتصاد بین‌الملل، در نظر گرفتن جنبه‌هایی چون عرضه‌و‌تقاضای بین‌الملل، پول‌و‌مالیه بین‌الملل، مالیات‌های بین‌الملل و … است. برای مثال در اقتصاد بین‌المللی، اگر دولت ژاپن تصمیم بگیرد تا خودروی بیشتری برای افزایش درآمد ملی تولید کند، باید انتظار داشت عرضه خودرو در آمریکا افزایش یابد، چراکه احتمالاً بخشی از خودروهای تولیدی شرکت های ژاپنی روانه بازار مصرف آمریکا شوند. یا اگر دولت آمریکا هزینه‌های عمرانی را افزایش دهد، به‌احتمال بسیار زیاد سطح اشتغال در کانادا (بدلیل تحرک نیروی کار بین دوکشور) نیز افزایش می‌یابد.

   1. ‌تجارت یعنی فروش و خدمات و مزیت تجارت بین الملل رونق بازار و افزایش تولیدات است. اقتصاد تحت تاثیر عملکرد دولت هاست. اقتصاد بین الملل توسعه کشورها را بوجود می آورد و بازار کار را رونق می‌دهد.

 49. هر دادوستدی که منجر به مبادله کالا یا خدمات بین دو کشور شود رو تجارت بین‌الملل گفته ميشود.
  از مزاياي اون ميتونيم به اين اشاره كنيم كه توليدات افزايش پيدا ميكنه و متقابلا هزينه هي توليد كاهش پيدا ميكنه و باعث ايجاد رقابت در بين تامين كندگان و توليد كنندگان ميشه

 50. منافع حاصل از تجارت و سیاست های هدایت شده جهت تنظیم تراز پرداخت ها و اثر سیاست ها بر رفاه کشور را سبب می شود.

 51. اقتصاد بین المللی به مطالعه جریان های پولی و کلان کشورها میپردازد و به بررسی جریان کالاها و خدمات و پرداخت های یک کشور با سایر کشورهای جهان میپردازد. و تاثیر مثبت در روند تجارت دارد.

 52. با توجه به انتقال دانش و تکنولوژی در فضای تجارت جهانی و معاملات بر پایه ارز های کشور های مختلف ، فعال بودن در این بخش سبب بهبود شرایط اقتصادی کشور از طریق کسب در آمد با سایر ارزها و از طرفی با ورود ابزار الات و تکنولوژی های مختلف در هر کشور امکان توسعه و بهبود افزایش میابد.

 53. با سلام
  تجارت بین الملل باعث ایجاد اقتصاد جهانی می شود که در آن عرضه و تقاضا و بنابراین قیمت ها هم تحت تأثیر وقایع جهانی قرار می گیرند. به عنوان مثال، تغییر سیاسی در آسیا می تواند منجر به افزایش هزینه نیروی کار شود و از این طریق هزینه های تولید برای یک شرکت کفش ورزشی آمریکایی مستقر در مالزی افزایش یابد ، که در نتیجه منجر به افزایش قیمت شارژ در بازار محلی شما می شود. از طرف دیگر، کاهش در هزینه کار باعث می شود که شما مجبور به پرداخت هزینه کمتری برای کفش های جدید خود شوید.

 54. ۱_ دادو ستد کالاها بین کشورها تجارت بین الملل است. ۲- فعالیت اقتصادی بین کشورهای در حال ارتباط که باعث می شود ‌اگر در کشوری تولید افزایش پیدا کند در کشور دیگر تقاضا بیشتر می شود.

 55. به مبادله و داد و ستد خدمات و کالا بین کشورها جهت رفع نیازها و خواسته های مردم تجارت بین المللی گفته میشود که منجر به برقراری روابط دوستانه میگردد .

 56. تجارت بین المللی روابط برای تامین کالا و خدمات خارج از مرزهای بین المللی بین کشورهای مختلف می باشد که برای تانین نیازهای مختلف برای کشورها و همچنین استواری روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی … سودمند است

 57. تجارت ساده ترین شکل معامله است و تنها معامله را مورد توجه قرار میدهد و در پایین ترین سطح اقتصاد بین الملل قرار دارد.
  بازرگانی بین الملل مفهومش وسیع تر از تجارت است و فرایندی است که داد و ستد جزئی از آن است و بیشتر روی جنبه های بازرگانی تمرکز دارد. و تاثیری که روی کشور ها میگذارد باعث جهانی شدن محصولات کشورها و خدمات بین المللی شرکت ها می شود

 58. سلام و عرض ادب
  جواب سوال اول: به نظرم تجارت بین المللی به دادو ستد کالا ها و شاید خدمات بین کشورها گفته می شود که سطح پایین اقتصاد بین المللی می باشد و بازرگانی بین المللی فراتر از تجارت بین المللی خواهد بود همانند دادوستد و بیمه و حمل و نقل و بازاریابی بین المللی…….و قطعا مزایای آن هم میتواند دوطرفه باشد و ثروت زا باشد.هم میتواند به ضرر یک کشور شود و موجب بیکاری و سایر معایب تجارت شود..
  جواب سوال دوم : قطعا مدیران ارشد بازرگانی یا مالی یا صنعتی میتوانند با کنترل نقدینگی در شرایط تورم و در نهایت هدف مند سازی بازارها در سطح بین المللی باعث رسیدن مراحل اقتصادی به اوج یک کشور باشند و شکوفا شوند و از مرحله ی بحران اقتصادی به مرحله رونق اقتصادی صعود کنند.و یا ممکن است بر عکس آن اتفاق بیافتد و در نهایت تاثیر منفی بر یکدیگر بگذارند البته عرضه و تقاضای دو کشور که در سطح بین المللی تجارت و بازرگانی دارند هر دو بر نقطه ی تعادل رفتار اقتصادی دو کشور تاثیر میگذارد.
  سپاسگذارم.

 59. تجارت بین الملل درواقع تعامل و معامله بین دوشخص از دو کشور متفاوت راشامل میشود که دراین معامله افراد براساس خود معامله متمرکز شده و برای دسترسی به اهداف معامله بایکدیگر به تعامل میپردازند و طرفین تعهدی درقبال یکدیگر درجهت دستیابی به معامله سودمند ندارند درحالیکه بازرگانی به نوعی دیگر از تجارت دلالت دارد و درحوزه های گسترده تر از تجارت بین الملل میگنجد.

 60. اقتصاد بین المللی ارتباط بین کشورها رو بهبود می بخشد.در اقتصاد بین المللی مبادله کالاها بین کشورها زیاد میشود و این امرگردش سرمایه و پیشرفت فناوری و در نهایت توسعه کشورها را به دنبال دارد. وقتی صادرات وجود داشته باشد ، تولیدات افزایش می یابد و بازار کار رونق میگیرد.

 61. 1-تجارت بین المللی روبط تجاری خارج از مرزهای بین المللی بین کشورها است که از طریق صادرات و واردات انجام می پذیرد ونیاز های کشورها را تامین می کند وبرای کشورها سود مند است.
  2-اقتصاد بین المللی به توسعه ورشد تجارت بین کشورها در ضمینه های مختلف ازجمله پولی و سیاسی و فرهنگی و منافع مشترک بین آنها کمک می کند

 62. در جواب سوال دوم باید عرض کنم کم و زیاد شدن عرضه یا تقاضا در یک کشور میتواند روی بزار کشورهای همسایه تاثیر بگذارد.مثلا عرضه بیش از حد یک محصول توسط یک کشور مانند نفت یا گاز میتواند تعادل عرضه و تقاضا را در کشوره های دیگر به هم بریزد.

 63. با سلام
  در جواب سوال اول باید بگم از نظر من تجارت بین المللی به خرید و فروش کالا بین کشورها گفته می شود که پایین ترین سطح اقتصاد بین المللی می باشد و بازرگانی بین المللی کمی فراتر از تجارت می باشد که می تواند خدماتی همچون دادوستد و بیمه و حمل و نقل و بازاریابی بین المللی را در برگیرد
  و در جواب سوال دوم باید بگم در کشورهای که با هم در ارتباط هستند و شروع به مبادرت و فعالیت اقتصادی می کنند اگر در کشور مبدا تولیدی افزایش یابد قطعا در کشور دوم تقاضا افزایش می یابد و یا ممکن است بر عکس آن اتفاق بیافتد به همین دلیل می توان گفت اقتصاد کشور ها بر روی هم اثر می گذارند

  1. در رابطه با جواب سوال دوم :
   در واقع اگر در کشور دوم تقاضا زیاد شود در کشور اول تولید بالا می رود

 64. بازرگانی بین‌الملل تجارت بین المللی یا برون مرزی است. به این معنی که علاوه بر دادوستد بین‌الملل، حوزه‌های همچون بیمه بین المللی ، حمل و نقل بین المللی و بازاریابی بین المللی و قوانین کمرکی بین المللی و … را در بر می گیرد . نزدیکی به منابع اولیه، دسترسی به نیروی کار ارزان، دسترسی به بازارهای هدف، استفاده از قوانین تجاری و اقتصادی منطقه‌ای و بین کشورها، و … مزایایی هستند که در حوزه های مختلف تجارت بین الملل کشورها از آنها به ه می برند و بطور کلی هر کشوری بستگی به شرایط مالی و اقتصادی در عرضه تولید کالا و خدمات و به لحاظ بازار مصرف و تامین منابع نیاز به تجارت بین المللی دارد . و همین موضوع باعث مرتبط شدن اقتصاد کشور ها به یکدیگر می گردد.

 65. باسلام
  تحارت و بازرگاني بين الملل بدين معني است كه كشورها براي برآوردن نيازها و دستيابي به كالاها و خدمات با ساير كشورها به مبادله مي پردازند و اين تجارت باعث كسب سود بيشتر و جمع آوري سرمابه براي آن كشور از طريق داد و ستد كالا و خدمات مي شود . و همچنين باعث افزايش روند رشد و توسعه آن كشور نيز مي شود.

 66. با سلام و احترام
  با توجه به اینکه شرایط دنیا رو به دهکده جهانی شدن هست و روابط کشورها بسیار تاثیر گذار بر یکدیگر هستند فعالیت های اقتصادی کشورهای مختلف به صورت مستقیم بر یکدیگر تاثیر گذار هستند هرگونه تغییر در عرضه و تقاضا در کشوری باعث تغییر در کشورهای اطراف خواهد شد بررسی و مطالعه اقتصاد کشورهای مختلف بسیار اهمیت دارد

 67. تجارت یعنی داد و ستد و خرید و فروش کالاها
  تجارت بین المللی می تواند بر طرف کردن نیازهای مردم کشورهای مختلف را تسهیل کند

 68. تجارت یعنی داد و ستد و خرید و فروش و تجارت بین الملل می تواند بر طرف کردن نیازها ی مردم کشورهای مختلف را تسهیل کند و موجب رشد اقتصادی کشورها گردد

 69. تجارت بین الملل یعنی مبادله آزاد عادلانه و متقابل کالا و خدمات بین دو کشور می گویند و این امکان را می دهد تا کشورهای ثروتمند می دهد تا از منابع خود ( سرمایه نیروی کار و … ) استفاده موثر تر کنند.

 70. تجارت بين اللمل : معامله بین دو فرد تاجر از دو کشور مختلف رخ می‌دهد. در تجارت تمرکز تنها بر معامله است و طرفین تعهدی در خصوص زمینه‌های لازم برای شکل‌گیری یک معامله مطمئن و سودآور ندارند.
  بازرگانی بین‌الملل مفهومی گسترده‌تر از تجارت بین‌الملل است. به این معنی که علاوه بر دادوستد بین‌الملل، حوزه‌های دیگری نیز در این مفهم می‌گنجد.

  1. تجارت بین المللی حاصل از افزایش توان تولیدی ، مالی و کیفیتی است که این اجازه را به شرکت ها میدهد تا با خیال راحت بتوانند از بازارهای جهانی استفاده بهینه ای داشته باشند و با ورود به این عرصه نیز از مزایای فراوان شرکت بین المللی شدن استفاده کنند
   این مزیت باعث افزایش راندمان شرکت از نظر توسعه ، بهره وری و R&D میشود در کنار ارسال کالا به کشورهای دیگر باعث واردات علم و تکنولوژی نیز میشود چون خیلی از شرکت های اروپایی و آمریکایی استانداردهای ما را قبول ندارند و برای رسیدن به خواسته های آنها خواه و یا ناخواه باید تغییرات شگرفی در زیرساخت های شرکت ها ایجاد شود

 71. تجارت بین المللی می تواند با ورود ارز به کشور های صادر کننده کالا مدرآمد بین المللی اقتصادی را افزایشه داده و در کنار تجارت در ایجاد روابط دوستانه بین کشور ها تاثیر گذار باشد

  1. بازرگانی بین الملل (بازرگانی خارجی) به داد وستد کالا و یا خدماتی گفته می شود که در فراسوی مرز های بین المللی انجام می گیرد. به بیان ساده تر، بازرگانی بین الملل، روابط تجاری بین کشور ها است که از طریق صادرات و واردات انجام می پذیرد. تمامی کشور ها برای تامین نیاز های خود، به روابط تجاری نیازمندند و هیچ کشوری، حتی کشور های پیشرو نیز، از ابن قاعده مستثنی نیستند.

 72. به مبادله آزاد عادلانه و متقابل کالا و خدمات بین دو کشور تحت عنوان تجارت بین الملل گفته میشود که خواسته مشتری را در سطح کشور های دیگر تامین میکند

  1. * تجارت بین المللی : انجام دادوستد کالا یا خدمات بین 2 کشور را گویند و در پایین ترین یا خردترین سطح اقتصاد بین المللی قراردارد.
   بازرگانی بین المللی : مفهومی وسیعتر از تجارت بین المللی می باشد و در واقع فرآیندیست که علاوه بر دادوستد بر جنبه های دیگری نیز توجه دارد که عبارتند از : بیمه ، حمل ونقل ، روش های پرداخت ، بازاریابی ،
   قوانین گمرکی ، مذاکرات ومکاتبات ، اسناد وقرارداد خرید و فروش بین الملل .
   مزایای تجارت بین الملل: 1- به دست آوردن انواع کالاو
   خدمات 2- تمرکز کشورها فقط به تولید کالاها وخدماتی که در آنها مهارت خوبی دارند 3- کاهش هزینه های تولید وکاهش قیمت کالا به دلیل تولید زیاد
   4 – افزایش درآمد و اشتغال 5- یادگیری روش های پیشرفته فنی کشورهای خارجی 6 – تقویت رقابت در بازار خارجی .

   * در اقتصاد بین‌الملل، تغییر در عرضه‌و‌تقاضای محصول، نیروی کار، تغییر سیاست‌های پولی‌و‌مالی و … در یک کشور می‌تواند بر اقتصاد سایر کشورها اثر بگذارد. همچنین نرخ مالیات در کشورهای مختلف می‌تواند بر سیاست‌های سایر کشورها تأثیرگذار باشد.

 73. تجارت یعنی داد و ستد و خرید و فروش کالا و تجارت بین الملل یعنی داد و ستد در سطح خرد بین کشورها و فقطکالا را شامل میشود اما بازرگانی بین المللی علاوه بر تجارت مفاهیم دیگری مثل بیمه حقوق گمرکی و اسناد بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.