بیمه کالاهای وارداتی

بیمه کالاهای واردات و صادرات
Print

ضرب المثل ” مگر کشتی هایت غرق شده است؟”  اهمیت بیمه در تجارت خارجی را نشان می دهد.

همیشه تجارت و حمل و نقل کالاها با خطراتی مانند غرق شدن کشتی ها سرقت اموال و راهزنی همراه بوده است.

تجارت اگرچه سودآور و جذاب است اما همیشه با ریسک ورشکستگی و از دست دادن سرمایه، دارایی و زندگی شخص تاجر نیز عجین شده است و احتمال خطرات زیادی وجود دارد.

در تجارت خارجی خریداران , فروشندگان , حمل کنندگان و اعتبار دهندگان مانند بانکها و موسسات مالی سعی می کنند در فعالیت های خود ریسک را به حداقل کاهش دهند.

همچنین یکی از مهمترین ضروریات اقتصاد جهان، حمل و نقل است و بدون آن زندگی اجتماعی و تجارت مختل خواهد شد و در حمل و نقل بار و کالا ها به دلیل نقص فنی وسایل و مسیرها، سرعت و یا بی دقتی افراد ، امکان ایجاد خسارت وجود دارد.

بنابراین ضرورت دارد قبل از حمل و نقل کالاها نسبت به بیمه آنها اقدام گردد. بیمه یکی از مهمترین جنبه‌های تجارت بین المللی است.

تعریف بیمه کالاها

بیمه عقدی است که به موجب آن بیمه گر تعهد می کند در ازا دریافت وجه از بیمه گذار، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران کرده و یا مطابق قرارداد بیمه وجهی را بپردازد.

بیمه کالاهای وارداتی
بیمه حمل و نقل کالا پوششی است، که بیمه گر در مقابل دریافت حق بیمه متناسب با پوشش بیمه‌ای از بیمه گذار، تعهد می کند که چنانچه کالای مورد بیمه در زمان حمل و جابجایی از مبدا به مقصد که در بارنامه و بیمه نامه قید شده است و به علت وقوع خطرات ذکر شده در بیمه نامه دچار خسارت شود و یا بیمه گذار بر اساس قوانین و مقررات بین المللی متحمل پرداخت هزینه گردد زیان وارده را، بیمه گر جبران نماید.

در بیمه نامه های حمل و نقل بین المللی نیز در برخی از موارد زیان و خسارت وارده به اشخاص ثالث هم تحت پوشش این بیمه نامه ها قرار می گیرد.

بیمه راه حلی برای جبران خطرات حمل و نقل و مبادلات بین المللی است که ریسک از دست دادن سرمایه در این فعالیت‌ها را به شدت کاهش می دهد.

بیمه حمل و نقل کالا ها در مبادلات بین المللی آنقدر اهمیت دارد که اگر کالای مورد معامله دارای بیمه نباشد بانک ها از گشایش اعتبار برای این پروفورما(پیش فاکتور) خودداری می‌کنند.
برای گشایش اعتبار بانکی ،خریدار لازم است بیمه مناسب جهت حمل کالایی مورد سفارش را دریافت و در اختیار بانک قرار دهد.

زیرا در روش پرداخت از طریق اعتبار اسنادی، کالا در وثیقه بانک است و باید در مقابل کلیه خطرات احتمالی بیمه شده باشد تا در صورتیکه خریدار نسبت به تعهدات خود اقدام ننمود و کالا نیز دچار خسارت شد، بانکی که متضمن پرداخت پیش فاکتور شده است دچار ضرر و زیان نگردد و بتواند زیان وارده را از شرکت بیمه دریافت کند.

اصطلاحات بیمه

بیمه‌گر : شرکت ‌بیمه‌ای‌ است که مشخصات آن در این ‌‌بیمه نامه نوشته شده است و در ازای دریافت ‌حق ‌بیمه، متعهد به جبران خسارت‌های احتمالی طبق شرایط مندرج در ‌‌بیمه‌نامه‌ است.

بیمه‌گذار : ‌بیمه‌گذار شخص حقیقی یا حقوقی مذکور در  ‌بیمه‌نامه است  که بیمه را خریداری نموده و متعهد به پرداخت حق بیمه است.

ذی‌نفع : شخصی است که بنا به درخواست ‌‌بیمه‌گذار نام او در قرارداد بیمه درج گردیده است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می‌شود.

حق ‌بیمه : مبلغی است که در ‌‌بیمه‌نامه مشخص شده و ‌بیمه‌گذار موظف است آن را هنگام صدور ‌‌بیمه‌نامه یا به ترتیبی که در ‌‌بیمه‌نامه مشخص می‌شود، به ‌‌بیمه‌گر پرداخت نماید.

موضوع بیمه : موضوع بیمه، لیست اموال مندرج در ‌بیمه‌نامه‌ است. موسسات اعتباری و بانک ها براساس تعهد بیمه گر می توانند با اطمینان بیشتری تسهیلات مالی را در اختیار وارد کنندگان و یا صادر کنندگان قرار دهند و تعهدات متقابلی را در مقابل تجار به عهده گیرند .

بیمه باربری خارجی

زمانی که حمل و نقل کالا بین دو کشور انجام می شود نیاز است که بیمه باربری توسط شرکت‌های بیمه انجام شود.

بیمه باربری در حمل و نقل بین المللی می تواند بیمه حمل و نقل زمینی، هوایی یا دریایی باشد که در بین آنها بیمه دریایی قدیمی ترین نوع بیمه در جهان است.

بیمه نامه دریایی در ابتدا برای پوشش خطراتی مانند دزدی دریایی و غرق شدن کشتی ها شکل گرفت اما به مرور خطرات خطرات دیگری که در حین حمل و نقل در خشکی، انتقال از اسکله به عرشه و موارد دیگری را نیز براساس نوع قرارداد بیمه می تواند پوشش دهد.

 

سوالاتی برای بحث بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • به نظر شما بهترین روش پایین آوردن ریسک خرید از خارج چیست؟
 • کاهش یا افزایش حق بیمه های باربری چه تأثیری در قیمت کالاهای وارداتی دارد؟ 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

41 پاسخ

 1. بیمه راه حلی برای جبران خطرات حمل و نقل و مبادلات بین المللی است که ریسک از دست دادن سرمایه در این فعالیت‌ها را به شدت کاهش می دهد.

  2.با توجه به اينكه هزينه هاي بيمه كالا ، جزو پارامترهاي تعيين قيمت كالا مي باشد، افزايش و كاهش نرخ حق بيمه تاثير زيادي روي قيمت كالاها دارد
  هرچه حق بیمه بیشتری پرداخت کنیم یعنی هرچه قرارداد با پوشش خسارت بالاتر منعقد شود در هنگام خسارت ، درصد بیشتری از خسارت را دریافت میکنیم .

 2. بیمه حمل و نقل کالا پوششی است، که بیمه گر در مقابل دریافت حق بیمه متناسب با پوشش بیمه‌ای از بیمه گذار، تعهد می کند که چنانچه کالای مورد بیمه در زمان حمل و جابجایی از مبدا به مقصد که در بارنامه و بیمه نامه قید شده است و به علت وقوع خطرات ذکر شده در بیمه نامه دچار خسارت شود و یا بیمه گذار بر اساس قوانین و مقررات بین المللی متحمل پرداخت هزینه گردد زیان وارده را، بیمه گر جبران نماید.

  در بیمه نامه های حمل و نقل بین المللی نیز در برخی از موارد زیان و خسارت وارده به اشخاص ثالث هم تحت پوشش این بیمه نامه ها قرار می گیرد.

  قیمت کالاها با افزایش بیمه بالا میرود

 3. 1.
  بیمه کردن کالا توسط شرکت های بیمه ای معتبر
  2.
  کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کالای وارداتی تاثیر مستقیم دارد

 4. 1- ضروریات اقتصاد حمل ونقل است وحمل ونقل پر خطر است خطراتی مانند غرق شدن کشتی ها سرقت اموال و راهزنی است . بیمه یکی از مهمترین جنبه های تجارت بین المللی است که ریسک را پایین می آورد

  2- یکی از آیتم های پیش فاکتور بیمه کالا است و قطعا بیمه تاثیر زیادی در قیمت کالادارد

 5. باسلام
  بهترین روش پائین آوردن ریسک خرید از خارج بیمه کردن بار یا کالا می باشد .و کاهش یا افزایش حق بیمه های باربری تاثیر مستقیمی بر قیمت کالا ها دارد و با افزایش آن قیمت کالا بالا و با کاهش آن قیمت کالا پائئین می آید

 6. بهترین روش پائین اوردن ریسک خرید ازخارج از کشور بیمه کردن بار میباشد کاهش یاافزایش حق بیمه باربری تاثیر مستقیم برروی قیمت کالا دارد

 7. بیمه نمودن کالا توسط شرکتهای بیمه ای معتبر ./ کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کلای وارداتی
  تاثیر مستقیم دارد مانند در زمان هدف قرار گرفتن کشتی ها در خایج فارس حق بیمه در این محدوده افزایش
  .پیداکرد که باعث گران شدن قیمت کالاهای گذری از این منطقه شد

 8. بیمه کردن کالا توسط شرکتهای بیمه ای معتبر . کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کلای وارداتی تاثیر مستقیم دارد مانند در زمان هدف قرار گرفتن کشتی ها در خلیج فارس حق بیمه در این محدوده افزایش پیداکرد که باعث گران شدن قیمت کالاهایی که از این منطقه عبور می کردند شد .

 9. بیمه کردن کالا هاتوسط شرکتهای بیمه ای معتبر . کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کالاهای وارداتی تاثیر مستقیم دارند مانند در زمان هدف قرار گرفتن کشتی ها در خلیج فارس حق بیمه در این محدوده افزایش پیداکرد که باعث گران شدن قیمت کالاهایی که ازاین منطقه عبور می کردند شد .

 10. بیمه کردن کالاها و خدمات
  با افزایش حق بیمه گستره پوشش بیمه ای افزایش خواهد داشت .

 11. سلام استاد وقت بخیر
  جواب سوال 1
  به نظر من بهترین راه برای پایین آوردن ریسک در خرید های خارجی بیمه است چون بیمه راه حلی برای جبران خطرات حمل و نقل و مبادلات بین المللی است که ریسک از دست دادن سرمایه در این فعالیت را به شدت کاهش می دهد.

 12. سرمایه گذاری با مبلغ پایین ، بیمه کردن کالاها توسط شرکت های معتبر بیمه ای
  کاهش یا افزایش حق بیمه باربری نقش مستقیم روی قیمت کالاها دارد زیرا وقتی حق بیمه باربری بالا باشه به تبع هزینه کالا نیز بالا میرود

 13. 1.بیمه راه حلی برای جبران خطرات حمل و نقل و مبادلات بین المللی است که ریسک از دست دادن سرمایه در این فعالیت‌ها را به شدت کاهش می دهد.

  2.با توجه به اينكه هزينه هاي بيمه كالا ، جزو پارامترهاي تعيين قيمت كالا مي باشد، افزايش و كاهش نرخ حق بيمه تاثير زيادي روي قيمت كالاها دارد
  هرچه حق بیمه بیشتری پرداخت کنیم یعنی هرچه قرارداد با پوشش خسارت بالاتر منعقد شود در هنگام خسارت ، درصد بیشتری از خسارت را دریافت میکنیم .

 14. ضروریات اقتصاد حمل ونقل است وحمل ونقل پر خطر است خطراتی مانند غرق شدن کشتی ها سرقت اموال و راهزنی است . بیمه یکی از مهمترین جنبه های تجارت بین المللی است که ریسک را پایین می آورد

  • کاهش یا افزایش حق بیمه های باربری چه تأثیری در قیمت کالاهای وارداتی دارد؟
  یکی از آیتم های پیش فاکتور بیمه کالا است و قطعا بیمه تاثیر زیادی در قیمت کالادارد

 15. علی نظری
  1- ضروریات اقتصاد حمل ونقل است وحمل ونقل پر خطر است خطراتی مانند غرق شدن کشتی ها سرقت اموال و راهزنی است . بیمه یکی از مهمترین جنبه های تجارت بین المللی است که ریسک را پایین می آورد

  2- یکی از آیتم های پیش فاکتور بیمه کالا است و قطعا بیمه تاثیر زیادی در قیمت کالادارد

 16. ۱_ بیمه کردن کالا توسط شرکت‌های بیمه ای معتبر
  ۲_ کاهش یا افزایش حق بیمه تاثیر مستقیم بر قیمت کالا دارد چون در مناطق پُر خطر حق بیمه افزایش پیدا می‌کند و باعث گران شدن قیمت تمام شده ی کالا می‌شود.

 17. بیمه یکی از بهترین ریسک ها در جهت جبران مقابله با از دست رفتن سرمایه در اتفاقات و خطرهای احتمالی در حین مبادله و حمل و نقل کالا در معاملات خارجی می باشد . که وارد کننده این هزینه را با بالا بردن قیمت کالا جبران میکند .

 18. 1- کالای وارداتی را باید بیمه کرد.
  2- صد در صد کاهش یا افزایش نرخ بیمه بر روی کالا تائیر مستقیم دارد

 19. هر گونه افزایش یا کاهش هزینه پرداختی به شرکت های بیمه بعلت ایجاد تغییر قيمت می تواند کاهش یا افزایش قیمت تمام شده به همراه داشته باشد.

 20. در تجارت خارجی تجار سعی می کنند در فعالیت های خود ریسک را کاهش دهند. .بیمه یکی از مهمترین جنبه‌های پايين آوردن ريسك خريد از خارج و تجارت بین المللی است.

 21. بهترین روش پائین اوردن ریسک خرید ازخارج از کشور بیمه کردن بار میباشد کاهش یاافزایش حق بیمه باربری تاثیر مستقیم برروی قیمت کالا دارد

 22. بیمه بهترین راهکار برای کاهش ریسک می باشد.کاهش یا افزایش نقش مستقیمی در قیمت دارد.

 23. 1-بهترین روش بیمه است.شرکت بیمه در ازای دریافت مبلغی از صاحب کالا یا خریدار ضمن عقد قرارداد در صورت بروز مشکل خسارت را به طرف قرارداد پرداخت میکند.
  هرچه حق بیمه بیشتری پرداخت کنیم یعنی در هنگام خسارت درصد بیشتری از خسارت را دریافت میکنیم.

  2-قاعدتا تاثیر مستقیمی رو قیمت کالا میزاره و هرچه حق بیمه کمتر هزینه واردات کالا هم کمتر

 24. بیمه کالاها توسط شرکت های بیمه گر معتبر و همچنین مشخص است که هرگونه کاهش و یا افزایش حق بیمه تاثیر مستقیم بروی قیمت کالاها خواهد داشت

 25. 1- بهترین روش بیمه می باشد.
  2- به نظرم می تواند تاثیر مستقیم روی قیمت کالاها داشته باشد.

 26. زمانی که حمل و نقل کالا بین دو کشور انجام می شود نیاز است که بیمه باربری توسط شرکت‌های بیمه انجام شود.
  بیمه باربری در حمل و نقل بین المللی می تواند بیمه حمل و نقل زمینی، هوایی یا دریایی باشد که در بین آنها بیمه دریایی قدیمی ترین نوع بیمه در جهان است.

 27. بیمه نمودن کالا توسط شرکتهای بیمه ای معتبر . کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کلای وارداتی تاثیر مستقیم دارد مانند در زمان هدف قرار گرفتن کشتی ها در خایج فارس حق بیمه در این محدوده افزایش پیداکرد که باعث گران شدن قیمت کالاهای گذری از این منطقه شد.

 28. بيمه است كه يكي از مهمترين جنبه هاي تجارت بين المللي ميباشد
  کاهش یا افزایش حق بیمه بر روی قیمت کالای وارداتی تاثیر دارد

 29. افزايش و كاهش نرخ حق بيمه تاثير زيادي روي قيمت كالاها دارد

  ۱ بیمه شدن کالا توسط شرکتهای بیمه
  ۲ کاهش یا افزایش حق بیمه بر روی قیمت کالای وارداتی تاثیر دارد

 30. بیمه کردن کالا توسط شرکت های بیمه ای معتبر
  بیمه های باربری چه در حمل و نقل وارداتی وچه در صارداتی تاثیر بسیاری در تولید نا خالص ملی تاثیر دارد .با توجه به اینکه بیمه باربری در افزایش صادرات و واردات و حتی تو زیع متناسب کالا در سطح کشور موثر است، شایسته است که هر چه بیش تر به این بیمه نامه تخصصصی پرداخته شود.

 31. طبیعتا بیمه کردن کالای تجاری بهترین روش پایین آوردن ریسک در تجارت بین المللی است و هر گونه افزایش یا کاهش هزینه پرداختی به شرکت های بیمه بعلت ایجاد تغییز در سبد هزینه های تجاری می تواند کاهش یا افزایش قیمت تمام شده را به ارمغان بیاورد .

 32. بهترین راه پایین آوردن ریسک در خرید های خارجی بیمه است.شرکت بیمه در ازای ریافت مبلغی از صاحب کالا یا خریدار ضمن عقد قرارداد در صورت بروز مشکل خسارت را به طرف قرارداد پرداخت میکند.
  هرچه حق بیمه بیشتری پرداخت کنیم یعنی قرارداد با پوشش خسارت بالاتر منعقرد شود در هنگام خسارت درصد بیشتری از خسارت را دریافت میکنیم.

 33. ۱ بیمه شدن کالا توسط شرکتهای بیمه ۲ کاهش یا افزایش حق بیمه بر روی قیمت کالای وارداتی تاثیر دارد

 34. با توجه به اينكه هزينه هاي بيمه كالا جزو پارامترهاي تعيين قيمت كالا مي باشد، افزايش و كاهش نرخ حق بيمه تاثير زيادي روي قيمت كالاها دارد

 35. به نظر من بهترین روش پائین آوردن ریسک خرید از خارج بیمه کردن بار یا کالا می باشد .و کاهش یا افزایش حق بیمه های باربری تاثیر مستقیمی بر قیمت کالا ها دارد و با افزایش آن قیمت کالا بالا و با کاهش آن قیمت کالا پائئین می آید

 36. 1- بیمه نمودن کالا توسط شرکتهای بیمه ای معتبر . ۲- کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کلای وارداتی تاثیر مستقیم دارد مانند در زمان هدف قرار گرفتن کشتی ها در خایج فارس حق بیمه در این محدوده افزایش پیداکرد که باعث گران شدن قیمت کالاهای گذری از این منطقه شد.

 37. 1- بیمه کردن کالا توسط شرکت های بیمه ای معتبر

  2-کاهش یا افزایش حق بیمه باربری بر روی قیمت کالای وارداتی تاثیر مستقیم دارد و به عنوان مثال در زمان هدف قرار گرفتن کشتی ها در خلیج فارس حق بیمه کالاها در این محدوده افزایش پیدا کرد که خود باعث گرانتر شدن قیمت کالاهای گذری از این منطقه شد

 38. بیمه بهترین روش می باشد برای اهمیت بیمه در بحث تحریمهای آمریکا علیه ایران شرکتهای بیمه گر مجاز به بیمه کردن کشتی های حامل نفت ایران نمیشدن تا ریسک خرید نفت ازایران بالا برود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.