حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت
Print

از نظر  انجمن حسابداران خبره مدیریت (CIMI)، حسابداری مدیریت فرایند تعریف، اندازه‌گیری، تجمیع، تجزیه و تحلیل، آماده کردن ، تفسیر و تبادل اطلاعات مورد استفاده مدیران است. این اطلاعات جهت برنامه‌ریزی، ارزیابی و کنترل یک واحد تجاری و اطمینان از استفاده مناسب و پاسخگویی به منابع سازمان می‌باشد.

حسابداری مدیریت(Management Accounting) همچنین شامل تهیه گزارشهای مالی  برای گروه‌های غیرمدیریتی مانند ذینفعان، بستانکاران، سازمان‌های قانون‌گذار و مراجع مالیاتی نیز می‌شود.

از میان اطلاعات گوناگونی که مدیران برای اخذ تصمیمات خود نیاز نیاز دارند، اطلاعات مالی اهمیت  ویژه ای دارد.

اکثر قریب به اتفاق تصمیمات مدیران مستقیما آثار و پیامدهای مالی داشته و یا به طور غیر مستقیم وضعیت مالی موسسه را تحت تاثیر قرار می دهند. اطلاعات مالی و حسابداری ابزار ارزشمندی به منظور تصمیمات مربوط به تامین، تخصیص و کنترل منابع اقتصادی در اختیار مدیران قرار می دهد.

مفاهیم حسابداری مدیریت

حسابداری در موسسات انتفاعی به دو حوزه اصلی حسابداری مالی و حسابداری مدیریت تفکیک می شوند.

حسابداری مالی

این نوع از حسابداری وظیفه ثبت و پردازش وقایع مالی و تهیه گزارش ها و صورت های نهایی، برای استفاده کنندگان خارجی (سرمایه گذاران، طلبکاران، موسسات پولی و بانک، دولت و رقبا) را به عهده دارد.

حسابداری مدیریت

این نوع از حسابداری وظیفه تهیه اطلاعات مالی مورد نیاز مدیران در سطوح مختلف را به منظور برنامه ریزی، کنترل عملیات و تصمیم گیری به عهده دارد.

مدیران در اکثر تصمیمات خود به اطلاعات و تجزیه و تحلیل های مالی نیازمندند. در واقع حسابداری مدیریت پیامدهای مالی یک رویداد حسابداری را بدلایل مختلف، دریک تصمیم گیری ارزیابی و تجزیه و تحلیل کرده و نتایج حاصل از آن را نیز ارزیابی و گزارش می کند.از این طریق، فرایند برنامه ریزی و کنترل عملیات را در موسسه امکان پذیر می سازد.

شاخه های مختلف حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت دارای شاخه های گوناگونی است که در ادامه برخی از آنها را بررسی می کنیم.

حسابداری بهای تمام شده

یکی از مهمترین سیستم های فرعی حسابداری مدیریت، سیستم های بهای تمام شده است. حسابداری بهای تمام شده وظیفه محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را در موسسات تولیدی و خدماتی به عهده دارد. علاوه بر این، پیش بینی اقلام بهای تمام شده و کنترل این اقلام و تجزیه و تحلیل آنها نیز در حوزه فعالیت حسابداری بهای تمام شده است که در ادامه به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

بودجه بندی

یکی دیگر از شاخه های زیر مجموعه حسابداری مدیریت بودجه بندی است. بودجه بندی وظیفه تبدیل برنامه های موسسه به زبان پول را بر عهده دارد.

منابع مالی در اختیار موسسات محدود است، بنابراین جهت استفاده بهتر از این منابع و کسب بالاترین نتیجه از آن، می بایست برنامه ریزی مالی انجام شود.

بودجه زبان ریالی برنامه است. فعالیت بودجه بندی یعنی تبدیل برنامه های موسسه به زبان پول و ایجاد سازوکار مناسب جهت کنترل و ارزیابی چگونگی اجرای این برنامه ها.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.