حسابرسی

حسابرسی
Print

حسابرسی(Auditing) به فعالیتی گفته می شود که هدف آن بررسی صحت عملیات مالی و اطلاعات مندرج در دفاتر و گزارش های حسابداری موسسات است.

در واقع پس از آنکه اسناد مالی در دفاتر به ثبت رسید و گزارش های مالی برای استفاده مدیران یا ذینفعان سازمان تهیه شد، لازم است تا از صحت و سقم اطلاعات و گزارش ها اطمینان حاصل شود.

کار حسابرسان این است که با بررسی اسناد، دفاتر و گزارش های تهیه شده، میزان دقت، صحت و قابلیت اطمینان و اعتماد به آنها را بررسی و به ذینفعان گزارش دهند.

حسابرسان، چگونگی تشخیص، اندازه گیری و ثبت و گزارش گیری رویدادهای مالی موسسات را با استفاده از فنون حسابرسی بررسی می کنند.

آنها با رعایت اصول پذیرفته شده ، قوانین جاری و آیین نامه های مورد اجرا در موسسات را در همه این فرایندها مورد رسیدگی قرار می دهند. هدف در این است تا استفاده کنندگان از اطلاعات، نسبت به صحت و قابلیت مقایسه آنها و مفید بودن این اطلاعات در تصمیم گیری های خود اطمینان یابند.

تفاوت ها با حسابداری

به طور خلاصه تفاوت های حسابداری و حسابرسی را می توان این گونه بیان کرد:

  • موضوع: موضوع حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری، ثبت در دفتر و تهیه صورت های مالی است. در حالی که موضوع حسابرسی کنترل و اظهار نظر نسبت به صورت های مالی است.
  • انتخاب: حسابدار توسط موسسه استخدام و گزینش شده و یکی از کارکنان رسمی موسسه می باشد، و حال آنکه حسابرس، اگر یک حسابرس مستقل باشد خارج از موسسه و توسط مجمع عمومی صاحبان سهام (هیات مدیره) انتخاب می شود.
  • زمان انجام کار: حسابدار به طور معمول فعالیت های مالی و معاملات را به طور روزانه در دفتر ثبت می کند، در حالی که حسابرس به صورت فصلی و یا در پایان سال مالی بررسی های خود را انجام می دهد.
  • تهیه گزارش: حسابرس نسبت به حساب ها و صورت های مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه می دهد، در حالی که حسابدار معمولا گزارشی ضمیمه حساب هایی که تهیه کرده است، ارائه نمی کند.

انواع حسابرسی

حسابرسی انواع گوناگون دارد و مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  1. صورت‌های مالی
  2. رعایتی
  3. عملیاتی
  4. قانونی
  5. داخلی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.