رضایت مشتری

رضایت مشتری
Print

رضایت مشتری یکی از عوامل مهم  برای پیشرفت در کسب و کارهای مختلف است. اما رضایت مشتری چیست و برای به دست آوردنش انجام چه کارهایی ضروری است؟

عوامل بسیاری در موفقیت یک کسب و کارها وجود دارند. و همه این عوامل مختلف باید به صورت کارآمد در خدمت سیستم کسب وکار اجرا شوند، اما یکی از مهمترین این عوامل ، رضایت مشتری از کالا یا خدماتی است که دریافت می کند.

رضایت مشتری چیست ؟

به نظر می رسد که مفهوم این اصطلاح با توجه به نام آن کاملا مشخص باشد، اما با توجه به اهمیت بالای رضایت مشتری، مطالعه بیشتر در مورد آن خالی از لطف نیست. با توجه به تأثیرات مفیدی که برای کسب و کار شما دارد، درک عمیق از این مفهوم می تواند کمک بزرگی به کسب و کارها باشد.

رضایت مندی مشتریان معیاری از چگونگی برآورده سازی انتظارات مشتری با محصولات و خدمات عرضه شده توسط یک شرکت می باشد.

به بیان ساده تر، رضایت مشتری به این معنی است که آیا شما موفق شده اید مشتریان خود را راضی کنید یا خیر و اینکه آیا آنها در آینده هم کماکان مشتری شما خواهند بود یا خیر.

برای اندازه گیری رضایت مشتری، از نظرسنجی، آمار، داده ها و تجزیه و تحلیل اعداد اندازه گیری شده استفاده می شود. این اندازه گیری معمولا براساس شاخص رضایت مشتری اعلام می شوند.

اهمیت رضایت مشتری

اگر رضایت مشتریان خود را جلب نکنید، کسب‌وکارتان به شکست محکوم خواهد بود. تحقیقات زیادی در مورد این موضوع وجود دارد که اهمیت ارزیابی رضایت مشتریان را نشان می دهد. نتایج برخی از این تحقیقات به شرح زیر است:

  • مشتریان موفق خود می‌توانند بهترین مبلغ برند باشند، تحقیقات هاب اسپات نشان می‌دهد که ۷۷ درصد افرادی که از یک برند خرید می‌کنند، به خاطر داشتن تجربه مثبت با برند دست به این اقدام زده‌اند.
  • خوشحال نگه داشتن مشتریان در درازمدت برای کسب‌وکار بسیار مفید خواهد بود. دانش جمعی کسب‌وکار به این نتیجه رسیده است که به دست آوردن هر مشتری جدید ۵ تا ۲۵ بار گران‌تر از نگه داشتن مشتریان فعلی تمام خواهد شد.
  • در مطالعه‌ای دیگر ۶۱ درصد شرکت کنندگان در تحقیق معتقد بودند که ایجاد ترافیک و لید، چالش اول بازاریابی آن‌ها بوده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که نگه داشتن مشتریان فعلی نیز کاری مشکل بوده است.
  • احتمال فروش کالا و محصولات به مشتریان فعلی ۶۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از احتمال فروش به مشتریان جدید است.
  • ۶۵ درصد درآمد کسب‌وکارها از مشتریان فعلی به دست می‌آید.
  • مشتریان تکراری و قدیمی معمولا ۶۷ درصد بیش از مشتریان جدید خرید می‌کنند.

 

تأثیر رضایت مندی مشتریان در تبلیغات

مشتری راضی دیگران را هم به خرید تشویق می کند،این همان تبلیغات دهان به دهان است. شما می توانید برای تبلیغات دهان به دهان خود از روش های مختلفی استفاده کنید.

یکی از راه های افزایش آن می تواند به دلیل نظرات مثبت و رضایت مشتریان باشد. تجربه مثبت یک مشتری از محصولات یا خدمات کسب و کار شما می تواند مردم را به صحبت در مورد آنها وا دارد.

طبیعتا هنگامی که مشتریان در مورد محصولات و خدمات شما صحبت می کنند، شهرت شما و ارتباط برندتان با دیگران افزایش می یابد.

سوالاتی برای یادگیری بیشتر

پاسخ خود را به سوال زیر در بخش دیدگاه وارد کنید.

رضایت مشتری چیست و چه تاثیری در رشد کسب وکار دارد؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

2 پاسخ

  1. شاید شعار همیشه حق با مشتری است دیگر 100% درست و کاربردی نباشد اما همچنان ایجاد رضایت و آرامش خاطر در مشتریان مهمترین رکن اساسی توسعه کسب و کار میباشد . مشتری راضی همراه و همکار نامحسوس ما میشود و خود یکی از مبلغین کسب و کار ما میگردد . همچنین با بهره برداری صحیح از میزان رضایت مشتریان در دوره های مختلف برنامه ریزی ، شرکتها به امکان سنجی صحیحی در خصوص برنامه آینده توسعه خود میبینند و تصمیم گیری میکنند .

  2. اهمیت رضایت مشتری در ایجاد حس خوب در مشتری و رونق کسب و کار انکار ناپذیر است به نحوی که بسیاری از سازمان ها رضایت مشتری را محرک اصلی رشد کسب و کار خود می دانند و تلاش می کنند تا مشتریان خود را راضی نگه دارند. اما بهتر است به این نکته واقف باشید که امروزه، مفهوم رضایت مشتری چیزی فراتر از ناراضی نبودن مشتریان است. عرصه‎ بازار کسب و کار دیجیتال، هیچ‎گاه تا به این حد رقابتی نبوده است. به همین دلیل است که مواردی همچون تجربه مشتری و وفاداری مشتری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به عنوان شاخصی برای سنجش موفقیت کسب و کار محسوب می گردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.