روش پرداخت در خریدهای خارجی

روش پرداخت در خریدهای خارجی
Print

برای بسیاری از بازرگانان و افرادی که مشغول بهتجارت خارجی هستند، انتخاب روش پرداخت در خریدهای خارجی اهمیت بسیار زیادی دارد.

مبادلات بین المللی بسیار زیادی بین کشورهای جهان وجود دارد که نیازمند پرداخت وجه و تراکنش های مالی است.
با توجه به مسائل مختلفی مانند ارزهای خارجی، مقررات بین المللی ، روش های مبادله، تامین مالی و حجم پرداختهای بین طرفین مبادله، شیوه های متنوعی در زمینه پرداخت خریدهای خارجی در دنیا شکل گرفته است.
‏لازم به ذکر است که در انتخاب روش پرداخت برای خریدهای خارجی عوامل متعددی تاثیر گذار هستند.

در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم.

انواع روش های رایج در پرداخت خریدهای خارجی

تجارت حساب باز (Open Account Trade)
پیش پرداخت(Advanced Payment)
وصولی(Collection)
اعتبار اسنادی (Letter of Credit) معروف به LC

مهمترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب روش پرداخت

 • نظام ارزی یک کشور
 • وضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشور
 • سابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کننده
 • شناخت طرفین مبادله از یکدیگر
 • وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر
 • مقررات حاکم بر تجارت و داد و ستد
 • توانایی طرفین در مذاکره تجاری
 • توافق طرفین در انعقاد قرارداد قیمت و نوع کالا مورد مبادله

 

روش های پرداخت بهای کالا در قراردادهای تجاری بین خریداران فروشندگان در حال حاضر یکی از موارد زیر است.

تجارت حساب باز

به این روش در عرف بازرگانی روش امانی گفته می شود.

این روش پرداخت، در مقایسه با سایر روشها به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد داشته و از لحاظ وصول وجه کالای ارسالی، اطمینان کامل دارد.

در این روش فروشنده، کالا و اسناد آن را برای خریدار ارسال می کند تا او بتواند کالای مربوطه را از گمرک ترخیص کند.

خریدار پس از ترخیص کالا و فروش آن در بازار، وجه آن را به ترتیبی که با فروشنده توافق کرده، می پردازد.

بیشتر مبادلات تجاری سنتی کماکان به همین طریق انجام می شود. در این نوع از مبادلات، فروشنده و خریدار شناخته طولانی مدت نسبت به یکدیگر دارند و اعتماد کاملی بین طرفین برقرار است.

پیش پرداخت

این روش نقطه مقابل روش امانی یا حساب باز است و برای فروشنده پیش دریافت محسوب می شود.

در این روش که به نفع فروشنده می باشد، ریسک خریدار افزایش پیدا میکند و هیچ ریسکی برای فروشنده ندارد.
در روش پیش پرداخت معمولاً خریدار در مقابل پیش پرداختی که برای کالاهای خریداری شده، انجام می دهد از فروشنده ضمانتنامه های لازم را دریافت می کند.

وصولی اسنادی

روش وصولی اسنادی که به عنوان روش براتی شناخته می شود، زمانی انجام میشود که فروشنده به خریدار اطمینان داشته باشد.

در این روش، فروشنده با ارسال کالا برای خریدار اسناد حمل و برات را مستقیماً و یا از طریق بانک برای خریدار ارسال می کند.
روش وصولی در مقایسه با پیش پرداخت و اعتبار اسنادی بیشتر به نفع خریدار است.

اعتبار اسنادی

در روش اعتبار اسنادی ، شرایط فروشنده از نظر دسترسی به وجه معامله و وارد کننده از جهت تامین اعتبار برای واردات مورد توجه قرار گرفته است. در این ابزار مالی بین المللی که با مشارکت سیستم بانکی انجام می شود، منافع هر دو طرف را بطور مستقل در نظر گرفته شده است.

اعتبار اسنادی یک شیوه متداول جهانی است که درآن پرداخت وجه در مقابل اسنادی که معرف کالا است و حق مالکیت بر کالا را منتقل می کند ، توسط بانک عامل انجام می شود.

 

اعتبار اسنادی

روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد.

در روش پرداخت اعتبار اسنادی (Documentary Letter of Credit) که به پرداخت (LC) نیز شناخته می‌شود، خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.

سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند.

بنابراین این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.

البته یکی از مهمترین معایب این روش زمانبر و هزینه بر بودن مراحل گشایش اعتبار اسنادی در بانک است، اما درمقابل کاهش ریسک مبادلات خارجی، بویژه زمانی که شما هنوز روابط تجاری قابل اعتمادی با طرف تجاری خود ندارید، شیوه قابل قبولی است.

سوالاتی برای بحث بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • معمولا تجار قدیمی از چه روش پرداختی در تجارت خارجی استفاده می کنند؟
 • اعتبار اسنادی چه مزیتی نسبت به روش های مختلف پرداخت در خریدهای بین المللی دارد؟
 • به نظر شما مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت خریدهای خارجی کدام است و چرا؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

63 پاسخ

 1. حساب باز چون بر مبانی شناختی که دارند عمل می کنند.

  در این روش منافع طرفین مجزا مورد توجه قرار گرفته و بانک بعنوان واسط و تامین کننده منافع طرفین است.

  ضمانت پرداخت و سرعت وصولی

 2. سوال1: تجارت حساب باز یا امانی که تجار قدیمی از آن استفاده می کنند و اعتماد پایه این معامله می باشد
  سوال 2 : روش اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش می باشد و در سطح بین المللی بسیار طرفدار دارد و این روش هم به نفع خریدار است هم منفع فروشنده
  سوال 3: نظام ارزی یک کشور، وضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشور، سابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کننده، شناخت طرفین مبادله از یکدیگر، وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر، مقررات حاکم برتجارت و دادو ستد، توانایی طرفین در مذاکره تجاری، توافق طرفین در انتقاد قرار داد قیمت و نوع کالا مورد مبادله

 3. تجارت حساب باز یا امانی که تجار قدیمی از آن استفاده می کنند و اعتماد پایه این معامله می باشد
  روش اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش می باشد و در سطح بین المللی بسیار طرفدار دارد و این روش هم به نفع خریدار است هم منفع فروشنده

  نظام ارزی یک کشور، وضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشور، سابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کننده، شناخت طرفین مبادله از یکدیگر، وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر، مقررات حاکم برتجارت و دادو ستد، توانایی طرفین در مذاکره تجاری

 4. 1- تجارت حساب باز
  به این روش در عرف بازرگانی روش امانی گفته می شود.این روش پرداخت، در مقایسه با سایر روشها به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد داشته و از لحاظ وصول وجه کالای ارسالی، اطمینان کامل دارد.

  2-روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد. در روش پرداخت اعتبار اسنادی (Documentary Letter of Credit) که به پرداخت (LC) نیز شناخته می‌شود، خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند. بنابراین این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.

  3- مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت میزان اعتمادی است که خریدار و فروشنده یعنی یک صادر کننده در مبدا به یک یک خریدار در کشور مقصد دارد. این اعتماد بین طرفین و شناختی که نسبت به سابقه کاری طرفی که دارم مبادله انجام میدهم مهم است.

 5. 1- تجار قدیمی از روش حساب باز استفاده می کردند.
  2- روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است ودر این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند
  3- شناخت طرفین از بازارهای یکدیگر عامل مهمی در روش های پرداخت می باشد.

 6. ۱.استفاده از تجارت حساب باز توسط تجار قدیمی در تجارت خارجی میباشد
  ۲‌.روش اعتبار اسنادی کم خطرترین روش می باشد ودر سطح بین الملل بسیار طرفدار دارد و این روش یه نفع خریدار و فروشنده میباشد
  ۳.مهمتریت عامل شناخت طرفین مبادله میباشد چون این اعتمادباعث انعطاف پذیری بیشتری میباشد

 7. ۱ تجارت حساب باز یا امانی ، بیشتر مبادلات سنتی کماکان به این طریق انجام می شود.
  ۲. روش اعتبار اسنادی کم خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است، و بسیار طرفدار دارد، خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح میکند و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز میکند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد، سپس بانک با اسنادی که از فروشنده مبنی بر تحویل کالا دریافت میکند به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت میکند
  ۳. نظام ارزی یک کشوز

 8. ۱_ با توجه به اعتمادی که فروشنده به خریدار دارد از روش تجارت حساب باز استفاده میشود .
  ۲_ اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش هست و منافع خریدار و فروشنده بصورت مستقل در نظر گرفته می‌شود
  ۳_ مهمترین عامل شناخت طرفین از وضعیت بازار

 9. با سلام و احترام
  زهرا اکبری
  جواب سوال 1
  استفاده از تجارت حساب باز توسط تجار قدیمی در تجارت خارجی استفاده می شود
  در این روش در مقایسه با روش های دیگر به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد دارد.در این نوع مبادله فروشنده و خریدار باهم شناخت طولانی مدتی باهم دارند .

 10. با سلام واحترام
  1- حساب باز چون بر مبانی شناختی که دارند عمل می کنند
  2-در این روش منافع طرفین مجزا مورد توجه قرار گرفته و بانک بعنوان واسط و تامین کننده منافع طرفیت است
  3-مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت میزان اعتمادی است که خریدار و فروشنده یعنی یک صادر کننده در مبدا به یک یک خریدار در کشور مقصد دارد. این اعتماد بین طرفین و شناختی که نسبت به سابقه کاری طرفی که دارم مبادله انجام میدهم مهم است

 11. با سلام واحترام
  1- تجارت حساب باز
  به این روش در عرف بازرگانی روش امانی گفته می شود.این روش پرداخت، در مقایسه با سایر روشها به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد داشته و از لحاظ وصول وجه کالای ارسالی، اطمینان کامل دارد.
  در این روش فروشنده، کالا و اسناد آن را برای خریدار ارسال می کند تا او بتواند کالای مربوطه را از گمرک ترخیص کند.خریدار پس از ترخیص کالا و فروش آن در بازار، وجه آن را به ترتیبی که با فروشنده توافق کرده، می پردازد.
  بیشتر مبادلات تجاری سنتی کماکان به همین طریق انجام می شود. در این نوع از مبادلات، فروشنده و خریدار شناخته طولانی مدت نسبت به یکدیگر دارند و اعتماد کاملی بین طرفین برقرار است.

  2- روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد. در روش پرداخت اعتبار اسنادی (Documentary Letter of Credit) که به پرداخت (LC) نیز شناخته می‌شود، خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند. بنابراین این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.

  3- مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت میزان اعتمادی است که خریدار و فروشنده یعنی یک صادر کننده در مبدا به یک یک خریدار در کشور مقصد دارد. این اعتماد بین طرفین و شناختی که نسبت به سابقه کاری طرفی که دارم مبادله انجام میدهم مهم است.

 12. تجارت حساب باز به این روش در عرف بازرگانی روش امانی گفته می شود
  در این ابزار مالی بین المللی که با مشارکت سیستم بانکی انجام می شود، منافع هر دو طرف را بطور مستقل در نظر گرفته شده است.اعتبار اسنادی یک شیوه متداول جهانی است که درآن پرداخت وجه در مقابل اسنادی که معرف کالا است و حق مالکیت بر کالا را منتقل می کند ، توسط بانک عامل انجام می شود.
  مهمترین عامل شناخت طرفین مبادله می باشد چون این اعتماد باعث اعطاف پذیری بیشتری برای طرفین می باشد. این اعتماد بین طرفین و شناختی که نسبت به سابقه کاری طرفی که دارم مبادله انجام میدهم مهم است

 13. تجار قدیمی از روش حساب باز برای پرداخت در تجارت خارجی استفاده می کنند.این روش پرداخت،در مقایسه با سایر روش ها به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد داشته و از لحاظ وصول وجه کالای ارسالی،اطمینان کامل دارد.در این روش فروشنده کالا و اسناد ان برای خریدار ارسال می کند تا او بتواند کالای مربوطه را از گمرک ترخیص کند .خریدار هم پس از ترخیص کالا و فروش ان وجه ان را به ترتیبی که با فروشنده توافق کرده می پردازد
  ۲.روش اعتبار اسنادی کم خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش های پرداخت در خریدهای خارجی است که در سطح بین الملل بسیار طرفدار دارد .در روش پرداخت اعتبار اسنادی که به پرداختLC شناخته می شود خریدار پس از توافق با فروشنده در بانکی واسطه حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز تابه فروشنده اطمینان خاطر دهد.این روش هم به نفع خریدار و هم فروشنده است .از مهم ترین معایب ان زمان بر بودن و هزینه بر بودن ان است
  ۳.مهم ترین عامل در انتخاب روش پرداختی میزان اعتمادی است که خریدار و فروشنده یعنی یک صادر کننده در مبدا به یک خریدار در کشور مقصد دارد این اعتماد بین طرفین و شناختی که نسبت به سابقه کاری طرفی که مبادله انجام می دهد مهم است.

 14. با عرض سلام
  1- تجار قدیمی از روش حساب باز بیشتر استفاده می کردند.
  2- اعتبار اسنادی از امن ترین و کم خطرترین ابزارهای در دسترس معامله کنندگان است

 15. در تجارت هاي قديمي از روش حساب باز استفاده می کردند .

  اعتبارهای اسنادی از امن ترین ابزارهای در دسترس معامله کنندگان است اعتبار اسنادی تعهد یک بانک از طرف خریدار است که بر پایه ی آن با دریافت شماری اسناد مشخص که تحقق پاره ای شرایط را نشان دهند وجه به صادر کننده پرداخت می شود و خریدار بابت این خدمت به بانک خود کارمزد پرداخت می کند.روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار پرطرفدار می باشد
  و مهم ترين روش ها LC ها می باشند با اينكه زمان زیادی می برد ولی امنیتشان بالاتر است

 16. اعتبار اسنادی یک شیوه متداول جهانی است که درآن پرداخت وجه در مقابل اسنادی که معرف کالا است و حق مالکیت بر کالا را منتقل می کند ، توسط بانک عامل انجام می شود .
  – کاهش ریسک مبادلات خارجی
  – زمان و هزینه کمتر و همچنین ریسک کمتر تا هردو طرف منتفع شوند .

 17. ۱_ تجار قدیمی از تجارت حساب باز استفاده میکنند.
  ۲- به دلیل اینکه منافع هردو طرف یعنی خریدار و فروشنده را تأمین میکند و برتری روش خرید اعتبار اسنادی کم خطربودن آن است.
  ۳- روش اعتبار سنجی به علت کم خطر بودن

 18. سوال1- حساب باز چون بر مبنای شناختی که دارند عمل خواهند کرد.
  سوال2-در این روش منافع طرفین مجزا مورد توجه قرار می گیرد و بانک بعنوان واسط این معامله با تامین کننده حافظ منافع آنهاست
  سوال3- نظربنده تضمین امنیت مالی هر دو طرف معامله مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت است تا هم پول خریدار و هم کالای فروشنده ازبین نرود و هر دو طرف به منافع خود در معامله تجاری دست یابند.

 19. سوال 1: تجارت حساب باز یا امانی که تجار قدیمی از آن استفاده می کنند و اعتماد پایه این معامله می باشد
  سوال 2: روش اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش می باشد و در سطح بین المللی بسیار طرفدار دارد و این روش هم به نفع خریدار است هم منفع فرو شنده
  سوال 3: نظام ارزی یک کشور، وضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشور، سابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کننده، شناخت طرفین مبادله از یکدیگر، وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظرف مقررات حاکم برتجارت و دادو ستد، توانایی طرفین در مذاکره تجاری، توافق طرفین در انتقاد قرار داد قیمت و نوع کالا مورد

 20. سوال1: تجارت حساب باز یا امانی که تجار قدیمی از آن استفاده می کنند و اعتماد پایه این معامله می باشد
  سوال 2 : روش اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش می باشد و در سطح بین المللی بسیار طرفدار دارد و این روش هم به نفع خریدار است هم منفع فروشنده
  سوال 3: نظام ارزی یک کشور، وضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشور، سابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کننده، شناخت طرفین مبادله از یکدیگر، وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر، مقررات حاکم برتجارت و دادو ستد، توانایی طرفین در مذاکره تجاری، توافق طرفین در انتقاد قرار داد قیمت و نوع کالا مورد مبادله

  1. تجار قدیمی از روش حساب باز در تجارت خارجی
   اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است که در این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند.به همین دلیل این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.

 21. روش پرداخت اعتبار اسنادی دارای مزایایی هم برای صادر کندده و هم وارد کننده دارد
  تجارقدیمی ازروش حساب باز بیشتر استفاده می کنند.
  برتری روش خریداعتبار اسنادی کم خطربودن این روش می باشد.
  مهم ترین عامل شناخت طرفین مبادله می باشد چون این اعتماد باعث انعطاف پذیری بیشتری برای طرفین می باشد.

 22. سوال 1) تجارت حساب باز
  به این روش در عرف بازرگانی روش امانی گفته می شود.این روش پرداخت، در مقایسه با سایر روشها به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد داشته و از لحاظ وصول وجه کالای ارسالی، اطمینان کامل دارد.
  در این روش فروشنده، کالا و اسناد آن را برای خریدار ارسال می کند تا او بتواند کالای مربوطه را از گمرک ترخیص کند.خریدار پس از ترخیص کالا و فروش آن در بازار، وجه آن را به ترتیبی که با فروشنده توافق کرده، می پردازد.
  بیشتر مبادلات تجاری سنتی کماکان به همین طریق انجام می شود. در این نوع از مبادلات، فروشنده و خریدار شناخته طولانی مدت نسبت به یکدیگر دارند و اعتماد کاملی بین طرفین برقرار است.

  سوال 2) روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد. در روش پرداخت اعتبار اسنادی (Documentary Letter of Credit) که به پرداخت (LC) نیز شناخته می‌شود، خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند. بنابراین این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.

  سوال3) مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت میزان اعتمادی است که خریدار و فروشنده یعنی یک صادر کننده در مبدا به یک یک خریدار در کشور مقصد دارد. این اعتماد بین طرفین و شناختی که نسبت به سابقه کاری طرفی که دارم مبادله انجام میدهم مهم است.

 23. تجار قدیمی از روش حساب باز در تجارت خارجی استفاده می کردند.

  اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش هست و منافع خریدار و فروشنده بصورت مستقل در نظر گرفته می‌شود

  مهم ترین عامل شناخت هر دوطرف از همدیگر و جلب اعتماد هست

 24. سلام استاد وقت بخیر
  جواب سوال 1
  استفاده از تجارت حساب باز توسط تجار قدیمی در تجارت خارجی استفاده می شود
  در این روش در مقایسه با روش های دیگر به نفع خریدار است و فروشنده کالا به خریدار اعتماد دارد.
  بیشتر در تجارت های سنتی کماکان از این روش استفاده انجام میشود .
  در این نوع مبادله فروشنده و خریدار باهم شناخت طولانی مدتی باهم دارند .

 25. 1-بیشتر مبادلات تجاری سنتی کماکان به
  روش تجارت حساب باز انجام می شود.

  2-* روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش
  پرداخت در بین انواع روش پرداخت در
  خریدهای خارجی است.
  * این روش هم به نفع خریدار و هم به
  نفع فروشنده است.
  3- از نظر من این 2 عامل می توانند
  مهمتراز سایر عوامل باشند:
  * شناخت طرفین مبادله از یکدیگر
  * وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر

 26. با سلام واحترام
  1= با توجه به اعتبار و اعتمادی که بین فروشنده و خریدار وجود دارد روش حساب باز رایج می باشد.
  2=مزیت روش اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش ای که ریسک خریدار و فروشنده مثل هم می باشد و بسیار کم است.
  3=اعتماد بین طرفین و اعتبار سنجی

 27. تجار قدیمی از روش تجارت حساب باز در تجارت خارجی استفاده می كردند
  اعتبارهای اسنادی از جمله امن ترین ابزارهای در دسترس معامله است
  مهمترین عامل شناخت طرفین مبادله می باشد

 28. استفاده از روش حساب باز توسط تجار قدیمی در تجارت خارجی استفاده می شد . بیشتر مبادلات تجاری سنتی کماکان به همین طریق انجام می شود.
  اعتبار اسنادی یک شیوه متداول جهانی است که درآن پرداخت وجه در مقابل اسنادی که معرف کالا است و حق مالکیت بر کالا را منتقل می کند ، توسط بانک عامل انجام می شودو کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد.
  نظام ارزی یک کشوروضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشورسابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کنندهشناخت طرفین مبادله از یکدیگروضعیت بازار جهانی کالای مورد نظرمقررات حاکم بر تجارت و داد و ستدتوانایی طرفین در مذاکره تجاریتوافق طرفین در انعقاد قرارداد قیمت و نوع کالا مورد مبادله

 29. تجار قدیمی از روش حساب باز استفاده می کردند.
  روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است ودر این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند
  و شناخت طرفین از بازارهای یکدیگر عامل مهمی در روش های پرداخت می باشد.

 30. بصورت امانی بوده و به هم اعتماد داشتن و به قول معروف حرفشون سند بوده .
  اعتبار اسناد خیلی محکم و قوی بود چون اگر کسی سندی یا برگی میدادی که تعهد میکرد حتما پرداخت انجام میشود زیرا در آن سند غیر از خریدار چند نفر از کسبه های معروف آن را امضا و تایید میکردن

 31. استفاده از روش حساب باز توسط تجار قدیمی در تجارت خارجی استفاده می شد . بیشتر مبادلات تجاری سنتی کماکان به همین طریق انجام می شود. در این نوع از مبادلات، فروشنده و خریدار شناخته طولانی مدت نسبت به یکدیگر دارند و اعتماد کاملی بین طرفین برقرار است.
  در روش اعتبار اسنادی ، شرایط فروشنده از نظر دسترسی به وجه معامله و وارد کننده از جهت تامین اعتبار برای واردات مورد توجه قرار گرفته است. در این ابزار مالی بین المللی که با مشارکت سیستم بانکی انجام می شود، منافع هر دو طرف را بطور مستقل در نظر گرفته شده است.
  اعتبار اسنادی یک شیوه متداول جهانی است که درآن پرداخت وجه در مقابل اسنادی که معرف کالا است و حق مالکیت بر کالا را منتقل می کند ، توسط بانک عامل انجام می شودو کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد
  در روش پرداخت اعتبار اسنادی :
  خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.
  سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند.
  بنابراین این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.
  البته یکی از مهمترین معایب این روش زمانبر و هزینه بر بودن مراحل گشایش اعتبار اسنادی در بانک است، اما درمقابل کاهش ریسک مبادلات خارجی، بویژه زمانی که شما هنوز روابط تجاری قابل اعتمادی با طرف تجاری خود ندارید، شیوه قابل قبولی است
  از نظر بنده تضمیت امنیت مالی هر دو طرف معامله مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت است تا هم پول خریدار و هم کالای فروشنده ازبین نرود و هر دو طرف به منافع خود در معامله تجاری برسند

 32. از روش حساب باز
  روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است ودر این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند

 33. ۱_ با توجه به اعتمادی که فروشنده به خریدار دارد از روش تجارت حساب باز استفاده میشود .
  ۲_ اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش هست و منافع خریدار و فروشنده بصورت مستقل در نظر گرفته می‌شود
  ۳_ مهمترین عامل شناخت طرفین از وضعیت بازار

 34. علی نظری سوال1
  تجارت حساب باز ( امانی ) که تجار قدیمی از آن استفاده می کنند و اعتماد پایه این معامله می باشد
  سوال 2
  روش اعتبار اسنادی کم خطر ترین روش می باشد و در سطح بین المللی بسیار طرفدار دارد و این روش هم به نفع خریدار است هم منفع فرو شنده
  سوال 3
  نظام ارزی یک کشور
  وضعیت ارز از نظر ذخایر در یک کشور
  سابقه پرداخت و تعهدات سیستم بانکی کشور وارد کننده
  شناخت طرفین مبادله از یکدیگر
  وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر
  مقررات حاکم برتجارت و دادو ستد
  توانایی طرفین در مذاکره تجاری
  توافق طرفین در انتقاد قرار داد قیمت و نوع کالا مورد مبادله 1

 35. مزیت های اعتبار اسنادی شامل اطمینان فروشنده ، امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا، اطمینان از اینکه پرداخت وجه اعتبار به فروشنده فقط بعد از انتقال و فک مالکیت کالا از وی صورت میگیرد، تحصیل اسناد حمل مطابق با مفاد موافقت اولیه تحت شرایط قرارداد میان طرفین، تعهد بانک برای پرداخت بها در معاملات بجای فرد فروشنده

 36. تجارقدیمی ا ز روش حساب باز استفاده می کنند.
  روش خریداعتبار اسنادی کم خطربودن این روش می باشد.
  مهمتریت عامل شناخت طرفین مبادله می باشد چون این اعتماد باعث اعطاف پذیری بیشتری برای طرفین می باشد.

  1. با سلام و عرض ادب و احترام
   همانطور که در مبحث درس نیز گفته شد تجار قدیمی از روش حساب باز در تجارت استفاده می کنند
   روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش های پرداخت در خریدهای خارجی است و در این روش خریدار پس از توافق با فروشنده ، در بانکی واسطه که مورد تائید و وثوق طرفین باشد ، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و مبلغ معامله را در این حساب واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد که مبلغ مورد معامله واریز شده است و خریدار نیاز به اقلام دارد و فروشنده میتواند با اطمینان کامل نسبت به تولید و تحویل اقدام کند . سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند ، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند

 37. تجارقدیمی از روش حساب باز درتجارت خارجی استفاده میکردند مهمترین عامل شناخت طرفین مبادله میباشد چون این اعتماد باعث انعطاف پذیری بیشتری برای طرفین هست

 38. ۱-تجارت حساب باز از طریق اعتماد به هم
  2-در این روش منافع طرفین مجزا مورد توجه قرار گرفته و بانک بعنوان واسط و تامین کننده منافع طرفیت است
  3- نظرشخصی بنده اینه که تضمیت امنیت مالی هر دو طرف معمامله مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت است تا هم پول خریدار و هم کالای فروشنده ازبین نرود و هر دو طرف به منافع خود در معامله تجاری برسند

 39. مزیت های اعتبار اسنادی شامل اطمینان فروشنده ، امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا، اطمینان از اینکه پرداخت وجه اعتبار به فروشنده فقط بعد از انتقال و فک مالکیت کالا از وی صورت میگیرد، تحصیل اسناد حمل مطابق با مفاد موافقت اولیه تحت شرایط قرارداد میان طرفین، تعهد بانک برای پرداخت بها در معاملات بجای فرد فروشنده

 40. معمولا تجار قدیمی از روش حساب باز در تجارت خارجی استفتده می کنند. روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است ودر این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند

 41. تجار قدیمی ازروش حساب باز بیشتر استفاده می کنند.
  .این روش منافع طرفین مجزا مورد توجه قرار گرفته و بانک بعنوان واسط و تامین کننده منافع طرفیت است ضمانت پرداخت و سرعت وصولی

 42. تجار قدیمی از روش تجارت حساب باز در تجارت خارجی استفاده مي كردند.
  بدين صورت كه فروشنده كالا و اسناد آن را با توجه به اعتمادي كه به خريدار دارد ارسال مي نمايد و خريدار پس از فروش كالا وجه را به فروشنده پرداخت مي نمايد.

 43. در تجارت هاي قديمي از روش حساب باز استفاده ميشد.

  اعتبارهای اسنادی از امن ترین ابزارهای در دسترس معامله کنندگان است اعتبار اسنادی تعهد یک بانک از طرف خزیدار است که بر پایه ی آن با دریافت شماری اسناد مشخص که تحقق پاره ای شرایط را نشان دهند وجه به صادر کننده پرداخت خواهد شد و خریدار بابت این خدمت به بانک خود کارمزد می پردازد.روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است،که در سطح بین‌المللی بسیار طرفدار دارد
  و مهم ترين روش LC ها هستن با اينكه زمان بر هستش اما ايمن مي باشد

 44. تجار قدیم به دلیل اعتمادی که نسبت به همدیگر داشتند از روش حساب باز استفاده می کردند
  از مزایای ال سی :1- بانک تعهد پرداخت دارد به جای خریدار 2- مشخص بودن زمان حمل و تحویل نهایی کالا 3- اطمینان از تحویل کالا و ارائه مدارک و اسناد( CEO , mill test, packing list,….) مطابق با قرارداد و توافق اولیه و اطمینان از پرداخت وجه بعد از تحویل کامل و بدون نقص کالا

 45. تجار قدیمی از روش حساب باز در تجارت خارجی
  اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است که در این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند.به همین دلیل این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.

 46. 1- حساب باز چون بر مبانی شناختی که دارند عمل می کنند
  2-در این روش منافع طرفین مجزا مورد توجه قرار گرفته و بانک بعنوان واسط و تامین کننده منافع طرفیت است
  3-ضمانت پرداخت و سرعت وصولی

 47. 1-تجار قدیمی از روش حساب باز استفاده میکنند.چون کاملا نسبت به هم شناخت و اعتماد دارند.
  2-در روش اعتبار اسنادی بانک واسط میان خریدار و فروشنده میباشد و منافع دو طرف را در نظر میگیرد و مزیت دیگرش این است که نوعی تسهیلات است که از بانک دریافت میشود جهت پرداخت وجه به تامین کننده

 48. تجار قدیمی از تجارت حساب باز استفاده میکنند.
  اعتبار اسنادی چون با مشارکت بانک انجام می شود کم خطر تر است و منافع دو طرف در نظر گرفته میشود.
  مهم ترین عامل هم میتونه شناخت طرفین باشه و هم وضعیت بازار جهانی کالای مورد نظر

 49. استفاده از روش حساب باز توسط تجار قدیمی ، منافع دو طرف خریدارو فروشنده بطور مستقین در نظر گرفته می شود ، کم خطر بودن روش اعتبار اسنادی

 50. معمولا تجار قدیمی از روش حساب باز در تجارت خارجی استفتده می کنند
  روش اعتبار اسنادی کم‌خطرترین روش پرداخت در بین انواع روش پرداخت در خریدهای خارجی است ودر این روش خریدار پس از توافق با فروشنده، در بانکی واسطه، یک حساب به نام خود افتتاح کرده و هر بار مبلغ معامله را در این حساب اعتباری واریز می‌کند تا به فروشنده اطمینان خاطر دهد.سپس بانک مطابق با اسنادی که از فروشنده کالا در کشورش دریافت می‌کند، به دستور خریدار هزینه توافقی را به او پرداخت می‌کند.به همین دلیل این روش هم به نفع خریدار و هم به نفع فروشنده است.
  و به نظر من مهمتریت عامل شناخت طرفین مبادله می باشد چون این اعتماد باعث اعطاف پذیری بیشتری برای طرفین می باشد.

 51. روش پرداخت اعتبار اسنادی دارای مزایایی هم برای صادر کندده و هم وارد کننده دارد که از مهمترین مزایایی آن برای واردکننده:
  ۱. بررسی و سنجش تعهدات صادرکننده قبل از پرداخت
  ۲.بارگیری در زمانی معین و کوتاه
  ۳.صادرات و واردات کالا با استانداردهای جهانی و قیمتی مناسب
  ۴.دریافت تسهیلات از بانک برای پرداخت به فروشنده

  1. ۱_ تجارت حساب باز
   ۲- به دلیل اینکه منافع هردو طرف یعنی خریدار و فروشنده را تأمین میکند
   ۳- روش اعتبار سنجی

 52. 1- خرید حساب باز. ۲- زیرا منافع دو طرف بطور مستقیم در نظر گرفته میشود. ۳- روش اعتبار اسنادی بدابل کم خطر ترین بودن

  1. ۱-تجارت حساب باز از طریق اعتماد به هم
   ۲-زیرا منافع هردو طرفبطور مستقیم در مظر گرفته میشود
   ۳-روش اعتبار سنجی

 53. 1-تجارت حساب باز چون به همدیگر اعتماد کامل دارند
  2-در این روش منافع خریدار و فروشنده به صورت مستقل مورد توجه قرار گرفته و بانک نقس واسط را دارد و منافع دو طرف حفظ میشود.
  3-به نظر من تضمیت امنیت مالی هر دو طرف معمامله مهمترین عامل در انتخاب روش پرداخت است تا هم پول خریدار و هم کالای فروشنده ازبین نرود و هر دو طرف به منافع خود در معامله تجاری برسند

 54. تجار قدیمی از روش تجارت حساب باز در تجارت خارجی استفاده مي كردند. بدين صورت كه فروشنده كالا و اسناد آن را با توجه به اعتمادي كه به خريدار دارد ارسال مي نمايد و خريدار پس از فروش كالا وجه را به فروشنده پرداخت مي نمايد.

 55. تجارقدیمی ازروش حساب باز بیشتر استفاده می کنند.
  برتری روش خریداعتبار اسنادی کم خطربودن این روش می باشد.
  به نظرمن مهمتریت عامل شناخت طرفین مبادله می باشد چون این اعتماد باعث اعطاف پذیری بیشتری برای طرفین می باشد.

 56. 1- اعتبارهای اسنادی از امن ترین ابزارهای در دسترس معامله کنندگان است اعتبار اسنادی تعهد یک بانک از طرف خزیدار است که بر پایه ی آن با دریافت شماری اسناد مشخص که تحقق پاره ای شرایط را نشان دهند وجه به صادر کننده پرداخت خواهد شد و خریدار بابت این خدمت به بانک خود کارمزد می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.