سازمان ها و نهادهای مرتبط با تجارت فرامرزی

بازرگانی بین الملل
Print

در صادرات کالا و خدمات سازمان‌ها و ارگان‌های مختلفی وجود دارند که باید با آنها تعامل کرد. برخی اوقات نیاز است که مجوزهایی را از این ارگان‌ها دریافت کرد. گاهی اوقات نیز امکان دارد، تسهیلاتی را به صادرکنندگان اعطا کنند که نیاز است از آنها اطلاع پیدا کرد.

بخش دیگری از ارگان‌های دولتی، خصوصی و تشکل‌ها نیز وجود دارند که شناخت و داشتن ارتباط با آنها می‌تواند نقش تسهیل کننده در صادرات داشته باشد. یک صادرکننده باید شناخت خوبی از این سازمان‌ها و خدمات آنها داشته باشند.

◊نکته: برخی از این سازمان‌ها خصوصی، برخی دولتی و پاره‌ای دیگر به صورت تشکل‌ها یا سازمان‌های غیردولتی هستند.

وزارت صنعت معدن و تجارت

وزارت صمت در طول حیات خود بارها ساختار آن مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. با این حال، در هر حالت این وزارتخانه اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.

سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد.

بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

از جمله واحدهای این وزارتخانه که به بحث صادرات مرتبط هستند، می‌توان موارد زیر را نام برد.

دفتر مقررات صادرات و واردات

این دفتر یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صمت به شمار می‌رود که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کند. همانطور که از نام این واحد پیداست، بیشتر فعالیت‌های آن در زمینه حقوقی و تنظیم مقررات تجاری است.

بنابراین تاثیر بسیار زیادی بر روی بحث صادرات خواهد گذاشت.

مهم‌ترین اقداماتی که این دفتر بر عهده دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • بررسی پرونده درخواست صدور و تایید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی واصله از اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران.
 • نظارت و ساماندهی فعالیت بازارچه‌های مرزی و فعالیت‌های تجاری در مرز
 • تدوین آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و قوانین صادراتی در زمینه‌های مختلف و ابلاغ آنها به سایر ارگان‌ها و فعالان حوزه صادرات
 • نظارت بر حسن اجرای قوانین تجاری، صادراتی، همچنین پیشنهاد و اصلاح قوانین

وبسایت: دفتر مقررات صادرات و واردات

سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها

این سازمان‌ها به نوعی مرکز اصلی وزارتخانه صمت در استان‌ها به شمار می‌روند.

اکثرا صادرکنندگان و تجار در استان‌ها نیاز است که با این سازمان در تعامل باشند. چرا که بازوی اجرایی وزارت صمت در استان‌های مختلف همین سازمان‌های استانی به شمار می‌روند.

با این حال، سازمان‌های صمت در سراسر استان‌ها در حوزه‌های مختلف دیگر این وزارتخانه مانند صنایع و معادن نیز فعال هستند. معمولا اکثر آنها دارای یک بخش بازرگانی یا بازرگانی خارجی هستند که صادرکنندگان بهتر است با این بخش تعامل داشته باشند.

فرایندها و فعالیت‌های اداری مربوط به صادرات در استان‌ها از طریق این سازمان‌ها قابل انجام بوده و در کمتر مواقعی نیاز به مراجعه حضوری در وزارت صمت تهران وجود دارد. علاوه بر انجام فرایندهای اداری تجارت و صادرات، برخی خدمات دیگر مانند ارائه مشاوره‌های تخصصی در زمینه صادرات نیز توسط این سازمان‌ها صورت می‌گیرد.

سازمان توسعه تجارت

سازمان توسعه تجارت اگرچه به نوعی زیرمجموعه وزارت صمت به شمار می‌رود، اما تا حدود زیادی به صورت مستقل فعالیت کرده و یکی از مهم‌ترین ارکان در بحث صادرات و به طور کل تجارت به شمار می‌رود. این سازمان از سه معاونت اصلی تشکیل شده که دو معاونت آن کاملا در زمینه صادرات فعالیت می‌کند.

معاونت توسعه بازارهای صادراتی از جمله معاونت‌های مهم این سازمان بوده که دارای سه دفتر آسیا و اقیانوسیه، عربی و آفریقایی، آمریکا و اروپا است. این دفاتر به صادرکنندگان و تجار کمک می‌کنند تا بهتر و آسان‌تر بتوانند فرایند صادرات را انجام دهند.

از معاونت‌های دیگر این سازمان‌ می‌توان به معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات اشاره کرد که این معاونت نیز خود به سه بخش تقسیم‌بندی می‌شود. دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی، دفتر توسعه صادرات محصولات معدنی و صنعتی و در نهایت دفتر توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان سه بخش این معاونت را تشکیل می‌دهند.

صادرکنندگان این محصولات می‌توانند از طریق ایجاد ارتباط با این واحدها، مشاوره‌ها و راهنمایی‌های تخصصی دریافت کنند.

نکته کاربردی: سازمان توسعه تجارت هر ماه نشست‌ها، سمینارها، همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف را در زمینه صادرات محصولات گوناگون و همچنین صادرات به کشورهای مختلف برگزار می‌کند که تجار می‌توانند از آنها استفاده کنند.

 

علاوه بر این موارد، این سازمان در بسیاری از کشورها دفاتر خود را بازگشایی کرده و رایزنان بازرگانی آن در این دفاتر مستقر هستند. رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت به صادرکنندگان در بحث شناخت کشورها و انجام فرایند بازاریابی صادراتی کمک خواهند کرد.

مهم‌ترین وظایف  سازمان توسعه تجارت:

 • خدمات مشاوره‌ای، بازاریابی صادراتی و آموزش صادرات به صادرکنندگان و تجار
 • اطلاع‌رسانی‌های مختلف تجاری داخل و خارج کشور به تجار و صادرکنندگان
 • آشنایی تجار و شرکت‌های ایرانی با روش‌های نوین صادرات و تجارت بین‌الملل
 • اعزام تجار و صادرکنندگان در قالب هیئت‌های تجاری به کشورهای مختلف
 • کمک به شرکت‌ها و تجار برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی
 • کمک به صادرکنندگان در زمینه‌های بانکی، بیمه‌ای حمل‌ونقل و سایر حوزه‌ها
 • برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی برای تجار
 • انجام کلیه امور اجرایی در خصوص تایید، صدور یا تمدید کارت بازرگانی
 • کمک به صادرکنندگان برای ارتباط با تجار و واردکنندگان خارجی
 • ایجاد دفاتر سازمان در سایر کشورها، اعزام رایزن‌های بازرگانی برای کمک به تجار

وبسایت: سازمان توسعه تجارت ایران

گمرک جمهوری اسلامی ایران

گمرک یکی از اصلی‌ترین ارگان‌هایی بوده که تجار و صادرکنندگان در حین فرایند و عملیات صادرات با آن سروکار دارند.

بنابراین باید هم نسبت به قوانین و مقررات گمرکی و هم در خصوص فرایندهای عملیاتی و اجرایی آن اطلاعات و شناخت کافی داشته باشند.

گمرک یکی از سازمان‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد بوده که هم واردکنندگان و هم صادرکنندگان با آن سروکار دارند. بحث ترخیص کالا و امور گمرکی یکی از اصلی‌ترین مباحث در تجارت با هر کشور محسوب می‌شود.

برخلاف سازمان‌های دیگر که به صادرکنندگان در امر صادرات کمک می‌کنند، این سازمان بیشتر وظیفه انجام فرایندها و رویه‌های مربوط به ترخیص کالا و موارد مرتبط را بر عهده داشته و بهتر است صادرکنندگان با فرایندهای انجام کارها توسط گمرک آشنایی کامل داشته باشند.

 

از جمله مهم‌ترین وظایف گمرک مرتبط با بحث صادرات می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اعمال کردن سیاست‌های دولت در بحث صادرات و واردات
 • ایجاد تمهیدات مورد نیاز جهت تشویق و تسهیل صادرات
 • جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های تجاری از میزان صادرات و واردات
 • کنترل و نظارت بر عبور و مرور کالا به خارج از کشور

وبسایت: گمرک جمهوری اسلامی ایران

اتاق‌های بازرگانی

اتاق‌های بازرگانی از جمله تشکل‌های اقتصادی و غیردولتی به شمار می‌روند که نقش بسیار کلیدی در بحث تجارت و صادرات دارند. اتاق بازرگانی ایران در تهران قرار دارد، اما در سراسر استان‌ها نیز دارای دفاتر استانی یا همان اتاق بازرگانی استان ها است.

در واقع اتاق‌های بازرگانی هر استان اصلی‌ترین تشکل اقتصادی غیردولتی به شمار می‌رود.

ارتباط با اتاق‌های بازرگانی هر استان از آن جهت اهمیت دارد که تجار، بازرگانان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان مهم هر استان معمولا به صورت‌های مختلف عضو این اتاق‌ها هستند.

ارتباط و شبکه‌سازی با این افراد می‌تواند کمک شایانی به تجار تازه‌کار کند. معمولا از طریق ثبت‌نام و پرداخت حق عضویت می‌توان خدمات مختلفی را از این اتاق‌ها دریافت کرد.

در اتاق‌های بازرگانی استان معمولا نشست‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌های مختلفی برگزار می‌شود که شرکت و حضور در آنها می‌تواند به صادرکنندگان کمک کند.

براساس قانون از جمله مهم‌ترین خدماتی که اتاق‌های بازرگانی به تجار و صادرکنندگان ارائه می‌دهند، به صورت زیر است:

 • صدور کارت عضویت افراد در راستای صدرو کارت بازرگانی تجار
 • ایجاد اتحادیه‌ها، سندیکاها و تشکل‌های مشترک بین تجار
 • شناسایی بازارهای صادراتی و کم به بازاریابی صادراتی
 • کارگاه‌ها، همایش‌ها و دوره‌های آموزشی در زمینه صادرات
 • ارائه مشاوره‌های تخصصی در زمینه صادرات کالا و خدمات
 • اتاق‌های بازرگانی مشترک با سایر کشورها و ارتباط با کشورهای مختلف

وبسایت: اتاق بازرگانی ایران

معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه و سفارت‌خانه‌ها

وزارت امور خارجه نقش محوری و کلیدی در زمینه تجارت و صادرات ندارد.

اما از گذشته تاکنون همواره یکی از نهادهایی بوده که با ارائه برخی خدمات به صادرکنندگان در توسعه بازارهای صادراتی بسیار موثر بوده است.

طی سالیان اخیر معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تلاش کرده تا نقش پررنگ‌تری را در این زمینه بازی کند. از این رو در بسیاری از کشورها خصوصا کشورهای همسایه یا کشورهایی که با ایران مراودات تجاری زیادی دارند، رایزنان بازرگانی خود را اعزام فعال کرده است.

این رایزنان و به طور کل سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های ایران در سایر کشورها معمولا به صادرکنندگان اطلاعات خوبی از کشور مقصد و شناخت بازار آن می‌دهند. چرا که آنها اطلاعات بهتر و معتبرتری از ویژگی‌های مختلف کشور مقصد و بازار آن در دست دارند.

همچنین سایت معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه نیز حاوی اطلاعات خوبی در زمینه تجارت با کشورهای مختلف جهان است. این اطلاعات شامل اطلاعات عمومی، اقتصادی و تجاری از کشورهای مختلف جهان است.

وبسایت: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه

 

سوالاتی برای بحث بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

به نظر شما کدامیک از  سازمانهای تسهیلگر تجارت خارجی ذکر شده در بالا  بیشتر می توانند به توسعه تجارت خارجی کمک کنند؟ و چرا؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

69 پاسخ

 1. وزارت صمت به علت فعالیت در حوزه واردات و صادرات است چون ارتباط خیلی نزدیکی با تولید کننده هاتجار به نحوی حتی مصرف کنندگان داشته میتواند با اتخاذ استراتژی و راهبرد های درست و به عمل رساندن آنها به شکل غیر حضوری برای کاهش اعمال سلیقه شخصی و ارگان های تجاری بین الملل را تسهیل نماید.

 2. وزارت صمت در طول حیات خود بارها ساختار آن مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. با این حال، در هر حالت این وزارتخانه اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.

  سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد.

  بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

  از جمله واحدهای این وزارتخانه که به بحث صادرات مرتبط هستند،دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان صنعت معدن و تجارت استان ها، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق های بازرگانی

  پاسخ

 3. جواب سوال اول: وزارت صمت در طول حیات خود بارها ساختار آن مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. با این حال، در هر حالت این وزارتخانه اصلیترین ارگان دولتی
  در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.
  سیاستهای تجاری، وضع تعرفهها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطالعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات
  دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت میگیرد.
  بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحوالت و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعهها و دفاتر
  مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزههای صنایع و معادن مرتبط است.
  از جمله واحدهای این وزارتخانه که به بحث صادرات مرتبط هستند،دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان صنعت معدن و تجارت استان ها، سازمان
  توسعه تجارت، گمرک، اتاق های بازرگانی

 4. وزارت صمت در طول حیات خود بارها ساختار آن مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. با این حال، در هر حالت این وزارتخانه اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.
  سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد.
  بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.
  از جمله واحدهای این وزارتخانه که به بحث صادرات مرتبط هستند،دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان صنعت معدن و تجارت استان ها، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق های بازرگانی

 5. وزارت صمت در طول حیات خود بارها ساختار آن مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. با این حال، در هر حالت این وزارتخانه اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.
  سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد.
  بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.
  از جمله واحدهای این وزارتخانه که به بحث صادرات مرتبط هستند،دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان صنعت معدن و تجارت استان ها، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق های بازرگانی

 6. وزارت صمت
  اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و تجارت است.
  سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

 7. وزارت صمت.زیرا سیاست های تجاری ،وضع تعرفه ها ،وضع قوانین و مقررات صادراتی ،تغییر فرایند صادرات ،ارایه آمار تجاری از جمله اقدامات این وزارت خانه میباشد .بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صنت را پیگیری کنند

 8. وزارت صمت بیشتر از ارگانهای دیگه میتونه تاثیر گذار باشه
  چون هم قدرت اجرایی بالایی داره و هم توانایی عملی در کشور داره
  با توجه به اینکه توان مالی و قدرت چانه زنی بزرگترین آیتم برای حضور در تمامی بازارهاست ، وزارت سمت این دو مقوله را با جدیت دنبال و قدرت بالایی در تامین منابع مالی با توجه به نزدیکی به بانک مرکزی و تولید کنندگان دارد

 9. به نظر بنده وزارت صمت بیشتر از ارگانهای دیگه میتونه تاثیر گذار باشه
  چون هم قدرت اجرایی بالایی داره و هم توانایی عملی در کشور داره
  با توجه به اینکه توان مالی و قدرت چانه زنی بزرگترین آیتم برای حضور در تمامی بازارهاست ، وزارت سمت این دو مقوله را با جدیت دنبال و قدرت بالایی در تامین منابع مالی با توجه به نزدیکی به بانک مرکزی و تولید کنندگان دارد

 10. با سلام و احترام
  زهرا اکبری
  1-دفتر مقررات صادرات و واردات :
  این دفتر یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صمت به شمار می‌رود که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کند. همانطور که از نام این واحد پیداست، بیشتر فعالیت‌های آن در زمینه حقوقی و تنظیم مقررات تجاری است.
  بنابراین تاثیر بسیار زیادی بر روی بحث صادرات خواهد گذاشت.
  2- سازمان توسعه تجارت هر ماه نشست‌ها، سمینارها، همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف را در زمینه صادرات محصولات گوناگون و همچنین صادرات به کشورهای مختلف برگزار می‌کند که تجار می‌توانند از آنها استفاده کنند.
  اتاق‌های بازرگانی
  3-اتاق‌های بازرگانی از جمله تشکل‌های اقتصادی و غیردولتی به شمار می‌روند که نقش بسیار کلیدی در بحث تجارت و صادرات دارند.
  4-به طور کل سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های ایران در سایر کشورها معمولا به صادرکنندگان اطلاعات خوبی از کشور مقصد و شناخت بازار آن می‌دهند. چرا که آنها اطلاعات بهتر و معتبرتری از ویژگی‌های مختلف کشور مقصد و بازار آن در دست دارن

 11. وزارت صمت باداشتن دوبازوی اصلی به نام های دفترمقررات صادرات واردات وسازمان توسعه تجارت بصورت تلفیقی باتسهیل قوانین ومقررات وساده سازی فرایندها درحوزه های صادراتی باعث تسهیل توسعه تجارت خارجی میشود

 12. -دفتر مقررات صادرات و واردات
  این دفتر یکی از زیر مجموعه های وزارت صمت به شمار می رود که اکثر فعالیتهای آن در زمینه حقوقی و مقررات تجاری است و به این علت تاثیر بسیار زیادی بر روی صادرات خواهد گذاشت.

 13. با توجه به اینگه وزارت صنعت معدن و تجارت اصلی ترین ارگان دولتی در بحث واردات و صادرات می باشد و تمامی قوانین و رویه ها و دستورالعمل ها و نظارت بر صادرات و واردات از سوی این ارگان انجام می شود به حتم اصلی ترین نقش را دارد و در زیرمجموعه این ارگان دفتر مقررات صادرات و واردات اصلی ترین نقش را در تسهیل تجارت دارا می باشد. این دفتر یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صمت به شمار می‌رود که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کند. همانطور که از نام این واحد پیداست، بیشتر فعالیت‌های آن در زمینه حقوقی و تنظیم مقررات تجاری است.بنابراین تاثیر بسیار زیادی بر روی بحث صادرات خواهد گذاشت.

 14. سازمانهای که به توسعه تجارت خارجی کمک می کنندعبارتند از : وزارت صمت، گمرک، اتاق بازرگانی، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت که هر یک به نحوی اصلی‌ترین نهادهای درگیر با صادرات و تجارت می باشند . ولی وزارت صمت با دادن تسهیلاتی مانند وام و تشویق صادر کنندگان با جوایز صادراتی و برگزاری نمایشگاههای در خارج از کشور نقش اساسی تری در توسعه تجارت دارا می باشد.

 15. با سلام و احترام
  چون هم قدرت اجرایی بالایی داره و هم توانایی عملی در کشور داره
  با توجه به اینکه توان مالی و قدرت چانه زنی بزرگترین آیتم برای حضور در تمامی بازارهاست ، وزارت صمت این دو مقوله را با جدیت دنبال و قدرت بالایی در تامین منابع مالی با توجه به نزدیکی به بانک مرکزی و تولید کنندگان دارد

 16. با سلام و احترام
  وزارت صمت با برقرار کردن نمایشگاه های مختلف کاری که آلمانی ها انجام می دهند به دلیل دارا بودن سازمان های تخصصی در زمینه تجارت بین الملل و ارتباطاتی که با سازمان های مشابه در سایر کشورها دارد از یک طرف و ورارت خارجه به دلیل تسهیل گر روابط سیاسی با سایر کشورها نقش مهمی در تجارت بین الملل دارند

 17. وزارت صمت اصلی ترین ارگان هست ولی از نظر من تاثیرگذارترین و پیشرو ترین سارمان ، سازمان توسعه تجارت است چرا که این سازمان در بسیاری از کشورها دفاتر خود را بازگشایی کرده و رایزنان بازرگانی آن در این دفاتر مستقر هستند. رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت به صادرکنندگان در بحث شناخت کشورها و انجام فرایند بازاریابی صادراتی کمک خواهند کرد.

  مهم‌ترین وظایف سازمان توسعه تجارت:

  خدمات مشاوره‌ای، بازاریابی صادراتی و آموزش صادرات به صادرکنندگان و تجار
  اطلاع‌رسانی‌های مختلف تجاری داخل و خارج کشور به تجار و صادرکنندگان
  آشنایی تجار و شرکت‌های ایرانی با روش‌های نوین صادرات و تجارت بین‌الملل
  اعزام تجار و صادرکنندگان در قالب هیئت‌های تجاری به کشورهای مختلف
  کمک به شرکت‌ها و تجار برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی
  کمک به صادرکنندگان در زمینه‌های بانکی، بیمه‌ای حمل‌ونقل و سایر حوزه‌ها
  برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی برای تجار
  انجام کلیه امور اجرایی در خصوص تایید، صدور یا تمدید کارت بازرگانی
  کمک به صادرکنندگان برای ارتباط با تجار و واردکنندگان خارجی
  ایجاد دفاتر سازمان در سایر کشورها، اعزام رایزن‌های بازرگانی برای کمک به تجار

 18. بنظر اتاقهای بازرگانی، سفارتخانه های هر کشور با برگزاری جلسات آشنایی با قوانین و مقررات کشور مقصد و با آشنا کردن نیازهای هر کشور می توانند نصب به تسهیلات واردات و صادرات اقدام نمایند. لازم به ذکر این مسئله یک تعامل همه جانبه بین وزارت امور خارجه و وزارت صمت را می طلبد.

 19. وزارت صمت بیشترین فعالیت را در حوزه واردات و صادرات است چون ارتباط خیلی نزدیکی با تولید کننده ها تاجرها و به نحوی حتی مصرف کنندگان داشته میتواند با اتخاذ استراتژی و راهبرد های درست و به عمل رساندن آنها به شکل غیر حضوری برای کاهش اعمال سلیقه شخصی و ارگان های تجاری بین الملل را تسهیل نماید.

 20. بنظر تک تک سازمانهای بالا در تجارت خارجی تاثیر گذار می باشند و هر کدام از سازمانها با توجه به وظایف خود میتواند نسبت به تجارت خارجی رفتاری تاثیر گذار نشان دهد. بطور مثال نمیتوان فقط یک سازمان را تاثیر گذار دانست زیرا بحث ارتباط بین تجارت با تجارت خارجی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. مثلا اگر بخواهیم کشاورزی را که صادرات پسته دارد مثال بزنیم قطعا نیاز به اتاق بازرگانی شهر خودش (مثلا کرمان) دارد که راهکارهای این تجارت خارجی رو به وی نشان دهد. و یا اتاق بازرگانی نیاز است تا رابطه کشاورز را با تاجر خارجی برقرار نماید. یا وزارت بازرگانی یا وزارت جهاد کشاورزی هستند که باید پتانسیل لازم را برای کشاورز و ارتباط وی با اتاق بازرگانی خارجی و تجارت خارجی فراهم نمایند.
  سازمانهایی مانند WTO یا سازمانهای تجارت جهانی مشابه می توانند تاثیر گذار برای این صادرات باشند. بطور مثال با انعقاد قرارداد با کشورهای خارجی برای تبدیل گمرکی کالا به تعرفه های تخفیفی یا تعرفه صفر کالا.

 21. وزارت صمت
  اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و تجارت است.
  سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

 22. با سلام و احترام
  وزارت صنعت و معدن و تجارت : با داشتن دو ساختار اصلی دفتر مقررات صادرات و واردات ، سازمان توسعه و تجارت اصلی ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و تجارت خارجی می باشد ، در نهایت تمام نهاد های صادرات و واردات زیر مجوعه این وزارت خانه هستد در نتیجه به نظر من مهمترین نقش و دارد.
  با سپاس – صفایی

 23. سازمان توسعه وتجارت که زیر مجموعه وزارت صمت می باشد ویکی از مهمترین ارکان در بحث صادرات وبهرطور کلی تجارت است این سازمان از 3معاونت اصلی تشکیل شده که دو معاونت آن کاملا در زمینه صادرات فعالیت می کنند 1-معاونت توسعه بازارهای صادراتی 2-معاونت توسعه صادرات کالا وخدمات

 24. سلام استاد وقت بخیر
  به نظر من وزارت صنعت و معدن تجارت نقش مهمی در تجارت خارجی دارد
  درسته که وزارت صنعت و معدن زیر مجموعه وزارت صمت نیز به نوعی به شمار می آید.
  ولی در صادرات نقش مهمی دارد چون ارتباط گسترده با بخش های مختلف مثل حوزه پولی -بانکی- بورس- تولید- اشتغال- واردات و صادرات نیز دارند.

 25. همونطور که در متن بالا ذکر شده است سازمانهای که بیشتر می توانند به توسعه تجارت خارجی کمک کنند وزارت صمت، مبادی ورودی یا گمرک ، اتاقهای بازرگانی، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت می باشند که هر کدام به نحوی جزء اصلی‌ نهادهای درگیر هستند که با صادرات و تجارت در ارتباط می باشند .
  ولی با توجه به این موضوع وزارت صمت بدلیل درگیری و برخورد بیشتری که با تجار دارد با دادن تسهیلاتی تشویقی و برگزرای همایش ها و نمایشگاهها می تواند در خارج از کشور نقش اساسی تری در توسعه تجارت ایفا نماید.

 26. وزارت صمت در طول حیات خود بارها ساختار آن مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. با این حال، در هر حالت این وزارتخانه اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.

  سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد.

  بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

  از جمله واحدهای این وزارتخانه که به بحث صادرات مرتبط هستند،دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان صنعت معدن و تجارت استان ها، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق های بازرگانی

 27. 1- دفتر مقررات صادرات و واردات :
  این دفتر یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صمت به شمار می‌رود، بیشتر فعالیت‌های آن در زمینه حقوقی و تنظیم مقررات تجاری است بنابراین تاثیر بسیار زیادی بر روی بحث صادرات خواهد گذاشت.
  2- سازمان توسعه تجارت :
  این سازمان ، هر ماه نشست‌ها،سمینارها،همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف را در زمینه صادرات محصولات گوناگون و همچنین صادرات به کشورهای مختلف برگزار می‌کند که تجار می‌توانند از آنها استفاده کنند . علاوه براین موارد ، رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت به صادرکنندگان در بحث شناخت کشورها و انجام فرایند بازاریابی صادراتی کمک خواهند کرد.
  3- اتاق‌های بازرگانی :
  اتاق‌های بازرگانی از جمله تشکل‌های اقتصادی و غیردولتی به شمار می‌روند که نقش بسیار کلیدی در بحث تجارت و صادرات دارند . در اتاق‌های بازرگانی استان معمولا نشست‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌های مختلفی برگزار می‌شود که شرکت و حضور در آنها می‌تواند به صادرکنندگان کمک کند.
  4- معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه وسفارتخانه ها :
  سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های ایران در سایر کشورها معمولا به صادرکنندگان اطلاعات خوبی از کشور مقصد و شناخت بازار آن می‌دهند . همچنین سایت معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه نیز حاوی اطلاعات خوبی در زمینه تجارت با کشورهای مختلف جهان است. این اطلاعات شامل اطلاعات عمومی، اقتصادی و تجاری از کشورهای مختلف جهان است.

 28. با سلام و عرض ادب
  به نظر بنده وزارت صمت بیشتر از ارگانهای دیگه میتونه تاثیر گذار باشه
  چون هم قدرت اجرایی بالایی داره و هم توانایی عملی در کشور داره
  با توجه به اینکه توان مالی و قدرت چانه زنی بزرگترین آیتم برای حضور در تمامی بازارهاست ، وزارت سمت این دو مقوله را با جدیت دنبال و قدرت بالایی در تامین منابع مالی با توجه به نزدیکی به بانک مرکزی و تولید کنندگان دارد

 29. سازمان توسعه تجارت اگرچه به نوعی زیرمجموعه وزارت صمت به شمار می‌رود، اما تا حدود زیادی به صورت مستقل فعالیت کرده و یکی از مهم‌ترین ارکان در بحث صادرات
  معاونت توسعه بازارهای صادراتی کمک می‌کنند تا بهتر و آسان‌تر بتوانند فرایند صادرات را انجام دهند.
  با توجه به وطایف ذیل سازمان توسعه تجارت بهترین کمک کننده
  خدمات مشاوره‌ای، بازاریابی صادراتی و آموزش صادرات به صادرکنندگان و تجار
  اطلاع‌رسانی‌های مختلف تجاری داخل و خارج کشور به تجار و صادرکنندگان
  آشنایی تجار و شرکت‌های ایرانی با روش‌های نوین صادرات و تجارت بین‌الملل
  اعزام تجار و صادرکنندگان در قالب هیئت‌های تجاری به کشورهای مختلف
  کمک به شرکت‌ها و تجار برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی
  کمک به صادرکنندگان در زمینه‌های بانکی، بیمه‌ای حمل‌ونقل و سایر حوزه‌ها
  برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی برای تجار
  انجام کلیه امور اجرایی در خصوص تایید، صدور یا تمدید کارت بازرگانی
  کمک به صادرکنندگان برای ارتباط با تجار و واردکنندگان خارجی
  ایجاد دفاتر سازمان در سایر کشورها، اعزام رایزن‌های بازرگانی برای کمک به تجار

 30. به نظر من وزارت صمت با برقرار کردن نمایشگاه های مختلف کاری که آلمانی ها انجام می دهند به دلیل دارا بودن سازمان های تخصصی در زمینه تجارت بین الملل و ارتباطاتی که با سازمان های مشابه در سایر کشورها دارد از یک طرف و ورارت خارجه به دلیل تسهیل گر روابط سیاسی با سایر کشورها نقش مهمی در تجارت بین الملل دارند

 31. معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه
  رایزنی های که سفارتخانه هاو کنسول گری های ایران در سایر کشورها که صادرکنندگان اطلاعات خوبی از کشورهای مقصد و شناخت بازار به تجار ایرانی می دهند و این اطلاعات بهترین و معتبر ترین ویژگی های مختلف کشور مقصد و بازارآن دردست دارند
  سایت معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه نیز حاوی اطلاعات خوبی در زمینه تجارت با کشور های مختلف جهان است این اطلاعات شامل اطلاعات عمومی ، اقتصادی و تجاری می باشد

 32. وزارت صمتبه دلیل اینکه مهمترین و اصلی ترین ارکان دولتی در صادرات و واردات هستند که به کمک زیر مجموعه های این سازمان که شامل : دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان صمت استان‌ها، سازمان توسعه تجارت ، گمرک جمهوری اسلامی ایران ، اتاق بازرگانی ، معاونت دیپلماسی وزارت خارجه انجام می‌شود

 33. علی نظری
  معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه
  رایزنی های که سفارتخانه هاو کنسول گری های ایران در سایر کشورها که صادرکنندگان اطلاعات خوبی از کشورهای مقصد و شناخت بازار به تجار ایرانی می دهند و این اطلاعات بهترین و معتبر ترین ویژگی های مختلف کشور مقصد و بازارآن دردست دارند
  سایت معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه نیز حاوی اطلاعات خوبی در زمینه تجارت با کشور های مختلف جهان است این اطلاعات شامل اطلاعات عمومی ، اقتصادی و تجاری می باشد

 34. از نظر من وزارت صمت با توجه به داشتن سه رکن اصلی در توسعه تجارت خارجی در زیر مجموعه خود که شامل دفتر مقررات واردات و صادرات، سازمانهای صمت استانها و سازمان توسعه تجارت میشود بیشترین تاثیر را در این زمینه دارد.کار های اصلی را این سه رکن انجام میدهند

 35. وزارت صمت به اين دليل كه يكي از ارگانهاي اصلي دولت است و وظيفه اصلي در واردات و صادرات را به عهده دارد.

 36. وزارت صمت باداشتن دوبازوی اصلی به نام های دفترمقررات صادرات واردات وسازمان توسعه تجارت بصورت تلفیقی باتسهیل قوانین ومقررات وساده سازی فرایندها درحوزه های صادراتی باعث تسهیل توسعه تجارت خارجی میشود

 37. سازمان های اتاق بازرگانی و گمرک و وزارت صمت جزء سازمان های هستند که میتوانند به توسعه تجارت خارجی هر کدام به نحوی کمک کنند وزارت صمت نیز با ارائه وام و… میتونه نقش اساسی تو توسعه تجارت داشته باشه

 38. به نظر بنده وزارت صنعت و معدن و تجارت
  چون در دولت وظیفه اصلی در امور صادرات و واردات و سازمانهای مرتبط با آن ها به عهده وزارت صنعت و مدن و تجارت میباشد

  1. وزارت صمت در طول حیات خود بارها مورد بازبینی قرار گرفته است .این وزارتخانه اصلی ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.سیاست های تجاری ،وضع تعرفه ها،وضع قوانین و مقررات صادراتی،تغییر فرایندهای صادراتی ،ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر از جمله اقداماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارت خانه صورت می گیرد.بنابراین نیاز است صادر کنندگان تحولات و موضوعات پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند.

 39. به نظر بنده وزارت صنعت و معدن و تجارت
  چون در دولت وظیفه اصلی در امور صادرات و واردات و سازمانهای مرتبط با آن ها به عهده وزارت صنعت و مدن و تجارت میباشد

 40. وزارت صنعت و تجارت با داشتن سه بازوی اصلی به نام های دفتر مقررات صادرات و واردات و سازمان توسعه تجارت بصورت تلفیقی می تواند با تسهیل قوانین و مقررات و ساده سازی فرایندها در حوزه های صادراتی و اطلاع رسانی و تشویق صادرکنندگان با اختیارات سازمانی که دارند تسهیل گر توسعه تجارت خارجی باشند

  1. اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و تجارت است.
   سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

 41. وزارت صنعت ، معدن و تجارت
  چون یکی از ارگانهای اصلی دولت می باشد و در بحث صادرات و واردات دخالت دارد و سازمانهایی مثل دفتر مقررات و آموزش بازرگانی زیر مجموعه این سازمان می باشد بسیارتاثیرگذار است.

 42. با سلام و احترام
  به نظر من وزارت صمت توجه به داشتن سه بازو اصلی در بحث توسعه تجارت خارجی در زیر مجموعه خود که شامل دفتر مقررات واردات و صادرات، سازمانهای صمت استانها و سازمان توسعه تجارت میشود بیشترین تاثیر را در این زمینه دارد..کارهای اصلی توسعه صادرات ایران در اختیار سه بازوی نامبرده میباشد.

 43. وزارت صنعت معدن و تجارت یکی از ارگان‌های اصلی دولت است سازمانهایی که بیشتر می‌توانند به توسعه تجارت خارجی کمک کنند وزارت صمت گمرک اتاق بازرگانی معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت هر کدوم به شکلی اصلی ترین نهادهای درگیر با صادرات و تجارت می باشند

 44. وزارت صنعت به عنوان مهمترین ارگان در بحث تجارت خارجی و داخلی و واردات و صادرات و همچنین ارتباطاتی که با تولیدکنندگان داخلی دارد و همچنین میتواند نیازهای داخلی را برای واردات کالاهای ضروری شناسایی کند نقش مهمی در تجارت جهانی دارد

 45. وزارت صنعت ، معدن و تجارت چون یکی از ارگانهای اصلی دولت می باشد و در بحث صادرات و واردات دخالت دارد و سازمانهایی مثل دفتر مقررات و آموزش بازرگانی زیر مجموعه این سازمان می باشد بسیارتاثیرگذار است.

 46. سازمانهای که بیشتر می توانند به توسعه تجارت خارجی کمک کنند وزارت صمت، گمرک، اتاق بازرگانی، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت هر یک به نحوی اصلی‌ترین نهادهای درگیر با صادرات و تجارت می باشد . ولی وزارت صمت با دادن تسهیلاتی مانند وام و تشویق صادر کنندگان با جوایز صادراتی و برگزاری نمایشگاههای در خارج از کشور نقش اساسی تری در توسعه تجارت دارد .

 47. وزارت صنعت و معدن و تجارت به عنوان درگاه اصلی تسهیل صادرات و واردات هستش زیرا اکثر نهاد های مرتبط زیر نظر و مطابق دستور العمل های این سازمان فعالیت میکنند.

 48. وزرات صمت البته همکاری تمامی سازمانهای ذیربط با اهداف کلی سازمان صمت باید مورد توجه قرار بگیرد.
  سازمان توسعه تجارت ايران، سازماني است فعال، مشاركت جو و مبتني بر دانش كه در راستاي برنامه هاي كلان كشور، به دنبال توسعه و تقويت تجارت خارجي و دست يابي به سهم بيشتر بازار هدف به نحوي يكپارچه و اثربخش مي باشد. اين سازمان، توسعه تجارت را با عنايت به برقراري تعاملات سازنده با طرفين تجاري و ذينفعان خود، منابع انساني كارآمد و بكارگيري دانش و فناوري جديد دنبال كرده و همواره سعي دارد با برنامه ريزي، سياست گذاري، حمايت و نظارت عاليه، بستر مناسبي جهت مديريت كلان صادرات و تقويت زيربناها و ظرفيت هاي لازم براي تسهيل و توسعه تجارت خارجي كشور فراهم نمايد

 49. سازمان صمت به دلیل اینکه اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت بوده است.
  همین طور که در متن نیز به ان ذکر شده است سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری در کنار بسیاری از موضوعات دیگر، از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد.و در حقیقت بازوان این وزارت هستند که همواره به صورت مویرگی برای حفظ منافع کشور در راستای تولید و اقتصاد وو اشتغال و ……. به صورت پویا باید در حال رشد و فعالیت مستمر باشند.

 50. وزارت صمت
  با دو سازمان زیرمجموعه خود , سازمان توسعه تجارت و دفتر مقررات صادرات و واردات نقش مهمی در توسعه تجارت خارجی ایفا می کند .
  یکی از مهمترین اهداف سازمان توسعه تجارت تهیه و تنظیم مقررات صادرات و گسترش زمینه های تجارت خارجی در جهت دستیابی به سهم بیشتر بازارهای هدف و همچنین افزایش آگاهی تجار نسبت به صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا می باشد که در همین راستا دفتر مقررات صادرات و واردات نیزبا بررسی این مقررات با روند مقررات صادراتی سایر کشورهای پیشرفته و صنعتی و ارائه پیشنهادات لازم در این خصوص به توسعه تجارت خارجی کمک می کنند.

 51. وزارت خارجه،
  وزارت خارجه تجار را هدایت می کند و یکی از وظایفش این است که تراز تجارت خارجی را افزایش دهد وزارت صمت در داخل کشور کار انجام می دهد و وزارت خارجه بعنوان یک رایزن بازرگانی از قدرت بالایی برخوردار است و می تواند هدایت تجاری را انجام دهد.

 52. وزارت امور خارجه و وزارت صمت در پوشش اتاق هاي بازرگاني اطلاعات خوبی از کشور مقصد و شناخت بازار به صادرکنندگان می‌دهند كه اين اطلاعات باعث تامل خوبی در زمینه تجارت با کشورهای مختلف است.

 53. وزارت صنعت ، معدن و تجارت
  همون طور که در متن هم گفته شده اصلی ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و به طور کل تجارت است
  و سیاست های تجاری زیر نظر این سازمان انجام میشود و حتی سازمان توسعه تجارت هم که نقش مهمی در تجارت دارد زیر مجموعه ی این سازمان است. همچنین دفتر مقررات صادرات و واردات که تاثیر زیادی در بحث صادرات دارد زیر مجموعه همین سازمان صمت میباشد.

 54. وزارت صمت به عنوان مهمترین ارگان دولتی در بحث واردات و صادرات از زیر مجموعه های تاثیر گذار در ارتباط با این موضوع نشکیل شده است از طرف دیگر وزارت امور خارجه با توجه به نقش تعیین کننده خود می توتند تاثیر مستقیم با تاثیر گذتری بالا در این مهم داشته باشد

 55. به نظر من وزارت سمت به دلیل دارا بودن سازمان های تخصصی در زمینه تجارت بین الملل و ارتباطاتی که با سازمان های مشابه در سایر کشورها دارد از یک طرف و ورارت خارجه به دلیل تسهیل گر روابط سیاسی با سایر کشورها نقش مهمی در تجارت بین الملل دارند

 56. وزارت صنعت معدن و تجارت (صمت)
  به دلیل اینکه اصلی ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و واردات است و با توجه به ایتکه سازمانهای مهم مثل دفتر مقررات و آموزش بازرگانی و.. که مرتبط با بحث صادرات و واردات هستند، هرکدام به نوعی زیرمجموعه این سازمان می باشند بنابراین بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 57. با سلام و احترام
  از نظر من سازمان توسعه تجارت همانطور که از اسمش پیداست می تواند کمک شایانی به توسعه تجارت خارجی داشته باشد چرا که این سازمان زیر مجموعه وزرات صمت بوده و البته با توجه به اینکه به صورت مستقل فعالیت دارد و همچنین در کشور های مختلف دفتر دارد و هر ماه نشست ها و سمینارها و همایش ها و نمایشگاه های مختلفی در زمینه صادرات برگزار می کند که همین امر کمک زیادی به تجار می کند

 58. با سلام و احترام
  به نظر من وزارت صمت توجه به داشتن سه بازو اصلی در بحث توسعه تجارت خارجی در زیر مجموعه خود که شامل دفتر مقررات واردات و صادرات، سازمانهای صمت استانها و سازمان توسعه تجارت میشود بیشترین تاثیر را در این زمینه دارد..کارهای اصلی توسعه صادرات ایران در اختیار سه بازوی نامبرده میباشد.

 59. سازمان توسعه تجارت
  همان گونه که در متن این جلسه گفته شده سازمان توسعه تجارت با این که زیر مجموعه سازمان صمت است ولی مستقل عمل میکند
  دفاتر در کل دنیا دارد که با آنها ارتباط نزدیک دارد این سازمان هر ماه نشست و همایش و سمینار و برگزار می کند که برای تجار مفید است
  همانطور که ذکر شده بیشترین فعالیت خود را برای صادرات دارد

 60. با سلام و احترام
  وزارت صنعت و تجارت با داشتن دو بازوی اصلی به نام های دفتر مقررات صادرات و واردات و سازمان توسعه تجارت بصورت تلفیقی می تواند با تسهیل قوانین و مقررات و ساده سازی فرایندها در حوزه های صادراتی و اطلاع رسانی و تشویق صادرکنندگان با اختیارات سازمانی که دارند تسهیلگر توسعه تجارت خارجی باشند

 61. با سلام و احترام
  وزارت صنعت و تجارت با داشتن دو بازوی اصلی به نام های دفتر مقررات صادرات و واردات و سازمان توسعه تجارت بصورت تلفیقی می تواند با تسهیل قوانین و مقررات و ساده سازی فرایندها در حوزه های صادراتی و اطلاع رسانی و تشویق صادرکنندگان با اختیارات سازمانی که دارند تسهیلگر توسعه تجارت خارجی باشند

 62. وزارت صمت بخاطر ارتباطات تنگانگی که باهمه تجار تولیدکنندگان وحتی مصرف کنندگان دارد. به نظر من با برنامه ریزی اصولی وپیاده سازی آن بصورت غیر حضوری برای کاهش اعمال سلیقه های شخصی اشخاص وارگان ها می تواند تجارت بین الملل راتسهیل بکند.

  1. سازمانهای که بیشتر می توانند به توسعه تجارت خارجی کمک کنند وزارت صمت، گمرک، اتاق بازرگانی، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت هر یک به نحوی اصلی‌ترین نهادهای درگیر با صادرات و تجارت می باشد . ولی وزارت صمت با دادن تسهیلاتی مانند وام و تشویق صادر کنندگان با جوایز صادراتی و برگزاری نمایشگاههای در خارج از کشور نقش اساسی تری در توسعه تجارت دارد .

   1. وزارت صمت به عنوان مهمترین ارگان دولتی در بحث واردات و صادرات از زیر مجموعه های تاثیر گذار در ارتباط با این موضوع نشکیل شده است از طرف دیگر وزارت امور خارجه با توجه به نقش تعیین کننده خود می توتند تاثیر مستقیم با تاثیر گذتری بالا در این مهم داشته باشد.

 63. وزارت صمت
  بخاطر ارتباطات تنگانگی که باهمه تجار تولیدکنندگان وحتی مصرف کنندگان دارد. به نظر من با برنامه ریزی اصولی وپیاده سازی آن بصورت غیر حضوری برای کاهش اعمال سلیقه های شخصی اشخاص وارگان ها تجارت بین الملل راتسهیک بکند.

  1. اصلی‌ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و تجارت است.
   سیاست‌های تجاری، وضع تعرفه‌ها، وضع قوانین و مقررات صادراتی، تغییر فرایندهای صادراتی از جمله اقدماتی بوده که عمدتا از طریق این وزارتخانه صورت می‌گیرد بنابراین نیاز است که صادرکنندگان همواره تحولات و مسائل پیرامون وزارت صمت را پیگیری کنند. با این حال، وزارت صمت دارای مجموعه‌ها و دفاتر مختلفی بوده که برخی از آنها مربوط به بحث تجارت و صادرات بوده و برخی دیگر به حوزه‌های صنایع و معادن مرتبط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.