طراحی کمپین تبلیغاتی مدل 5M

طراحی کمپین تبلیغاتی
Print

بسیاری از کسب وکارها برای انجام تبلیغات، تعدادی بروشور و کاتالوگ از محصولات تهیه می کنند، یک تبلیغ را در اینجا و یک بیلبورد خیابانی را جای دیگری قرار می‌دهند، یک وب سایت و یا یک صفحه اینستاگرام برای خود ایجاد می‌کنند و خلاصه برای معرفی خودشون هرکاری در تبلیغات می‌ کنند.

اما این روش انجام تبلیغات بسیار پراکنده و بدون یکپارچگی هست. شما می‌توانید به اندازه دلخواه خودتون در هر جایی که خواستید حضور داشته باشید، اما باید دقت کنید که کجا و چه برنامه‌‌ای برای شما و کسب‌وکارتان اثربخش است.

اینکه با توجه به منابع مالی هرچقدر بیشتر از آگهی و بیلبورد یا ابزارهای دیگه استفاده کنید، الزاما نمی تواند موجب موفقیت در تبلیغات باشد.

یک کسب وکار موفق باید بتواند تبلیغات خودش را با برنامه و در یک کمپین تبلیغاتی منسجم کند.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین‌ تبلیغاتی، مجموعه‌ای از تبلیغات برنامه‌ریزی شده است که پیامی یکسان را برای دستیابی به هدفی خاص به دست مخاطبان هدف می‌رسانند.

مهم‌ترین اهداف کمپین های تبلیغاتی می‌توان جذب مشتری جدید، افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش باشد.

کمپین در اصل به معنای یک سلسله عملیات در یک ناحیه مشخص و بر روی گروهی از افراد مشخص(بازار هدف) می باشد.

طراحی و اجرای یک کمپین تبلیغاتی مراحل مختلفی دارد و که این مراحل شامل جزئیاتی است که میزان اهمیت و تأثیرگذاری یک تبلیغ موفق را نشان می‌دهند. این مراحل، چگونگی عملکرد کلی تبلیغات را بیان کرده و به محدودیت‌ها، چالش‌ها و راهکارهای آن می‌پردازند.

یکی از مدل های طراحی کمپین تبلیغاتی مدل 5M است که بسیاری از شرکتها برای انجام تبلیغات از این مدل استفاده می کنند.

اهمیت طراحی کمپین تبلیغاتی 5M

به ‌طور کلی مدل تبلیغاتی 5M برای توضیح دادن نحوه انجام کمپین تبلیغاتی و شناسایی عناصر اصلی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کسب‌ و کارهای مختلف برای معرفی خدمات و محصولات خود به مشتریان، به تبلیغات نیاز دارند. از این رو اهمیت یادگیری طراحی کمپین‌‎های تبلیغاتی یکپارچه، منجسم و هدفمند برای هر کسب و کار در حال توسعه‌ای مشخص می‌شود.

برای افزایش سودآوری، بهینه‌سازی سهم بازار و همچنین جلب توجه و رضایت مشتری، باید به اهمیت هر مرحله از مدل و جایگاه آن در مدل توجه کنید.

اجزای پنجگانه مدل 5M

5m

مدل  5M در طراحی انواع کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین و آفلاین کاربرد دارد و به صورت گام به گام، شما را در طراحی، اجرا و بهینه‌سازی کمپین همراهی می‌کند. این مدل از 5 مرحله تشکیل شده که اول نام هر کدام از آنها، با حرف M و به شرح زیر شروع می‌شود:

هدف و مأموریت (Mission): هدف شما از برنامه‌ریزی و راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی چیست؟

بودجه (Money): برای رسیدن به هدف تعیین شده، به چه مقدار بودجه نیاز دارید؟

پیام (Message): برند شما چه پیغام و استراتژی پیام‌رسانی را در این کمپین دنبال می‌کند؟

رسانه (Media): برای رساندن پیام تبلیغاتی خود، از کدام رسانه‌ها و به چه شکل استفاده می‌کنید؟

ارزیابی یا اندازه گیری (Measurement:): نتایج برنامه یا کمپین تبلیغاتی برند خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

5 پاسخ

 1. یک کمپین تبلیغاتی می تواند بااهداف متفاوتی اجرا شود اهداف یک کمپین تبلیغاتی می تواند افزایش آگاهی از برند ،افزایش ارتباط با مخاطب،افزایش فروش وموارد مشابه باشدیک کمپین تبلیغاتی مهم بااستراتژی وبرنامه ریزی درست ومناسب برای رسیدن به هدف طراحی شده.

 2. مهم‌ترین اهداف کمپین های تبلیغاتی می‌توان جذب مشتری جدید، افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش باشد.
  با توجه به منابع مالی هرچقدر بیشتر از آگهی و بیلبورد یا ابزارهای دیگه استفاده کنید، الزاما نمی تواند موجب موفقیت در تبلیغات باشد.
  یک کسب وکار موفق باید بتواند تبلیغات خودش را با برنامه و در یک کمپین تبلیغاتی منسجم کند.

  یکی از مدل های طراحی کمپین تبلیغاتی مدل 5M است که بسیاری از شرکتها برای انجام تبلیغات از این مدل استفاده می کنند

 3. برای حفظ و جلب رضایت مشتری کمپین های مختلفی در یک کسب و کار باید در نظر گرفته شود مانند کمپین های تبلیغاتی بازاریابی و فروش. اصول و طراحی این کمپین ها در این مقاله به تفصیل شرح داده شده است.
  کمپین بازاریابی یک سری اقدامات سازمان یافته و برنامه ریزی شده است که برای دستیابی به اهدف بازاریابی یک کسب و کار ایجاد شده است. این هدف بازاریابی می تواند ارتباط محصول جدید یا موجود با مخاطب هدف، بهبود برندینگ، مشخص کردن جایگاه یا جایگاه یابی برند یا به دست آوردن مشتری های جدید برای افزایش درآمد سازمان باشد.

  کمپین های بازاریابی لزوما توسط تیم بازاریابی داخلی طراحی نمی شود بلکه می تواند توسط شخص ثالث (مشاوران بازاریابی) نیز ایجاد شود. کمپین های بازاریابی باید حاوی یک پیشنهاد خاص بوده و برای انتشار از کانال های مختلف به شکل بهینه استفاده کند.

 4. 1- ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺁﮔﺎﻫﯽ:
  ﺩﺭ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﻫﺪﻑ ﺍﺯ ﺗﺒﻠﯿﻎ، ﺍﺭﺍﺋﻪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺟﺪﯾﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﺎﻡ ﺗﺠﺎﺭﯼ، ﻣﺤﺼﻮﻝ ﯾﺎ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﭘﺎﺳﺦ‌ﻫﺎﯼ ﺟﺪﯾﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﻓﻊ ﻧﯿﺎﺯ ﻣﺸﺘﺮﯾﺎﻥ ﺍﺳﺖ.

  2- ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺑﺎﻭﺭ:
  ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ، ﻫﺪﻑ ﺍﺯ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﺨﺎﻃﺒﯿﻦ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﻭﺭ ﺭﺳﺎﻧﯿﺪﻩ ﺷﻮﻧﺪ ﮐﻪ ﮐﺎﻻﯼ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺯ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺎﻻﻫﺎﯼ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺍﺳﺖ.

  ﻭ ﯾﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺭﻭﺷﯽ ﮐﻪ ﺗﺎﮐﻨﻮﻥ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻗﺮﺍﺭ ‌ﮔﺮﻓﺘﻪ، ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﻧﯿﺴﺖ.

  3- ﺑﺮﺍﻧﮕﯿﺨﺘﻦ ﺍﺣﺴﺎﺱ:
  ﻫﺪﻑ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺗﯽ ﺍﺯ ﻗﺒﯿﻞ، ﻫﯿﺠﺎﻥ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺟﺪﯾﺪ، ﺗﻌﺠﺐ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﺑﺨﺸﻬﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺧﺒﺮ ﻭ ﯾﺎ ﻫﻤﺪﻟﯽ ﺑﺎ ﺩﯾﺪﮔﺎﻩ ﻣﺨﺎﻃﺒﯿﻦ ﺍﺳﺖ.

  ﺩﺭ ﮐﻠﯿﻪ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺑﺎﻻ ﻣﯽ‌ﺑﺎﯾﺴﺖ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﻮﺩ ﻣﺨﺎﻃﺒﯿﻦ ﭼﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﮐﺪﺍﻣﯿﮏ ﺍﺯ ﺗﺄﺛﯿﺮﺍﺕ ﺑﺎﻻ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﯽ‌ﺭﻭﺩ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺗﺄﺛﯿﺮﺍﺕ ﺑﻪ ﭼﻪ ﻣﯿﺰﺍﻧﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ.

  ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺣﺎﺻﻠﻪ ﺗﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﺭﺍ ﻣﺸﺨﺺ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻧﻤﻮﺩ.

  ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺫﮐﺮ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﺩﺭﺳﺘﯽ ﻃﯽ ﺷﻮﺩ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺍﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺕ ﺗﺎ ﺣﺪ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻼﺣﻈﻪ‌ﺍﯼ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﯾﺎﻓﺖ.

  ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺳﻨﺠﺶ ﺍﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺍﺟﺮﺍ ﺷﺪﻩ، ﻣﯽ‌ﺑﺎﯾﺴﺖ ﺑﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺗﯽ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺑﺮ ﻣﺨﺎﻃﺒﯿﻦ ﺁﻥ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ‌ﮔﯿﺮﯼ ﺷﻮﺩ.

  ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﺍﺧﯿﺮ ﺑﺎ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺷﺪﻩ، ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺍﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﻧﺸﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺩ.

  1. در سیستم ارتباطی، مصرف‌کننده، واحد پردازش اطلاعات و تصمیم‌گیری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تجزیه و تحلیل این که چگونه اطلاعات لازم به این واحد برسد و این واحد چگونه به آن پاسخ داده و به اطلاعات و محرکها که همان تبلیغات است واکنش نشان دهد، اهمیت دارد. عملکرد تمامی عناصر برنامه ارتباطات تبلیغات، برقراری ارتباط است. زیرا که ارتباط به شکلهای مختلف به عنوان انتقال اطلاعات، تبادل ایده‌ها یا روند ایجاد اشتراک و یکی شدن افکار میان فرستنده و گیرنده تعریف شده است. بر اساس این مفاهیم، برای ایجاد ارتباط باید افکار مشترکی میان دو طرف وجود داشته باشد و اطلاعات باید از یک شخص به شخص دیگر یا یک گروه به گروه دیگر منتقل شود. اما ایجاد این نقطه اشتراک فکری همیشه هم آسان نیست.

   فرایند ارتباط تبلیغات بسیار پیچیده است. موفقیت به عواملی مانند ماهیت پیام، تفسیر مخاطب از آن و محیطی که پیام در آن دریافت می‌شود بستگی دارد. درک دریافت‌کننده از منبع و رسانه مورد استفاده برای انتقال پیام می‌تواند بر توانایی ارتباط تأثیرگذار باشد و همینطور عوامل دیگری مانند کلمات، تصاویر، صداها و رنگها ممکن است برای مخاطبین مختلف معانی متفاوتی داشته باشند و درک و تفسیر مردم از آنها با یکدیگر فرق کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.