فرایند ارتباطات

فرایند ارتباطات
Print

مدیران و صاحبان کسب وکارها در حوزه های مختلف کاری در ارتباط با افراد مختلفی از کارکنان تا مشتریان و جامعه هستن و باید با فرایند ارتباطات آشنا باشند.

یکی از این فرایندهای ارتباطات، ارتباطات بازاریابی یا Marketing Communications است که بخش مهمی از وظایف مدیریت بازاریابی می باشد و در آن یک شرکت با برند تلاش می کند با بازار هدف خود در ارتباط اثربخش باشد.

این ارتباط به کسب وکار کمک می کند تا بتواند اطلاعات مورد نظر خود را به منظور آگاهی رسانی و متقاعد کردن مشتریان در اختیار آنها قرار دهد و بر تصمیمات خرید آنها تأثیرگذار باشد.همچنین در ارتباطات بازاریابی شرکت بدنبال دریافت بازخورد از بازار نیز می باشد.

در واقع ارتباطات بازاریابی، استفاده  از ابزارهای بازاریابی با هدف ارسال بهتر و دقیق‌تر پیام‌های کسب و کار برای مشتریان و دریافت بهتر بازخوردهای آنهاست.

برای شناخت بهتر ارتباطات بازاریابی بهتراست ابتدا با فرایند ارتباطات  آشنا شویم.

تعریف ارتباطات

برای آشنایی با مفهوم ارتباطات می توان به تعاریف زیر اشاره کرد:

ارتباطات، یعنی رسیدن درک مشترک بین یک یا چند گروه.

ارتباطات، تکنیک‌هایی برای بیان ایده ها به طور مؤثر مهیا می‌کند. (مانند تکنیک های مناسب گفتاری)

ارتباطات، عمل انتقال اطلاعات از یک مکان، شخص یا گروه به مکان، شخص یا گروه دیگر است.

ارتباطات، انتقال یا تبادل اطلاعات با استفاده از صحبت کردن، نوشتن و یا استفاده از رسانه های دیگر می‌باشد.

ارتباطات، فرایندی است که از طریق نمادهای مشترک، علائم یا رفتار ها بین افراد منتقل می‌شود.

اگر بخواهیم یک تعریف تقریبا کامل از ارتباطات داشته باشیم که می توانیم چنین بگوییم که:

ارتباطات يك فرايند اجتماعي است كه در آن اطلاعات مبادله شده و نوعي تفاهم بين طرف هاي ذينفع حاصل مي شود.

لازم به ذکراست که ارتباط يك فرايند اجتماعي است زیرا در آن دو يا چند نفر دخالت دارند.همچنين ارتباطات يك فرايند دو طرفه است.

عناصر فرایند ارتباطات

اجزاي مختلف تشكيل دهنده فرايند ارتباط عبارتند از:

منبع يا فرستنده پيام: منبع پيام آغازگر ارتباطات است.در يك ارتباط، منبع پيام كسي است كه داراي اطلاعاتی است که  می خواهد آن را به يك يا چند نفر برساند يا ابلاغ نمايد.

به رمز در آوردن پيام: به رمز در آوردن پيام زماني انجام مي شود كه منبع پيام اطلاعات را به صورت يك رشته علامت يا نماد درآورد. در واقع رمز گذاری یا کدگذاری پیام به معنای قابل فهم کردن پیام برای مخاطب است.

پيام: پيام اطلاعاتي است كه منبع پيام آن را از نظر فيزيكي، به صورت رمز در مي آورد. پيام ممكن است به هر شكل و صورتي باشد و مخاطب آن را تجربه و درك كند.

كانال یا رسانه: كانال يا مجراي ارتباطي وسيله ايست براي ايجاد ارتباط بين فرستنده و گيرنده پيام(مثل وجود هوا براي صوت و كاغذ براي نامه)غالباً نمي توان آن را از پيام جدا كرد.

براي اينكه ارتباط يه صورت مناسب و اثربخش منتقل گردد،نوع كانال بايد مناسب پيام باشد

گيرنده پيام: گيرنده پيام یا مخاطب ،شخصي است كه اندام هاي حسي او احساس مي كنند كه پيام را دريافت كرده اند.

امكان دارد تعداد زيادي گيرنده پيام وجود داشته باشد.مثل مواردي كه يك آگهی تبلیغاتی برای تعداد زیادی افراد بازار هدف منتشر مي شود. و امكان دارد گيرنده پيام يك نفر باشد، مثل موردي كه یک مشتری در زمان تبلیغات دهان به دهان مشتری دیگری را نسبت به وجود محصولی خاص مطلع می کند.

از رمز خارج كردن پيام(کدبرداری): از رمز خارج كردن پيام فرايندي است كه بدان وسيله گيرنده ، پيام را تفسير مي كندو آن را به صورت اطلاعات معني دار در مي آورد.

شلوغي يا سر و صدا(نویز) اختلال : شلوغي يا سر و صدا عاملي است كه موجب مخدوش شدن،ابهام يا اخلال در ارتباطات مي شود. در هر مرحله اي از ارتباطات ، شلوغي يا سر و صدا مي تواند وجود داشته باشد.

بازخورد پیام یا پاسخ: باز خور نمودن نتيجه مسيري دارد كه در جهت عكس فرايند ارتباط است كه در آن واكنش گيرنده پيام، به منبع پيام داده مي شود.

 

سوالاتی برای یادگیری بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • فرایند ارتباطات به چه معناست و چه کاربردی در تبلیغات دارد ؟
 • چه ارتباطی بین پیام و انتخاب رسانه در فرایند ارتباطات وجود دارد؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

10 پاسخ

 1. ارتباطات يك فرايند اجتماعي است كه در آن اطلاعات مبادله شده و نوعي تفاهم بين طرف هاي ذينفع حاصل مي شود.ارتباط يك فرايند اجتماعي است به دليل آنكه در آن دو يا چند نفر دخالت دارند.همچنين ارتباطات يك فرايند دو طرفه است و در يك لحظه به وقوع نمي پيوندد، بلكه در طول زمان تحقق مي يابد(مورهد و گريفين،1374، 452).
  توجه داشته باشيد كه عامل اصلي و اساسي در تمامي ارتباطات انساني اين است كه براي تاثير بيشتر ليدرها بايد با زير مجموعه هاي خود رابطه اي نزديك برقرار سازند و نسبت به برداشت ديگران از اطلاعات و عقايد آنها حساسيت نشان دهند و حرفهايي را كه ممكن است باعث كندي روند پيشرفت مجموعه شوند را به حداقل برسانند واين كار محقق نخواهد شد مگر اينكه ليدرها مهارت بيشتري در بكارگيري كلام و نوشته ها و علايم غير كلامي خود از قبيل علايم چهره (مثل لبخند زدن يا اخم كردن و يا ……. ) و بدن ( مثل حركات دست و……) داشته باشند.
  اجزاي مختلف تشكيل دهنده فرايند ارتباط عبارتند از:
  1- منبع يا فرستنده پيام: منبع پيام آغازگر ارتباطات است.در يك سازمان منبع پيام كسي است كه داراي اطلاعات،نياز يا نوعي تمايل است و هدف وي اين است كه آن را به يك يا چند نفر برساند يا ابلاغ نمايد.
  2- به رمز در آوردن پيام: به رمز در آوردن پيام زماني انجام مي شود كه منبع پيام اطلاعات را به صورت يك رشته علامت يا نماد درآورد.به رمز در آوردن پيام از آن نظر لازم است كه اطلاعات بايد تنها بين يك نفر و نفر ديگري،از طريق علامت و نشانه مبادله شود.
  3- پيام: پيام اطلاعاتي است كه منبع پيام آن را از نظر فيزيكي، به صورت رمز در مي آورد. پيام ممكن است به هر شكل و صورتي باشد و فرد ديگري آن را تجربه و درك كند.
  4-كانال: كانال يا مجراي ارتباطي وسيله ايست براي ايجاد ارتباط بين فرستنده و گيرنده پيام(مثل وجود هوا براي صوت و كاغذ براي نامه)غالباً نمي توان آن را از پيام جدا كرد.براي اينكه ارتباط يه صورت مناسب و با راندماني بالا صورت گيرد،نوع كانال بايد مناسب پيام باشد
  5- گيرنده پيام: گيرنده پيام شخصي است كه اندام هاي حسي او احساس مي كنند كه پيام را دريافت كرده اند.امكان دارد تعداد زيادي گيرنده پيام وجود داشته باشد.مثل مواردي كه يك يادداشت يا بخشنامه براي اعضاي يك سازمان منتشر مي شود.و امكان دارد گيرنده پيام يك نفر باشد، مثل موردي كه كسي با همكار خود به صورت خصوصي درباره موضوعي بحث كند. 6- از رمز خارج كردن پيام: از رمز خارج كردن پيام فرايندي است كه بدان وسيله گيرنده ، پيام را تفسير مي كندو آن را به صورت اطلاعات معني دار در مي آورد.آن يك فرايند دو مرحله اي است. گيرنده بايد نخست پيام را بگيرد،سپس آن را تفسير كند.
  7- شلوغي يا سر و صدا: شلوغي يا سر و صدا عاملي است كه موجب مخدوش شدن،ابهام يا اخلال در ارتباطات مي شود. در هر مرحله اي از ارتباطات ، شلوغي يا سر و صدا مي تواند وجود داشته باشد.
  8- بازخور نمودن نتيجه: باز خور نمودن نتيجه مسيري دارد كه در جهت عكس فرايند ارتباط است كه در آن واكنش گيرنده پيام، به منبع پيام داده مي شود

 2. در سیستم ارتباطی، مصرف‌کننده، واحد پردازش اطلاعات و تصمیم‌گیری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تجزیه و تحلیل این که چگونه اطلاعات لازم به این واحد برسد و این واحد چگونه به آن پاسخ داده و به اطلاعات و محرکها که همان تبلیغات است واکنش نشان دهد، اهمیت دارد. عملکرد تمامی عناصر برنامه ارتباطات تبلیغات، برقراری ارتباط است. زیرا که ارتباط به شکلهای مختلف به عنوان انتقال اطلاعات، تبادل ایده‌ها یا روند ایجاد اشتراک و یکی شدن افکار میان فرستنده و گیرنده تعریف شده است. بر اساس این مفاهیم، برای ایجاد ارتباط باید افکار مشترکی میان دو طرف وجود داشته باشد و اطلاعات باید از یک شخص به شخص دیگر یا یک گروه به گروه دیگر منتقل شود. اما ایجاد این نقطه اشتراک فکری همیشه هم آسان نیست.

  فرایند ارتباط تبلیغات بسیار پیچیده است. موفقیت به عواملی مانند ماهیت پیام، تفسیر مخاطب از آن و محیطی که پیام در آن دریافت می‌شود بستگی دارد. درک دریافت‌کننده از منبع و رسانه مورد استفاده برای انتقال پیام می‌تواند بر توانایی ارتباط تأثیرگذار باشد و همینطور عوامل دیگری مانند کلمات، تصاویر، صداها و رنگها ممکن است برای مخاطبین مختلف معانی متفاوتی داشته باشند و درک و تفسیر مردم از آنها با یکدیگر فرق کند

 3. درسیستم ارتباطی ،مصرف کننده ،واد پردازش اطلاعات وتصمیم گیری در نظر گرفته میشود.فرایند ارتباز تبیلغات بسیارپیچیده است.موفقیت به عواملی مانندپیام ،تفسیرمخاطب از آن محیطی که در آن دریافت میشود بستگی دارددرک دریافت کننده از منبع ورسانه مورد استفاده برای انتقال پیام می تواند برتوانایی ارتباط تاثیر گذار باشدهمین طور عوامل دیگری مانند کلمات ،تصاویر ،صداها ورنگها ممکن است برای مخاطبین مختلف معانی متفاوتی داشته باشند ودرک وتفسیر مردم از آنها با یکدیگر فرق کند.
  ارتباط خوب واثربخش هسته اصلی برنامه های تبلیغاتی موفق راتشکیل می دهد
  کسب وکار وتبلیغات ،انباشته از برنامه های تبلیغاتی پرهزینه ای است که بسیار شگفت انگیز است اما به علت بی توجهی تبلیغات کننده یا دفاتر تبلیغاتی اش ناکام مانده اند.

 4. ارتباط به معنی به درک مشترک رسیدن در یک موضوع واحد به عنوان مهمترین ابزار اشتراکی میان ما آدمها نقش پررنگی در زمینه معنی و مفهوم زندگی اجتماعی بازی میکند. در تبلیغات انتقال صحیح و دقیق و واقعی مطالب در نتیجه ارتباط واقعی و حقیقی مابین رسانه و افراد ایجاد میگردد و در نتیجه این موضوع درک و مفهوم واقعی مطلب مورد تبلیغ قرارگرفته با بالاترین سطح انتظار به طرف مقابل منتقل میگردد. پیام و رسانه لازم و‌ملزوم یکدیگر بوده و با انتخاب هوشمندانه و صحیح رسانه امکان انتقال مفهوم واقعی پیام در درصد بالایی قرار میگیرد. همچنین با انتخاب رسانه اشتباه در مورد یک پیام خاص ممکن است به کلی ارزش و معنی پیام منتقل نگردد و طرف مقابل پی به مفهوم‌واقعی پیام ارسالی نبرد.

 5. در تمامی مراحل زندگی ما درحال برقراری ارتباط با یکدیگر هستیم. و در نتیجه در حال تجربه فرایند ارتباطات هستیم.

  برای پیشرفت شغلی وکاری نیاز به برقراری ارتباط موثر داریم.

  اگر معلم هستیم، برای داشتن کلاسی آرام و دانش آموزان صبور و کوشا،

  اگر کاسب هستیم، برای داشتن کسب وکاری پویا وغنی،

  اگر والد هستیم برای داشتن جوی صمیمی و روبه جلو درخانه،

  در هر صورت نیاز داریم تا به اصول ارتباطات آشنا شویم و قوانین و قواعد آن را فرا گیریم.
  وقتی یک عمل در چند مرحله متوالی انجام می شود به آن فرایند گفته می شود.

  ارتباطات هم از جمله اقداماتی است که در چند مرحله انجام می شود و در واقع یک فرایند است.

 6. تبلیغات شکلی از ارتباط است و نقش مهمی در اطلاع رسانی و ایجاد انگیزه برای مخاطب ایجاد میکند اثر بخشی تبلیغات در ایجاد ارتباط مناسب با مخاطب است یک سازمان پیام خود را از روش های مختلف تبلیغات مانند لوگو باند آگهی گرافیک منتقل میکند که این خود تاثیر یک ارتباط موثر در اثر بخشی بودن تبلیغات را نمایان میسازد

 7. پس از هدفگذاری، به سمت استراتژی و اجرای تبلیغات حرکت می‌کنیم. تبلیغات خوب به دنبال درک کامل تمام متغیرهایی که بر برند تأثیر می‌گذارند متولد می‌شود.

  تبلیغات به عنوان شکلی از ارتباطات نقش ویژه‌ای دارد. برای بهره‌برداری از قدرت تبلیغات برای اطلاع‌رسانی و تحریک مخاطبان، ضرورت دارد تا مخاطب از نظر نحوه پردازش اطلاعاتی مورد بررسی قرار گیرد که در تبلیغات برای برانگیختن آنها و این که چگونه به عنوان مصرف کننده رفتار کنند، وجود دارد.

  همانطور که می‌دانید ارتباطات، بخشی از چارچوب سیاستها و استراتژیها است. بعضی از شرکتها به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل استراتژی خود ممیزی ارتباطات را دارند تا نقاط ضعف و قوت خود در این زمینه را بررسی کنند.

  کلمه “ارتباطات” و “اشتهارطلبی publicity” را می‌توان تا حدی بجای یکدیگر بکار برد. تمام اشکال اشتهارطلبی را می‌توان ارتباطات نامید اما برعکس آن عملی نیست. مثلاً دستورالعمل‌ها نوعی درخواست اطلاعات هستند که پاسخ به آن ارتباط نامیده می‌شود و نه اشتهارطلبی.

  در سیستم ارتباطی، مصرف‌کننده، واحد پردازش اطلاعات و تصمیم‌گیری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تجزیه و تحلیل این که چگونه اطلاعات لازم به این واحد برسد و این واحد چگونه به آن پاسخ داده و به اطلاعات و محرکها که همان تبلیغات است واکنش نشان دهد، اهمیت دارد. عملکرد تمامی عناصر برنامه ارتباطات تبلیغات، برقراری ارتباط است. زیرا که ارتباط به شکلهای مختلف به عنوان انتقال اطلاعات، تبادل ایده‌ها یا روند ایجاد اشتراک و یکی شدن افکار میان فرستنده و گیرنده تعریف شده است. بر اساس این مفاهیم، برای ایجاد ارتباط باید افکار مشترکی میان دو طرف وجود داشته باشد و اطلاعات باید از یک شخص به شخص دیگر یا یک گروه به گروه دیگر منتقل شود. اما ایجاد این نقطه اشتراک فکری همیشه هم آسان نیست.

  فرایند ارتباط تبلیغات بسیار پیچیده است. موفقیت به عواملی مانند ماهیت پیام، تفسیر مخاطب از آن و محیطی که پیام در آن دریافت می‌شود بستگی دارد. درک دریافت‌کننده از منبع و رسانه مورد استفاده برای انتقال پیام می‌تواند بر توانایی ارتباط تأثیرگذار باشد و همینطور عوامل دیگری مانند کلمات، تصاویر، صداها و رنگها ممکن است برای مخاطبین مختلف معانی متفاوتی داشته باشند و درک و تفسیر مردم از آنها با یکدیگر فرق کند.

  ارتباط موثر چیزی فراتر از تبادل اطلاعات است. ارتباط موثر درمورد درک احساسات و اهداف موجود در اطلاعات است. علاوه بر اینکه می‌توانید پیامی را به‌طور واضح منتقل کنید، باید به‌گونه‌ای گوش دهید که معنای کامل گفته‌ها را متوجه شوید و باعث شود که فرد مقابل شنیده و فهمیده شود.

 8. •ارتباطات، فرایندی است که از طریق نمادهای مشترک، علائم یا رفتار ها بین افراد منتقل می‌شود.اگر بخواهیم یک تعریف تقریبا کامل از ارتباطات داشته باشیم که می توانیم چنین بگوییم که:ارتباطات يك فرايند اجتماعي است كه در آن اطلاعات مبادله شده و نوعي تفاهم بين طرف هاي ذينفع حاصل مي شود.لازم به ذکراست که ارتباط يك فرايند اجتماعي است زیرا در آن دو يا چند نفر دخالت دارند.همچنين ارتباطات يك فرايند دو طرفه است.
  •بعضی رسانه های تبلیغاتی مثل تی وی این امکان داره پیام های صوتی و تصویری و تیزر کامل رو پخش بکنین تمام جنبه های سمعی و بصری و صوتی و تصویری کار بکند و از تمام امکانات یک پیام تبلیغاتی در رسانه استفاده بکنیم در صورتیکه در بعضی رسانه ها مثل بیلبورد و تراکت ما محدودیت داریم در استفاده از المان ها و عناصری که در پیام تبلیغاتی وجود دارد.پیام تبلیغاتی از المان ها و عناصر مختلفی استفاده بشه در انتخاب رسانه، این رسانه امکان انتقال کامل پیام هارو داره و تمام عناصر تبلیغاتی رو برای مخاطب ارسال بشه یا خیر؟

 9. ارتباطات، یعنی رسیدن درک مشترک بین یک یا چند گروه.
  ارتباطات، تکنیک‌هایی برای بیان ایده ها به طور مؤثر مهیا می‌کند. (مانند تکنیک های مناسب گفتاری)
  ارتباطات، عمل انتقال اطلاعات از یک مکان، شخص یا گروه به مکان، شخص یا گروه دیگر است.
  ارتباطات، انتقال یا تبادل اطلاعات با استفاده از صحبت کردن، نوشتن و یا استفاده از رسانه های دیگر می‌باشد.
  ارتباطات، فرایندی است که از طریق نمادهای مشترک، علائم یا رفتار ها بین افراد منتقل می‌شود.
  اگر بخواهیم یک تعریف تقریبا کامل از ارتباطات داشته باشیم که می توانیم چنین بگوییم که:
  ارتباطات يك فرايند اجتماعي است كه در آن اطلاعات مبادله شده و نوعي تفاهم بين طرف هاي ذينفع حاصل مي شود.
  لازم به ذکراست که ارتباط يك فرايند اجتماعي است زیرا در آن دو يا چند نفر دخالت دارند.همچنين ارتباطات يك فرايند دو طرفه است
  پيام: پيام اطلاعاتي است كه منبع پيام آن را از نظر فيزيكي، به صورت رمز در مي آورد. پيام ممكن است به هر شكل و صورتي باشد و مخاطب آن را تجربه و درك كند.
  كانال یا رسانه: كانال يا مجراي ارتباطي وسيله ايست براي ايجاد ارتباط بين فرستنده و گيرنده پيام(مثل وجود هوا براي صوت و كاغذ براي نامه)غالباً نمي توان آن را از پيام جدا كرد.
  براي اينكه ارتباط يه صورت مناسب و اثربخش منتقل گردد،نوع كانال بايد مناسب پيام باشد

 10. جزاي مختلف تشكيل دهنده فرايند ارتباط عبارتند از:

  منبع يا فرستنده پيام: منبع پيام آغازگر ارتباطات است.در يك ارتباط، منبع پيام كسي است كه داراي اطلاعاتی است که می خواهد آن را به يك يا چند نفر برساند يا ابلاغ نمايد.

  به رمز در آوردن پيام: به رمز در آوردن پيام زماني انجام مي شود كه منبع پيام اطلاعات را به صورت يك رشته علامت يا نماد درآورد. در واقع رمز گذاری یا کدگذاری پیام به معنای قابل فهم کردن پیام برای مخاطب است.

  پيام: پيام اطلاعاتي است كه منبع پيام آن را از نظر فيزيكي، به صورت رمز در مي آورد. پيام ممكن است به هر شكل و صورتي باشد و مخاطب آن را تجربه و درك كند.

  كانال یا رسانه: كانال يا مجراي ارتباطي وسيله ايست براي ايجاد ارتباط بين فرستنده و گيرنده پيام(مثل وجود هوا براي صوت و كاغذ براي نامه)غالباً نمي توان آن را از پيام جدا كرد.

  براي اينكه ارتباط يه صورت مناسب و اثربخش منتقل گردد،نوع كانال بايد مناسب پيام باشد

  گيرنده پيام: گيرنده پيام یا مخاطب ،شخصي است كه اندام هاي حسي او احساس مي كنند كه پيام را دريافت كرده اند.

  امكان دارد تعداد زيادي گيرنده پيام وجود داشته باشد.مثل مواردي كه يك آگهی تبلیغاتی برای تعداد زیادی افراد بازار هدف منتشر مي شود. و امكان دارد گيرنده پيام يك نفر باشد، مثل موردي كه یک مشتری در زمان تبلیغات دهان به دهان مشتری دیگری را نسبت به وجود محصولی خاص مطلع می کند.

  از رمز خارج كردن پيام(کدبرداری): از رمز خارج كردن پيام فرايندي است كه بدان وسيله گيرنده ، پيام را تفسير مي كندو آن را به صورت اطلاعات معني دار در مي آورد.

  شلوغي يا سر و صدا(نویز) اختلال : شلوغي يا سر و صدا عاملي است كه موجب مخدوش شدن،ابهام يا اخلال در ارتباطات مي شود. در هر مرحله اي از ارتباطات ، شلوغي يا سر و صدا مي تواند وجود داشته باشد.

  بازخورد پیام یا پاسخ: باز خور نمودن نتيجه مسيري دارد كه در جهت عكس فرايند ارتباط است كه در آن واكنش گيرنده پيام، به منبع پيام داده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.