معادله حسابداری

معادله حسابداری
Print

معادله اساسی حسابداری یا معادله ترازنامه (Basic Accounting Equation) که بطور خلاصه به آن معادله حسابداری گفته می شود.

این معادله مبنای سیستم حسابداری دوطرفه است. سیستم حسابداری که در تمام دنیا برای ثبت رویدادهای مالی مورد پذیرش بوده و براساس استانداردهای پذیرفته شده حسابداری مورد استفاده حسابداران قرار می گیرد.

مبنای معادله حسابداری

همه شما با اصطلاح دارایی آشنا هستید.

در حسابداری به انواع منابع اقتصادی (اعم از مشهود و نامشهود) که در مالکیت یک موسسه است دارایی می گوییم.

دارایی ها بسیار متنوع اند، به طور مثال می توان از وجه نقد، کالا، زمین و ساختمان و ماشین آلات به عنوان دارایی های مشهود و از مطالبات و سرقفلی و حق امتیاز به عنوان دارایی های نامشهود نام برد.

آنچه که به عنوان دارایی در تملک یک موسسه است، بدون شک از منبعی و محلی تامین شده است. قسمتی از آن از محل سرمایه گذاری صاحبان موسسه و بخشی دیگر از طریق گرفتن وام یا اعتبار از اشخاص بانکها و موسسات مالی، تامین می شود.

به عبارت ساده تر زمانی که شما می خواهید شرکتی تاسیس کنید، برای تهیه دارایی مورد نیاز شرکت،یک بخشی از دارایی را به وسیله پول خودتان تهیه می کنید، که آن را سرمایه می نامیم و یا قرض میکنید (وام می گیرد) که به آن بدهی گفته می شود. بنابراین معادله زیر باید همواره برقرار باشد:

دارایی ها = سرمایه + بدهی

این معادله را فرمول حسابداری می نامند.

معادله حسابداری ترازنامهترازنامه

حسابداران در مقاطع زمانی مختلفی، برقراری معادله دارایی ها= بدهی + سرمایه را طی گزارشی، به اطلاع استفاده کنندگان از اطلاعات مالی می رسانند. این گزارش را ترازنامه می نامند.

پس ترازنامه گزارشی است که وضعیت مالی موسسه (وضع دارایی ها، بدهی ها و سرمایه) را در یک تاریخ معین نشان می دهد.

صورت سود و زیان

برای اطلاع از چگونگی عملکرد موسسه در یک فاصله زمانی یا به عبارت دیگر برای آگاهی از اینکه یک موسسه انتفاعی در طی یک دوره، در نتیجه عملیات خود، سود یا زیان برده است، گزارش دیگری باید توسط حسابداران تهیه شود که آنرا صورت سود و زیان می نامیم.

هر موسسه انتفاعی در طی عملیات خود، در قبال کالا یا خدماتی که به مشتریان عرضه می کند، درآمد کسب می کند. برای کسب این درآمد قسمتی از دارایی های خود را از دست می دهد و یا اصطلاحا متحمل هزینه می شود.

پس برای اندازه گیری نتیجه این عملیات باید درآمدهای موسسه را در مقابل هزینه های آن قرار دهیم. بنابراین صورت سود و زیان به طور خلاصه تفاضل درآمدها و هزینه های موسسه را در طی یک دوره نشان خواهد داد.

سود به دست آمده حقوق صاحبان موسسه و دارایی ها را افزایش می دهد و زیان حاصله موجب کاهش آن می شود. حاصل جمع جبری سود و زیان با سرمایه صاحبان موسسه ارزش ویژه نام دارد.

یکی از مهمترین اهداف کسب وکارها یا موسسات انتفاعی رشد ارزش ویژه فعالیت هایشان است، که موجب بیشتر شدن خالص سرمایه کسب وکار می شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.