چرا تجارت خارجی لازم است؟

Logistics and transportation of Container Cargo ship and Cargo plane with working crane bridge in shipyard at sunrise, logistic import export and transport industry background
Print

پاسخ به این سوال که ” چرا تجارت خارجی لازم است؟” و یا چرا کشورها به تجارت با یکدیگر نیاز دارند؟ برای فهم بیشتر ارتباطات بین المللی اهمیت بسیار زیادی دارد.

اما شاید ساده ترین و مقدماتی ترین پاسخ به سوال این باشد که جهان ما از جوامع بشری تشکیل شده و این جوامع به عنوان نهادهای اجتماعی برای رفع بهتر نیازهای خود به یکدیگر وابسته هستد و این وابستگی در جنبه های مختلف زندگی انسانها خود را نشان میدهد.

دیگر نمی توانیم جهان را بدون مسابقات ورزشی بین المللی یا نشست های بین المللی علمی، هنری و فرهنگی تصور کنیم. در زمینه اقتصاد و تجارت، هیچ کشوری نمی تواند ادعای تأمین تمام نیازهای داخلی خود از تولیدات صرفا داخلی باشد. مگر اینکه نسبت به تأمین و بهرمندی بخش زیادی از کالاها و خدمات جهان چشم پوشی کرده و به سطح بسیار پایینی از صرفا نیازهای اولیه بشر آنهم با کیفیت نازل برای جامعه اکتفا کند. مانند اقتصاد معیشتی انسانهای اولیه.

تنها در اقتصاد معیشتی (اقتصادی که مصرف محدود به آن چیزی بود که انسان خودش تولید می کرد) شاهد کشورهایی بودیم که خودکفا بودند.

اما امروزه به سختی می توان کشوری را پیدا کرد که خودکفا باشد. با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلفی که در سراسر جهان تولید می شود، هیچ دولتی قادر به محدود کردن و بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالاها نیست. در بهترین حالت برای چنین دولتی، افراد برای تأمین نیازهای خود اقدام به خروج از کشور، دریافت کالا و خدمات ممنوعه و نهایتا برگشت مجدد به آن کشور می کنند.

چرا اصلا باید خودکفا بود؟

محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی بدلیل کوچک شدن دامنه محصولات و کاهش کیفیت کالاها، باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم می شود و استفاده از کالاهای خارجی در افزایش سطح زندگی مردم یک جامعه بسیار مؤثر است.(اسماعیل پور،بازاریابی بین المللی)

بطور مثال کشوری را در نظر بگیرید که در آن تنها یک یا چند تولیدکننده خودرو فعالیت می کنند و هیچ خودرو خارجی اجازه ورود به آن کشور را نداشته باشد یا بصورت بسیار محدود این امکان وجود داشته باشد.

در چنین محیط بازاری که تعداد تولید کنندگان محدود و منحصر است، بازار رقابتی شکل نمی گیرد و تولید کنندگان بدلیل اینکه رقابتی برای بدست آوردن سهم بیشتر بازار ندارند و از میزان فروش خود اطمینان دارند، لزومی به افزایش کیفیت محصولات خود نمی بینند، و در نتیجه سطح رفاه مصرف کنندگان نسبت به کشورهای دیگر کاهش پیدا می کند.

فرایند جهانی شدن اقتصاد

کشوری مانند آمریکا که زمانی بزرگترین صادرکننده فولاد جهان بود، امروز یکی از واردکنندگان این فلز است. انگلستان که در دوره انقلاب صنعتی یکی از تولیدکنندگان بزرگ پارچه و لباس بود، امروز بسیاری از احتیاجات مربوط به پارچه و پوشاک خودرا از بنگلادش، چین و اندونزی وارد می کند. ژاپن که زمانی به تولید محصولات ارزان قیمت در جهان مشهور بود، امرو یکی از بالاترین سطح تکنولوژی در تولیدات جهان را دارد. از همه روسیه که زمانی تمام احتیاجات خود را در داخل تولید می کرد، امروز در حساسترین تولیدات خود در هواپیماسازی به مشارکت شرکت های آمریکایی احتیاج دارد و آمریکا نیز در صنعت فضایی خود به سکوهای پرتاب روسیه و تکنولوژی فضایی این کشور نیاز دارد. این اتفاقات در تجارت بین کشورها حاصل جهانی شدن اقتصاد است.

عنصر اقتصاد در فرایند جهانی شدن مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان بوده‌است به گونه‌ای که که حتی آن را مقدم بر دیگر ابعاد می‌دانند.

بسیاری از صاحب نظران پیشینه جهانی شدن اقتصاد را به چند دهه پیش و حتی قرن ۱۶ می‌دانند. برخی از اندیشمندان ظهور جهانی شدن را به پیدایش و رشد سرمایه‌داری مربوط می‌دانند.

پیشرفت‌های عظیم در حوزه فناوری و ارتباطات به تدریج همگرایی اقتصادهای ملی و محلی را با اقتصاد جهانی تسهیل کرد و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به شبکه جهانی متصل شدند.

می‌توان گفت جهانی شدن اقتصاد دارای دو بعد است. یک بعد آن مربوط به آزادسازی تجارت بین‌المللی کالاها و خدمات که باعث می‌شود تولیدکنندگان در نقاط دوردست با هم در ارتباط باشند. و بعد دیگر آن عبارت است از آزادسازی جریان سرمایه بین‌المللی و سرمایه گذاری بانکها ، موسسات مالی بزرگ و سرمایه داران در کشورهای مختل است.

ویژگی جهانی شدن در اثر رشد توسعه تکنولوژی سبب شد که همه جنبه‌های اقتصاد در یک گستره جهانی ادغام یا مرتبط شده و تبادلات و تعاملات اقتصادی و تجاری در سطح جهانی به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یابد.

مزیت تجارت بین المللی

از سال ۱۹۵۰تا سال ۲۰۰۵میلادی حجم تولیدات مختلف کشورهای جهان حدود ۷برابر شده اما در همین سال‌ها حجم تجارت بین‌الملل حدود ۲۸ برابر شده است از جمله دلایلی که کشورها به سمت تجارت روی آورده اندرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.(محمودزاده، مجموعه دروس تخصصی اقتصاد)

 1. بعضی کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع رو به رو هستند. این کشورها می‌توانند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
 2. بعضی کشورها منابع طبيعی دارند ولی تکنولوژی تولید کالا را ندارند، بر همین اساس به وارد کردن کالا اقدام کرده‌اند.

نظریات در مورد تجارت بین‌الملل

تجارت بر اساس دیدگاه سوداگران

طی قرون هفدهم و هجدهم میلادی گروهی از بازرگانان، بانکداران و مقامات دولتی مقالات بسیاری در مورد حمایات از تجارت بین‌الملل تحت دیدگاه اقتصادی به نام سوداگری (مرکانتلیسم) انتشار داده‌اند. این گروه اعتقاد داشتند که یک کشور باید تلاش کند تا با صادرات بیشتر نسبت به واردات، ثروتمند تر و قدرتمند تر شود و مازاد صادرات خود را به صورت فلزات گران‌بها نگه دارد. سوداگران ثروت یک کشور را به طلایی که تحت مالکیت دارد می‌سنجند و معتقدند که دولت باید بر تمام فعالیت‌های اقتصادی نظارت داشته باشد، به‌طوری‌که به وارادات کالا که منجر به خروج طلا از کشور می‌شود تعرفه‌های سنگینی وضع نماید.

تجارت بر اساس نظریه مزیت مطلق آدام اسمیت

سوال آدام اسمیت (اقتصاددان کلاسیک) این بود: چرا مردم هرکشوری باید کالاهای تولید داخلی آن کشور را بخرند در حالیکه می توانند همان کالا را از خارج ارزانتر خریداری کنند؟

او استدلال می کرد که اگر محدودیت های تجاری وجود نداشت،هر کشوری در محصولاتی که در آنها مزیت مطلق دارد، متخصص می شد و در این صورت منابع هر کشور به سمت صنایع کارا می رفت. زیرا کشور در صنایع غیر کارا نمی تواند رقابت کند.

طبق نظریه آدام اسمیت تا زمانی دو کشور به تجارت می‌پردازند که از این راه منفعت کسب نمایند و اگر تجارت برای آن‌ها سودی نداشته باشد از تجارت دست می‌کشند.نظر آدام اسمیت بر اساس این نظریه تجارت بین دوکشور با توجه به مزیت مطلق است.

وقتی یک کشور کالایی را با کارایی بیشتری نسبت به کشور دیگر تولید می‌کند (یا مزیت مطلق دارد) و کالای دوم را نسبت به کشور دیگر با کارایی کمتر تولید می‌کند (یا عدم مزیت مطلق دارد) در این صورت هر دو کشور با تخصص در تولید کالایی که در آن مزیت مطلق تولید دارند و سپس از مبادله آن با یکدیگر منافعی بدست می‌آورند.

این امر موجب افزایش تولید کل و رفاه جهانی می‌شود و تحت این شرایط اقتصاد جهانی می‌تواند از تقسیم کار و تخصص به میزان بیشتری برخوردار شود.

در دیدگاه سوداگران فقط یک کشور با ضرر به دیگران می‌تواند سود کسب کند و کنترل دولت بر فعالیت‌ها باید زیاد باشد ولی در دیدگاه آدام اسمیت تمام کشورها می‌توانند از تجارت سود ببرند. آدام اسمیت و پیروانش قائل بر این بودند که دولت در امور اقتصادی دخالتی نداشته باشد.

اما سوالی که بوجود می آید این است که اگر کشوری در هیچ کالایی مزیت مطلق نداشته باشد، باید تمام تولیدکنندگان آن کشور بیکار شوند؟

تجارت بر اساس مزیت نسبی

نظریه مزیت نسبی که در سال ۱۸۱۷ میلادی توسط ریکاردو ارائه شد، این مسأله را مطرح می کند که یک کشور می تواند کالایی را تولید کند که در آن بهترین توانایی را دارد، حتی اگر کشورهای دیگر توان بیشتری در تولید آن داشته باشند.

به عبارت دیگر حتی اکر یک کشور در تولید هر دو کالا نسبت به کشور دیگر کارایی کمتری داشته باشد (عدم مزیت مطلق در تولید هر دو کالا) بازهم مبنایی بر تجارت سوداور بین کشورها وجود دارد.

 

سوالاتی برای بحث بیشتر

دیدگاه خود را در مورد سوالات زیر در بخش نظرات و دیدگاه بیان کنید:

 • مزیت تجارت خارجی برای کشورهای مختلف چیست؟
 • آیا انتخاب سیاست خودکفایی می تواند در جوامع امروزی به عنوان یک مزیت اقتصادی مطرح باشد؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

80 پاسخ

 1. 1)تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند، تجارت به کشورهای درحال‌توسعه کمک می‌کند تا هزینه نهاده‌های تولید را کاهش دهند،تجارت موجب تسهیل فرآیند تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه می‌شود و از این طریق نوآوری را ارتقا می‌بخشد، تجارت آزاد بازارهای جدیدی را به روی کسب‌وکارهای محلی می‌گشاید و با رفع موانع غیرضروری، صادرات را برای آنها تسهیل می‌کند.

  2)برای کشور ایران در این زمان که تحریم های بسیاری حاکم بر مملکت است، خودکفایی یکی از مهمترین معیارهای اقتصادی کشور است تا از هزینه های بالای واردات بتواند خلاص شود و برای نیازهای پایه ای نیازمند واردات با دور زدن تحریم ها نباشد.

 2. مزیت تجارت خارجی برای کشور های خارجی عبارت است از:
  1-بعضی از کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع روبه رو هستند این کشورها می تواند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
  2-بعضی از کشورها منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژِی تولید کالا را ندارند بر همین أساس به وارد کردن کالا اقدام می کنند.

  گاسخ سوال دوم:
  خیر، با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلف که در سراسر جهان تولید می شود هیچ دولتی قادر به محدود کردن بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالا نیست. در بهترین حالت برای چنین دولتی، افراد برای تأمین نیازهای خود اقدام به خروج از کشور، دریافت کالا و خدمات ممنوعه و نهایتا برگشت مجدد به آن کشور می کنند

 3. 1- 1- استفاده بهینه از منابع طبیعی 2- در دسترس بودن انواع کالاها 3- مزایای تولید در مقیاس بزرگ 4- ثبات در قیمت ها 5- تبادل دانش فنی و ایجاد صنایع جدید 6- افزایش کارایی
  بعضی از کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع روبه رو هستند این کشورها می تواند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند. بعضی از کشورها منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژِی تولید کالا را ندارند بر همین أساس به وارد کردن کالا اقدام می کنند.
  s
  ۲- خیر، جوامع بشری برای رفع بهتر نیازهای خود به یکدیگر وابسته هستند و این وابستگی در جنبه های مختلف زندگی خود را نشان می دهد. در زمینه اقتصاد و تجارت نیز هیچ کشوری نمی تواند ادعای تأمین تمام نیازهای داخلی خود از تولیدات داخلی باشدمگر اینکه نسبت به تامین و بهره مندی بخش زیادی از کالاها و خدمات چشم پوشی کرده و به سطح بسیار پایینی اکتفا کند ودر چنین بازاری که تعداد تولیدکنندگان محدود و منحصر باشد بازار رقابتی شکل نمی گیرد. با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلف که در سراسر جهان تولید می شود هیچ دولتی قادر به محدود کردن بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالا نیست. در بهترین حالت برای چنین دولتی، افراد برای تأمین نیازهای خود اقدام به خروج از کشور، دریافت کالا و خدمات ممنوعه و نهایتا برگشت مجدد به آن کشور می کنند.

 4. 1.
  1- استفاده بهینه از منابع طبیعی 2- در دسترس بودن انواع کالاها 3- مزایای تولید در مقیاس بزرگ 4- ثبات در قیمت ها 5- تبادل دانش فنی و ایجاد صنایع جدید 6- افزایش کارایی
  بعضی از کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع روبه رو هستند این کشورها می تواند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند. بعضی از کشورها منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژِی تولید کالا را ندارند بر همین أساس به وارد کردن کالا اقدام می کنند.
  2.
  خیر، جوامع بشری برای رفع بهتر نیازهای خود به یکدیگر وابسته هستند و این وابستگی در جنبه های مختلف زندگی خود را نشان می دهد. در زمینه اقتصاد و تجارت نیز هیچ کشوری نمی تواند ادعای تأمین تمام نیازهای داخلی خود از تولیدات داخلی باشدمگر اینکه نسبت به تامین و بهره مندی بخش زیادی از کالاها و خدمات چشم پوشی کرده و به سطح بسیار پایینی اکتفا کند ودر چنین بازاری که تعداد تولیدکنندگان محدود و منحصر باشد بازار رقابتی شکل نمی گیرد. با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلف که در سراسر جهان تولید می شود هیچ دولتی قادر به محدود کردن بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالا نیست. در بهترین حالت برای چنین دولتی، افراد برای تأمین نیازهای خود اقدام به خروج از کشور، دریافت کالا و خدمات ممنوعه و نهایتا برگشت مجدد به آن کشور می کنند.

 5. مزیت تجارت خارجی برای کشورها:
  بعضی از کشورها منابع طبیعی بسیار دارند که تکنولوژی استفاده از آن را ندارند و برخی دیگر توان تولید کالا یا خدمات را دارند .تجارت جهانی باعث می شود کالا و خدمات متنوع تر در دسترس باشد و چون بازار رقابتی ایجاد می‌شود قیمت ها هم مناسب تر باشد و از نظر دانش فنی هم باعث پیشرفت کشورها می‌شود
  خود کفایی در کشورها:
  جوامع بشری برای رفع نیازهای خود در همه زمینه ها به هم وابسته هستند اگر یک کشوری بخواهد در تمام امور خود کفا باشد امکان پذیر نیست مانند ایران که شاید در یک یا چند مورد خودکفا باشد مانند تولید گندم اما در موارد دیگر مردم را از دست یابی به خیلی چیزها محروم کرده یا در سطح و کیفیت پایینی قرار داده ماننده عدم واردات لوازم برقی و الزام استفاده از لوازم برقی بی کیفیت داخلی که منجر به قاچاق کالا شده است

 6. 1: تجارت خارجی باعث می شود یک کشور از عقب ماندگی در بیاید یعنی با این تجارت هر کشور در مورد هر چیزی که تخصص دارند و میتوانند صادرش کند با کشوری که اون مورد را نیاز دارد مبادله میکنند این کار باعث میشود کشور ها در تجارتشان متوجه بشن که اگر کالایی را وارد کنند از هزینه صرف شده برای تولید اون کالا کمتر باشد .پس این ارتباطاطات با کشور هاست که باعث فرار از این عقب ماندگی ها و رشد آن کشور می شود.
  2: خیر هر چند هم یک کشور خودکفا باشد تو هر چیزی باز مواردی هست که وارد کردن اونها با کیفیت و هزینه کمتری خواهد بود.

 7. با سلام و احترام
  زهرا اکبری
  مزیت تجارت :1- تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند.
  2-تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.
  3- تجارت موجب تسهیل فرآیند تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه می‌شود و از این طریق نوآوری را ارتقا می‌بخشد.
  4- تجارت آزاد بازارهای جدیدی را به روی کسب‌وکارهای محلی می‌گشاید و با رفع موانع غیرضروری، صادرات را برای آنها تسهیل می‌کند.

 8. جواب سوال2:
  دولت ها در عرصه اقتصاد، در کنار تعقیب اهدافی چون رشد اقتصادی، ثبات قیمت ها، توزیع عادلانه درآمد و خودکفایی، استقلال اقتصادی را به عنوان یک هدف مهم در برنامه های کلان خود مدنظر قرار می دهند. تأکید بر استقلال اقتصادی و نیل به خودکفایی به مفهوم انزوای تجاری نیست، بلکه حضور فعال در عرصه های تولید و تجارت بر مبنای بهره گیری از فرصتهای اقتصادی و استفاده اصولی از قابلیتها و توانمندیهای داخلی را خاطرنشان می سازد

 9. جواب1: ۱. تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند
  ۲. تجارت به کشورهای درحال‌توسعه کمک می‌کند تا هزینه نهاده‌های تولید را کاهش دهند، به منابع مالی جدید دسترسی پیدا کنند، ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی خود را بالا ببرند و جایگاه بهتری در زنجیره تأمین جهانی کسب کنند. به عبارتی تجارت موجب افزایش رقابت‌پذیری کشورهای درحال‌توسعه می‌شود.
  ۳. تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.

 10. یک بعد آن مربوط به آزادسازی تجارت بین‌المللی کالاها و خدمات که باعث می‌شود تولیدکنندگان در نقاط دوردست با هم در ارتباط باشند. و بعد دیگر آن عبارت است از آزادسازی جریان سرمایه بین‌المللی و سرمایه گذاری بانکها ، موسسات مالی بزرگ و سرمایه داران در کشورهای مختل است.
  ویژگی جهانی شدن در اثر رشد توسعه تکنولوژی سبب شد که همه جنبه‌های اقتصاد در یک گستره جهانی ادغام یا مرتبط شده و تبادلات و تعاملات اقتصادی و تجاری در سطح جهانی به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یابد.

 11. با سلام واحترام
  ۱-تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند
  2-خیر به دلیل عدم استفاده از کالاهای خارجی با کیفیت بالا سطح زندگی مردم و امکانات ان ها کاهش می یابد زیرا بین تولید کنندگان هیچ گونه رقابتی برای دستیابی به سهم بیشتر رخ نمی دهد و این عدم رقابت باعث می شود تا آن ها نیازی برای افزایش کیفیت نداشته باشند.

 12. با سلام و احترام
  سید فرزاد زورقچی
  1-تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند- تجارت به کشورهای درحال‌توسعه کمک می‌کند تا هزینه نهاده‌های تولید را کاهش دهند-تجارت موجب تسهیل فرآیند تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه می‌شود و از این طریق نوآوری را ارتقا می‌بخشد- تجارت آزاد بازارهای جدیدی را به روی کسب‌وکارهای محلی می‌گشاید و با رفع موانع غیرضروری، صادرات را برای آنها تسهیل می‌کند- تجارت موجب گستردگی منابع تأمین کالاها و خدمات شده و فضای رقابتی در بازارها ایجاد می‌کند تا مصرف‌کنندگان گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشند و هزینه کمتری بپردازند.
  2-برای کشور ایران در این زمان که تحریم های بسیاری حاکم بر مملکت است، خودکفایی یکی از مهمترین معیارهای اقتصادی کشور است تا از هزینه های بالای واردات بتواند خلاص شود و برای نیازهای پایه ای نیازمند واردات با دور زدن تحریم ها نباشد.

 13. مزیت تجارت: از سال ۱۹۵۰تا سال ۲۰۰۵میلادی حجم تولیدات مختلف کشورهای جهان حدود ۷برابر شده اما در همین سال‌ها حجم تجارت بین‌الملل حدود ۲۸ برابر شده است از جمله دلایلی که کشورها به سمت تجارت روی آورده اندرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.(محمودزاده، مجموعه دروس تخصصی اقتصاد)

  بعضی کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع رو به رو هستند. این کشورها می‌توانند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
  بعضی کشورها منابع طبيعی دارند ولی تکنولوژی تولید کالا را ندارند، بر همین اساس به وارد کردن کالا اقدام کرده‌اند.
  خرید و فروش کالاها در سطح جهانی سبب می شود نیازهای یک کشور برآورده شود و رقابت و کیفیت محصولات افزایش یابد و تولید مازاد با مزیت مطلق یک کشور با کشور دیگر مبادله گردد.
  می‌توان گفت جهانی شدن اقتصاد دارای دو بعد است. یک بعد آن مربوط به آزادسازی تجارت بین‌المللی کالاها و خدمات که باعث می‌شود تولیدکنندگان در نقاط دوردست با هم در ارتباط باشند. و بعد دیگر آن عبارت است از آزادسازی جریان سرمایه بین‌المللی و سرمایه گذاری بانکها ، موسسات مالی بزرگ و سرمایه داران در کشورهای مختل است.
  ویژگی جهانی شدن در اثر رشد توسعه تکنولوژی سبب شد که همه جنبه‌های اقتصاد در یک گستره جهانی ادغام یا مرتبط شده و تبادلات و تعاملات اقتصادی و تجاری در سطح جهانی به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یابد.
  آیا انتخاب سیاست خودکفایی می تواند در جوامع امروزی به عنوان یک مزیت اقتصادی مطرح باشد؟
  خیر. محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی بدلیل کوچک شدن دامنه محصولات و کاهش کیفیت کالاها، باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم می شود در چنین محیط بازاری که تعداد تولید کنندگان محدود و منحصر است، بازار رقابتی شکل نمی گیرد و تولید کنندگان بدلیل اینکه رقابتی برای بدست آوردن سهم بیشتر بازار ندارند و از میزان فروش خود اطمینان دارند، لزومی به افزایش کیفیت محصولات خود نمی بینند، و در نتیجه سطح رفاه مصرف کنندگان نسبت به کشورهای دیگر کاهش پیدا می کند. استفاده از کالاهای خارجی در افزایش سطح زندگی مردم یک جامعه بسیار مؤثر است.

 14. مزیت تجارت: از سال ۱۹۵۰تا سال ۲۰۰۵میلادی حجم تولیدات مختلف کشورهای جهان حدود ۷برابر شده اما در همین سال‌ها حجم تجارت بین‌الملل حدود ۲۸ برابر شده است از جمله دلایلی که کشورها به سمت تجارت روی آورده اندرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.(محمودزاده، مجموعه دروس تخصصی اقتصاد)

  بعضی کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع رو به رو هستند. این کشورها می‌توانند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
  بعضی کشورها منابع طبيعی دارند ولی تکنولوژی تولید کالا را ندارند، بر همین اساس به وارد کردن کالا اقدام کرده‌اند.
  خرید و فروش کالاها در سطح جهانی سبب می شود نیازهای یک کشور برآورده شود و رقابت و کیفیت محصولات افزایش یابد و تولید مازاد با مزیت مطلق یک کشور با کشور دیگر مبادله گردد.
  می‌توان گفت جهانی شدن اقتصاد دارای دو بعد است. یک بعد آن مربوط به آزادسازی تجارت بین‌المللی کالاها و خدمات که باعث می‌شود تولیدکنندگان در نقاط دوردست با هم در ارتباط باشند. و بعد دیگر آن عبارت است از آزادسازی جریان سرمایه بین‌المللی و سرمایه گذاری بانکها ، موسسات مالی بزرگ و سرمایه داران در کشورهای مختل است.
  ویژگی جهانی شدن در اثر رشد توسعه تکنولوژی سبب شد که همه جنبه‌های اقتصاد در یک گستره جهانی ادغام یا مرتبط شده و تبادلات و تعاملات اقتصادی و تجاری در سطح جهانی به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یابد.
  آیا انتخاب سیاست خودکفایی می تواند در جوامع امروزی به عنوان یک مزیت اقتصادی مطرح باشد؟
  خیر. محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی بدلیل کوچک شدن دامنه محصولات و کاهش کیفیت کالاها، باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم می شود در چنین محیط بازاری که تعداد تولید کنندگان محدود و منحصر است، بازار رقابتی شکل نمی گیرد و تولید کنندگان بدلیل اینکه رقابتی برای بدست آوردن سهم بیشتر بازار ندارند و از میزان فروش خود اطمینان دارند، لزومی به افزایش کیفیت محصولات خود نمی بینند، و در نتیجه سطح رفاه مصرف کنندگان نسبت به کشورهای دیگر کاهش پیدا می کند. استفاده از کالاهای خارجی در افزایش سطح زندگی مردم یک جامعه بسیار مؤثر است.

 15. مزایای تجارت بین المللی:
  1- استفاده بهینه از منابع طبیعی:
  تجارت بین المللی به هر کشوری کمک می کند تا از منابع طبیعی خود به بهترین شکل استفاده کند. هر کشوری می تواند بر تولید آن کالاهایی که منابع آن به بهترین وجه برای آنها مناسب است تمرکز کند. از اتلاف منابع جلوگیری می شود.
  2- در دسترس بودن انواع کالاها:
  این کشور را قادر می سازد تا کالاهایی را که نمی تواند تولید کند یا به دلیل هزینه های بالاتر تولید نمی کند، با واردات از کشورهای دیگر با هزینه کمتر به دست آورد.
  3- مزایای تولید در مقیاس بزرگ:
  با توجه به تجارت بین المللی، کالاها نه تنها برای مصرف خانگی بلکه برای صادرات به سایر کشورها نیز تولید می شوند. کشورهای جهان می توانند کالاهای مازاد خود را در بازارهای بین المللی دفع کنند. این امر منجر به تولید در مقیاس بزرگ می شود و مزایای تولید در مقیاس بزرگ برای همه کشورهای جهان قابل کسب است.
  4- ثبات در قیمت ها:
  تجارت بین المللی نوسانات شدید قیمت ها را برطرف می کند. قیمت کالاها را در سرتاسر جهان یکسان می کند (بی توجهی به هزینه حمل و نقل و غیره)
  5- تبادل دانش فنی و ایجاد صنایع جدید:
  کشورهای توسعه نیافته می توانند با ماشین آلات، تجهیزات و دانش فنی وارد شده از کشورهای توسعه یافته، صنایع جدیدی ایجاد و توسعه دهند. این به توسعه این کشورها و به طور کلی اقتصاد جهان کمک می کند.
  6- افزایش کارایی:
  به دلیل رقابت بین المللی، تولیدکنندگان در یک کشور تلاش می کنند تا کالاهایی با کیفیت بهتر و با حداقل هزینه ممکن تولید کنند. این کارایی و سود را برای مصرف کنندگان در سراسر جهان افزایش می دهد.

  سایر مزایا شامل: همکاری و تفاهم بین المللی، توانایی مقابله با بلایای طبیعی، توسعه وسایل حمل و نقل و ارتباطات، تخصص و … می باشند.سید

 16. تجارت بین الملل نیاز کشور ها بوده و باعث تبادل اطلاعات و منابع خاصی مشود که هر کشوری به تنهایی قادر به تامین آن نمیباشد و از طرفی ایجاد یک یک بازار بسته داخلی باعث عدم رشد روز افزون و پایین اومدن کیفیت آن بازار خاص به علت عدم وجود رقابت میشود. در واقع باید گفت دیگر اقتصاد معیشتی کامل نیست و مردم را به سمت خرید از کشور های دیگر و دریافت کالا و خدمات ممنوعه سوق میدهد و سطح رفاه و کیفیت را پایین می آورد.

 17. فایده تجارت بین الملل این است که بین کشورها تبادل دانش و منابع میشه و به رفع کامل نیاز های مردم در داخل همان کشور و رضایت و بالا بردن سطح زندگی و کیفیت خدمات و کالا می انجامد. از طرفی بعضی کشورها نسبت به یک کالا یا خدمات یا دانشی مزیت مطلق دارد که باعث میشود خودکفایی سیاست مناسبی نباشد و باعث عقب ماندگی افت کیفیت به مرور زمان و تخلفات افراد برای دریافت کالا یا خدمات از کشورهای دیگر شود.

 18. باید گفت از آنجایی که کشورها برای رفع کامل نیاز های خود و تولید باکیفیت تر یا ارایه خدمات بهتر و گذراندن محدودیت ها و حفظ رقابت در بازارهای مختلف و بالا نگه داشتن سطح زندگی به تجارت با همدیگر نیاز دارند و خودکفایی کامل در این دوره امکان پذیر نمی باشد ممکن است کشوری منابع خوبی داشته باشد ولی علم استفاده از آن را نداشته باشد و به العکس کشوری دانش و فناوری بالایی داشته ولی منابع مورد نیاز را ندارد.بعضی کشور ها در تولید یا ارایه یک خدمت نیز مزیت مطلق دارند که اگر سیاست خودکفایی اجباری شود مردم اقدام به خروج از کشور و دریافت خدمات یا کالا و در نهایت برگشت به همان کشور میکنند.

 19. تجارت خارجی بر اقتصاد یک کشور به اندازه ای حیاتی ست که تنفس برای بدن اهمیت دارد.افزایش صادرات و تجارت خارجی اثر مستقیمی بردرآمدهای ارزی کشور دارد .تجارت خارجی قطعا موتورهای اقتصاد یک کشور را سریع تر می چرخاند.اگر در تجارت خارجی درست عمل کنیم می توانیم می توانیم به درآمدهای کشور اضافه کنیم
  هیچ دولتی قادر به محدود کردن مرزها و جلوگیری از ورود انواع کالا را ندارد ،تجارت بین الملل باعث پیشرفت و رونق اقتصادی یک کشور میشود

 20. تجارت خارجی باعث شده است تا حجم تولیدات بالا رود زیرا بسیاری از کشور ها منابع اولیه زیادی در اختیار دارند اما فاقد تکنولوژی و دانش کافی استفاده بهینه از این منابع هستند و یا بعضی دیگر از کشور ها از منابع طبیعی محروم بوده بنابراین با تبادلات بین المللی نیاز های یکدیگر در سطح وسیعی بر طرف خواهد شد.

  2.خیر بخ دلیل عدم استفاده از کالاهای خارجی با کیفیت بالا سطح زندگی مردم و امکانات ان ها کاهش می یابد زیرا بین تولید کنندگان هیچ گونه رقابتی برای دستیابی به سهم بیشتر رخ نمی دهد و این عدم رقابت باعث می شود تا آن ها نیازی برای افزایش کیفیت نداشته باشند.

 21. هر کشوری با دارا بودن اقتصادی قوی که به خودکفایی رسیده باشد، می تواند مزیت های رقابتی بسیاری در تجارت خارجی و امکان صادرات دانش، کالا و خدمات داشته باشد. این مزیت باعث افزایش اعتبار پول آن کشور را در پی خواهد داشت و همچنین رقابت در بازارهای بین المللی با ارايه خدمات و کالا با کیفیت های مناسب قابل رقابت، می تواند درآمد ارزی خوبی را برای آن کشور ایجاد کند. از مهمترین پیش نیازهای رقابت بین المللی در زمینه تجارت خارجی، می بایست پشتوانه سیستم اقتصادی سالم و قوی و داشتن ارتباط سیاسی و اقتصادی با جوامع بین المللی است.
  تا هنگامی که کشوری همانند کشور ما در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار داشته باشد، برای تجارت جهانی با مشکلاتی زیادی رو به رو خواهد بود.
  همچنین برای کشور ایران در این زمان که تحریم های بسیاری حاکم بر مملکت است، خودکفایی یکی از مهمترین معیارهای اقتصادی کشور است تا از هزینه های بالای واردات بتواند خلاص شود و برای نیازهای پایه ای نیازمند واردات با دور زدن تحریم ها نباشد.

 22. مزیت تجارت بین المللی : کشورهایی که منابع طبیعی دارند میتوانند کالاهای تولیدی خود را در اختیار کشورهایی که منابع طبیعی ندارند بگذارند. کشورهایی هم که منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژی تولید کالارو ندارند می توانند نسبت به واردات کالا اقدام نمایند.
  سوال دوم : خیر بدلیل اینکه محدو کردن مردم یک کشور به استفاده فقط از کالاهای تولیدی همان کشور باعث میشود بین تولیدکنندگان بازار رقابتی شکل نگیرد و وقتی رقابتی در کار نباشد کیفیت کالاهای تولیدی نیز افزایش پیدا نمیکند و این موضوع در پایین آمدن سطح رفاه افراد جامعه نیز تاثیر گذار می‌باشد

 23. مزیت تجارت خارجی برای کشور ها از جنبه های مختلف قابل سنجش است مثلاً از جنبه جهانی شدن اقتصاد دارای دو بعد است که یک بعد آن مربوط به آزادسازی تجارت بین المللی کالا و خدمات است که باعث می‌شود تولیدکنندگان در نقاط دوردست با هم در ارتباط باشند و بعد دیگر آن عبارت است از آزادسازی جریان سرمایه بین المللی و سرمایه گذاری بانکها موسسات مالی بزرگ و سرمایه داران در کشورهای مختلف و از دیگر مزایای تجارت خارجی می‌توان به وجود کشورهای با تکنولوژی و منابع طبیعی خوب اشاره کرد که کالاها را در اختیار دیگران می گذارند و برخی دیگر که به دلیل عدم توسعه و تکنولوژی واردکننده آن کالا هستند .
  در مورد سیاست‌های خودکفایی ذکر این نکته قابل توجه است که در جوامع امروزی فقط کالاهایی که مزیت مطلق دارندو تخصصی میباشند و یا مزیت نسبی دارند می توانند باعث ایجاد یک مزیت اقتصادی گردند .

 24. سلام استاد وقت بخیر جواب سوال اول
  اگر یه کشور خارجی بخواهد محصولی را تولید کنند ولی برای تولید ان محصول از منابع خوبی بر خوردار نباشد ولی یک کشور دیگر از منابع خوبی برخوردار باشد و به راحتی می تواند مواد اولیه ان محصول را تولید کند و در اختیار کشوری که برای تولید ان محصول مشکل داشت نیز قرار دهد به طور مثال کشور المان میخواهد ماشینی را تولید کند ولی در تهیه الیاژ ان مشکل دارند اگر المان بخواهد الیاژ ان را خودش تولید کند هم هزینه و هم زمان بیشتری را باید صرف کند در نتیجه این الیاژ را از کشوری مثلا ایران که در تولید الیاژ رتبه خوبی برخوردار است تهیه می کند این روند هم باعث چرخه اقتصادی در هر دو کشور میشود و از نیروی انسانی بیشتر برای تولید محصول استفاده می شود در نتیجه بیکاری در هر دو کشور کاهش میباد

 25. با سلام و درود تجارت جهانی زمانی سودمند خواهد که ما بتوانیم عرضه تقاضای با بین المللی جهات مساوی داشته باشیم وقتی که ما به عنوان یک مصرف کننده این دیدگاه را داریم و از واردات نسبت به صادرات بیشتره میشیم در واقع یک مصرف کننده مثلاً کشور هند اکثر کشورهای بزرگ دوست دارند در هند سرمایه گذاری کنند به علت این که بازار مصرف گسترده‌ای دارد. ما باید تقریباً خودمون و بی‌نیاز بکنیم از واردات موارد خیلی جزئی مثلا واردات چوب بستنی واردات خلال دندون وقتی که ما خودمون میتونیم تولید داشته باشیم چرا باید واردات انجام بدیم.

 26. با توجه به منابع طبیعی و تولیدات تخصصی که برخی کشور ها دارا هستند نیاز به تجارت خارجی است
  هر کشوری در زمینه ای تخصص دارد
  مواد طبیعی در برخی از کشور ها مو جود میباشد
  و به جای سرمایه گذاری روی هر موضوعی میتوان بهترین محصول را از بهترین تولید کننده در کشور ثانی تامین کرد و این موضوع نیز باعث ایجاد رقابت در تولید کنندگان داخلی نیز میشود و تولیدات داخلی نیز با کیفیت بهتری عرضه میگردد

 27. با سلام و احترام
  1: تجارت خارجی باعث می شود یک کشور از عقب ماندگی در بیاید یعنی با این تجارت هر کشور در مورد هر چیزی که تخصص دارند و میتوانند صادرش کند با کشوری که اون مورد را نیاز دارد مبادله میکنند این کار باعث میشود کشور ها در تجارتشان متوجه بشن که اگر کالایی را وارد کنند از هزینه صرف شده برای تولید اون کالا کمتر باشد .پس این ارتباطاطات با کشور هاست که باعث فرار از این عقب ماندگی ها و رشد آن کشور می شود.
  2: خیر هر چند هم یک کشور خودکفا باشد تو هر چیزی باز مواردی هست که وارد کردن اونها با کیفیت و هزینه کمتری خواهد بود.

 28. سوال 1)
  1-بعضی از کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع روبه رو هستند این کشورها می تواند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.2-بعضی از کشورها منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژِی تولید کالا را ندارند بر همین أساس به وارد کردن کالا اقدام می کنند.
  سوال 2)
  خیر، جوامع بشری برای رفع بهتر نیازهای خود به یکدیگر وابسته هستند و این وابستگی در جنبه های مختلف زندگی خود را نشان می دهد. در زمینه اقتصاد و تجارت نیز هیچ کشوری نمی تواند ادعای تأمین تمام نیازهای داخلی خود از تولیدات داخلی باشدمگر اینکه نسبت به تامین و بهره مندی بخش زیادی از کالاها و خدمات چشم پوشی کرده و به سطح بسیار پایینی اکتفا کند ودر چنین بازاری که تعداد تولیدکنندگان محدود و منحصر باشد بازار رقابتی شکل نمی گیرد. با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلف که در سراسر جهان تولید می شود هیچ دولتی قادر به محدود کردن بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالا نیست. در بهترین حالت برای چنین دولتی، افراد برای تأمین نیازهای خود اقدام به خروج از کشور، دریافت کالا و خدمات ممنوعه و نهایتا برگشت مجدد به آن کشور می کنند.

 29. در واقع تجارت خرید و فروش خدمت و کالا ست و اکثر کشورها با کمبود سرمایه های انسانی و مشکلات در تولید و نداشتن دانش فنی روبه رو هستند قطعا برای رفع این نیازها باید با کشورهای دیگر وارد مبادله شود.البته باید با هماهنگی و تدبیر این کار انجام شود.

 30. تجارات بین‌الملل این امکان را به کشورها می‌دهد که 1- فقط در تولید کالاها و خدمات تخصص داشته باشند که در آن مهارت دارند.2- هزینه پایین‌تر به دلیل تولید بیشتر 3-باعث تقویت رقابت در این بازار می‌شود 4-انتقال فناوری از یک کشور توسعه‌یافته به کشور درحال‌توسعه می‌شود5- اشتغال‌زایی بیشتر (بکارگیری نیروی انسانی بیشتر )
  تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.

 31. *پاسخ سوال اول*
  • کشورها ی صادر کننده می توانند با تکیه بر توانمندی خود نسبت به تولید کالاها و خدماتی متمرکز شوند که مختص منطقه آنها باشد.
  • تجارت خارجی باعث می شود یک کشور کالاها و خدمات با کیفیت بالا و قیمت های فوق العاده مقرون به صرفه بدست آورد تا نیاز مردم خود را مرتفع کند.
  • باعث ایجاد جریان رقابت در بازار محلی می شود.
  • تسهیل در انتقال فرایند ها و فناوری های تولید به کشورهای دیگر می شود.
  • توسط ارتباطی که کشورها با هم ایجاد می کنند باعث ایجاد شغل و تأمین اشتغال برای افراد گوناگون می شود.
  • به کشور های درحال توسعه کمک می کند با سرمایه گذاری کشور های توسعه یافته کم کم راه پیشرفت را طی کنند.
  *پاسخ سوال دوم*
  اقتصاد مقاومتی می تواند به عنوان یک استراتژی و راهبرد مورد استفاده قرار گیرد که باعث افزایش تولید ملی و بومی سازی آن شود ولی در عین حال چالش های اساسی در سر راه خود دارد که باعث مشکلات آتی در تحقق آن می گرددکه عبارتند از به عدم داشتن دانش و زیر ساخت های لازم و وابستگی درآمدی به نفت و …

 32. مزیت تجارت خارجی:
  – تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و شرکت های تولیدی جدید رو برای کشورهای در حال پیشرفت و توسعه فراهم می سازد.
  – موجب تسهیل فرایند تبادل دانش فنی و سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه می شود و اینگونه نوآوری رو ارتقاء می بخشد.
  – فرصت های تازه ای برای کشورهای کمتر توسعه یافته فراهم می کند و با افزایش سرمایه گذاری و بهبود بهره وری از طریق توسعه بخش خصوصی به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان کمک می کند.
  – موجب تقویت ارتباط بین ملت ها می شود.
  -به انتقال مستمر دانش و راه کارهای مفید بین شرکای تجاری می انجامد.

 33. با سلام و عرض ادب
  از نظر بنده ، انتخاب و یا اعلام مزیت خودکفایی دو بعد اساسی دارد
  یک بعد بین المللی و دو بعد داخلی
  در بعد بین المللی نیاز است که به دلیل تحریم های ظالمانه و موارد دیگر در بعضی از مواقع خودکفا بود و نیاز به هیچ کشور ثالثی نداشت
  این بی نیازی مزیت های فراوانی دارد و در هر شرایطی باعث میشود تا کشورهای سلطه گر نتوانند از قدرت تولیدی خود استفاده کنند و به کشورهای دیگر زور بگویند
  اما از منظر درونی نیز شاید نیاز نباشد به خودکفایی در بعضی از موارد
  همانند گندم
  که به نظر بنده این خودکفایی خیابت به نسل های بعدی ایران بود و با توجه به کشور ایران که کشوری گرم و خشک است این خودکفایی یعنی نابودی زیرساخت های آبی کشور
  و یا خودکفایی در تولید چوب بستنی ، کاغذ ، محصولات چوبی و یا موارد از این دست که با توجه به اهمیت وجود درخت برای ایران ، این خودکفایی یعنی زدن تیشه به ریشه های جنلگل های ایران و نابودی زیرساخت های تولید اکسیژن و هوای پاک ایران
  خودکفایی به معنی کلمه نیاز به بررسی و تحقیق فراوان دارد و فقط به عنوان یک کلمه نمیتوان گفت خوب است و یا بد
  به نظر بنده هم خوب است و هم بد
  هم عالی است و هم فاجعه

 34. توسعه ی تولید مساوی با صادرات بیشتر و تجارت امکان نزدیکی به بازارها و تولید جدید را فراهم می آورد

 35. در زمینه اقتصاد و تجارت، هیچ کشوری نمی تواند ادعای تأمین تمام نیازهای داخلی خود از تولیدات صرفا داخلی باشد. مگر اینکه نسبت به تأمین و بهرمندی بخش زیادی از کالاها و خدمات جهان چشم پوشی کرده و به سطح بسیار پایینی از صرفا نیازهای اولیه بشر آنهم با کیفیت نازل برای جامعه اکتفا کند. مانند اقتصاد معیشتی انسانهای اولیه امروزه به سختی می توان کشوری را پیدا کرد که خودکفا باشد. با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلفی که در سراسر جهان تولید می شود، هیچ دولتی قادر به محدود کردن و بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالاها نیست.
  جهانی شدن اقتصاد دارای دو بعد است. یک بعد آن مربوط به آزادسازی تجارت بین‌المللی کالاها و خدمات که باعث می‌شود تولیدکنندگان در نقاط دوردست با هم در ارتباط باشند. و بعد دیگر آن عبارت است از آزادسازی جریان سرمایه بین‌المللی و سرمایه گذاری بانکها ، موسسات مالی بزرگ و سرمایه داران در کشورهای مختل است.
  ویژگی جهانی شدن در اثر رشد توسعه تکنولوژی سبب شد که همه جنبه‌های اقتصاد در یک گستره جهانی ادغام یا مرتبط شده و تبادلات و تعاملات اقتصادی و تجاری در سطح جهانی به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یابد.
  محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی بدلیل کوچک شدن دامنه محصولات و کاهش کیفیت کالاها، باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم می شود و استفاده از کالاهای خارجی در افزایش سطح زندگی مردم یک جامعه بسیار مؤثر است.
  مثال کشوری را در نظر بگیرید که در آن تنها یک یا چند تولیدکننده (ایرانخودرو و سایپا) خودرو فعالیت می کنند و هیچ خودرو خارجی اجازه ورود به آن کشور را نداشته باشد یا بصورت بسیار محدود این امکان وجود داشته باشد.

 36. تجارت خارجی علاوه بر اینکه امکان استفاده از منابع سایر کشورها را در اختیار یک کشور قرار میدهد، اثر مستقیم بر درآمدهای ارزی کشورها نیز دارد و از این طریق با تامین منابع ارزی، کشورها امکان سرمایه گذاری های لازم را فراهم می کنند.از طرف دیگر توسعه صادرات امکان استفاده از امکانات بازارهای جهانی برای رشد تولیدات داخلی را مهیا می کند.
  از این طریق واحدها و بنگاههای تولیدی داخلی را قادر می شوند تا از محدودیت های بازار داخلی رهایی یایند. با توسعه تولید به منظور صادرات بیشتر، علاوه بر درآمدهای ارزی از صرفه های اقتصادی حاصل از مقیاس تولید بیشتر نیز بهره کافی ببرند .
  در باب سیاست خود کفایی باید گفت که این نظریه در مقایسه با تجارت آزاد ،در ظاهر جالب و جامعه دوستانه به نظر می آید،‌چرا که تولید کننده داخلی حمایت می شود و تعرفه های گمرکی به حدی بالا تدوین می شود که کالای مشابه خارجی امکان ورود پیدا نکند. اما در عمق ماجرا و در دراز مدت بسیار به پیکره اقتصاد آسیب وارد می شود. شاید برای چند کالای محدود که از لحاظ منبع بسیار غنی و وافر باشد- مثل معادن مس و آهن در ایران – بتوان سیاست خودکفایی را پیاده کرد ،‌اما قطعا بسط دادن این سیاست به دیگر حوزه ها و کالاها چیز جز مرگ تدریجی اقتصاد را به دنبال نخواهد داشت.

 37. مزیت تجارت خارجی برای کشور های خارجی عبارت است از:
  1-بعضی از کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع روبه رو هستند این کشورها می تواند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
  2-بعضی از کشورها منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژِی تولید کالا را ندارند بر همین أساس به وارد کردن کالا اقدام می کنند.

  گاسخ سوال دوم:
  خیر، با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد بشر از کالاها و خدمات مختلف که در سراسر جهان تولید می شود هیچ دولتی قادر به محدود کردن بستن مرزهای کشور و جلوگیری از ورود انواع کالا نیست. در بهترین حالت برای چنین دولتی، افراد برای تأمین نیازهای خود اقدام به خروج از کشور، دریافت کالا و خدمات ممنوعه و نهایتا برگشت مجدد به آن کشور می کنند

 38. خرید و فروش کالاها باعث می شود که نیازها برآورده شود و همه کشورها به تجارت با یکدیگر نیاز دارند و اگر کشوری وارد بازار جهانی و تجارت نشود پس طبیعتا رقیبی نخواهد داشت تا کیفیت محصولات خود را بالا ببردک.اهش هزینه نهاده‌های تولیدی و افزایش ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی و موجب افزایش رقابت‌پذیری کشورها می‌شودبا تقویت روابط بین ملت ها به گسترش صلح و ثبات در جهان کمک کند با تقویت اقتصاد مولد به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید با سطح درآمد بالاتر کمک می‌کند.

  1. 1- یکی ازمزایای تجارت خارجی به وجود آمدن رقابت بین کالاهای تولید داخل و کالاهای خارجی و افزایش کیفیت کالاها ودرنتیجه افزایش سطح رفاه درزندگی مردم یک جامعه می باشد ودیگر اینکه کشورهایی که از منابع طبیعی محروم هستند ونمی توانند خودشان کالا تولید کنند کالاهای مورد نیازشان را از طریق کشورهایی که منابع طبیعی فراوانی دارند تهیه می کنند و نیز کشورهایی که فاقد تکنولوژی تولید هستند می توانند با وارد کردن کالاهای خارجی نیازشان را رفع کنند.
   2- خیر ، به دلیل اینکه اولا هیچ کشوری نمی تواند مدعی تامین تمام نیازهای داخلی خود از تولیدات صرفا داخلی باشد وثانیا محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی به دلیل عدم وجود رقابت واطمینان تولید کنندگان داخلی از میزان فروش محصولاتشان ، کیفیت کالاها کاهش یافته و در نتیجه باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم آن کشور می شود.

  2. پاسخ سوال 2: به نظر بنده در جامع امروزی که اقتصاد لحظه ایی پیشرفت می کند اگر بخواهیم خودکفا باشیم اقتصاد پیشرفت آنچنانی نمی‌کند وحتما کشور برای ایجاد رفاه ویک اقتصاد قوی احتیاج به تعامل ورابطه با کشورهای توسعه یافته دارد،

 39. تجارت به صورت داخلی و بسته در عصر حاضر به هیچ عنوان نمیتواند نیازهای یک کشور را براورده کند دسترسی به بازار های جهانی باعث رونق اقتصادی در کشور میشود و ایجاد اشتغال زایی و تقویت صنعت در کشورها مختلف میشود کاهش هزینه نهاده‌های تولیدی و افزایش ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی و موجب افزایش رقابت‌پذیری کشورها می‌شود.

 40. تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند
  تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.

 41. تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند
  تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.

 42. مزیت تجارت خارجی : بعضی کشورها از منابع طبیعی محروم و بعضی دیگر با وفور این منابع رو به رو هستند. این کشورها می‌توانند کالا تولید کنند و در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
  بعضی کشورها منابع طبيعی دارند ولی تکنولوژی تولید کالا را ندارند، بر همین اساس به وارد کردن کالا اقدام کرده‌اند. دلیل انتخاب سیاست خودکفایی : محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی بدلیل کوچک شدن دامنه محصولات و کاهش کیفیت کالاها، باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم می شود و استفاده از کالاهای خارجی در افزایش سطح زندگی مردم یک جامعه بسیار مؤثر است.(اسماعیل پور،بازاریابی بین المللی)

  بطور مثال کشوری را در نظر بگیرید که در آن تنها یک یا چند تولیدکننده خودرو فعالیت می کنند و هیچ خودرو خارجی اجازه ورود به آن کشور را نداشته باشد یا بصورت بسیار محدود این امکان وجود داشته باشد.

  در چنین محیط بازاری که تعداد تولید کنندگان محدود و منحصر است، بازار رقابتی شکل نمی گیرد و تولید کنندگان بدلیل اینکه رقابتی برای بدست آوردن سهم بیشتر بازار ندارند و از میزان فروش خود اطمینان دارند، لزومی به افزایش کیفیت محصولات خود نمی بینند، و در نتیجه سطح رفاه مصرف کنندگان نسبت به کشورهای دیگر کاهش پیدا می کند.

 43. ۱_ با توجه به اینکه منابع طبیعی و تکنولوژی تولید کالا در جوامع مختلف به تساوی پراکنده نشده بنابراین کشورها تجارت می‌کنند تا به منفعت برسند .

  ۲_ سیاست خودکفایی نمی‌تواند برای یک کشور مزیت باشد چون صنایع به فکر ارتقا و بهبود کیفیت نمی افتند و می‌توان گفت که تجارت بين المللی باعث افزایش رونق اقتصادی و ورود سرمایه به کشور می‌شود.

 44. علي نظري جواب سوال اول

  اول اينكه در بعضي از كشورها منابع طبيعي بسيار بوده ودر بعضي از كشورها منابع بسيار كم و يا اصلا وجود ندارد اين كشورها ميتوانند كالا توليد كنند در اختيار كشورهاي ديگر قرار بدهند و مورد دوم بعضي از كشورها منابع طبيعي دارند ولي تكنولوژي توليد كالا را ندارند كه آن كالاها را از كشور هاي ديگر وارد مي كنند

 45. ۱. تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند.۲. تجارت به کشورهای درحال‌توسعه کمک می‌کند تا هزینه نهاده‌های تولید را کاهش دهند، به منابع مالی جدید دسترسی پیدا کنند، ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی خود را بالا ببرند و جایگاه بهتری در زنجیره تأمین جهانی کسب کنند. ۳. تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.۴. تجارت موجب تسهیل فرآیند تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه می‌شود و از این طریق نوآوری را ارتقا می‌بخشد.۵. تجارت آزاد بازارهای جدیدی را به روی کسب‌وکارهای محلی می‌گشاید و با رفع موانع غیرضروری، صادرات را برای آنها تسهیل می‌کند.۶. تجارت موجب گستردگی منابع تأمین کالاها و خدمات شده و فضای رقابتی در بازارها ایجاد می‌کند تا مصرف‌کنندگان گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشند و هزینه کمتری بپردازند.۷. تجارت به انتقال مستمر دانش و راهکارهای مفید بین شرکای تجاری می‌انجامد و از این طریق نقش بسیار مهمی در بهبود استانداردهای کیفی و زیست‌محیطی و نیز توانمندی نیروی کار ایفا می‌کند.

 46. تجارت بصورت داخلي فايده اي ندارد . تجارت هر كشوري را از عقب ماندگي نجات مي دهد . با تجارت خارجي مي توان سرمايه هاي زيادي وارد كشور كرد .

 47. مي توان با شناخت بازار جهاني و استفاده از مزيت نسبي و توسعه در عرصه اقتصاد جهاني بهبود بخشيم تا كشور در مسير تحولات اقتصادي قرار گيرد و كشور در صورت صدور كالايي كه در آن مزيت دارند و با وارد كردن كالايي كه در آن مزيت ندارند بكندهر دو كشور نفع خواهد برد.

 48. تجارت بین الملل باعث توزیع منابع و امکانات طبیعی و همچنین نیروی کار و منابع انسانی می باشد و این کار موجب میشود به آسانی از تمامی منابع و امکانات استفاده شود. همچنین تجارت بین الملل باعث می شود که رقابت در سطح جهانی افزایش پیدا کند و تولیدکنندگان بدنبال این باشند که بهترین کیفیت را تولید و عرضه نمایند.

 49. خریدوفرپش کالاباعث می شود که نیازها تامین کردد اکرمشوری وارد بازار جهانی نشود پس رقیبی نخواهد داشت وسبب کاهش کیفیت محصولات خود میشود وکلیه ی کشورهانیازمند تعامل وداد وستذباهم هستند بابالا رفتن سطح رفاه وفناوری این احساس نیاز بیشتر میشود

 50. تجارت و خرید وفروش کالا و خدمات است که نیاز ها و خواسته های ما را براورده میکند امروزه هیچ کشوری از نظر منابع و مواد خام و کالاهای صنعتی خودکفا و بی نیاز از مبادله با سایر دنیا نمیباشد

 51. اگر کشوری بتونه کالایی را ارزانتر از کشور دیگری تولید کنه و کشور مقابل نیز کالای دیگری را ارزانتر از کشور اول تولید کند، هریک از کشورها در تولید کالایی که ارزانتر تولید کرده‌اند مزیت دارند. بنابراین هریک از کشورها چنانچه مبادرت به صدور کالایی که در آن مزیت دارند و ورود کالایی که در آن مزیت ندارند بکنند ، هر دو کشور از این مبادله نفع خواهند برد..

 52. رشد اقتصادی هر کشور در کالاهای تولید همان کشور است اگر کالا با کیفیت متوسط و رو به بالا در داخل تولید شوند هم باعث ایجاد شغل میشود و هم میتواند کالاها را صادر کند و بسیار رشد اقتصادی بالا می رود و هم اینکه نیازهای مردم ان کشور تا حدودی براورده میشود و مردم برای تهیه کالا مجبور به خرید کالاهای خارجی نمیشوند.

 53. تجارت خرید و فروش خدمت و کالا ست و هر کشوری با کمبود سرمایه های انسانی و مشکلات در تولید و نداشتن دانش فنی روبه روست قطعا برای رفع این نیازها باید با کشورهای دیگر وارد مبادله شود

 54. محدود کردن مصرف فقط در حد تولیدات داخلی بدلیل کوچک شدن دامنه محصولات و کاهش کیفیت کالاها، باعث پایین آمدن سطح زندگی مردم می شود و استفاده از کالاهای خارجی در افزایش سطح زندگی مردم یک جامعه بسیار مؤثر است.
  خرید و فروش کالاها باعث می شود که نیازها برآورده شود و همه کشورها به تجارت با یکدیگر نیاز دارند و اگر کشوری وارد بازار جهانی و تجارت نشود پس طبیعتا رقیبی نخواهد داشت تا کیفیت محصولات خود را بالا ببرد و باعث می شود کالایش نسبت به سایر کشورها بی کیفیت باشد

 55. تجارت خارجی از این لحاظ مزیت داره که با توجه به محدودیت منابع طبیعی و تولید انواع کالاها در هر کشور باعث میشه تا کشور ها با هم تجارت بین المللی داشته باشند .اگر کشوری به تجارت جهانی و اقتصاد بین المللی نپیوندد تولیدکنندگان ان کشور با توجه به نبود رقبا با محصولات باکیفیت دیگر تلاشی برای پیشرفت و ارتقا کیفیت محصولات خود نخواهند داشت و همچنین با پیوستن به تجارت جهانی امکان مبادله کالاهای با کیفیت و با قیمت تمام شده پایین با دیگر کشورها امکان منفعت بردن از این مبادله بالا میرود

 56. تجارت یک مساله چند وجهی است و خرید و فروش کالاها و ارتباطبا کشور های مختلف باعث رفع نیازها شده و کالاها با قیمت کمتر به دست مشتری می رسد و لزوما هر کشوری همه مواد مورد نیاز خود را ندارد و طبعا باید یک سری محصولات را از کشورهای دیگر وارد کند و محصولات مازاد خود را صادر نماید

  1. به جرات می توانیم بگیم که تجارت برون مرزی وجذب سرمایه ازسایر کشورهای جهان، دستاوردهای اقتصادی خوبی داره وزندگی بهتری برای شهروندان کشور فراهم می کند تجارت خارجی به کشورهای مخصوصا درحال توسعه کمک می کند که هزینه های نهادهای تولیدرا کاهش دهند وبه منابع مالی جدید دست پیدا کنند، ارزش افزوده کالاهای تولیدی خودرا بالا ببرند وبه عبا ت دیگر موجب افزایش رقابت پذیری کشورهای در حال توسعه می شود. تجارت موجب تبادل دانش فنی وسرمایه گذاری درتحقیق وتوسعه می‌شود. واز این طریق نوآوری ایجاد می شود وهمچنین با زارهای جدیدی را برای کسب وکارهای محلی باز می کند وصادرات را برای آنها آسان می کند

 57. اگر کشوری بتواند کالایی را ارزانتر از کشور دیگری تولید کند و کشور مقابل نیز کالای دیگری را ارزانتر از کشور نخست تولید کند، هریک از کشورها در تولید کالایی که ارزانتر تولید کرده‌اند مزیت دارند. بنابراین هریک از کشورها چنانچه مبادرت به صدور کالایی که در آن مزیت دارند و ورود کالایی که در آن مزیت ندارند بکنند ، هر دو کشور از این مبادله نفع خواهند برد یا حالتی که هزینه ی فرصت تولید یک کالا در یک کشور کمتر از هزینهٔ تولید همان کالا در کشور دیگر باشد

 58. خرید و فروش کالاهاباعث می‌شود که نیازها برآورده شود کشوری که بخواد خودکفا باشد بهترین کار اینست که در کالاهایی که مواد اولیه و نیروی انسانی مناسب و تخصص لازم را دارد تمرکز کند
  تجارت یک امر تک بعدی و داخلی نیست و با آن می‌توان سرمایه وارد کشور نمود

 59. از نظر من تجارت خارجی از این لحاظ مزیت داره که با توجه به محدودیت منابع طبیعی و تولید انواع کالاها در هر کشور باعث میشه تا کشور ها با هم تجارت بین المللی داشته باشند و از تکنولوژی و منابع دیگر کشورها جهت رفاه بیشتر مردم استفاده بشه

 60. تجارت یک امر تک بعدی و داخلی نبوده و با ان میتوان سرمایه وارد کشور نمود و ضعفهایی مثل کمبود نیروی انسانی ، مشکلات تولید و فقدان فناوری را میتوان رفع نمود

 61. امروزه کلیه کشورهای جهان نیازمند تعامل و دادوستد با یکدیگر هستند زیرا با کسترش تکنولوژی و بالا رفتن سطح رفاه و زندگی نیاز همه کشورها به کمترین سطح برابر زندگی یکسان و بدلیل عدم دارا بودن مواد اولیه و فناوری یکسان نیازمند ارتباط ودادو ستد بایکدیگر هستند

 62. کشوری که بخواهد خود کفا باشد و بی میل به واردات و صادرات خود را نشان دهد از اقتصاد دنیا عقب میماند و حتی در خطر فروپاشی قرار میگیرد.بهترین کار این است که در کالاهایی که مواد اولیه ،نیروی انسانی مناسب و تخصص لازم را دارد تمرکز کند و مازاد تولیدش را صادر کند و به جای آن کالاهایی را که در کشور زیرساخت مناسب تولید را ندارد از کشورهای دیگر وارد کند تا قیمت تمام شده پایینتری برای مردم خود در خرید این کالاها فراهم کند.

 63. حضور کشورها در عرصه تجارت نقش بسیار مهمی در بهتر شدن نرخ رشد تولید داخلی آنها دارد و هیچ کشوری نتوانسته بدون تجارت و جذب سرمایه و فناوری از سایر کشورهای جهان، دستاورد اقتصادی داشته و زندگی بهتری برای ملت فراهم سازد.
  اهمیت تجارت خارجی برای کشورها
  ۱. باعث کاهش فقر در کشور میشود.
  2.کاهش هزینه نهاده‌های تولیدی و افزایش ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی و موجب افزایش رقابت‌پذیری کشورها می‌شود.
  3.با امکان دسترسی به بازارهای جدید باعث متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها میشود
  4.موجب افزایش تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری و افزایش نوآوری میشود
  5. موثر در بازشدن بازارهای کسب‌ وکار و تسهیل صادرات میشود.
  ۶.با تنوع محصولات مصرف‌کنندگان با هزینه کمتر گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارند .
  7. با انتقال دانش استانداردهای کیفی و زیست‌محیطی و نیز توانمندیها بالا می رود .

  ۸.باگستردگی منابع تأمین کالاها و خدمات، هزینه خرید کاهش یافته و بار مالی دارد .
  9. با تقویت روابط بین ملت ها به گسترش صلح و ثبات در جهان کمک کند
  10. با تقویت اقتصاد مولد به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید با سطح درآمد بالاتر کمک می‌کند.

 64. خرید و فروش کالاها باعث می شود نیازها برآورده شود و همه کشورها به تجارت بایکدیگرنیاز دارند و اگرکشوری وارد بازار جهانی و تجارت نشود پس قطعا رقیبی نخواهد داشت تا کیفیت محصولات خود را بالا ببرد و باعث می شود کالایش نسبت به سایر کشورها بی کیفیتباشد و برعکس

 65. خرید و فروش کالاها باعث می شود که نیازها برآورده شود و همه کشورها به تجارت با یکدیگر نیاز دارند و اگر کشوری وارد بازار جهانی و تجارت نشود پس طبیعتا رقیبی نخواهد داشت تا کیفیت محصولات خود را بالا ببرد و باعث می شود کالایش نسبت به سایر کشورها بی کیفیت باشد و برعکس

 66. هر کشوری در این است که به تخصصی شدن در تولید و ارائه کالاها و خدماتی بپردازد که از نظر نسبت قیمتها در آن بهترین است و با مبادله مازاد آن با کشورهای دیگر، نیاز خود به کالاها و خدمات دیگر را تأمین کند. مللی که سعی می‌کنند خودکفا باشند در واقع به نوعی فقر را در میان مردم خود گسترش می‌دهند، چرا که با تولید کالاهایی که در تولید آن‌ها بهترین نیستند، آن کالا را با قیمتی بالاتر از قیمتی که کشورهای دیگر می‌توانستند ارائه دهند به مردم خود می‌فروشند، در حالی که می‌توانستند با آزاد گذاشتن مردم شان برای تولید کالاهایی که در تولید آن‌ها بهترین اند، نهایت بهره‌وری و سود را از آن ایشان سازند. رابرت تورنز نیز دیگر اقتصاد دانی است که گفته می‌شود هر چند نه به صورت کتاب ریکاردو مدون و شفاف، ولی به این بحث مزیت نسبی پرداخته‌است.

 67. فع هر کشوری در این است که به تخصصی شدن در تولید و ارائه کالاها و خدماتی بپردازد که از نظر نسبت قیمتها در آن بهترین است و با مبادله مازاد آن با کشورهای دیگر، نیاز خود به کالاها و خدمات دیگر را تأمین کند. مللی که سعی می‌کنند خودکفا باشند در واقع به نوعی فقر را در میان مردم خود گسترش می‌دهند، چرا که با تولید کالاهایی که در تولید آن‌ها بهترین نیستند، آن کالا را با قیمتی بالاتر از قیمتی که کشورهای دیگر می‌توانستند ارائه دهند به مردم خود می‌فروشند، در حالی که می‌توانستند با آزاد گذاشتن مردم شان برای تولید کالاهایی که در تولید آن‌ها بهترین اند، نهایت بهره‌وری و سود را از آن ایشان سازند. رابرت تورنز نیز دیگر اقتصاد دانی است که گفته می‌شود هر چند نه به صورت کتاب ریکاردو مدون و شفاف، ولی به این بحث مزیت نسبی پرداخته‌است.
  من با این نظریه کاملا موافق هستم

 68. اگر کشوری به تجارت جهانی و اقتصاد بین الملل نپیوندد تولید کنندگان داخلی با توجه به نبود رقبا با محصولات با کیفیت دیگر تلاشی برای بالا بردن کیفیت محصولات خود نخواهند کرد و همچنین با پیوستن به تجارت بین الملل امکان مبادله کالاهایی که در دیگر کشورها با کیفیت و قیمت تمام شده پایین در دسترس خواهند بود که این باعث سود و منفعت به طرفین مبادله خواهد شد

  1. تجارت و خرید وفروش کالا و خدمات است که نیاز ها و خواسته های ما را براورده میکند امروزه هیچ کشوری از نظر منابع و مواد خام و کالاهای صنعتی خودکفا و بی نیاز از مبادله با سایر دنیا نمیباشد

 69. اگر کشوری به تجارت جهانی و اقتصاد بین المللی نپیوندد تولیدکنندگان ان کشور با توجه به نبود رقبا با محصولات باکیفیت دیگر تلاشی برای پیشرفت و ارتقا کیفیت محصولات خود نخواهند داشت و همچنین با پیوستن به تجارت جهانی امکان مبادله کالاهای با کیفیت و با قیمت تمام شده پایین با دیگر کشورها امکان منفعت بردن از این مبادله بالا میرود

 70. اگر کشوری به بازار جهانی و اقتصاد بین المللی نپیوندد از انجایی که دیگر کالاهای با کیفیت سایر کشورها اجازه ورود به ان کشور را نخواهند داشت پس تولید کنندگان ان کشور رقیبی برای خود نخواهند دید تا کیفیت محصولاتشان را بالا ببرند و کلا محصولات بی کیفیت به دست مصرف کنندگان خواهد رسید در ضمن تجارت با دیگر کشورها باعث می شود که محصولی که در کشور گرانتر تولید می شود و همان محصول در کشوری دیگر ارزانتر و با کیفیت بالا تولید می شود وارد شود و همچنین بر عکس ممکن است کالای در کشور نسبت به سایر کشورها ارزانتر تولید شود که با مبادله این کالاها هر کدام از طرفین به سود و منفعت خواهند رسید و این یکی از مزیتهای مهم تجارت بین المللی به حساب می اید

 71. به نظر بنده در شرایط فعلی نیاز داریم با شناخت بازارهای جهانی، بهره گیری از تئوری مزیت نسبی و با سیاست توسعه صادرات، نقش ناچیز خود را در عرصه اقتصاد جهانی بهبود بخشیم و توانایی و ظرفیت های بالقوه اقتصادی کشور را به سطح بهره وری و کارآیی لازم سوق دهیم تا اقتصاد کشور در مسیر تحولات اقتصادی جهانی قرار گیرد و فاصله به وجود آمده تقلیل یابد. صدور مواد خام (نفت، گاز، معادن و…) بدون ایجاد ارزش افزوده لازم مزیت نسبی محصولات ملی را به شدت کاهش خواهد داد و اقتصاد کشور در بلندمدت نمی تواند هزینه های رو به تزاید خود را پوشش دهد و فرصتی برای سرمایه گذاری و جریان بازتولید فراهم نمی شود. از این رو، باید از شرایط جهانی حداکثر استفاده را کرد تا در آینده نقش ایران در اقتصاد منطقه از درجه نخست و در اقتصاد جهان در گام بعد در شأن و منزلت این سرزمین قرار گیرد.
  سپاس

 72. در پاسخ به سئوال ” اگر کشوری در هیچ کالایی مزیت مطلق نداشته باشد، باید تمام تولیدکنندگان آن کشور بیکار شوند؟
  می توان گفت : چنانچه کشوری بتواند کالایی را ارزانتر از کشور دیگری تولید کند و کشور مقابل نیز کالای دیگری را ارزانتر از کشور نخست تولید کند، هریک از کشورها در تولید کالایی که ارزانتر تولید کرده‌اند مزیت دارند. بنابراین هریک از کشورها چنانچه مبادرت به صدور کالایی که در آن مزیت دارند و ورود کالایی که در آن مزیت ندارند بکنند ، هر دو کشور از این مبادله نفع خواهند برد یا حالتی که هزینه ی فرصت تولید یک کالا در یک کشور کمتر از هزینهٔ تولید همان کالا در کشور دیگر باشد.

 73. تجارت خرید و فروش کالاها و خدماتی است که نیازها یا خواسته های ما را برآورده میکند و امروزه هیچ کشوری از نظر منابع و مواد خام و کالاهای صنعتی خود کفا و بی نیاز از مبادله با سایر نواحی جهان نیست.

 74. تجارت بصورت داخلی و تک بعدی معنایی ندارد، ارتباطات تجاری بسیار وسیع بوده که هر کشوری را از عقب ماندگی و درجا زدن نجات می دهد. با تجارت خارجی به راحتی می توان سرمایه های بیشتری وارد کشور نمود . هر کشوری ممکن است با مشکلاتی از قبیل کمبود نیروی انسانی، ضعف در تولید، عدم توانایی در بکارگیری و راه اندازی فناوری های جدید روز دنیا و نبود منابع درآمد زایی روبرو باشد. با این حال تجارت خارجی می تواند بهترین راه گریز از تنگناها باشد و پویایی و رونق را به یک کشور بیاورد .

  1. تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند.تجارت به کشورهای درحال‌توسعه کمک می‌کند تا هزینه نهاده‌های تولید را کاهش دهند، به منابع مالی جدید دسترسی پیدا کنند، ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی خود را بالا ببرند و جایگاه بهتری در زنجیره تأمین جهانی کسب کنند. به عبارتی تجارت موجب افزایش رقابت‌پذیری کشورهای درحال‌توسعه می‌شود.تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.

   1. تجارات بین‌الملل این امکان را به کشورها می‌دهد که 1- فقط در تولید کالاها و خدمات تخصص داشته باشند که در آن مهارت دارند.2- هزینه پایین‌تر به دلیل تولید بیشتر 3-باعث تقویت رقابت در این بازار می‌شود 4-انتقال فناوری از یک کشور توسعه‌یافته به کشور درحال‌توسعه می‌شود5- اشتغال‌زایی بیشتر (بکارگیری نیروی انسانی بیشتر )
    تجارت امکان دسترسی به بازارهای جدید و نهاده‌های تولیدی جدید را برای کشورهای درحال‌توسعه فراهم می‌سازد و از این طریق نه‌تنها به متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنها کمک می‌کند، بلکه منحنی امکانات تولید آنها را نیز بالاتر می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.