چگونه مشتریان وفادار پیدا کنیم؟

چگونه مشتریان وفادار پیدا کنیم؟
Print

یکی از دغدغه های صاحبان کسب وکارها این سوال است که ” چگونه مشتریان وفادار پیدا کنیم؟” یا اینکه ” چگونه باید رفتار کنیم تا مشتریان خود را وفادار کنیم؟

شرکت ها به منظور پیدا کردن مشتریان وفادار باید اقدامات و کارهایی فراتر از از انتظارات آنها انجام دهند.

اگر نتوانیم بهتر از گذشته یا بهتر از رقبا نسبت به به رفع نیازها و خواسته مشتریان خود عمل کنیم نمی‌توانیم آنها را برای خود نگهداریم.

برای مشتریان کیفیت کالا مهم است؟

بله اما امروزه برای مشتریان فقط کیفیت کالا اهمیت ندارد. عوامل بسیار زیادی در شکل گیری انتظارات آنها تاثیر گذار است.

محل و دسترسی راحت به عرضه کننده، سهولت در پرداخت، آرامش و آسایش در هنگام خرید، راحتی مشتری در انتقال کالا به محل استفاده و عوامل بسیار زیاد دیگری هستند که انتظارات مشتریان را تغییر داده است.

آنچه اهمیت دارد این است که شما باید جلوتر از انتظارات آنها حرکت کنید.

وفاداری از طریق یکی شدن با مشتریان

یکی از عوامل مهم روانشناختی در ایجاد وفاداری این است که بتوانید احساس مشترکی با مشتریان ایجاد کنید. برای ایجاد حس وفاداری در مشتریان یک مشتری باید احساس تعلق به برند و نام تجاری پیدا کند.

احساس تعلق به یک نام تجاری به این معناست که شرکت مربوطه توانسته است ارزش ها و باورهای مشترکی را با مشتریان ایجاد کند. مشتریان از احساس تعلق و نیز همراهی با کسانی که ارزش ها و عقاید مشابهی دارند احساس لذت می کند.

ارتباط پس از فروش

مشتریان ممکن است محصول یا خدمات شما را دوست داشته باشند، اما اگر احساس ارزش و احترام نکنند، بعید است که بتوانند ارتباط عاطفی مثبتی با برند شما برقرار کنند.

بیشتر مشتریان این تصور را دارند که تمام ارزش و احترامی که فروشنده برای ما قائل است تا بستن قرارداد و نهایی شدن فروش می باشد. شما باید پس از فروش کالا نیز با مشتریان خود در ارتباط باشید و به بهانه های مختلف مانند خدمات پس از فروش یا گرفتن بازخورد از مصرف کالا با او ارتباط بگیرید.

علاوه بر ارائه خدمات دوستانه در هنگام خرید، عامل کلیدی خدمات دهی خوب بعد از ارائه و فروش محصول و دریافت صحیح بازخورد‌هاست.

سوالاتی برای یادگیری بیشتر

پاسخ خود را در مورد سوال زیر در قسمت دیدگاه بنویسید.

چگونه می توان در مشتری احساس تعلق به برند ایجاد کرد؟

خدمات پس از فروش چقدر در ایجاد وفاداری مشتریان مؤثر است؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

4 پاسخ

 1. خدمات پس از فروش اگر با دقت و در جهت رفع کامل نیازهای مشتری باشد و رضایت کامل داشته باشد می تواند در وفاداری مشتری تاثیر بگذارد

 2. ارائه محصول واقعی و با کیفیت و همراه شدن با مشتریان در خصوص بررسی نیاز و خواسته هایشان و برطرف کردن دغدغه های اساسی مشتریان که به همین منظور محصول مارا خرید کرده اند و برقراری یک ارتباط مستمر و مثبت با آنها پس از خرید محصول میتواند بزرگترین راه حل یک شرکت در خصوص ایجاد و نگهداشت مشتریان خوب و وفادار باشد .

 3. وفاداری به برند برای هر کسب و کار در حال رشد بسیار مهم است. اصل پارتو را بخاطر بسپارید! وفاداری به برند به شما کمک می‌کند تا مشتری پرسود را پرورش دهید تا بتوانید فروش بالایی داشته باشید و جامعه‌ای از مشتریان خوشحال ایجاد کنید.

  در واقع، مشتریان وفادار به برند هدیه‌ای هستند که دائماً به شما سود می‌رسانند. اگر آن‌ها از محصولات شما راضی باشند، احتمالاً نظرات خود را ارائه می‌دهند، به دوستان و خانواده خود می‌گویند و از برند شما طرفداری می‌کنند. این امر به شما کمک می‌کند مخاطبان را افزایش داده و وفاداری به برند خود را گسترش دهید.

  عددها خودشان گویای مطلب هستند. گزارش شده است که ۶۰٪ از مصرف‌کنندگان در مورد برندی که به آن وفادار هستند به دوستان و خانواده خود خواهند گفت و ۳۷٪ از آن‌ها به صورت آنلاین درباره این برند نظر خواهند داد. علاوه بر این، ۵۰٪ از وفاداران برندهای خرده‌فروشی برای خرید شخصی از برندهای مورد علاقه خود حاضر می‌شوند و ۵۶٪ حداقل هفته‌ای یک بار پیام‌های مربوط به آن برندها را بررسی می‌کنند.

 4. هویت برند عبارت از ارزش‌ ها، نحوه ارتباط با محصول، ارتباط با مخاطب و در اصل همان احساسی است که تمایل دارید افراد در تعامل با برند شما آن را تجربه کنند. در واقع، هویت برند را می‌ توان به عنوان شخصیت کسب و کار و وعده‌ ای دانست که برای محقق کردن آن تلاش می‌ کنید تا بتوانید میزان وفاداری مشتری و نرخ حفظ مشتری را افزایش دهید. به قول Jeff Bezos، «برندینگ یعنی همان چیزی که مردم پشت سر شما می‌ گویند.»

  برندینگ قوی، هویت، چهره و اعتبار خوبی برای برند ایجاد کرده و شرایطی را ایجاد می‌ کند که نام تجاری بتواند بیانیه ماموریت خود را تهیه کرده و اعتماد عمومی را به خود جلب کند. به این ترتیب، نام تجاری مذکور می‌ تواند افراد گوناگونی که با محصولات و خدمات ارائه شده ارتباط برقرار می‌ کنند را به خود جذب کند. با این حال، این افراد تنها در صورتی به مشتری تبدیل خواهند شد که قادر باشند با هویت برند ارتباط برقرار کرده و به آن احساس تعلق خاطر داشته باشند. یک محصول خوب مشتری ایجاد می‌ کند؛ این در حالی است که یک برند خوب افراد را به طرفداران خود تبدیل می‌ کند.
  در جهانی که رقبای شما فقط و فقط یک کلیک با شما فاصله دارند، وفاداری مشتری واقعاً یک علم فروش جدید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.