گمرک

گمرک
Print

تمام کالاها برای خروج یا ورود به یک کشور باید از گمرک آن کشور عبور کنند.

در واقع گمرک یک کشور مرز اقتصادی آن کشور است.

گمرکات مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.

گمرک یکی از دستگاه های دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.

نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است.

حقوق و عوارض گمرکی نوعی از مالیات‌های غیرمستقیم است که از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک کشور مسئولیت وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاهای وارداتی را به عهده دارد.

تعرفه گمرکی

همانطور که میدانید تعرفه گمرکی مالیات کالاهای ورودی است.

هر کالایی دارای تعرفه است و تعرفه های گمرکی واردات کالا از سویی هر کشور با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاست های حمایتی دولت برای کالاهای گوناگون در نظر گرفته می شود.

تعرفه گمرکی در قالب کتاب تعرفه ها که دارای جداول ای با طبقه بندی کالاهای مختلف همراه با سرفصل ها و ردیف های مربوط به انواع کالاها و ماخذ حقوق گمرکی تعیین شده و منتشر می شود.

شماره تعرفه(Brussels Tarif No) BTN

واژه تعرفه از نام شهری در اسپانیا و در نزدیکی تنگه جبل الطارق بهنام Tarif گرفته شده است. این شهر محل عبور کشتی های تجاری بوده که از آنها حق عبور دریافت می‌کردند.  بعدها این واژه در زبان‌های مختلف نیز به کار رفت.

با گسترش تجارت بین المللی و افزایش مراودات کالاها بین کشورهای مختلف مشکلاتی در زمینه تهیه آمار و اطلاعات تجاری به دلیل تعاریف و اصطلاحات متفاوت به وجود آمد.

به همین دلیل لزوم ایجاد تعرفه های مشترک برای کالاها در دستور کار قرار گرفت.

نمانکلاتور (صورت اسامی و فهرست) ژنو برمبنای نمانکلاتور جامعه ملل در سال ۱۹۳۳ تنظیم شد که نظم و ترتیب و سادگی استفاده از تعرفه های گمرکی را به دنبال داشت.

نمانکلاتور ژنو دارای نواقص و اشکالات ای بود به همین خاطر در سال ۱۹۴۸ در بروکسل ماموریت یافت تا اصلاحات آن را انجام دهد و نهایتاً تعرفه بروکسل شکل گرفت و کشور ایران نیز در سال ۱۳۳۷ به آن ملحق شد.

طبق این طرفه که تمام کشورهای جهان از آن استفاده می کنند هر کالا کد مخصوص به خود را دارد و در پروفورما از آن استفاده می شود.

استفاده از تعرفه در پروفرما تقریباً الزامی است زیرا با کمک آن می توان موقعیت یک کالا را از نظر مقررات ورود به کشور مشخص کرد.

لازم به ذکر است این تعرفه فقط از نظر شماره ای که به هر قلم کالا اختصاص داده می شود مورد استفاده عموم کشورهاست اما از نظر حقوق گمرکی سود بازرگانی و شرایط ورود هر کالا تقریباً هر ساله توسط دولت و با توجه به سیاست های اقتصادی و مالی هر کشور تعیین می شود.

ترخیص کالا از گمرک

پس از رسیدن کالا به گمرک و دریافت اسناد حمل توسط بانک، خریدار به بانک خود مراجعه می‌کند و نسبت به پرداخت باقیمانده مبلغ اقدام کرده و بانک پس از دریافت مبالغ مربوطه، اسناد را برای خریدار پشت نویسی کرده و در اختیار او قرار می دهد.
ترخیص کالا بدون اسنادی که نشان دهند مبادله کالا بوده و با بانک گشاینده اعتبار معامله شده و بانک بلامانع بودن ترخیص کالا را به نام خریدار در پشت اسناد اعلام کرده باشد،  امکان پذیر نیست.
همچنین برای برخی کالاها مانند داروها به غیر از اسناد دریافت شده از بانک گشاینده اعتبار، نیاز به دریافت مجوز های دیگری نیز خواهد بود که سازمانها و نهادهای مسئول راننده وزارت بهداشت باید آنها را صادر کنند.
با ارائه اسناد مذکور و پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی سود بازرگانی کالا توسط گمرک ترخیص می شود.

برخی اصطلاحات گمرکی

گمرک (customs) : تشکیلاتی است دولتی که عهده دار اجرای قوانین گمرکی ، وصول حقوق و عوارض ورودی و صدوری ، انجام تشریفات واردات،ترانزیت و صادرات کالا می باشد.

حقوق گمرکی : حقوقی است که طبق تعرفه گمرکی وضع شده و به اجناس و کالاها هنگام ورود یا صدور از قلمرو گمرکی تعلق می گیرد.

تشریفات گمرکی : کلیه عملیاتی که باید توسط اشخاص ذینفع و گمرک انجام گیرد تا یک کالا صادر و یا وارد گردد.

ترانزیت : روش گمرکی است که براساس آن کالاها تحت نظارت گمرک، از یک گمرک به گمرک دیگر حمل می گردد.

ترخیص : به معنی خارج شدن کالا از گمرک پس از انجام تشریفات گمرکی است.

اظهارنامه گمرکی:اظهارنامه گمرکی عبارتست از هرگونه اظهار یا عملی به هر شکل که مورد قبول گمرک باشد . اطلاعات مورد نیاز راجع به اشخاص یا محموله یا کالا به گمرک اعلام شود. در مورد صادرات و واردات تنظیم اظهارنامه الزامی است.

تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا: وقتی که کالا وارد قلمرو گمرکی شد صاحب کالا یا نماینده قانونی او باید نسبت به تکمیل و تنظیم اظهارنامه با توجه به مشخصات کامل کالا اقدام نماید پس از بررسی کالا توسط سرویس ارزیاب و تطبیق مشخصات کامل کالا با اظهارنامه ائم از شماره تعرفه و غیره و همچنین انجام آزمایشات لازم و پرداخت حقوق و سود متعلقه , هزینه های مربوط به آزمایشات و تعرفه بندی و غیره پروانه سبز گمرکی صادر می شود.

ارزش کالای ورودی در گمرک:ارزش کالای ورودی در گمرک در همه موارد عبارت است از بهای سیف CIF (بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل و باربندی) و کلیه هزینه های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه, مدل و علامت گذاری بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا و سایر هزینه هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می گیرد که از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین و براساس نرخ ارز و برابری های اعلام شده از طرف بانک مرکزی ایران در روز تسلیم اظهار نامه خواهد بود.

ارزش کالای صادراتی در گمرک: هر کالایی که به عنوان صادرات به گمرک اظهار می شود صرف نظر از قیمتی که طبق قرارداد برای آن تعیین شده به طور کلی فارغ از ارزش کالا در خارج دارای قیمتی است که قبلا توسط مرجع رسمی دولتی تعیین شده و به صورت فهرست قیمتهای صادراتی در اختیار گمرک , بانک و سایر سازمانها قرار می گیرد. لذا صادر کنندگان به این قیمتها دسترسی دارند و الزاما اظهارنامه های صادراتی نیز باید با همین ارزشها تقویم گردد.

این نحوه قیمت گذاری کالاهای صادراتی و الزام کلیه صادرکنندگان به رعایت آن برای این است که اولا صادرکننده اگر مجاز به اظهار قیمت کالایی که صادر می کند به دلخواه باشد قطعا برای یک نوع کالا قیمتهای مختلف به گمرک اظهار می گردد و به این ترتیب چنانچه قرار بر اخذ تعهد ارزی یا اخذ مالیات یا حتی تهیه آمار بازرگانی باشد هیچ کدام از این منظورها درست برآورده نخواهد شد.

حق العملکاری در گمرک : حق العملکار در گمرک به شخصی (حقیقی یا حقوقی) اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام دهد.

سیاهه تجاری: صورتحسابی است که به موجب آن هزینه کالا به حساب خریدار منظور می شود. سیاهه باید دارای موارد زیر باشد:
تاریخ – نام و نشانی خریدار و فروشنده – شماره سفارش یا قرارداد – مقدار و شرح کالا – قیمت واحد – شرح هر گونه هزینه اضافی توافق شده که در قیمت واحد منظور نشده است – ارزش کل کالا – وزن کالا – تعداد بسته ها – علایم و شماره های حمل- شرایط تحویل و پرداخت.

گواهى مبدا: سندى است که دلالت بر محل ساخت کالا دارد و توسط اتاق بازرگانى کشور سازنده کالا و به تقاضاى صادرکننده تنظیم و تصدیق مى‌شود.

کابوتاژ: عبارت است از حمل کالا از یک بندر کشور به بندر دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر, که از راه کشور همجوار صورت می گیرد. برای کابوتاژ تشریفات گمرکی لازم است و دو نوع اظهارنامه دارد که یکی هنگام خروج کالا از بندر یا مرز تنظیم می شود و یکی هم هنگام ورود به گمرک مرز یا بندر .

کارنه تیر: کارنه تیر سند ترانزیتی بین الملی کالا از راه زمینی است که در مبدا صادر می شود و به موجب ان کالا از کشورهای بین راه تا مقصد که به طور ترانزیت عبور می کند نیازی به انجام تشریفات ترانزیت در مرز ورودی و خروجی هر کشور نخواهد بود.
اسناد حمل: بارنامه به منزله سند قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند مالکیت آن است و همچنین سندى است که زمان ادعاى خسارت از شرکت بیمه میتواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود.

سوالاتی برای بحث بیشتر:

نظر خود را در قسمت دیدگاه وارد کنید.

 1. مهمترین وظیفه گمرک هر کشور چیست؟
 2. دولتها چگونه می توانند با تنظیم تعرفه های گمرکی، از صنایع و کارلاهای داخلی حمایت کنند؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

50 پاسخ

 1. مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای مقررات مربوط به واردات و صادرات به عهده گمرک میباشد.

  دولتها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید مشابه داخلی و یا ممنوعیت ورود دارند و همچنین با ایجاد محدودیت ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای تولید داخل حمایت کند.

 2. کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات.
  کنترل تعرفه های گمرکی دولت می‌تواند با تعرفه سنگین بر روی کالاهایی که مشابه آن در کشور وجود دارد از ورود کالاها جلوگیری کند تا تولید کننده تشویق به تولید شود و در کنار آن از تولید کننده حمایت کند به این صورت که تعرفه ورود مواد اولیه آن کالا را کاهش دهد .

 3. کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات. کنترل تعرفه های گمرکی
  ۲_ دولت می‌تواند با تعرفه سنگین بر روی کالاهایی که مشابه آن در کشور وجود دارد از ورود کالاها جلوگیری کند تا تولید کننده تشویق به تولید شود و در کنار آن از تولید کننده حمایت کند به این صورت که تعرفه ورود مواد اولیه آن کالا را کاهش دهد .

 4. گمرک به عنوان اولین و مهم‌ترین مجری مقررات تجارت جهانی در کنار سایر عوامل در عرصه‌ی تجارت بین‌الملل، اعم از بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و مؤسسات حمل‌ونقل که نقش کلیدی در توسعه‌ی تجارت قانونی و اعمال سیاست‌های بازرگانی کشور ایفا می‌نماید

 5. عوارض گمرکی نوعی مالیات است که غیر مسقیم از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک مسئول وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاها را دارد
  2. دولتها چگونه می توانند با تنظیم تعرفه های گمرکی، از صنایع و کارلاهای داخلی حمایت کنند؟
  در کنترل تعرفه های گمرکی می تواند عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید به تجارت خارجی است به طور مثال گمرک برای کالاهای لوکس تعرفه های بیشتری را اضافه می کنند ویا کالاهای که در کشور تولید می شود نیز تعرفه بالای میگیرند که از تولیدات داخلی حمایت کنند

 6. 1.
  گمرک یکی از دستگاه های دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است.
  حقوق و عوارض گمرکی نوعی از مالیات‌های غیرمستقیم است که از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک کشور مسئولیت وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاهای وارداتی را به عهده دارد.
  2.دولت میتواند تعرفه واردات مواد اولیه برای تولید کالا در داخل کشور را پایین بیاورد تا وارد کنندگان مواد اولیه بتوانند راحت تر مواد اولیه را به تولیدکنندگان برسانند و تولید کالا در داخل کشور رو به بهبودی برود.

 7. کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات. کنترل تعرفه های گمرکی
  ۲_ دولت می‌تواند با تعرفه سنگین بر روی کالاهایی که مشابه آن در کشور وجود دارد از ورود کالاها جلوگیری کند تا تولید کننده تشویق به تولید شود و در کنار آن از تولید کننده حمایت کند به این صورت که تعرفه ورود مواد اولیه آن کالا را کاهش دهد

 8. باسلام
  مسئولیت کنترل و نظارت بر عملیات ورود و خروج کالا در کشور برعهده گمرک میباشد
  دولتها میتوانند با وضع تعرفه سنگین بروی کالا و محصولاتی که تولید مشابه داخلی دارند و یا ممنوع کردن واردات انها از تولید داخلی حمایت کنند.

 9. ۱_ کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات. کنترل تعرفه های گمرکی
  ۲_ دولت می‌تواند با تعرفه سنگین بر روی کالاهایی که مشابه آن در کشور وجود دارد از ورود کالاها جلوگیری کند تا تولید کننده تشویق به تولید شود و در کنار آن از تولید کننده حمایت کند به این صورت که تعرفه ورود مواد اولیه آن کالا را کاهش دهد

 10. گمرک مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.گمرک یکی از دستگاه های دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است و دولت ها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی مشابه دارند و یا ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای داخلی حمایت کنند

 11. گمرک مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.گمرک یکی از دستگاه های دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است و دولت ها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی مشابه دارند و یا ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای داخلی حمایت کنند

 12. گمرک نهادی ضروری برای حکومت کارآمد، تأمین درآمد و تسهیل تجارت و حفاظت از جامعه می‌باشند. این سازمان امور مربوط به جابه‌جایی کالاها و مسافرین را در سطح بین‌الملل نظارت می کنند. دولت‌ها جهت به اجرا درآوردن مناسب برنامه‌ها و سیاست‌های مالی، اقتصادی و اجتماعی خود، نیازمند سازمان گمرکی، کارآمد و مؤثر می‌باشند.دولت ها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی مشابه دارند و یا ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای داخلی حمایت کنند.

 13. گمرکات مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است.

  حقوق و عوارض گمرکی نوعی از مالیات‌های غیرمستقیم است که از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک کشور مسئولیت وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاهای وارداتی را به عهده دارد.

  دولتها با ایجاد تعرفه و عدم ثبت سفارش در کالاهایی که دارای نمونه مشابه در داخل هستند از صنایع و کالاهای داخلی داخلی حمایت میکنند

 14. سلام استاد وقت بخیر
  جواب سوال 1
  گمرک مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و وادرات کشور ها را به عهده دارد.
  گمرک نقش مهمی در اقتصادکشور دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درامدهای دولت فواید مربوط به تجارت خارجی است.

 15. ترخیص کالا البته بعد از انجام مراحل قانونی مثال زمانی که یک لاستیک از کشوری به ایران میآید باید اول یک نمونه از آن بره برای آزمایشات و گرفتن استاندارد بعد اجازه ترخیص به آن کالا داده بشود .
  گرفتن عوارض و مالیات های پایین ، کنترل و نظارت بر اینکه کالا کیفیت خوب داشته باشه ، جلوگیر ی از قاچاق
  سخت گیری از ورود کالاهای خارجی ، کالاهای ایرانی هم کیفیت خوب داشته باشن و هم اینکه ظاهری زیبا و شکیل داشته باشن .

 16. 1.گمرکات مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است.
  2.حقوق و عوارض گمرکی نوعی از مالیات‌های غیرمستقیم است که از کالاهای وارداتی اخذ می شود اگر در كالاهاي مشابه اين حق كمرگ بالا باشه هزينه تمام شده آن كالا در بازار بالا رفته و اين به نفع توليد كننده داخلي ميباشد.

 17. حقوق و عوارض گمرکی نوعی مالیات است که غیر مسقیم از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک مسئول وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاها را دارد
  2. دولتها چگونه می توانند با تنظیم تعرفه های گمرکی، از صنایع و کارلاهای داخلی حمایت کنند؟
  در کنترل تعرفه های گمرکی می تواند عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید به تجارت خارجی است به طور مثال گمرک برای کالاهای لوکس تعرفه های بیشتری را اضافه می کنند ویا کالاهای که در کشور تولید می شود نیز تعرفه بالای میگیرند که از تولیدات داخلی حمایت کنند

 18. گمرک با ثابت نگه داشتن نرخ خدمات گمرکی، ادغام و اصلاح فرآیندها و حذف تشریفات اضافه ، ساده سازی رویه ها ، افزایش تعداد انبار اختصاصی و ارائه خدمات گمرکی در خارج از اماکن گمرکی موجب کاهش هزینه های تولید می شود که به تولید کنندگان داخلی کمک می کند

 19. علی نظری
  1- حقوق و عوارض گمرکی نوعی مالیات است که غیر مسقیم از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک مسئول وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاها را دارد

  2- در کنترل تعرفه های گمرکی می تواند عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید به تجارت خارجی است به طور مثال گمرک برای کالاهای لوکس تعرفه های بیشتری را اضافه می کنند ویا کالاهای که در کشور تولید می شود نیز تعرفه بالای میگیرند که از تولیدات داخلی حمایت کنند

 20. گمرکات مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را بر عهده دارد گمرک یکی از دستگاههای دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد

 21. کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات. کنترل تعرفه های گمرکی
  ۲_ دولت می‌تواند با تعرفه سنگین بر روی کالاهایی که مشابه آن در کشور وجود دارد از ورود کالاها جلوگیری کند تا تولید کننده تشویق به تولید شود و در کنار آن از تولید کننده حمایت کند به این صورت که تعرفه ورود مواد اولیه آن کالا را کاهش دهد .

 22. گمرکات جهان موظف به اعمال مجموعه‌ای از مقررات و سیاست‌های تجاری، اقتصادی، صنعتی، امنیتی و بهداشتی هستند که صرف‌نظر از اولویت‌های کاری خود و علی‌رغم مسئولیت‌های سازمانی نسبتا مشابه، رویکرد و روش متفاوتی را در اعمال این قبیل سیاست‌ها به کار می‌برند.

 23. امروزه گمرک به عنوان اولین و مهم‌ترین مجری مقررات تجارت جهانی در کنار سایر عوامل در عرصه‌ی تجارت بین‌الملل، اعم از بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و مؤسسات حمل‌ونقل که نقش کلیدی در توسعه‌ی تجارت قانونی و اعمال سیاست‌های بازرگانی کشور ایفا می‌نماید.

 24. 1-مرک پل ارتباطی میان سیاست‌های مالی و بازرگانی و مهمترین سازمان اثرگذار در روند تجارت بین المللی از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است.لذا اجرای این سیاست‌ها مستلزم گمرکی کارآمد و مؤثر است.
  2- دولتها می توانند در راستای حمایت از تولید داخلی با افزایش تعرفه واردات برخی کالاهایی که امکان تولید آن در داخل کشور میسر است فضا را برای تولید کننده داخلی هموار تر کنند و از طرفی با پایین آوردن تعرفه واردات مواد اولیه و تجهیزات کارخانجات که نیاز تولید کننده داخلی است به گونه دیگر تولید کننده را تشویق به تولید کالا نمایند

 25. رفتن حقوق و عوارض گمرکی و حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و اعمال قوانین ومقررات تجارت خارجی

 26. مهمترین نقش گمرک تطبیق واردات وقادرات کالاها بامقررات مربوطه درکشور میباشد دولت ها باافزایش تعرفه واردات میتوانند از تولید داخلی حمایت کنند

 27. گمرک یکی از دستگاه های دولتی هست ونفش مهمی دراقتصاد کشور دارد دولت ها میتوانند باوضع تعرفه های سنگین برروی محصولاتی که تولید داخلی دارند از تولید داخل حمایت کنند

 28. 1- مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای مقررات مربوط به واردات و صادرات به عهده گمرک میباشد. ۲- دولتها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید مشابه داخلی و یا ممنوعیت ورود دارند و همچنین با ایجاد محدودیت ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای تولید داخل حمایت کند.

 29. 1-کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را بر عهده دارد و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.

  2-با وضع تعرفه های سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی دارند ویا ممنوعیت ورود کالاهای مشابه از تولید داخل حمایت کنند

 30. مهمترین وظیفه ان حمایت از حقوق بخش تولید ومصرف با ابزاهای نظارتی که دولتها در اختیار ان گذاشته اند می باشد

 31. مهمترین وظیفه ان ایجاد امکان ورود وخروج کالاها به صورت قانونی کشورهاست دولتهه می توانند با توجه به اماری که از تولیدخود دارند با نظارت در گمرک باعث حمایت از تولید کننده ومصرف کننده داخلی باشند

 32. گمرک به دنبال آن است تا با ثابت نگه داشتن نرخ های خدمات گمرکی، افزایش تعداد انبارهای اختصاصی تحت کلید گمرک برای شرکت های تولیدی، ارائه خدمات گمرکی در خارج از اماکن گمرکی و خارج از ساعات اداری(ارزیابی و ترخیص سیار)، ساده‌سازی رویه ها ، ادغام و اصلاح فرآیندها و حذف تشریفات زائد ، موجبات کاهش هزینه های تولید را فراهم نماید که این امر کمک شایانی به تولید کنندگان داخلی میکند.

 33. گمرک با ثابت نگه داشتن نرخ های خدمات گمرکی، افزایش تعداد انبارهای اختصاصی تحت کلید گمرک برای شرکت های تولیدی، ارائه خدمات گمرکی در خارج از اماکن گمرکی و خارج از ساعات اداری(ارزیابی و ترخیص سیار)، ساده‌سازی رویه ها ، ادغام و اصلاح فرآیندها و حذف تشریفات زائد ، موجبات کاهش هزینه های تولید را فراهم کند که این امر کمک شایانیبه تولیدکنددگان داخلی می کند.

 34. 2- دولت میتواند تعرفه واردات مواد اولیه برای تولید کالا در داخل کشور را پایین بیاورد تا وارد کنندگان مواد اولیه بتوانند راحت تر مواد اولیه را به تولیدکنندگان برسانند و تولید کالا در داخل کشور رو به بهبودی برود.

 35. 1-کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها

 36. 1. گمرک در واقع مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را بر عهده دارد و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.
  2.باید دولتها برای صادرات و واردات کالاها تعرفه های دقیق و مشخصی اعمال کنند و در اجرای ان با سیاستهای دولت هماهنگ و صحیح انجام نمایند.

 37. اخذ حقوق و عوارض گمرکی، حفاظت از سلامت و بهداشت جامعه، حمایت از صنایع و تولیدات داخلی
  حفاظت‌های زیست محیطی، اعمال قوانین و مقررات تجارت خارجی، مشارکت در سیاست‌گذاری‌های تجاری
  ارائه‌ی تسهیلات تجاری، حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی، مبارزه با قاچاق و تخلفات گمرکی، تهیه و ارائه‌ی آمار بازرگانی خارجی، حمایت از مخترعان و مبتکران و از طریق اجرای حقوق مالکیت فکری، مبارزه با پولشویی و….

  1. ۱- گمرک مسئول کنترل کلیه عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات و جلو گیری از قاچاق کالا میباشد . ۲- دولتها با وضع تعرفه سنگین برای واردات محصولاتی که تولید مشابه داخلی دارند ویا ممنوعیت ویا ایجا محدودیت برای ورود این گونه مجصولات از تولید داخلی و صنعت کشور حمایت می کنند.

 38. گمرک نهادی ضروری برای حکومت کارآمد، تأمین درآمد و تسهیل تجارت و حفاظت از جامعه می‌باشد. این سازمان امور مربوط به جابه‌جایی کالا و مسافرین را در سطح بین‌الملل مدیریت می‌کند. دولت‌ها جهت به اجرا درآوردن مناسب برنامه‌ها و سیاست‌های مالی، اقتصادی و اجتماعی خود، نیازمند سازمان گمرکی، کارآمد و مؤثر می‌باشند.دولت ها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی مشابه دارند و یا ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای داخلی حمایت کنند

 39. دولتها با وضع تعرفه برای هر کالا با توجه به شرایط و مقدار تولید و مقدار مصرف آن کالا در کشور میتوانند واردات آن کالا را به کشور کنترل و یا در صورت نیاز ممنوع کنند و از این طریق از تولید داخلی حمایت کنند.

 40. مهمترین وظایف گمرک هر کشوری اخذ حقوق و عوارض گمرکی ، كنترل و نظارت بر ترانزيت كالا و مبارزه با قاچاق كالا میباشد

 41. گمرکات مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است.
  حقوق و عوارض گمرکی نوعی از مالیات‌های غیرمستقیم است که از کالاهای وارداتی اخذ می شود اگر در كالاهاي مشابه اين حق كمرگ بالا باشه هزينه تمام شده آن كالا در بازار بالا رفته و اين به نفع توليد كننده داخلي ميباشد

  1. مسئولیت کنترول و نظارت بر عملیات ورود و خروج کالا در کشور برعهده گمرک میباشد
   دولتها میتوانند با وضع تعرفه سنگین بروی کالا و محصولاتی که تولید مشابه داخلی دارند و یا ممنوع کردن واردات انها از تولید داخلی حمایت کنند

 42. گمرک مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.گمرک یکی از دستگاه های دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.
  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است و دولت ها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی مشابه دارند و یا ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای داخلی حمایت کنند

 43. 1-گمرکات مسئولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرای قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات کشورها را به عهده دارد.

  گمرک یکی از دستگاه های دولتی است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.

  نقش گمرک در کنترل تعرفه های گمرکی عامل مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و درآمدهای دولت از عواید مربوط به تجارت خارجی است.

  حقوق و عوارض گمرکی نوعی از مالیات‌های غیرمستقیم است که از کالاهای وارداتی اخذ می شود و گمرک کشور مسئولیت وصول این درآمد دولت در زمان ترخیص کالاهای وارداتی را به عهده دارد.

 44. 1-گمرک مسولیت کنترل عملیات بازرگانی خارجی و اجرایقوانین و مقررات مربوطبه صادرات و واردات را برعهده دارد
  2-دولت ها می توانند با وضع تعرفه سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی مشابه دارند و یا ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در ورود این گونه محصولات از صنایع و کالاهای داخلی حمایت کنند

  1. ۱-مسئولیت کنترل عملیات ورود و خروج کالا از کشور و اجرای قوانین مربوطه
   ۲-دولتها میتوانند با وضع تعرفه های سنگین بر روی محصولاتی که تولید داخلی دارند ویا ممنوعیت ورود کالاهای مشابه از تولید داخل حمایت کنند

 45. در واقع مهمترین نقش گمرک تطبیق واردات و صادرات کالاها با مقررات وضع شده برای واردات کالا و صادرات در کشور می باشد.
  دولتها می توانند در راستای حمایت از تولید داخلی با افزایش تعرفه واردات برخی کالاهایی که امکان تولید آن در داخل کشور میسر است فضا را برای تولید کننده داخلی هموار تر کنند و از طرفی با پایین آوردن تعرفه واردات مواد اولیه و تجهیزات کارخانجات که نیاز تولید کننده داخلی است به گونه دیگر تولید کننده را تشویق به تولید کالا نمایند

 46. گرفتن حقوق و عوارض گمرکی و حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و اعمال قوانین ومقررات تجارت خارجی

 47. اعمال قوانين و مقررات تجارت خارجي- تهيه آمار بازرگاني خارجي- مبارزه با پولشويي- كنترل و نظارت بر ترانزيت كالا- مبارزه با قاچاق كالا- حمايت از صنايع و توليدات داخلي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.